cate compromisuri putem duce?

buna la toti,pana acum doar citeam de pe forum.acum imi iau inima in dinti.

dupa 19 ani ,trebiue sa divortez.s-a umplut paharul.clasic,nu?

infidelitate,gelozie,violenta,alternand cu zile mai bune,asa incat am tot taraganat pana acum.am 2 fete,o slujba buna,familia si prietenii ma sustin,si totusi nu am suficient curaj.
dolly69
Postat pe 23 Iulie 2011 10:47
nu numai ca n-ai curaj, dar esti si indecisa si nehotarata.... as mai adauga si nesigura si confuza!

ori trebuie sa divortzezi, ori nu?!?!
ai in cap ideea divortului dar nu esti sigura daca e bine sau rau!?
doua fete si-o slujba buna n-o sa ti-l suplineasca din preajma in clipele tale de solitudine si nu iti vor anula amintirile legate de zilele bune si evident nici cele legate de zilele rele...

eu zic sa-ti pui gandurile in ordine si sa asterni pe-o hartie in clasicele doua coloane plusurile si minusurile relatziei iar pe-o alta hartie plusurile si minusurile ce-ar interveni dupa divortz... si apoi le treci prin filtrul inimiii (prin filtrul creierului le-ai trecut deja, se presupune, cand le-ai pus pe hartie... iar abia dupa exercitiul acesta vezi daca dupa 19 ani de cesnicie cu bunele si cu relele ei e cazul sa divortzezi sau nu!

cica dupa 19 ani !!! s-a umplut paharul si vrei sa divortzezi ... nu e mai simplu sa schimbi paharul cu unul mai incapator???
sau mai da-l dreaq de pahar si mai varsa din el... sau macar fa-te ca l-ai scapat pe jos...

ma gandesc ca acum vreo 10 ani apaharul era putin peste jumatate....
si cum ziceau optimistul si pesimistul ...
optimistul - paharul e pe jumatate plin
pesimistul - paharul e pe jumatate gol
deduc ca ai fost pesimista relatziei ... ca nu vedeai decat ca e jumate gol ... ca de-ai fi vazut ca e jumate plin ai fi inteles ca in urmatorii 9 ani se umple paharul .. si deh, ar fi trebuit sa-ti iei masurile de precautzie... ori sa-l golesti la timp, ori sa-l schimbi cu altul mai mare, ori avand in vedere perspectiva sa divortzezi atunci...
.... dar probabil atunci fetele erau mici, frica si nesigurantza erau mai mari... clipele frumoase le acopereau pe cele urate .... si asa a intervenit complacerea in casnicia actuala si viitoare!

degetul care iti arata luna, nu e luna insasi...!
alfheim
Postat pe 23 Iulie 2011 13:23
De la: dolly69, la data 2011-07-23 10:47:39buna la toti,pana acum doar citeam de pe forum.acum imi iau inima in dinti.

dupa 19 ani ,trebiue sa divortez.s-a umplut paharul.clasic,nu?

infidelitate,gelozie,violenta,alternand cu zile mai bune,asa incat am tot taraganat pana acum.am 2 fete,o slujba buna,familia si prietenii ma sustin,si totusi nu am suficient curaj.



Tu stii cel mai bine ce poti si ce nu poti suporta din partea sotului tau respectiv tatal copiilor tai .... Eu nu stiu la ce te referi cand spui ca e violent ... violenta poate fi verbala , fizica .... Daca s-a ajuns la violenta fizica , nu e prea bine ... Intr-un acces de furie , iti poate da "o perversa ca pe Targu Ocna " , fatala .... Ai spus ca ai 2 fete , nu ai spus ce varsta au , e un amanunt important .. Au puterea de-a trece printr-un divort ? Ele accepta ideea ca parintii lor nu vor mai fi impreuna ? .... Daca tu ai decide ( acum nu esti decisa ) sa divortezi , cum si cat le-ar afecta ? Nu se mai poate schimba nimic in bine intre voi 2 ? Ai incercat o discutie cu el in care sa va spuneti sincer ca de la prieten la prieten ( voi sunteti {sau ar trebui} o echipa ) ce nu merge , de ce nu merge , ce se poate face , etc ? Nu exista casnicie fara cel putin un impas de-a lungul vietii , important e sa puteti trece peste , impreuna iar daca nu se poate , notarul va asteapta multumit sa va ia banii .... Va doresc amandurora , intelepciune !!!
Fata_Morgana
Postat pe 23 Iulie 2011 17:14
morgana..fata...ai dat un sfat intelept...
mai bine sa puna in balanta aspectele frumoase din casnicie si da notarul abia asteapta sa fie platit...

daca oamenii ar fi mai intelepti mai toleranti si nu s-ar IGNORA unii pe altii,viata ar fi MINUNATA!!!~
LILO
Postat pe 23 Iulie 2011 17:21
lilo, asa prietena imi esti tu ?
lasa notarul sa castige si el un ban cinstit !
elodia
Postat pe 29 Iulie 2011 14:56


am scos "ursul" din barlog
elodie,mamy..la cat mai multi bani si ani

iar am facut de ale mele
LILO
Postat pe 29 Iulie 2011 15:19
adica ce?
alfheim
Postat pe 29 Iulie 2011 15:23
tumbe cu liana !
elodia
Postat pe 29 Iulie 2011 16:15


,, infidelitate,gelozie,violenta,alternand cu zile mai bune,asa incat am tot taraganat pana acum.am 2 fete,o slujba buna,familia si prietenii ma sustin,si totusi nu am suficient curaj."

se poate ca acest comportament samavolnic.poate chiar cu tendinte tiranice,al sotului tau sa te fi adus in starea asta
...n-ai incredere in tine si in capacitatea ta de judecata,n-ai curaj sa-l infrunti

absolut normal si logic

e anormal insa sa accepti violenta ,indiferent din partea cui vine,pentru cate ai enumerat aici,nu ai facut compromisuri,ai devenit obiectul de care dispune dupa bunul lui plac

bineinteles ca tu trebuie sa fi sigura de ceea ce vrei sa faci mai departe ,dar unele lucruri sunt inadmisibile,inacceptabile,indiferent de scop si motiv


sunsset
Postat pe 30 Iulie 2011 10:01
primul...duce de multe ori la o viata promiscua!parerologu'garbo
ratuscaceaurata
Postat pe 30 Iulie 2011 10:21
asa este,sunt confuza,in inertie,de mai multi ani in inertie,asteptand sa se indrepte ceva.oare asteptand cu mainile in san?nu cred
ce nu am amintit este faptul ca daca nu mai vad o solutie,este pentru ca manifestariel lui sunt din cauza unor probleme psihice,care se agraveaza si pur si simplu imi pun siguranta in pericol.cam evaziva in afirmatii,poate imi fug ideile acum,poate ma voi aduna. am hotarat despartirea,si oficiala.fetele mele?cea de 16 ani a vazut poate prea multe si intelege ca nu avem alta cale.cea mica in schimb,are doar 7 ani.
dolly69
Postat pe 30 Iulie 2011 16:12
ce sfat sa it dau....sunt in aceeasi situatie ca tine dupa 15 ani de casnicie! Avem un baiat de 12 ani ,dar anul asta sotul meu parca a luat-o razna, uite ca pe unii ii innebunesc banii!!! in 2 luni va veni acasa , ca termina voiajul, sper ca daca l-am amenintat ca voi divorta...eu stiu.....voi vedea peste2luni, mai vedem.
sheika29
Postat pe 4 August 2011 19:40
ce sfat sa it dau....sunt in aceeasi situatie ca tine dupa 15 ani de casnicie! Avem un baiat de 12 ani ,dar anul asta sotul meu parca a luat-o razna, uite ca pe unii ii innebunesc banii!!! in 2 luni va veni acasa , ca termina voiajul, sper ca daca l-am amenintat ca voi divorta...eu stiu.....voi vedea peste2luni, mai vedem.
sheika29
Postat pe 4 August 2011 19:41
compromisurile,sunt capcana noastra a oamenilor nu putem sa renuntam atat de usor la ele dar in momentul in care spunem gata fara compromisuri atunci sa stii ca viata se poate schimba eu am trecut prin asta si acum gata fara compromisuri indiferent cat este de greu sunt mult mai fericita
garbo212856
Postat pe 6 August 2011 23:05
Depinde de cat de mult ne dorim sa tinem familia inchegata!!Daca dorinta asta nu este mare ,atunci nici compromisul acesta nu va fi mare,daca insa aceasta dorinta este uriasa si umilintele la care te supui de dragul acestui ideal va fi pe masura! Intotdeuna unul iubeste mai mult si altul primeste mai mult! De aici si din aceasta cauza apare compromisul conjugal.
Gabriel1960
Postat pe 7 August 2011 09:24
compromisuri........fara.......eu am ajuns in stadiul sa i spun am amantei sotului meu......cat de minunat este el.......de ce?sa scap de el!
dupa 16 ani de casnicie,ajungi sa nu ti mai pese(in cazul meu).doar sa scapi....
monasimo
Postat pe 9 August 2011 09:59
nice!
esme
Postat pe 9 August 2011 10:11
care e faza cu scapatul ???? te tine legata ????
jeanette40
Postat pe 9 August 2011 10:16
nu sta sa analizezi tot ce este in jurul tau gandeste-te la fetele tale ale mele mi-au reprosat destul ca nu am facut pasul mai devreme si au fost afectate de situatia familiala ,speram ca totul se va vindeca si va fii bine nu ,nu este adevarat ia hotararea pt binele fetelor tale si a ta voi sunteti importante nu el
garbo212856
Postat pe 9 August 2011 17:47
Pai si femeile sunt vinovate ca au stiut sa isi impuna punctul de vedere..Ca nu stiu sa isi impuna punctul de vedere...
ingerasulluptator
Postat pe 9 August 2011 22:02
De la: ingerasulluptator, la data 2011-08-09 22:02:00Pai si femeile sunt vinovate ca au stiut sa isi impuna punctul de vedere..Ca nu stiu sa isi impuna punctul de vedere...
de la inceput trebuie sa iti impui punctul de vedere...pt ca daca de la inceput esti toleranta si il inveti prost,dupa aia greu il mai poti controla si schimba...conteaza si dupa cum il obisnuiesti de la inceput,,,sa fii o femeie hotarata de la inceput,chiar daca esti indragostita de el...de le inceput la cratita,,,si sa il inveti sa te respecte
ingerasulluptator
Postat pe 9 August 2011 22:06
ia zi tu mai ingerashule concret cum iti impui tu punctul de vedere in fatza barbatului...
teorie vad ca stii ... dar zi-le la concret .. sa afle si restul femeilor...!!!
citisem pe undeva ca ai zis ceva de tigai in cap.. sau polonice ca Ismail.... despre aia vorbeai ...?
asa se impune punctul de vedere ...?
alfheim
Postat pe 9 August 2011 22:12
De la: alfheim, la data 2011-08-09 22:12:34ia zi tu mai ingerashule concret cum iti impui tu punctul de vedere in fatza barbatului...
teorie vad ca stii ... dar zi-le la concret .. sa afle si restul femeilor...!!!
citisem pe undeva ca ai zis ceva de tigai in cap.. sau polonice ca Ismail.... despre aia vorbeai ...?
asa se impune punctul de vedere ...?
Nu asa face o femeie normala....Ci practic este hotarata de la inceput si sa aiba grija sa nu isi invete sa isi obisnuiasca prost barbat de la inceput....eu sunt o femeie cu calitati deosebite si bun simt si suflet bun si as acepta in viata mea doar un barbat la fel ca mine ca sa ne putem suporta unul pe altul,pt ca stii vorba aia cine se aseamana se aduna...dar celelalte femei care nici ele nu poti sa zici ca sunt deosebite,,,dar nu vreau sa duca o viata chinuita ci vreau doar sa le ajut sa traiasca in pace alaturi de barbati lor.....Si sa invete sa se faca respectate,,,dar si ele sa invete sa ii respecte pe ceilalti oameni...Si sa se comporta frumos cu toti oamenii,nu doar atunci cand au interese....sa invete sa ii respecte pe oameni si si ele sa se faca respectate...Pt ca este si o vorba....Daca vrei sa fii repectata de ceilalti oameni,invata si tu sa respecti si sa te comporti frumos cu toata lumea neconditionat.....dar sa nu lasi pe nimeni sa profite de tine....Pt ca bunatatea inseamna corectitudine....Sa fii corect cu tine si cu ceilalti oameni ca si tine,,,,sa inveti sa ii intelegi,,sa te rogi la Dumnezeu sa te ajute sa ii intelegi
ingerasulluptator
Postat pe 9 August 2011 22:44
Nu asa face o femeie normala sa iti impui punctul de vedere,,agresiv..Ci practic este hotarata de la inceput si sa aiba grija sa nu isi invete sa isi obisnuiasca prost barbat de la inceput....eu sunt o femeie cu calitati deosebite si bun simt si suflet bun si as acepta in viata mea doar un barbat la fel ca mine ca sa ne putem suporta unul pe altul,pt ca stii vorba aia cine se aseamana se aduna...dar celelalte femei care nici ele nu poti sa zici ca sunt deosebite,,,dar nu vreau sa duca o viata chinuita ci vreau doar sa le ajut sa traiasca in pace alaturi de barbati lor.....Si sa invete sa se faca respectate,,,dar si ele sa invete sa ii respecte pe ceilalti oameni...Si sa se comporta frumos cu toti oamenii,nu doar atunci cand au interese....sa invete sa ii respecte pe oameni si si ele sa se faca respectate...Pt ca este si o vorba....Daca vrei sa fii repectata de ceilalti oameni,invata si tu sa respecti si sa te comporti frumos cu toata lumea neconditionat.....dar sa nu lasi pe nimeni sa profite de tine....Pt ca bunatatea inseamna corectitudine....Sa fii corect cu tine si cu ceilalti oameni ca si tine,,,,sa inveti sa ii intelegi,,sa te rogi la Dumnezeu sa te ajute sa ii intelegi
ingerasulluptator
Postat pe 9 August 2011 22:47
cand ne aduci carnetele de membri?
dor72
Postat pe 9 August 2011 22:52
De la: ingerasulluptator, la data 2011-08-09 22:06:52
De la: ingerasulluptator, la data 2011-08-09 22:02:00Pai si femeile sunt vinovate ca au stiut sa isi impuna punctul de vedere..Ca nu stiu sa isi impuna punctul de vedere...
de la inceput trebuie sa iti impui punctul de vedere...pt ca daca de la inceput esti toleranta si il inveti prost,dupa aia greu il mai poti controla si schimba...conteaza si dupa cum il obisnuiesti de la inceput,,,sa fii o femeie hotarata de la inceput,chiar daca esti indragostita de el...de le inceput la cratita,,,si sa il inveti sa te respecte
M-am referit sa il inveti pe barbat de la inceput,,sa stea si el la cratita,sa faca mancare,curat,sa spele,sa calce....De le inceputul relatiei sa il inveti ca sa impartiti treburile casnice si sa nu uiti ca sa il incurajezi ca sa isi de-a mai mult silinta...Ca daca de la inceput ii faci tu,,pt ca cica se comporta frumos,apoi in timp ii cunosti si defectele,nu mai vrei chiar cu placere sa fac...dar apoi va fii prea tarziu,sa il dezobisnuiesti cu ceea ce lai obisnuit de la inceput....pt ca cu binele omul se invata usor,,,cu greul si munca se obisnuieste mai greu..daca este de la inceput ca sa impartiti treaba,,si sa il obisnuiesti sa,,,,dar sa o tii tot asa sa impartiti treaba mereu.....nu sa il cocolosesti ca maicasa ca sa nu te miri ca te trezesti cu paraziti pe capul tau
ingerasulluptator
Postat pe 9 August 2011 23:19
De la: dor72, la data 2011-08-09 22:52:16cand ne aduci carnetele de membri?
stii pe tine pt ca esti baiat cumintel si ascultator o sa te fac director de sindicat....
ingerasulluptator
Postat pe 10 August 2011 15:28
Dor ........te facusi baiat ???? iar
jeanette40
Postat pe 10 August 2011 15:42

hall o fame!
deci este maxim de maxim!!!
mai mult de atat era aproape imposibil!
a mai fost o reusita aia cu gay ...
dar asta cu baiat cumintzel ... o bate de departe!
felicitari doruletz! ...si ai grija sa fii baiat cumintzel si pe viitor!!! daaaaa?
alfheim
Postat pe 10 August 2011 15:46
scuze ingerasule,dar parca vorbesti din carti.teoria e teorie,practica ne omoara.ce-i drept,poti fii hotarata de la inceput.ziceai ca ai niste calitati deosebite.nu contest,dar fiecare avem ceva special
dolly69
Postat pe 12 August 2011 14:08

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
WORKSHOP DORINTA SEXUALA IN CUPLU: 24 OCT. 2010 1 De la: CLINICAAQUAMARIN 11 Octombrie 2010 15:37
Viata in 2 Tu si el: cat de fericiti sunteti sau, dimpotriva, ce probleme aveti. 132 De la: garbo_405939 23 Septembrie 2014 11:37
relatie fara sex 280 De la: precizilla 18 Aprilie 2011 20:41
Cadou! :) [ Criza de timp.si inspiratie] 8 De la: Doara 29 Noiembrie 2010 19:27
Cum stim cand am intrecut limita? 23 De la: garbo_1502 23 Aprilie 2012 17:12
Setari Cookie-uri