Nunta ... superstitiile

Cred ca am auzit cu totii tot felul de superstitii si probabil multi ne punem intrebarea daca sunt adevarate sau nu :)) Pe mine una ma amuza foarte tare o superstitie: mireasa sa nu-si faca poze singura. :| Adica, eu sa-mi bag in cadru toate neamurile si toti prietenii, poze singurica, nu? :)) Finii mei de exemplu sunt casatoriti de 14 ani, se inteleg bine, si fina a facut poze singurica ...

Oricum :)) ce superstitii mai stiti si voi, si cati dintre voi credeti in ele? Si superstitia asta sa nu fii domnisoara de onoare de 3 ori ca ramai nemaritate, credibila sau nu? :)) s-a intamplat cuiva?
garbo065539
Postat pe 20 Iulie 2011 02:13
eu crez ca nu-i bine ca mireasa sa-si faca poze singura, adeca sa nu se pozeze ea pe sine insasi cu telefonu' mobil, in timpu' slujbei sau la restaurant... nu c-ar fi vreo superstitie, da' ce-ar zice asistenta la faza asta, nu?...
zambil
Postat pe 20 Iulie 2011 21:29
are haz,ce sa faci...

eu o stiu p-aia:sa nu se intalneasca doua mirese nas in nas,cica pana si agrafele trec de la una la alta,se uratesc,cad pe jos...fac schimb de soarta...

adicatelea daca una e gravida. se trezeste cealalta cu copilul in burta,ceva de genu' asta

e multo periculozo...
iasomia
Postat pe 20 Iulie 2011 21:43
pai oricum una ar iesi mai castigata, mami.. nu?... chestia e ca pana nu-ti traiesti soarta pana la capat nu stii care-i scoru' de-adevaratelea... si atunci, la capat, nici nu mai conteaza...
zambil
Postat pe 20 Iulie 2011 21:49
asa, de-o superstitie, parca stiam ca nu-i bine ca mireasa sa planga-n timpul slujbei de cununie... si daca stau sa ma gandesc, chiar asa, de ce sa planga?... ori ii pare prea rau, ori ii pare prea bine si nu se poate abtine - oricum o dai nu-i a buna...
zambil
Postat pe 20 Iulie 2011 22:01
da-l draq de scor,mami...
cine contabilizeaza la o adica? daca e dragoste curata la mijloc,nimeni!pur si simplu,traiesc cu bune si rele....ce le rezerva destinu' vad ei pe parcurs...

si da,vorba ta..
finalul e acelasi pt toti,nu mai conteaza ,toti o sa fim la un moment dat cu floarea in gura...

de ce plang fetele?
pt ca se despart de parinti,le este teama de necunoscut,isi iau zboru',nu-i usor,desi in ziua de astazi nu cred ca mai plang fetele....
iasomia
Postat pe 20 Iulie 2011 22:06
pai nu vazusi cum sarea camasa de pe biata mireasa lu' nea albert?... sigur ii parea rau dupa parinti, parerea mea...
zambil
Postat pe 20 Iulie 2011 22:12
zici de sange albastru acu' si talica...aia vorbesc deja de divortz....

astea mai sunt mirese in ziua de astazi? ma uit la ele ca se imbraca in alb,isi pun voal si parura desi sunt la a doua casnicie,a treia...cu copii dupa ele...
albu' inseamna puritate,si daca nu mai sunt virgine ca asa-i in tenis,macar de s-ar imbraca in alb doar la prima cununie...

in fine...vorbesc si eu ,astept ploaia...
iasomia
Postat pe 20 Iulie 2011 22:18
albastru - nealbastru, chestea e ca a plans si uite ca nu-i a buna.. deci se confirma superstitia aia... chit ca eu nu crez in d-astea...

cat despre rochii albe de nunta - ce sa zic?... mireasa-i teleghidata-n cazuri d-astea, nu prea are ea multe de spus... in cele mai multe dintre cazuri, neamurile si cunostintele de parte feminina-i fac tinuta si-o manevreaza de colo-colo...
zambil
Postat pe 20 Iulie 2011 22:28
noi doi la nunti acilea,te pomenesti ca-i un semn ,s-or insura plozii nostri...
ce spui tu?familia?razgaiatele astea de fac parintii matanii in fata lor, si ii joaca pe degete?

poate pe vreuna d-aia cuminte rau..
iasomia
Postat pe 20 Iulie 2011 22:35
al meu nu prea crez.. he,he,he...

oricat ar fi ele de razgaiate, cu indicatiile regizorale-n materie de nunta nu prea se joaca niciuna... si-acilea-i plin de regizoare care de care mai avenite... babele fac si desfac in materie de nunti si-nmormantari...
zambil
Postat pe 20 Iulie 2011 22:39
eu sper ca nici ai mei...

da' la anu' il cunun pe fina-miu...
asa zici?inseamna ca nu sunt baba inca,ma cam doare-n basca...nu prea ma implic,doar in hora sau comand jerba,in functie de eveniment...
iasomia
Postat pe 20 Iulie 2011 22:44
De la: zambil, la data 2011-07-20 22:01:14asa, de-o superstitie, parca stiam ca nu-i bine ca mireasa sa planga-n timpul slujbei de cununie... si daca stau sa ma gandesc, chiar asa, de ce sa planga?... ori ii pare prea rau, ori ii pare prea bine si nu se poate abtine - oricum o dai nu-i a buna...


eu am auzit ca cica e bine sa planga la nunta :| :))
garbo065539
Postat pe 20 Iulie 2011 23:30

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Un sfat va rog 25 De la: garbo_408326 8 Martie 2016 13:09
MOMENT DE CUMPANA 53 De la: Ana_Cata_1 19 Decembrie 2013 14:46
SI TU POTI AJUTA!!!!! 22 De la: yanyacharberet 10 Noiembrie 2009 21:06
Ajutor! 15 De la: estela 13 Iulie 2010 05:41
Topic de ...noapte buna! 41 De la: printesa_jo 1 Iulie 2012 00:23
Setari Cookie-uri