indiferenta

vreau sa aflu si eu cateva sfaturi de la voi as, vrea sa spun cate
ceva despre relatia mea sant intr-o relatie de cativa ani si locuim impreuna in danemarca doar de 2 ani el este danez.vreau sa spun ca l-am iubit si mi se parea un om linistit si tocmai ce cautam dar eu inca sant in scoala de limba daneza si aici nu prea am reusit sa imi fac prieteni iar el ma lua cu el la inceput la prieteni lui dar ma plictiseam enorm pentru canu stiu limba dar si vedeam ca ca nu prea imi dadeau atentie si am renuntat sa mai ii vizitez el inca mai merge singur si el are 2 copii din prima casatorie si aproape ca zilnic se duce sa ii vada si in fiecare sambata sau duminica este acolo ma lasa singura si isi vede de viata lui eu in afara de munca si scoala nu am nimic de facut nu ma scoate nicaieri sau daca o face doar pentru cateva ore ca sa ii ajunga timp sa isi vada familia sau prieteni ma simt singura fara dragoste si neintelesa chiar daca am incercat sa ii spun tot asa face cum ii e pe plac ,sa mai astept ceva de la el sau sa imi caut pe altcineva?
garbo080417
Postat pe 9 August 2011 22:14
Pai daca iubesti un om , il iubesti cu tot cu copii, cu prieteni ...cu tot ce are si ce este. Limba este un serios obstacol dar s-ar parea ca in cazul vostru convietuirea sa aiba mai multe probleme! Numai tu stii ce poti duce...de ce si pana unde...Bafta!
Luna_in_capricorn
Postat pe 10 August 2011 08:49
Vorbeste intai cu el.Spune-i cum te simti in aceasta relatie.Poate el nici nu a observat ca tu te simti singura si esti nefericita.Mai precis nu are timp sa observe ca tu ai o problema.
MARY__FIL
Postat pe 10 August 2011 09:06
417, dar tu cu carentele astea de limba romana ai plecat acum 2 ani din tara, sau ti le-ai dezvoltat pe parcurs?
ai scris infect, pe cuvant...! n-ai cap, n-ai coada in ceea ce scrii...!!!
nu iti critic scrisul ci comunicarea!!!!
din moment ce ai probleme de comunicare .... de insiruirea simpla a ideilor, cum crezi ca ai putea sa te faci inteleasa de el????
el este danez, deci trait acolo, educat acolo.... el are stilul lui de viatza...!!!
hai sa facem o radiografie....
l-ai cunoscut pe net ... te-a fascinat, te-a incantat, ai decis ca e cazul sa faci pasul mergand la el, insa acolo ai descoperit ca lucrurile nu sunt asa cum ti le-ai imaginat tu!
asa e?
stiai ca e divortat si ai zis ca e numai bun!
ce-ai zice sa fi fost tu in locul femeii cu care are copii si sa-l vezi ca are alta iubita si nu-si mai da interesul de copiii pe care ti i-a lasat in grija!?
il judeci, il condamni ca isi viziteaza copiii????
fa-i tu copii si apoi reprosheaza-i ca nu sta cu copiii vostrii cel putin tot atat timp cat sta cu ceilaltzi!
propune-i tu iesiri, nu ii lasa lui initiativa... pentru ca el s-ar putea sa vrea sa iasa la o bere ... insa daca tu ii ceri altceva (exclus shoping pt tine, sau in general!!!!) o alternativa la acele iesiri ale lui, i-ai da de inteles ca te simti singura si neglijata!
cere-i sa-ti arate ceva de vizitat... un muzeu, un oras, ceva!!!
alfheim
Postat pe 10 August 2011 12:08
De la: alfheim, la data 2011-08-10 12:08:37417, dar tu cu carentele astea de limba romana ai plecat acum 2 ani din tara, sau ti le-ai dezvoltat pe parcurs?
ai scris infect, pe cuvant...! n-ai cap, n-ai coada in ceea ce scrii...!!!
nu iti critic scrisul ci comunicarea!!!!
din moment ce ai probleme de comunicare .... de insiruirea simpla a ideilor, cum crezi ca ai putea sa te faci inteleasa de el????
el este danez, deci trait acolo, educat acolo.... el are stilul lui de viatza...!!!
hai sa facem o radiografie....
l-ai cunoscut pe net ... te-a fascinat, te-a incantat, ai decis ca e cazul sa faci pasul mergand la el, insa acolo ai descoperit ca lucrurile nu sunt asa cum ti le-ai imaginat tu!
asa e?
stiai ca e divortat si ai zis ca e numai bun!
ce-ai zice sa fi fost tu in locul femeii cu care are copii si sa-l vezi ca are alta iubita si nu-si mai da interesul de copiii pe care ti i-a lasat in grija!?
il judeci, il condamni ca isi viziteaza copiii????
fa-i tu copii si apoi reprosheaza-i ca nu sta cu copiii vostrii cel putin tot atat timp cat sta cu ceilaltzi!
propune-i tu iesiri, nu ii lasa lui initiativa... pentru ca el s-ar putea sa vrea sa iasa la o bere ... insa daca tu ii ceri altceva (exclus shoping pt tine, sau in general!!!!) o alternativa la acele iesiri ale lui, i-ai da de inteles ca te simti singura si neglijata!
cere-i sa-ti arate ceva de vizitat... un muzeu, un oras, ceva!!!



Ce intelept esti, mai Alphy!
Luna_in_capricorn
Postat pe 10 August 2011 17:23
moon ... si inca ma mai fac, ca sunt in creshtere!
alfheim
Postat pe 10 August 2011 17:34
De la: alfheim, la data 2011-08-10 17:34:55moon ... si inca ma mai fac, ca sunt in creshtere!


Bravo! Remarc la tine un echilibru in gandire si un bun simt-rar intalnite la barbati... Tine-o tot asa!
Luna_in_capricorn
Postat pe 10 August 2011 18:25
Multumesc alfheim poate ca scriu infect dar omul cand e la suparare chiar ca nu se gandeste nu am scris aici pentru a afla daca stiu sa scriu in limba romana. Dar ma bucur ca ai dat un raspuns la care o sa ma gandesc ,noi vorbim in engleza si nu l-am cunoscut pe net ,nu e nici o problema cu copii sau fosta nevasta.este doar ca totul a devenit prea plictisitor nu prea avem ceva in comun ,dar la inceput mi se pareau toate bune si frumoase acum a devenit monotonia intre noi .
garbo080417
Postat pe 11 August 2011 17:49
toate relatiile au dificultati,daca nu e una,este sigur alta.
asa ca cel mai bine e sa incerci sa construiesti relatia asta cum iti place,si asta cere timp.
invata daneza,gasesti sigur pe internet lectii,cu audio.
cinci cuvinte pe zi,inseamana pe luna 150 cuvinte.
ca sa vorbesti o limba la nivel conversational,ai nevoie de 2000 cuvinte.
exista si dictionare online asa scrii,si ies o gramada.
asta nr unu,ca sa poti avea cel putin o prietena.
apoi,un copi al vostru va schimba in bine relatia,din primele luni.
eu ma simt singura aici,ptr ca nu sunt in tara mea,si am putine prietene,chiaR DACA sotul meu ma ia cu el aproape peste tot,si petrecem timp impreuna.
daca il iubesti,ai rabdare,si incearca sa inveti limba,apoi totul se va schimba.
d
daniilia
Postat pe 19 August 2011 14:19
absolut superb!
ce-am invatat noi azi??
'nr unu' ca 2000 de cuvinte = o prietena
si ca ies o gramada de dictionare online....
putem pleca acasa
ufishor
Postat pe 19 August 2011 14:51
drace, tu mai stai, ca ieshti pedepsita! treci la colt, pa coji de nuci!
Thor_again
Postat pe 19 August 2011 14:54
corect, nu invatasem ce era mai important....
deci, daca vrei o prietena iti trebuie 2000 de cuvinte, dar daca vrei un barbat iti trebuie rabdareee (si zero cuvinte)...dupa aia, daca mai vrei si o relatie, iti trebuie un 'copi'
ce complicat....
ufishor
Postat pe 19 August 2011 15:00
Si ca sa nu mai fie asa de complicat, arzi toate cele etape preliminare si ii torni direct plodu'
Thor_again
Postat pe 19 August 2011 15:10
cam incomod de facut asta pe coji de nuci....
ufishor
Postat pe 19 August 2011 15:31
voi sunteti cu capu', parol...amandoi, amandoi

da' femeia asta o fii reala? ca imi sta mintea cand citesc panseurile ei
michelle_
Postat pe 19 August 2011 16:06
sis, da' mai conteaza? important e ca iegzista panseurile, fara de care nu am mai rade atat!
Thor_again
Postat pe 19 August 2011 16:11
mai copii, sa stiti ca emoticonu' ala cu gura deschisa si stupefiat, reflecta exact fata mea in momentul in care am citit salata doamnei
e de top ten la putzu' gandirii, jur
asta, si aia a lu' irinuca...sa-l traga de limba, da' ala sa nu se prinda ca e ea?!?!?! ...(asa o sfatuia pe o don'soara indurerata...
aferim, nene...demult nu am citit pe garbo tampenii mai mari, ca in ultima saptamana
michelle_
Postat pe 19 August 2011 16:16
pai vezi? si noi sa ne mai facem dileme daca exista ori ba persoanele respective?
p-aia a virinucai o pusei deja la putzu' gandirii
Thor_again
Postat pe 19 August 2011 16:21
pe multi i-a batut soarele in cap
jeanette40
Postat pe 19 August 2011 16:22
nu stiu...o fi de la caldura, o fi de la neuronu' in stand by...inca nu m-am dumirit...
bine, perla irinucai ar trebui pusa la sectiunea umor involuntar, doh...da' a reusit sa-mi faca ziua, am ras cu pofta
michelle_
Postat pe 19 August 2011 16:34
De la: jeanette40, la data 2011-08-19 16:22:32pe multi i-a batut soarele in cap


jeaneto, acu` vazui ca ai palarie!
si michella...si-o pus protectie
ufishor
Postat pe 19 August 2011 16:40
MICHELLE esti ironica si proasta !!!!!!!!!!!! am si eu greselile mele ,dar am recunoscut. Ce fel de sfat miai dat tu? tu ai deja o salata in loc de cap!!!!! de ce dracu santeti pe garbo ...daca nu stiti sa dati raspunsuri bune?,mai bine nu ai mai scrie deloc daca nu te duce capul ,iar la capitolul ...,,prietenie ,, sau bun simt ...!!! nu ai?, sti sa razi pe seama altora atit de greseli de ortografie .....invata sa fi om in primul rand indiferent ce functie ai,sau sti sa scri in romana perfect ....!!!!
garbo080417
Postat pe 20 August 2011 13:38
417, ma confunzi cu cineva caruia ii pasa...nu-s nici maica tereza si nici mama dolores
eu stiu cum sunt, stiu ca sunt ironica, proasta nu sunt deloc, iar limba romana o scriu si o vorbesc corect. in plus, remarca mea nu se referea la tine, ci la altcineva, da' asa se intampla cand citesti din avion, nu te prinzi despre ce e vorba
nu mai bine te duci tu la "relatia" ta? sau te apuci de invatat limba daneza? ca limba romana e clar ca nu o cunosti

aaah, ca sa nu uit! eu stau pe garbo cat vreau, si postez pe unde vreau, nu cer nimanui permisiunea, capisci? sfaturi? poate daca veneai cu o problema serioasa, primeai si sfaturi...da' cu pseudodramele astea, mi-e teama ca nu ai sa primesti raspunsuri serioase
hai, ia dictionaru' online in brate, si joaca-te frumos

si nu te obosi sa imi raspunzi, is cam ocupata acum
michelle_
Postat pe 20 August 2011 15:08
Salut! sfatul meu e sa iti termini scoala acolo!! iar daca zici ca si lucrezi ee f bine k esti independenta, eu stiu ca e greu in strainatate, sunt si eu singura cuc printre straini si oameni raica naiba.Incearca sa il accepti asa cum este, pt ca... pentru moment e persoana care iti este cea mai aproape, si atunci cand te simti foarte singura... o sa te ajute si faptul k ti-e aproape el asa cum este.D e ce nu luati copiii sa luati cina impreuna sau ma rog! simtiti-va bine impreuna cu copii, o sa il bucure asta, si poate se va schimba si el, gaseste o solutie, dak nu...incearca sa iti gasesti pe altcineva in timp si lasa-l in pace! fii tare!!! numai bine si multa bafta,te-am pupat
garbo162477
Postat pe 21 August 2011 04:32
Salut! sfatul meu e sa iti termini scoala acolo!! iar daca zici ca si lucrezi ee f bine k esti independenta, eu stiu ca e greu in strainatate, sunt si eu singura cuc printre straini si oameni raica naiba.Incearca sa il accepti asa cum este, pt ca... pentru moment e persoana care iti este cea mai aproape, si atunci cand te simti foarte singura... o sa te ajute si faptul k ti-e aproape el asa cum este.D e ce nu luati copiii sa luati cina impreuna sau ma rog! simtiti-va bine impreuna cu copii, o sa il bucure asta, si poate se va schimba si el, gaseste o solutie, dak nu...incearca sa iti gasesti pe altcineva in timp si lasa-l in pace! fii tare!!! numai bine si multa bafta,te-am pupat
garbo162477
Postat pe 21 August 2011 04:32
De la: garbo080417, la data 2011-08-09 22:14:10eu in afara de munca si scoala nu am nimic de facut quote]


De fapt, aici e problema.
nathalie
Postat pe 21 August 2011 08:05
OK, voia ta, dragul meu...desi esti in eroare
netul mai pica, eu nu stau 24 de ore in fata compului, ca mai si lucrez, remember?
cat priveste ura, mi se pare ca e un cuvant foarte tare...eu nu te urasc, si in general nu urasc pe nimeni, pentru ca ura este un sentiment distructiv
iar eu nu am nevoie de o prietena ca sa-mi spuna cum sa judec pe cineva. te asigur ca am destul discernamant ca sa rationez si sa-mi fac o parere singura
dar, repet...este decizia ta, iar eu sunt departe de a-mi impune prezenta.
si pana la urma, aveam doar o relatie de amicitie,nu era o chestie personala...
michelle_
Postat pe 21 August 2011 12:36
Multumesc tuturor care miau dat sfaturi bune ...relatia mea merge mai bine acum ... iesim mai mult discutam mai mult ...poate ca amindoi am gresit...fiecare om are o perioada mai grea...de aceea am apelat la Garbo ...Si ma bucur ca am facuto cu miciile excepti oameni care m-au atacat si au ras cu pofta de greselile mele !! ,sant impacata sufleteste ca mai exista si oameni care pot da ,un sfat din suflet ...atunci cand un om se afla intr-o perioada mai grea a vietii.
garbo080417
Postat pe 21 August 2011 13:39
Miaaaaaaaaaaaaauuuuuuuuuuuu
panty_C
Postat pe 21 August 2011 15:42
zat!
michelle_
Postat pe 21 August 2011 15:46

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
fata pesti baiat balanta 8 De la: pik_nik 4 August 2009 22:07
DACA TI-AS OFERI....... 906 De la: Rotty 23 Mai 2020 10:29
Probleme in cuplu !!! 22 De la: garbo211338 29 Iunie 2011 00:43
Sarbatorile de Iarna... 30 De la: elisabeta_boia 21 Decembrie 2012 23:22
Reconversie profesionala 27 De la: dor72 29 Iunie 2011 21:29
Setari Cookie-uri