Situatie complicata

@54...BUNA!...io am o migrena....de nu mai pot!
Axl_22
Postat pe 24 Septembrie 2011 09:54
De la: daniilia, la data 2011-09-23 20:49:05 directia pentru protectia sociala si a copilului,o poate ajuta.
e periculos.am vazut o emisiune,unde un asemenea comportament s-a terminat cu crima.
psihologul a zis ca asta este comportament stereotip,a descris exact ce spui tu aici.
o vor ajuta nu va fi in pericol.
d


e bine ca ai vazut numai ....o emisiune....viatza uneori bate ...."filmul'..mai ales daca si scenariul...e de 2 bani(lei)
Axl_22
Postat pe 24 Septembrie 2011 10:05
leoaico, dilema e a ta, ca si relatia cu tipul furacios. tu esti cea implicata si te-ai gandit sa o dai ca ar fi a amicei tale. eu zic sa mergi mai departe. daca te-ai multumit cu unul cu 8 clase si care si-a inceput ,,cariera,, furand...nu mai e nimic de zis, astea sunt asteptarile tale...nu te mai plange.
MARILENA_25
Postat pe 24 Septembrie 2011 11:16
Sa-l lase scumpo ca isi distruge viata si o sa regrete mai tirziu acum e momentul .....fara frica sa mearga la autoritati si sa povesteasca si o sa il cheme sa ii puna in vedere sau o sa il amendeze ..se gasesc solutii.cu cit mai repede cu atit mai bine.sa fuga de el ca de d...u sa nu ii mai vb deloc sa il respinga.succes
mmiriam
Postat pe 24 Septembrie 2011 11:24
amenda..nu-i sperie...pe "astia"...mai ales daca-i plin de LEI!
Axl_22
Postat pe 24 Septembrie 2011 11:40
Hmmm
PRIETEN ,,,, PRIETENI.
Va aduc aminte cu toata dragostea, PRIETENII sunt alesi de de acel OM, de acel suflet inainte de nastere, inainte de venire pe Planeta Pamant.
Deci pentru PRIETENII alesi de noi, inainte de nastere avem o obligatie sau o misiune mult mai delicata ca OM pentru acel suflet uman.
Ca sa se rezolve aceste incercari, aceste neajunsuri, aceste ispite oferite special de acele energii intunecate URGENT ! e nevoie de o schimbare radicala efectuata impreuna cu acel prieten .
Aduceti-va aminte de Dumnezeul nostru Creator. Cereti ajutorul de la Ingerii protectori, cereti ajutorul de la Dumnezeul nostru protector si va veni raspunsul imediat in minte.
Dar mare atentie !!! in minte o sa-ti vina si cuvinte negative, injositoare, le alegeti doar pe cele pozitive, constructive, care sunt in folosul tau si al familiei.
Daca o sa-ti fie greu la legarea cuvintelor pe loc, le pui pe o hartie si le legi a doua zi, le pui in practica urgent, deoarece aceia e tema de lucru data de subconstiet ca rezolvare.
Cere sfatul Parintilor, Bunicilor, cere sfatul unui Duhovnic sau preot cu har.
Cauta sa eviti barfa de forum, deoarece acel suflet ( prieten) plange foarte mult in astral, are nevoie de alt ceva.
Dupa voia divina sa aveti o infinita pace sufleteasca si dragoste de viata fara limite alaturi de cei dragi.
GHEORGHITA
Postat pe 24 Septembrie 2011 11:49
AMIN! : ..da di she tat sare ingerashu matali bre?

halal inger!
Axl_22
Postat pe 24 Septembrie 2011 11:51
asta nu este iubire,e bataie de joc,sa il dea pe mana politiei..sa mearga sa reclame la politie cu ce se ocupa el si sa nu ii fie teama de consecinte pentru ca el nu are ce sa ii faca,daca ii face reclamatie la politie...sa aiba curaj in viata sa nu se lase santajata nici o clipa ,caci viata e frumoasa,merita traita frumos si demn.
garbo198606_0
Postat pe 24 Septembrie 2011 12:27
Se spune ca dragostea este oarba si se pare ca este adevarat, uneori.Dar ,in momentul in care incepi sa vezi realitatea,si cand ai de-a face cu asemenea specimene,trebuiesc luate masuri cat mai curand.Prietena ta are nevoie de ajutor din partea celor apropiati dar si a autoritatilor,si chiar daca nu este usor pentru a putea iesi din aceasta relatie fara viitor,pana nu este prea tarziu,cu putin noroc si perseverenta,va reusi . Viata este un dar si nu trebuie irosita ,pentru nimeni si nimic.Asa ca ii doresc curaj, intelepciune,si bafta!Cu sinceritate!
garbo181724
Postat pe 24 Septembrie 2011 12:40
prietena ta are nevoie cel mai mult de prietenie sa stie ca daca isi asuma riscul sa i-a o decizie nu va fi criticata si/sau criticata , daca poti sa faci asta pentru ea si sa ii arati ca ii vei fi in continuare alaturi si o vei sprijini de cate ori va avea nevoie , eu cred ca va avea curajul sa i-a o decizie . arata-i sprijin si nu incerca sa o critici niciodata , arata-i ca nu ai sa ii reprosezi numic si nici ea nu are de ce sa isi reproseze caci omul e dator sa incerce si daca lucrurile nu merg cum trebuie , atunci trebuie sa facem ceva pentru a schimba situatia . chiar daca prima decizie nu se dovedeste buna , eu zic ca suntem datori sa incercam si vom reusi in final caci ne sta in putrinta . trebuie doar sa indraznim
garbo112538
Postat pe 24 Septembrie 2011 12:48
De la: nathalie, la data 2011-09-22 10:12:20Pentru ca tu sa-ti poti ajuta prietena, e musai sa te asiguri ca vrea sa fie ajutata.
Unora le place asa, mai hard.. core, emo sau trash... core.


Exact....ai dreptate
Ea bogata ....intelectual din ce-mi dau seama, el golan. " Visul" oricarei fete cuminti.
Poate ei chiar ii place situatia in care este, altfel ar iesi din ea. Cum face asta? Pur si simplu, il trimite la naiba si gata. Daca nu va face asta, probabil se va casatori cu el si va avea o viata de tot rahatul. Dar deh, daca frica de a se desparti de el e mai mare decat frica de a trai cu el toata viata.... e alegerea ei.
zack
Postat pe 24 Septembrie 2011 13:33
De la: Leoaica, la data 2011-09-22 05:30:32Am discutat cu ea, i-am explicat multe lucruri, intelege ca nu e bine pentru ea, constientizeaza, dar ii este foarte frica. Iar eu as vrea sa stiu cum sa-i alung teama asta. Intelegi? Si... nu vad cu ce o fac de ras, atata timp cat sunt mult prea multe femei care traiesc captive in relatii de genul si nu au curajul sa puna punct si sa mearga mai departe. De ce as lasa-o pe ea sa se piarda?


Ma intreb,asa,in miez de zi,OARE nu stia in ce-si baga capul??
Eu zic ca stia!!
Si daca stia,de ce ti-ai bate tu capul s-o ajuti??

Suna cam aiurea...totul

Sfaturi?Sa nu-l mai iubeasca.
Poate?Nu poate!!!
Si atunci??
Ce parere de-a noastra conteaza?
garbo134945
Postat pe 24 Septembrie 2011 14:44
Buna,
Eu spun ca nu este vorba de nici o prietena, este vorba despre tine. E bine ca ai gasit modalitatea de a cere sfatul cuiva. Este un inceput. Renunta la el cat nu este prea tarziu. Te va distruge oricum chiar daca nu o sa-l parasesti. Amenintari din astea curg garla. Esti inca indragostita de el si nu sti ce sa faci. Ca in reclama aceea, sunt altii dupa colt care asteapta. Reclama-l si infrunta-l nu te lasa dominata. Sper ca ai pe cineva care sa te sustina. Daca te ajuta sfaturile mele si vrei sa mai vorbim, nu ezita sa ma cauti. Curaj, mult bcuraj.
Mameza
Postat pe 24 Septembrie 2011 14:47
Buna,
Eu spun ca nu este vorba de nici o prietena, este vorba despre tine. E bine ca ai gasit modalitatea de a cere sfatul cuiva. Este un inceput. Renunta la el cat nu este prea tarziu. Te va distruge oricum chiar daca nu o sa-l parasesti. Amenintari din astea curg garla. Esti inca indragostita de el si nu sti ce sa faci. Ca in reclama aceea, sunt altii dupa colt care asteapta. Reclama-l si infrunta-l nu te lasa dominata. Sper ca ai pe cineva care sa te sustina. Daca te ajuta sfaturile mele si vrei sa mai vorbim, nu ezita sa ma cauti. Curaj, mult bcuraj.
Mameza
Postat pe 24 Septembrie 2011 14:47
scz adresa mae bericioaica2003@yahoo.com
Mameza
Postat pe 24 Septembrie 2011 14:48
ASA ZISA TA PRIETENA FARA MINTE SA IL LASE PE IDIOT CA O MAI GASI EA CU CINE SA SE CULCE. DOAR NU S-AU TERMINAT BARBATII...
garbo121744
Postat pe 24 Septembrie 2011 15:25
De la: Leoaica, la data 2011-09-22 03:26:24Buna seara

Am o dilema si m-am gandit sa va cer sfatul...

O prietena de-a mea este intr-o relatie cu un tip foarte posesiv, in sensul ca ii interzice sa aiba prieteni de sex masculin, chiar si de sex feminin daca nu-i convin lui, a ajuns sa o ameninte ca bate barbatii care o saluta pe strada daca indrazneste sa le raspunda la salut, nu accepta sa fie contrazis si o face sa se simta vinovata pentru orice. Practic o santajeaza emotional, ii spune ca il dezamageste daca face ceva care nu-i place lui (ceva absolut normal, cum ar fi, de exemplu sa razi la glumele cuiva din grupul in care esti), ii spune in continuu ca el renunta la tot pentru ea (el ocupandu-se cu furatul in spania), ca acum isi risca viata si libertatea ca sa stranga bani pentru ei doi (desi lucrurile astea le face pentru el, pentru ca numai asta stie si ii place).
Pe scurt, ca sa nu va plictisesc cu detalii prea multe, el a renuntat la scoala dupa clasa a 8-a, a plecat in afara la furat pe la 16 ani, a trait printre persoane dubioase, inguste la minte si printre femei usoare, iar ea a terminat o facultate, urma sa faca masterul, dar tot el a facut-o sa renunte la idee pentru ca asta insemna sa fie departe de el. Acum 4 luni s-au logodit si de atunci a inceput sa ii controleze viata si sa o manipuleze. Iar intr-o discutie de-a lor, ipotetica, el i-a sugerat ca daca s-ar desparti, ar fi foarte rau pentru ea.

Acum, ideea e ca fata constientizeaza ca nu e bine ce face el si ca trebuie sa incheie relatia ca sa nu-si distruga viata, dar ii este teama de consecinte. De aceea va rog frumos, daca ati trecut printr-o experienta de genul acesta sau cunoasteti genul asta de barbat, da-ti-mi un sfat, pentru ca nu stiu cum sa o fac sa se simta in siguranta ca sa incheie relatia.
garbo222840
Postat pe 24 Septembrie 2011 16:28
Buna,

Este oare adevarata toata povestea asta?!...
Pare ceva luat dintr-un film cu prosti si pentru prosti. Pe bune este de necrezut. Oare EA sufera de vre-un handicap?...
Toate cele bune
garbo222840
Postat pe 24 Septembrie 2011 16:36
Din nou, va multumesc mult pentru raspunsuri. Si, cu riscul de a ma repeta, voi raspunde, pe cat pot, fiecarei persoane in parte.

@Axl_22: Da... asta este problema cu autoritatile si legea, intervin mult prea tarziu sau uneori, nu vor sa se complice.

@Sal_a_toi: Ai dreptate, intr-o anumita masura. Solutia ideala este sa deschizi ochii de la inceput, dar, cum nu suntem perfecti si gresim, este bine ca macar sa ne trezim, oricat de avansata ar fi situatia. Si... nu se plange nimeni, se cauta o solutie. Fata este confuza, dar vrea sa ia decizia corecta, iar eu incerc sa onajut sa deschida singura ochii, nu sa-i spun ce sa faca si sa astept ca ea sa execute.

@daniilia: Nu stiu daca se incadreaza la protecti sociala si a copilului, nu sunt nici casatoriti, nu au nici copii.
Asa ma gandesc si eu, ca este un comportament stereotip, de aceea si caut situatii asemanatoare, sa vada pana unde se poate ajunge. Daca as fi avut abilitatea de a-i arata cum va fi ea peste cativa ani, daca ramane cu el, ar fi bine, dar nu este posibil.

@garbo188170: Da, ai mare dreptate. Interdependenta aceasta, cred ca as putea s-o compar cu sindromul Stockholm, din anumite puncte de vedere. Intr-adevar, decizia depinde de fiecare in parte, dar daca nu te ajuta cineva, sau ceva sa constientizezi si sa deschizi ochii, este mai greu sa te trezesti la realitate.

@adiora: Planul este o idee buna. Nu m-am gandit la asta pentru ca sper sa nu ajunga sa fie nevoita sa fuga de el, dar pentru orice eventualitate, ar fi util sa aiba un plan de rezerva.
Inca nu s-au mutat impreuna, nu are serviciu, dar nici nu pot sa zic ca depinde financiar de el. Deci banii nu ar fi un impediment. Problema e ca el a amenintat-o ca daca pleaca de langa el, o va gasi si va fi rau iar daca ar vedea-o cu altcineva i-ar bate/omora pe amandoi, sau ceva de genul. Cat despre autoritati, este o solutie dar nu stiu cat de eficienta, pentru ca sigur s-ar razbuna pe ea, ori el, ori prin intermediul altcuiva.

@PetricaFi: Sincer... asta m-am intrebat si eu: Ce discutau?! Raspunsul ar fi: despre viitor, aventuri de-ale lui si diverse intamplari, el fiind genul care se crede cel mai destept, cel mai tare si nimeni nu mai e ca el, iar ceea ce zicea ea, ori era irelevant, ori era copilaresc, ori il deranja daca nu era raspunsul pe care si-l dorea sa-l auda.

@adiora: Asa este, atunci cand esti pierduta pentru mult timp, cu greu reusesti sa te aduni si sa te regasesti. Dar, ma gandesc eu, avand in vedere ca au trecut doar cateva luni de cand a inceput abuzul, poate va reusi sa se puna rapid pe picioare si sa-si recastige increderea in sine. Poate sunt idealista...

@dmag71: Perfect de acord cu tine. Asta imi doresc sa fac.

@garbo223854: Bine zis. Ar fi solutia ideala. Numai sa functioneze la el...

@maya28: Asa este, ai dreptate. In momentul in care ai luat decizia sa pui punct relatiei cum reactionat respectivul?

@mikialbu: El cum a primit vestea?
Leoaica
Postat pe 24 Septembrie 2011 16:48
Ce sa zic? Daca fata a acceptat sa se logodeasca cu un barbat care a abandonat scoala si a plecat ,,la furat", o izoleaza de restul oamenilor din jur, raspunzand cu violenta celor ce o saluta din politete, n-are decat sa suporte CEEA CE A ALES. E doar optiunea ei!
SAL
Postat pe 24 Septembrie 2011 16:53
Bunica mea din Maramures avea o vorba: ,,Beleste bine ochii inainte sa te insori ca dupa aceea va trebui sa-i mai inchizi din cand in cand..."
SAL
Postat pe 24 Septembrie 2011 16:55
De la: MARILENA_25, la data 2011-09-24 11:16:34leoaico, dilema e a ta, ca si relatia cu tipul furacios. tu esti cea implicata si te-ai gandit sa o dai ca ar fi a amicei tale. eu zic sa mergi mai departe. daca te-ai multumit cu unul cu 8 clase si care si-a inceput ,,cariera,, furand...nu mai e nimic de zis, astea sunt asteptarile tale...nu te mai plange.


Multumesc pentru sfaturi, dar crede-ma, relatia nu este a mea, din fericire. Personal, l-as da cu capul de toti peretii pe el si pe cei care gandesc la fel, pana n-ar mai ramane nimic, pentru ca nu e normal si uman sa calci pe cineva in picioare in halul asta, dar... nu pot. Dilema, da, pentru ca vreau sa o ajut. Daca scriam pentru mine, scriam la persoana I, nu la a treia, pentru ca aici nu ma cunoaste nimeni, nu as avea de ce sa ma feresc.
Te rog, nu mai face presupuneri de genul, ca nu suntem la academia de detectivi. Daca va face sa va simtit mai bine, scriu mesajele la persoana I, ca sa nu mai pierdeti timpul sa analizati ce-o fi sau n-o fi. Si ce rost are sa ma dau drept persoana in cauza, cand eu nu pot nici macar sa ma pun in locul ei, sa-i dau un sfat folositor, care sa o ajute sa incheie relatia fara probleme si fara frica. Daca puteam, nu mai apelam la forum.
In primul rand, ai inteles gresit mesajul (poate este si vina mea aici), nu se plange nimeni, nici ea la mine, nici eu aici, ideea este sa gasesc o solutie care sa o ajute sa iasa din relatie fara consecinte grave. Nu iti cer sa intelegi, daca nu ai trecut prin asta sau daca nu ai avut chef sa studiezi o astfel de situatie, in care poate ajunge oricine, pentru ca, in primul rand dragostea e oarba, si in al doilea rand, majoritatea facem greseala, la un moment dat, sa vedem persoana iubita asa cum ne dorim noi sa fie si nu asa cum este, iar cand ajungem sa-i vedem si defectele, tot speram sa revina la persoana pe care o stiam noi la inceput.
Cel mai dureros lucru este sa-ti calci pe inima si sa renunti la cineva pe care-l iubesti. Poate sa-ti zica oricine, LASA-l, MERGI MAI DEPARTE, etc., daca tu nu simti dispret si respingere sau ca nu se mai merita sa ramai langa el/ea, nu reusesti sa te rupi de relatie, si asta e valabila pentru orice fel de relatie, nu neaparat cea in cauza. Dar daca te mai paralizeaza si frica, sau ajungi sa traiesti izolata de restul lumii si nu te mai regasesti, este si mai greu sa renunti la relatie.
Cand cineva face sa te rupi de restul lumii, de prieteni, rude, parinti, cunostinte si ajungi sa nu mai ai cui sa-i spui oful tau sau sa-ti fie frica sa apelezi la cineva pentru ca, ori iese cu scandal sau cu bataie, ori este el in stare sa ii faca rau persoanei respective, oricat de puternica ai fi fost odata, nu poti sa te descurci de una singura.



Numai bine!
Leoaica
Postat pe 24 Septembrie 2011 16:57
@miriam: Asta trebuie sa faca. Primul pas, constientizarea, l-a facut. Acum trebuie sa reuseasca sa-si adune curajul si puterea necesara, pentru a se salva.

@GHEORGHITA: Frumos. :) Multumesc :)

@garbo198606_0: Nu este asa de simplu, daca il provoaca apeland la politie, mai ales ca el are deja dosar si daca a calcat stramb intra in puscarie, s-ar putea sa nu mai scape de el...

@garbo181724: Multumesc din partea ei pentru incurajari. Ne are pe mine si inca o prietena de-a noastra, noi o sustinem, o incurajam si o ajutam cum putem.

@garbo112538: Nici nu-mi permit sa o critic, pentru ca nici eu nu sunt perfecta, iar un om (indiferent ca iti este prieten, cunoscut sau strain) intr-o situatie de genul nu are nevoie sa fie criticat sau certat, are nevoie sa se simta in siguranta.

@zack: A parut tentant la inceput, dar lucrurile astea nu dureaza. Crede-ma ca nu ii place, doar ca este confuza, avand in vedere ca sunt si sentimente la mijloc, exista o speranta, cat de mica, ca ar putea reveni la cum il vedea ea la inceput.

@garbo134945: Crezi ca daca stia cum o sa ajunga relatia la ora actuala, se mai complica? Daca am sti din-nainte ca deciziile pe care le luam sunt bune sau nu, am fi toti perfecti si am duce vieti perfecte. Da, intr-adevar, nu poate sa-si stearga iubirea cu radiera, dar poate sa deschida ochii si sa-l vada asa cum e de fapt. Iar parerile voastre conteaza, pentru ca eu nu le stiu pe toate, mai ales ca nu am trecut prin asa ceva, am nevoie de idei, sfaturi, puncte de vedere diferite, ca sa-i pot prezenta fetei o privire de ansamblu ca sa ia decizia corecta.

@Mameza: Am mai zis, nu este relatia mea, dar trecem peste. Deja a distrus-o, fata de cum era ea, ii placea sa se distreze, sa socializeze, sa glumeasca...acum e doar o amintire a ceea ce a fost. Ii este frica sa iasa din casa, sa salute pe cineva pe strada, etc. Multumesc pentru adresa de e-mail, iti trimit un mail si mai discutam.

@garbo121744: Daca era vorba doar de sex, era bine. Dar nu este.

@garbo222840: Nu stiai ca viata este cea mai mare "producatoare" de filme? Toti care intra in relatii cu persoana nepotrivita sufera de vreun handicap sau sunt prosti?! Conteaza sa fii tare si sa iesi la timp din relatie.

@Sal_a_toi: Pana sa-i accepte ea cererea in casatorie sau inelul, el parea ingeras. Dupa ce s-au logodit a inceput sa-si arate adevarata fata.
Buna vorba si adevarata.:)
Leoaica
Postat pe 24 Septembrie 2011 18:33
Gemini,
True.

Ca respectul de sine nu zice nimic?

nathalie
Postat pe 24 Septembrie 2011 20:21
pai se vede ca nu zice, da' e mult mai simplu sa dea vina pe "cauze extrinseci"... cam pentru oricine, nu?!:P
:))
eu_geminy
Postat pe 24 Septembrie 2011 20:31
buna! e cam greu sa se desarta cu un om foarte gelos .ea trebuiea deodata sa deschida ochi , sa vada ce om e ,trebuia s se intereseze nu gata s-au vazut hai la pat . ea e vinovata ca nu la lasat din primele zile ,din primele clipe cand a vazut cum se comporta ,va dati seama ca sa-l lase acum e ceva forte grav poate sa-i faca ceva sa o raneasca bata si mai grav doar sa o ia cineva fara stirea lui sa o duca in afara sau undeva sa nu mai stie nimik de el,dar e un caz important asta ,e o batalie intre viata si moarte .
oprea_robert73
Postat pe 24 Septembrie 2011 20:58
bai nene...

nu prea pricep cum ai ajuns in final la filosofie, da' la faza cu desertatul in fatza omului gelos m-ai dat gata.

daca stiai ceva carte, nu m-ai fi impresionat atat...:P
:)))
eu_geminy
Postat pe 24 Septembrie 2011 22:19
sa renunte imediat unde este cu adevarat iubire nu exista posesivitate si control.sa nu uite ca este o fiinta libera. in caz ca existe complicatii poate face o plangere la politie prin care poate cere sa fie protejata.sau sa plece pur si simplu undeva unde nu stie nimeni o perioada.complicat.sa-si urmeze inima si nu frica si teama.curaj.te sustinem
garbo212538
Postat pe 24 Septembrie 2011 22:24
538, si, concret, cum te gandesti matale sa-i dai sustinerea aia?
cu neshte pungi de seminte sparte de pe margine, pentru incurajarea producatorului agricol ruman? ori cu hei-rup?
Thor_again
Postat pe 24 Septembrie 2011 22:29
De la: garbo212538, la data 2011-09-24 22:24:39sa renunte imediat unde este cu adevarat iubire nu exista posesivitate si control.sa nu uite ca este o fiinta libera. in caz ca existe complicatii poate face o plangere la politie prin care poate cere sa fie protejata.sau sa plece pur si simplu undeva unde nu stie nimeni o perioada.complicat.sa-si urmeze inima si nu frica si teama.curaj.te sustinem


hai nu serios!...
cum puyy mey o sustii?!...

pune mana pe telefon si cheama politia!...:D
:))))
eu_geminy
Postat pe 24 Septembrie 2011 22:32

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Superstitii si traditii de Dragobete 13 De la: malinad 29 Februarie 2012 19:55
tratamente 1 De la: icaica 17 Aprilie 2011 17:33
Ce se ascunde in spatele profilelor in general? 193 De la: cricat 12 Noiembrie 2010 01:08
alte opinii 23 De la: Jojolin 21 August 2010 22:54
Open Relationship 65 De la: politistul 7 Aprilie 2010 02:02
Setari Cookie-uri