Situatie complicata

De la: Leoaica, la data 2011-09-22 03:26:24Buna seara

Am o dilema si m-am gandit sa va cer sfatul...

O prietena de-a mea este intr-o relatie cu un tip foarte posesiv, in sensul ca ii interzice sa aiba prieteni de sex masculin, chiar si de sex feminin daca nu-i convin lui, a ajuns sa o ameninte ca bate barbatii care o saluta pe strada daca indrazneste sa le raspunda la salut, nu accepta sa fie contrazis si o face sa se simta vinovata pentru orice. Practic o santajeaza emotional, ii spune ca il dezamageste daca face ceva care nu-i place lui (ceva absolut normal, cum ar fi, de exemplu sa razi la glumele cuiva din grupul in care esti), ii spune in continuu ca el renunta la tot pentru ea (el ocupandu-se cu furatul in spania), ca acum isi risca viata si libertatea ca sa stranga bani pentru ei doi (desi lucrurile astea le face pentru el, pentru ca numai asta stie si ii place).
Pe scurt, ca sa nu va plictisesc cu detalii prea multe, el a renuntat la scoala dupa clasa a 8-a, a plecat in afara la furat pe la 16 ani, a trait printre persoane dubioase, inguste la minte si printre femei usoare, iar ea a terminat o facultate, urma sa faca masterul, dar tot el a facut-o sa renunte la idee pentru ca asta insemna sa fie departe de el. Acum 4 luni s-au logodit si de atunci a inceput sa ii controleze viata si sa o manipuleze. Iar intr-o discutie de-a lor, ipotetica, el i-a sugerat ca daca s-ar desparti, ar fi foarte rau pentru ea.

Acum, ideea e ca fata constientizeaza ca nu e bine ce face el si ca trebuie sa incheie relatia ca sa nu-si distruga viata, dar ii este teama de consecinte. De aceea va rog frumos, daca ati trecut printr-o experienta de genul acesta sau cunoasteti genul asta de barbat, da-ti-mi un sfat, pentru ca nu stiu cum sa o fac sa se simta in siguranta ca sa incheie relatia.



Exista in acest moment centre specializate care o pot ajuta,dar mai intai trebuie sa fie ea convinsa ca doreste sa renunte la aceasta relatie si sa aiba puterea sa o duca pana la capat.
Daca este ceva serios Id-ul meu :umraojaan70@yahoo.com
Pentru cei care au chef de misto-uri ar fi cazul sa nu-l folosesca.
Imi sunteti dragi dar nu chiar atat de mult incat sa-mi umpleti inbox-ul cu misto-uri.
O seara frumoasa si o duminica dupa sufletul fiecaruia
Rekha13
Postat pe 25 Septembrie 2011 00:32
zau?!... da' de cand forumul e inboxul tau?!:P
:))))
eu_geminy
Postat pe 25 Septembrie 2011 00:35


no acum ne-am cam intins...care...

care ...a facut asa un gest..misto-u
sunsset
Postat pe 25 Septembrie 2011 00:38
De la: garbo223854, la data 2011-09-24 07:46:02 BUNA
,,PRIETENA TA,,ar trebuii mai intai sa-si analizeze slabiciunile.sa-si gaseasca punctele slabe si vulnerabile.nu trebuie neaparat sa fi un mare psiholog sa iti dai seama ca tipul a reusit sa ,,o conoasca,, foate bine si in general tipul acesta de barbati acumuleaza putine cunostinte in cunoasterea omului.
mediul in care traieste il obliga.daca ar fi avut o iubita din mediul lui,credema nu ar fi avut acelasi comportament.CE TREBUIE SA FACI TU?pardon,,,,prietena
daca totusi ii e teama de el,nu trebuie sa forteze nota de la inceput.
totul depinde de ea.mai intai va trebuii sa incerce sa se distanteze usor,pentru o femeie cred ca e mai simplu.o migrena,o indispozitie discutii cat mai scurte,zambete cat mai putine,
cu timpul se va simti neglijat,plictisit de o relatie care nu ii mai satisface amorul propiu.
si inca ceva
II ZAMBESTE O FEMEIE.....SA I SE FACA ACELEASI SCENE,,,,,,,SALUTA O FEMEIE SAU RASPUNDE LA SALUTUL UNEI FEMEI,,,,,ACELEASI SCENE,,,,SA AIBA ACELASI COMPORTAMENT CA SI EL............SA DEVINA SI EA POSESIVA.
ITI GARANTEZ CA IN FINAL EL VA FI CEL CARE CEDEAZA.
E TIPUL DE BARBAT CARE VREA SA DOMINE,,,,NU SA FIE DOMINAT.
SA SE IMPUNA SI EA..............VREA EL SA IASA,,,,,,SA-L INSOTEASCA,,,,SA NU IL SLABEASCA DE LOC
BAFTA.



Garbo223854 are dreptate, trebuie sa o sfatuiesti sa fie pisaloaga, daca el vrea sa plece in oras sa mearga cu el si sa-l puna sa-i cumpere cel mai scump parfum, sau o rochie scumpa, sa se certe cu el cind trece pe linga o fata, chiar daca el nu s-a uitat la ea sa pretinda o gelozie falsa,(nimanui nu-i place o femeie cicalitoare ,profitoare fara masura, pusa pe scandal tot timpul), daca e acasa si el vrea sa plece sa nu-i dea voie, sa-l dracuiasca si sa-l ameninte tot timpul. In felul acesta ii va creste increderea in fortele ei, si nici unui barbat nu-i place sa descopere ca sta linga o femeie mai puternica decit el. Daca reuseste sa se comporte asa intr-o luna a scapat de el.
dmag71
Postat pe 25 Septembrie 2011 08:51
Parerea mea,fata,adica prietena ta,ar trebui sa puna stop acestui circ odata pt totdeauna,desi ii va fi greu poate,pt ca tine la el si ii este mila de el,dar genul ala de persoana nu merita mila,asa este el,a dobandit comportamentul asta si nu se va mai schimba in veci,si va fi mult mai rau,iar daca face pe nebunul ar trebui sa stie ca se poate alege cu o garsoniera la beci...
Prietena ta...sa puna punct,sa-si schimbe domiciliul o perioada,functioneaza,nu cred ca se va duce el sa o caute peste tot...ce traieste ea acum nu este si nu va fi viata,niciodata.
cristina1985
Postat pe 25 Septembrie 2011 09:55
De la: dmag71, la data 2011-09-25 08:51:08
De la: garbo223854, la data 2011-09-24 07:46:02 BUNA
,,PRIETENA TA,,ar trebuii mai intai sa-si analizeze slabiciunile.sa-si gaseasca punctele slabe si vulnerabile.nu trebuie neaparat sa fi un mare psiholog sa iti dai seama ca tipul a reusit sa ,,o conoasca,, foate bine si in general tipul acesta de barbati acumuleaza putine cunostinte in cunoasterea omului.
mediul in care traieste il obliga.daca ar fi avut o iubita din mediul lui,credema nu ar fi avut acelasi comportament.CE TREBUIE SA FACI TU?pardon,,,,prietena
daca totusi ii e teama de el,nu trebuie sa forteze nota de la inceput.
totul depinde de ea.mai intai va trebuii sa incerce sa se distanteze usor,pentru o femeie cred ca e mai simplu.o migrena,o indispozitie discutii cat mai scurte,zambete cat mai putine,
cu timpul se va simti neglijat,plictisit de o relatie care nu ii mai satisface amorul propiu.
si inca ceva
II ZAMBESTE O FEMEIE.....SA I SE FACA ACELEASI SCENE,,,,,,,SALUTA O FEMEIE SAU RASPUNDE LA SALUTUL UNEI FEMEI,,,,,ACELEASI SCENE,,,,SA AIBA ACELASI COMPORTAMENT CA SI EL............SA DEVINA SI EA POSESIVA.
ITI GARANTEZ CA IN FINAL EL VA FI CEL CARE CEDEAZA.
E TIPUL DE BARBAT CARE VREA SA DOMINE,,,,NU SA FIE DOMINAT.
SA SE IMPUNA SI EA..............VREA EL SA IASA,,,,,,SA-L INSOTEASCA,,,,SA NU IL SLABEASCA DE LOC
BAFTA.



Garbo223854 are dreptate, trebuie sa o sfatuiesti sa fie pisaloaga, daca el vrea sa plece in oras sa mearga cu el si sa-l puna sa-i cumpere cel mai scump parfum, sau o rochie scumpa, sa se certe cu el cind trece pe linga o fata, chiar daca el nu s-a uitat la ea sa pretinda o gelozie falsa,(nimanui nu-i place o femeie cicalitoare ,profitoare fara masura, pusa pe scandal tot timpul), daca e acasa si el vrea sa plece sa nu-i dea voie, sa-l dracuiasca si sa-l ameninte tot timpul. In felul acesta ii va creste increderea in fortele ei, si nici unui barbat nu-i place sa descopere ca sta linga o femeie mai puternica decit el. Daca reuseste sa se comporte asa intr-o luna a scapat de el.


S-ar putea sa se aleaga cu vreo cateva palme de fiecare data,si apoi el o va scoate in oras,fortat...:(nu cred ca ii convine
cristina1985
Postat pe 25 Septembrie 2011 09:58
De la: cricat, la data 2011-09-22 07:49:00eu stiu una si buna .. in situatia asta as sfatui aceasta prietena sa ceara ajutorul autoritatilor. Este adevarat ca unele persoane din aceste medii spun ca nu le este frica de autoritati si ca ei fac ce vor si ca te gasesc oriunde te/ai ascunde .. dar nu e chiar asa.
Deci, rupe relatia si apoi cere protectie autoritatilor. O viata in teroare nu este o solutie.


da si eu sunt de acord. barbatii care incearca sa blocheze contactul partenerei cu alte persoane o fac tocmai pentru ca vor sa aiba control total si, f important, asta se intampla din cauza ca sunti lasi si nu stiu sa faca fata altora. deci, pe firul asta, lui ii este mai frica decat ei. nu de toata lumea, dar se pot gasi. daca pana acuma nu a lovit-o, inseamna ca tot ce spune e bla.. daca a facut-o si nu l-a trimis unde trebuie, atunci nu vrea ea sa iasa din asta.
jeannie
Postat pe 25 Septembrie 2011 10:02
sa-ti spun eu cum sta treaba,pana nu se satura ea de tot, nimeni si nimik nu o poate ajuta.,tipi de felul asta sunt foarte agili(smecheri)k doar cu asa ceva se ocupa...
i-ti spun asta pt. k am o situatie asemanatoare in familie si tot ce am incercat nu a mers.
pe mine ma doare sufletul k o sa fie prea tarziu cand o sa-si dea seama :(
corinu_tza
Postat pe 25 Septembrie 2011 12:58
Buna,
''Daca'' prietena ta doreste sa scape de el,este o singura varianta.
Sa inceapa usor sa il neglijeze,sa-si faca de lucru de cate ori este in preajma ei .
Aceasta posesivitate a lui este o boala deja.Ori nu cred ca, ar vrea sa traisca langa un om bolnav.
Nu este indicat sa-i spuna ca nu il mai doreste.Pentru ca el o sa se simta ranit si o sa devina agresiv.
Ci sa-l faca pe el sa nu o mai doreasca.Sa-l faca pe el sa nu isi mai doreasca aceasta relatie.
Cu cat trece timpul ,o sa devina mai posesiv si chiar o sa inceapa se fie agresiv si cu ea.Daca nu a fost deja!
Dar stii cum este,dragostea este oarba..poate nu tia spus acest lucru.
In tot cazul..relatia daca continua,o sa devina nefericiti amandoi ,si el si ea.
Nu sant liberi cu adevarat niciunul.dar nici relatie cum ar trebui sa fie.
Este cea mai groaznica relatie.
Nu sant de condamnat niciunul.De multe ori nu ne dam seama cine santem noi,si ce avem in noi,pana cand nu apare cineva in viata noastra ,care ne face sa scoatem la suprafata ,cine santem real.
Daca stam bine sa ne analizam,vedem ca ,santem noi insine in continua schimbare..cum sa-i judecam ,cunoastem sau analizam atunci pe ceilalti!
Succes si tie si ei ...aaa si insanatosire grabnica ..lui
inutza65
Postat pe 25 Septembrie 2011 14:29
Cum adica cum o sustin fetele?
Ca si cand ar da un Like pe feisbuc.
nathalie
Postat pe 25 Septembrie 2011 17:06
Euu... zic ca-i vai de ea saraca... cum de s-a prins ea mititica tocmai acum ca el este un infractor dubios... stii care e treaba??? cand te manancaaaa... te mananca rau de tot, cam asa s-a intamplat si cu asta mica, a mancat-o prea rau si ea saracuta nu a mai stiut ce sa faca...

Cum isi dau ele micutele seama dupa ce si-o trag cu toti interlopii ca au greit.. dupa ce i-a curs balele dupa cine stie ce masina sau cine stie ce bani, acum de si el om mare, vrea sa arate cat e de barbat sii... cu cine sa arate decat cu o amarata care nu stie unde si cand sa salte codita....

Hai ca nu va place ce v-am spus eu, asa-i??? Dar cam acesta e adevarul...
garbo088037
Postat pe 26 Septembrie 2011 18:42
Prietena ta e in pericol si are nevoie de ajutor! Exista barbati ce-si omoara fostele-iubite, neveste-pentru ca nu pot accepta ca sunt parasiti. Deci chestiunea e foarte serioasa!
Luna_in_capricorn
Postat pe 27 Septembrie 2011 08:32
zau, luna?
mai serioasa decat in cazul baiatului cu nevoi speciale? ca tu ai putere de intelegere cat Terra....
dor72_
Postat pe 3 Octombrie 2011 21:50
S-au despartit acum 2 saptamani. Daca raman sau nu asa, depinde de ea, dar este important faptul ca a reusit sa se impuna si sa-i spuna tot ce a avut pe suflet. Eu consider ca mi-am facut datoria. Va multumesc tuturor pentru raspunsuri si sfaturi si va doresc numai bine si sa aveti parte de tot ceea ce va doriti.
Leoaica
Postat pe 8 Octombrie 2011 11:26
De la: Leoaica, la data 2011-10-08 11:26:55S-au despartit acum 2 saptamani. Daca raman sau nu asa, depinde de ea, dar este important faptul ca a reusit sa se impuna si sa-i spuna tot ce a avut pe suflet. Eu consider ca mi-am facut datoria. Va multumesc tuturor pentru raspunsuri si sfaturi si va doresc numai bine si sa aveti parte de tot ceea ce va doriti.

Bravo,a procedat bine,sper sa treaca cat mai usor peste experienta asta....
cristina1985
Postat pe 8 Octombrie 2011 16:25
De la: dor72_, la data 2011-10-03 21:50:57zau, luna?
mai serioasa decat in cazul baiatului cu nevoi speciale? ca tu ai putere de intelegere cat Terra....


Nope! Am putere de intelegere cat Luna!
Luna_in_capricorn
Postat pe 8 Octombrie 2011 19:22
scapa de el cat mai repede altfel viata ta va fi un iad
lasal fugi cat mai departe de el
garbo224986
Postat pe 9 Octombrie 2011 04:58
Buna dimineata. Parerea mea este, ,sa incerce cat mai repede sa se indeparteze, de aceea persoana.Gelozia duce la crima.Trebuie s o ia incet cu calm si tactica. Sa i faca si ea crize de gelozie, sa i reproseze, ca se uita si el dupa altele,,, o fi dragostea oarba, dar ,noi ,,,nu suntem orbi! O casnicie cu aceea persoana ar fi iadul pe pamant! Daca, acum se comporta animalic si barbar, dupa ce vor fi cu acte legale, va fi vai de steaua ei! Viata este scurta, nu se merita s o traim in asemenea mod! Cu bine.
Jojolin
Postat pe 9 Octombrie 2011 08:40
aham, lunatica deci... sa nu ma mai obosesc, in aces caz....
dor72_
Postat pe 10 Octombrie 2011 00:54

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
o mica parere si la cazul meu "in amore" 7 De la: andrutza448 27 Septembrie 2009 03:15
Spune ca ma iubeste, dar din reactiile sotului cred ca nu. Oare gresesc? 23 De la: Teo_dora 19 Februarie 2017 20:57
VIRUSUL HPV imi distruge viata 8 De la: garbo015564 27 Septembrie 2009 12:55
Impacarea cu ex-ul... 55 De la: garbo041693 8 Mai 2011 14:42
cuplu 37 De la: _alexandra 9 Iunie 2009 11:08
Setari Cookie-uri