fidelitate

De la: victoria1973, la data 2011-08-08 20:12:39multumesc ptr intelegere
de ce oare ne complicam singuri viatza?


imi permit sa comentez si eu, ca tot e un "topic" desi e o problema atat de personala.
am citit si postul introductiv dar si asta e destul de profund
daca nu ne-am complica viata, am simti ca trece pe langa noi fara sens. acestea sunt picanteriile care ne fac sa simtim ca traim, ca respiram si ca vibram.
nu-i o virtute a-ti insela partenerul,dar uneori nu alegem noi. pt ca ,eu sunt de parere, ca-n existenta noastra,nimic nu e intamplator.
usor nu-ti va fi, dar daca reusesti sa urmezi sfaturile referitoare la indiferenta, oricat ar durea, ai sa obtii..victoria:)
dede30
Postat pe 15 August 2011 16:05
as fi ipocrita sa nu recunosc ca deseori am invinuit "destinul". nu stiu cata e prostie sau nu in asta. poate e doar comoditatea de a-ti justifica propriile actiuni,mai putin..ortodoxe,sa le numesc asa.
insa nu cred ca-n momentul in care te arunci cu capu'-nainte in ceva,nu constientizezi si riscurile ulterioare. si e musai sa ni le asumam.nu includ aici pe cei care n-au stiinta de ceea ce s-ar numi "caracter".
revenind la "destin", nu stiu ce este, dar nu pot nega ceva din nestiinta, asa ca prefer sa cred ca exista. cu o parte din contributia noastra, il facem raspunzatorul intregului mers al vietilor noastre.
dede30
Postat pe 15 August 2011 16:24
in orice situatie - exceptind probabil moartea si boala - exista cel putin o alternativa, asa ca treaba cu "asa a vrut destinul" nu prea sta in picioare...
quasaria
Postat pe 15 August 2011 16:30
culmea e ca sunt de acord intru totul si cu parerea ta.
dar nu pot renunta nici la a mea.
am avut momente in care-am crezut in destin. rare,e drept.
si deseori sunt sceptica.

si-s off topic rau...
dede30
Postat pe 15 August 2011 16:51
De la: michelle_, la data 2011-08-15 14:43:26mai conteaza? oricum, pe aici, mai toti aberam cu gratie
Noroc cu tine michelle care pe langa ca ai un profil ascuns ,mai si spui prostii...decat sa-ti expui asemenea opinii mai te-ai culca...Somn usor
kiramocanu
Postat pe 15 August 2011 18:46
fetito, mi se cam rupe de ce crezi tu despre profilul meu
si pot sa spun cate prostii vreau, ca nu-ti cer tie aprobarea...esti o ilustra necunoscuta, si nu contezi
cat priveste opiniile mele, sunt ale mele, si nu am sa intru in turma prostiei, doar ca sa te fac pe tine fericita
hai, ignore placut in intoleranta si ideile fixe de le ai
michelle_
Postat pe 15 August 2011 18:56
mistic
Postat pe 15 August 2011 19:03
victorio, tu ce-ai mai facut cu problemu? ca ne lasi acilea sa facem speculatii, in loc sa ne dai vesti proaspete
stiu...stiu...no news, good news, da' parca totusi...
so...te-ai calmat, sau inca vrei sa-i dai o lectie aluia?
michelle_
Postat pe 15 August 2011 19:31
multumesc de intrebare. ei ,da, ma simt mult mai bine. m-am hotarat sa-l ignor total , sa-mi iubesc sotul, care merita. datorita voua ma simt mult mai bine si mi-am recapatat increderea in mine. mai doare ,nu pot sa spun ca nu, ptr ca as minti, dar eu sunt puternica va pupic pe toti
mistic
Postat pe 15 August 2011 19:38
maica, da-mi si o traducere la faza cu "am hotarat sa-mi iubesc sotul", ca nu am priceput-o
cum dreaq "hotarasti" sa-ti iubesti barbatul? ca asta in general, se simte, nu se "hotaraste"
michelle_
Postat pe 15 August 2011 19:43
o fi faza aia cu iubirea se invata...si se iau hotarari la greu
sora_ilsi
Postat pe 15 August 2011 19:49
iote, michelle, ca aici m-am impotmolit si io! parca s-ar fi hotarat sa-i faca un pulover.
hai ca asta m-a dat pe spate!
esme
Postat pe 15 August 2011 19:50
poi il iubeam si pana acum dar acum mi-am revarsat toata afectiunea asupra lui. nu inteleg nici eu prea bine, ptr ca se spune ca nu poti iubi doi barbati o data, sunt confuza...am gresit si incerc sa ma revansez cumva...nus...
mistic
Postat pe 15 August 2011 19:51
incerc sa-mi impun eu ,mie...aveti dreptate, dar nu ma judecati prea aspru, incerc sa-mi repar greseala, chiar daca stiu ca e tardiv
mistic
Postat pe 15 August 2011 19:53
te-au palit remuscarile, este?
mda...si nici macar nu ai consolarea ca a fost o iubire autentica...
si daca incerci sa-ti "impui" sa-ti iubesti sotul, eu zic ca-i nashpa rau de tot...asta nu se impune, asta se simte
vrei un sfat? asta e gratis, pentru urmatorul te taxez
baga o introspectie, si vezi cum iti evaluezi casnicia...cand ajungi sa ai asemenea derapaje, inseamna ca ceva nu e in regula si nu functioneaza cum trebuie
michelle_
Postat pe 15 August 2011 19:54
da...n-am nici o scuza si crede-ti-ma e foarte greu sa recunosti ca ai gresit si totul s-a intamplat din vina ta
mistic
Postat pe 15 August 2011 19:59
care greseli, victoria? in iubire nu exista greseli, ci doar alegeri! nu intelegeti odata, ca totul tine de alegeri si asumarea lor? ca doar n-ai gresit la testul de la scoala! ce dreak, mai oameni buni, treziti-va! folositi-va creierul ala! il puneti la murat? cum poti spune ca a te indragosti e o greseala? nu! pur si simplu, se intampla si atunci ai de ales: fie ii dai curs si dezvolti relationarea in sensul asta, fie spui nu de la inceput si iti vezi de viata ta dinainte. dar, odata ce ai simtit ceva pt altcineva, cred ca trebuie sa nu uiti, atunci cand evaluezi situatia, ca inseamna ca relatia cu sotul, cu cel cu care erai, e compromisa intr-un fel sau altul, chiar daca incerci tu sa repari nush`ce atitudine. de ce e compromisa? pt simplul fapt ca la un moment dat el nu-ti mai era de-ajuns. nevoile tale nu mai erau intampinate de el. crezi ca vor fi intampinate acum? tu incerci sa dregi un busuioc ce nu prea mai poate fi dres. dar, ma rog...
esme
Postat pe 15 August 2011 20:03
in relatia mea cu sotul, acum 8 luni(cam asa ceva, cu aproximatie), intervenise o raceala. respectivul(nu sotul, bineinteles) , cu care eram prietena si atat, a simtit ca ceva se clatina la mine in familie, a inceput sa ma tachineze, la inceput fara prea multa atentie din partea mea. dupa cateva luni de tachinare mi-am dat seama ca m-am indragostit de el. am facut greseala sa-i spun ce simt iar din acel moment el s-a indepartat... acum, acasa cred ca mi-am schimbat putin comportamentul, ptr ca sotul a-nceput sa fie iar cel de alta data, sa-mi arate ca ma iubeste... acum nus ce sa zic...parca relatia mea cu sotul a avut nevoie de ,,un sut in fund''...cam asta e... vom vedea cum decurg lucrurile
mistic
Postat pe 15 August 2011 20:18
adica ai nevoie de stimuli exteriori ori ca cineva sa-ti spuna ca ceva nu merge in relatia ta si sa-ti `arate` care-i lucrul ala, ca sa te `trezesti` din amorteala si sa realizezi ca, de fapt, il iubeai pe sot? hm, cam cusuta cu ata alba!
esme
Postat pe 15 August 2011 20:25
De la: victoria1973, la data 2011-08-15 19:59:04da...n-am nici o scuza si crede-ti-ma e foarte greu sa recunosti ca ai gresit si totul s-a intamplat din vina ta


mi se pare ca acum gresesti si mai mult, de fapt.
Nu exista "am realizat ca il iubeam." Iubirea asta nu e atit de vaga incit sa nu prea realizezi ca o ai. De fapt, ce ai realizat acum este ca ai vrea sa il iubesti si iti mobilizezi resursele in sensul asta... dar n-as fi prea sigura ca asa merg lucrurile.... La un moment dat, o sa te prinzi si tu ca nu asa merg.
De ceea ce simti nu prea esti vinovat, pentru ca nu iti poti impune. Ce pot face e sa fii sincera cu tine si cit mai sincera si cu ceilalti.
quasaria
Postat pe 15 August 2011 20:54
"..acum, acasa cred ca mi-am schimbat putin comportamentul, ptr ca sotul a-nceput sa fie iar cel de alta data, sa-mi arate ca ma iubeste..."


sotul e cel dintotdeauna baby..
te-a imbrobodit cordaciu'..(wow..,altceva decat acasa),tot el te-a indepartat..(wow..,mai rau ca acasa)..,moment in care ai privit din nou spre sot..,THE END..

off..,care n-am io o putere(a se intelege cum e scris ) ashea...mare mare..
roby_cado
Postat pe 15 August 2011 20:57
bre robitza, iar esti batman? tot cu ideea aia fixa ca oamenii incremenesc in aceeasi atitudine de la casatorie? nimeni nu ramane si nu e acelasi, baga naibii la cap asta, ca-mi vine sa-ti dau doo dupa ceafa, jur

acu', ca sa nu ma dezmint, ca oi fi eu bitch, dar sunt dureros de onesta...eu, daca as fi in locul tau, si as fi facut o chestie de-asta, i-as spune sotului
pana la urma, omul are dreptu' sa stie, si sa hotarasca ce vrea sa faca mai departe
nimeni nu are dreptu' sa incurce viata nimanui, si fiecare trebuie sa aiba sansa la fericire alaturi de cineva
dar, repet...asta as face eu, care-s capie, si cu simtul onoarei...
michelle_
Postat pe 15 August 2011 21:06
Voi tot o intrebati de sot si ea nu este precisa, nu vedeti?
Pai daca il mai iubea nu se incurca cu altul,asta e clar, ca si eu sunt femeie.
Oful ei este acum ca fiind indragostita de amant, acesta nu o mai baga de seama si ea sufera.
Nu ca as condamna eu asta, ca fiecare face ce vrea si uneori parca mai am si o satisfactie cind aud ca mai insala si femeil,e ca de obicei sunt tot inselate.
mar33
Postat pe 15 August 2011 21:19
si eu i-as fi spus. Si i-as fi spus si daca imi intorcea alalalt spatele - asta e.
Faptul ca omul pe care l-as vrea eu nu ma vrea nu inseamna sa il vreau pe ala care ma vrea....
Ma rog, trebe sa treci prin "neste chestii" ca sa intelegi, pina la urma....
quasaria
Postat pe 15 August 2011 22:21
mda...nu-s numai eu capie si cu simtul onoarei...
michelle_
Postat pe 15 August 2011 22:29
Buna,din pacate ma aflu in aceeasi situatie ca si tine,doar ca tipul e mai mic decat mine cu 11 ani.Nu are NIMIC din ceea ce caut eu la un barbat,cu exceptia inteligentei!De cele mai multe ori cand stau si imi pun singura intrebari,cea mai frecventa este:de ce merg inainte....si singurul raspuns pe care mi-l pot da,este ca>>>>INIMA NU TINE CONT DE REGULI!!!
dana_iacob73
Postat pe 15 August 2011 22:34
nu stu daca tine de simtul onoarei... Sau de a fi sincer cu tine, chiar daca doare al drak. Probabil nu mai sint genul, daca vreau caviar, sa maninc si un sandwich cind n-am altceva...
Mai bine ma lipsesc. Chestie de optiuni.
quasaria
Postat pe 15 August 2011 22:37
nu, Q...eu zic totusi ca e chestie de onoare, mai exact de un anume cod al onoarei care e destul de putin intalnit...si de selfesteem, si de standardele pe care le avem fata de noi, in primul rand, si pe care abia pe urma le dorim de la ceilalti...si de o incapacitate clara si fara echivoc, de a fi duali si lasi...
poate de-aia avem atatea cucuie in cap...si tu si eu...
michelle_
Postat pe 15 August 2011 22:45
ei, in familiile care se respecta, recte care stau impreuna acolo de ochii lumii, compromisul e la mare cautare...nu se spune nimica-nimicuta...se minte la greu...
sora_ilsi
Postat pe 15 August 2011 22:53
sau, se spune, si se spune pe sleau, iar partea "vatamata" prefera sa pretinda ca nu s-a spus nimic, si ca nu a auzit nimic, si ca totul e in cea mai buna ordine.
sau/si sa bage copiii la inaintare, pe post de artilerie grea si arma de santaj
michelle_
Postat pe 15 August 2011 22:57

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
sexul anal 189 De la: eu_geminy 13 Noiembrie 2010 00:31
De ce barbatii agaseaza femeile si nu tin cont si de parerea lor? 50 De la: eu_geminy 14 Septembrie 2010 02:32
UN VOT TE ROG!!! 0 De la: 4 Martie 2010 19:24
Dragostea la vreme de internet 38 De la: Pasarea-Spin 17 Noiembrie 2015 05:48
Stiinte economice 13 De la: loving 20 Februarie 2014 14:12
Setari Cookie-uri