Oare barbatii ce fel de oameni sunt?

Barbatii sunt cele mai dulci si cele mai bune fiinte de pe pamant!! Fara babati, noi azi nu eram! :sml-happy0180 Dar.... si noi suntem persoanele cele mai speciale din lume, nu??? Tot de pe pamant, pt, ca am scris de pe si se pare ca nu i voie sa fim de acolo pt, ca au taiat cuvantul asta!! Va doresc un wekend de vis! La noi ploa!
Jojolin
Postat pe 24 Iulie 2011 09:29
La noi am scris! De asemenea < Terra> am scris baaaaaaaaaaaa!!!! Si inainte am scris de pe !!!! Baaaaaaaaaaaa!!!Trebuie sa mi strici duminica, baaaaaaaaa, postagiule???????????? Postezi toate idioteniile, si o postare N o pui!! Tai din ea, baaaaaaaaaa, scula!!
Jojolin
Postat pe 24 Iulie 2011 09:32
PAMAT BAAAAAAAAAAA!! SI POSTARE DECENTA BAAAAAAAAA!!! AM SCRIS, DE CE MI TAI ???!! IDIOTULEEEEEEEEE????!!! DE CEEEEE????????????!!
Jojolin
Postat pe 24 Iulie 2011 09:34
Doar ei sunt OAMENI,ele sunt...femei!
Gabriel1960
Postat pe 24 Iulie 2011 09:56
De la: Jojolin, la data 2011-07-24 09:34:48 PAMAT BAAAAAAAAAAA!! SI POSTARE DECENTA BAAAAAAAAA!!! AM SCRIS, DE CE MI TAI ???!! IDIOTULEEEEEEEEE????!!! DE CEEEEE????????????!!



Jojolin0... in afara ca te-am taiat de pe lista de prieteni... sa mor eu ca nu ti-am taiat nimic !!! dar poate tai tu de pe lista, palinca aia tare.... ca la varsta ta e cam periculos !!!! deci tu esti Jojolin... cea care scrie la profilul ei ca: "Sunt un capricorn ,rebel vesel , cumsecade.Iubesc natura florile pasarile totul ! Detesc minciuna si nesimtirea unora! Nu mi place sa jignesc si sa fiu jignita~ Sunt o fire romantica, sensibila, sunt o visatoare"... !!!!
mmmmda.... imi place sinceritatea ta.... !!!!!
barboneli
Postat pe 24 Iulie 2011 22:08
eu cred ca daca nu ar fii existat femeile barbatii ar fii murit de mici de foame..La cata mancare le-au dat tatii lor,,care le lasa copiilor o pensie alimentara de doi lei,daca si pe aia,daca ai noroc sa lucreze barbatul la negru...barbatii nici nu ar fii existat
ingerasulluptator
Postat pe 24 Iulie 2011 22:45
pai vezi ingeras.... cum nu te ti de cuvant !!!! ai zis ca nu mai intri pe net seara ca sa nu te agiti si sa dormi bine.... ca sa nu faci riduri !!!! si mai zici ca barbatii n-au cuvant !!!! nu numai ca te agiti... dar o mai iei si razna... sau cum se spune pe olteneste, o iei pe aratura !!!! ia zi.... tie iti place aratura ? si cand imi raspunzi la chestionar ? hai... un pupic de noapte buna nu, nu vreau sa te seduc si nici sa te fraieresc.... doaaaamne.... parca as mai avea ce... ?????
barboneli
Postat pe 25 Iulie 2011 00:28
De la: ingerasulluptator, la data 2011-07-24 22:45:01eu cred ca daca nu ar fii existat femeile barbatii ar fii murit de mici de foame..La cata mancare le-au dat tatii lor,,care le lasa copiilor o pensie alimentara de doi lei,daca si pe aia,daca ai noroc sa lucreze barbatul la negru...barbatii nici nu ar fii existat
Ingerasule, intai te-ai luat de barbati, acum te-ai luat si de femei, lamureste-ma, daca nu-i suporti pe cei din jur , inseamna ca nu esti de pe-aci?? Poate esti extraterestra ?! Cred ca nu ai ascultat sfatul ce ti l-am dat si anume, sa te odihnesti mai mult ca poate -ti trece .
oktaviatdy
Postat pe 25 Iulie 2011 00:52
Ingeras, uita-te pe celalalt topic deschis de tine , cel cu smerenia, vezi ca ti-am dat un raspuns, baga-l in memoria ta nu a calculatorului. O noapte plina de liniste !
oktaviatdy
Postat pe 25 Iulie 2011 00:59
De la: oktaviatdy, la data 2011-07-25 00:59:41Ingeras, uita-te pe celalalt topic deschis de tine , cel cu smerenia, vezi ca ti-am dat un raspuns, baga-l in memoria ta nu a calculatorului. O noapte plina de liniste !
Pai smerenia nu inseamna sa tolerezi rautatea si ipocrizia.Smerenia este sa nu profiti de slabiciunile oamenilor si sa nu tolerezi minciuna..sa te supui voiii lui Dumnezeu si sa mergi pe urmele lui Hristos...Iisus a invatat pe oameni de bine dar si i-a certat pe fatarnici cum ar fii majoritatea barbatilor..Si eu il iau ca exemplu pe Iisus....Pt ca si aceea a venit Iisus pe pamant ca sa ne arate drumul drept...Si apoi eu l-al rugat pe Dumnezeu sa ma ajute sa spun lucrurilor pe nume,sa fiu sincera....Pt ca asa cum Iisus nu suporta rautatea si ipocriza,,,asa nici eu nu vreau sa o suport sa o tolerez....Si eu sunt o crestina fidela care il urmeaza pe Hristos si il ia ca exemplu pe Hristos
ingerasulluptator
Postat pe 25 Iulie 2011 21:40
Pai smerenia nu inseamna sa tolerezi rautatea si ipocrizia.Smerenia este sa nu profiti de slabiciunile oamenilor si sa nu tolerezi minciuna..sa te supui voiii lui Dumnezeu si sa mergi pe urmele lui Hristos...Iisus a invatat pe oameni de bine dar si i-a certat pe fatarnici cum ar fii majoritatea barbatilor..Si eu il iau ca exemplu pe Iisus....Pt ca si aceea a venit Iisus pe pamant ca sa ne arate drumul drept...Si apoi eu l-al rugat pe Dumnezeu sa ma ajute sa spun lucrurilor pe nume,sa fiu sincera....Pt ca asa cum Iisus nu suporta rautatea si ipocriza,,,asa nici eu nu vreau sa o suport sa o tolerez....Si eu sunt o crestina fidela care il urmeaza pe Hristos si il ia ca exemplu pe Hristos
ingerasulluptator
Postat pe 25 Iulie 2011 21:42
nu stiu daca asta e ipocrizie sau nestiintza..... dar Isus nu a venit pe pamant..... EL S-A NASCUT PE PAMANT... !!!!! ai uitat draga ? acolo in iesle... din pantecul unei fecioare.... cum naiba s-a intamplat, nu stiu... dar el s-a nascut pe pamant ! am dovezi.... !!!!
barboneli
Postat pe 26 Iulie 2011 00:48
jojolin, la modul cel mai serios...daca browserul tau este explorerul, iti recomand sa il schimbi...(el iti taie postarile.)...mozilla firefox e mai potrivit pentru garbo.....
dor72
Postat pe 26 Iulie 2011 01:31
De la: alfheim, la data 2011-07-14 10:33:30@Allexys

ai ghicit din prima!
doar ca nu ne jucam cu iri-nuca... cu ea nu se joaca nimeni!!!
ai sa mai citesti cateva topicuri ale ei...
insa ai mila... e si ea om ca si noi ... doar ca .. ne depasheste mult de tot pe anumite capitole...!
ne depaseste puterea de intelegere!
amu, deh... fiecare sa priceapa ce-o vrea din ce-am zis eu!

(si iti zic un secret.... vezi ca are o grava aversiune fatza de partea masculina a populatiei planetei... deci ... cu grija... )

o avea...o avea dar ea cum isi satisface nevoile sexuale?? posibil deaia a luat-o razna saracuta.ingeras,da-mi voie sa iti dau un sfat:mai treci pe la nea'doctoru psihologu'si iti spun sigur ca iti v-a face trimitere la colegul lui"nea doctoru ginecologul"poate macar la un control sa te simti si tu bine
alexya198305
Postat pe 26 Iulie 2011 11:22
934, eu n-am incredere ca lasata singura luptatoarea, in vashnica ei haladuire, nu o sa incurce doftorii...!? doftoriile sigur, lasata fara supraveghere, le incurca!!!!
alfheim
Postat pe 26 Iulie 2011 14:29
De la: alfheim, la data 2011-07-26 14:29:26934, eu n-am incredere ca lasata singura luptatoarea, in vashnica ei haladuire, nu o sa incurce doftorii...!? doftoriile sigur, lasata fara supraveghere, le incurca!!!!

alexya198305
Postat pe 26 Iulie 2011 17:19
De la: ingerasulluptator, la data 2011-07-25 21:42:03Pai smerenia nu inseamna sa tolerezi rautatea si ipocrizia.Smerenia este sa nu profiti de slabiciunile oamenilor si sa nu tolerezi minciuna..sa te supui voiii lui Dumnezeu si sa mergi pe urmele lui Hristos...Iisus a invatat pe oameni de bine dar si i-a certat pe fatarnici cum ar fii majoritatea barbatilor..Si eu il iau ca exemplu pe Iisus....Pt ca si aceea a venit Iisus pe pamant ca sa ne arate drumul drept...Si apoi eu l-al rugat pe Dumnezeu sa ma ajute sa spun lucrurilor pe nume,sa fiu sincera....Pt ca asa cum Iisus nu suporta rautatea si ipocriza,,,asa nici eu nu vreau sa o suport sa o tolerez....Si eu sunt o crestina fidela care il urmeaza pe Hristos si il ia ca exemplu pe Hristos
Ingeras, nu tolerezi ipocrizia si esti ipocrita pentru ca proliferezi rautatea la modul general , esti impotriva barbatilor si a femeilor, deci impotriva vietii. Poate nu ai aflat, dar Iisus Hristos a fost barbat.... mai ai ceva de zis? Si daca-l urmezi, ar trebui sa-ti iubesti aproapele ca pe tine insuti. Dupa cum vorbesti nu iubesti nimic si pe nimeni , nici macar pe tine. Dupa cum ai spus, incearca sa mergi pe "drumul drept" .
oktaviatdy
Postat pe 26 Iulie 2011 22:25
octavia, ti-ai propus sa indrepti lumea?
ca e mai usor decat cu lupty....
dor72
Postat pe 26 Iulie 2011 22:35
octavia, ti-ai propus sa indrepti lumea?
ca e mai usor decat cu lupty...

si ce e mai usor decat sa-l iubesti pe Isus..... ?
barboneli
Postat pe 26 Iulie 2011 23:38
barbo, de fapt asta este cel mai greu.....
ce intelegi tu prin " a-l iubi pe Iisus?"
dor72
Postat pe 27 Iulie 2011 07:38
barbo, de fapt asta este cel mai greu.....
ce intelegi tu prin " a-l iubi pe Iisus?"


paiii... asta ar trebui s-o intrebam pe ingeras si pe inca cateva persoane de pe aici... ca pe alte sute de milioane din lumea intreaga, e mai greu ! e cam greu sa-ti spun cea ce m-am gandit eu... dar incerc ! si daca ai ceva pe aragaz, ar fi bine sa dai jos sau sa stingi focul... !!!


partea 1. nu stiu, asa iti iese cate o idee din minte, fara sa o stai s-o rumegi prea mult... asa ca "vorbele de duh"... sa zicem ! si eu nu inteleg sa-l iubesti pe Isus, eu am spus ca asta e cel mai usor... !


partea 2-a. pai "a iubi" a fost si inainte de Isus... oamenii s-au iubit, au iubit, au adorat s-au sinucis in durerea ca nu au fost iubiti... etc. eu la drasgostea, iubirea asta ma refer si nu la ce scrie, de ex. in semnatura lui lupty ! sau ingeras, cum vrei sa-i spui !!! una e sa iubesti o persoana fizica si alta e sa iubesti... pe Isus ! la prima iubire, e mai greu zic eu... consumi multa energie, nu dormi noaptea, uneori nu ai pofta de mancare, suferi sau esti in extaz... ! ma rog... extaziati de astia ai si la iubitorii lui Dzeu sau Isus, care e cam acelasi lucru mai, ales la ortodoxi. cred ca ai inteles ce am vrut sa spun. in iubirea de care vorbesc eu, e mai greu, pentru ca ai vise, despre iubitul respectiv... iti doresti sa-l atingi sau sa te atinga... ai fantezii erotice cu el/ea... ce mai, chestii pe care le-ai simtit si tu poate. ca sa-l iubesti pe isus... e mai usor, nu investesti ca in prima iubire, e mai mult o idee... poate de frica ca nu ajungi in rai sau ca nu ti se iarta pacatele... e doar o vorba in vant... e MULT MAI USOR SA-L IUBESTI PE ISUS... !!! ti se repeta de atata ori prin biserici sau la sedintele de partid.... pardon... cred ca acolo nu, oricum, la alte sedinte cu popi si poape... ca pana la urma crezi ca-l iubesti ! deci e foarte usor. e o iubire usuratica. asta cred eu.... ce ai cu mine de ma chinui pe caldura asta.... ?????


partea 3-a. din mila pentru tine, s-a anulat !!!




barboneli
Postat pe 27 Iulie 2011 11:00
haideti sa nu fim rele acum.......barbatii s barbati....au si ei o inima...un suflet...si ei sufera si ei sunt tradati...de femei..nu numai noi suferim sa stiti..si ei o fac, doar ca ei nu se vaita ca noi;ei sufera in tacere si tocmai at cand se dau mari duri,de fapt ei sufera innauntrul lor, dar prefera sa nu se vaite si sa stea ,,cuminti'in banca lor;noi aici gresim,cum patim cv,cum incepem sa tipam,sa ne vaitam.eronat.accepta-ti soarta cu demnitate, nu exista nu pot, exista nu pot acum ,dar voi incerca si voi putea; cam asta e spiritul....s femeie, am suferit, am iubit, s iubita,iubesc....am trecut prin toate.........viata m-a ,,dus''..prin multe faze grele,dar..cu ajutorul lui Dumnezeu,le-am depasit.Cine sunt eu sa vb de rau barbatii ? Ei s ei..noi s-tem noi. Ar trebui ,in loc sa ne indoim de existenta lor si sa-i criticam, sa ni-i apropiem mai mult, sa ni-i iubim mai mult.....si at.....si ei vor fii la fel cu noi!!!!!!! Daruieste ca sa primesti !!!!!!!!!
180680
Postat pe 27 Iulie 2011 16:35
180680
ce frumos le zici tu !!!
acum eu sa stii ca ascultator cum sunt, m-am pus pe asteptat, sa vad ce-mi daruiesti, cat de mult ai sa mi te apropii... sau cum zici tu ... cat de mult ai sa ma apropii de tine ...
etc .. etc ... etc ...
alfheim
Postat pe 27 Iulie 2011 16:58
vezi, barbo, ce greu este sa te explici atunci cand vorbesti despre Iisus?
mi-ai dat o gramada de detalii despre dragostea trupeasca, pamanteana, banala...
si mai incolo, te-ai balbait...zici ca il iubesti si gata.....
o astfel de iubire nu se poate explica, ea se poate trai, simti, se poate manifesta, prin tot ceea ce faci, in raport cu tine si in raport cu ceilalti...bine, asta cu conditia sa fii in stare de asa ceva....
io nu am treaba cu aiurelile luptycai, m-am obisnuit...de la tine insa, as cam avea altfel de pretentii...

680, lasa sa fim rele...altfel ne dezmintim...
si sa-i lasam pe ei sa fie buni...sa se dezminta si ei...
dor72
Postat pe 27 Iulie 2011 18:52
De la: dor72, la data 2011-07-27 18:52:43vezi, barbo, ce greu este sa te explici atunci cand vorbesti despre Iisus?
mi-ai dat o gramada de detalii despre dragostea trupeasca, pamanteana, banala...
si mai incolo, te-ai balbait...zici ca il iubesti si gata.....
o astfel de iubire nu se poate explica, ea se poate trai, simti, se poate manifesta, prin tot ceea ce faci, in raport cu tine si in raport cu ceilalti...bine, asta cu conditia sa fii in stare de asa ceva....
io nu am treaba cu aiurelile luptycai, m-am obisnuit...de la tine insa, as cam avea altfel de pretentii...

680, lasa sa fim rele...altfel ne dezmintim...
si sa-i lasam pe ei sa fie buni...sa se dezminta si ei...
Dulce Dor, ai mare dreptate si totusi ar putea fi explicata aceasta iubire. Il iubim pentru ca a facut minuni, fara sa ceara nimic in schimb, pentru ca nu si-a dorit niciodata faima sau glorie, nici macar nu a vrut sa infiinteze o religie, pentru ca ne-a lasat sfaturi ce dainuiesc de veacuri, pentru ca ne-a invatat sa iubim si sa iertam. Atat de multa bunatate si frumusete nu poate sa nu fie iubita. Dar si Barbonelli are dreptate.
oktaviatdy
Postat pe 27 Iulie 2011 22:42
De la: 180680, la data 2011-07-27 16:35:00haideti sa nu fim rele acum.......barbatii s barbati....au si ei o inima...un suflet...si ei sufera si ei sunt tradati...de femei..nu numai noi suferim sa stiti..si ei o fac, doar ca ei nu se vaita ca noi;ei sufera in tacere si tocmai at cand se dau mari duri,de fapt ei sufera innauntrul lor, dar prefera sa nu se vaite si sa stea ,,cuminti'in banca lor;noi aici gresim,cum patim cv,cum incepem sa tipam,sa ne vaitam.eronat.accepta-ti soarta cu demnitate, nu exista nu pot, exista nu pot acum ,dar voi incerca si voi putea; cam asta e spiritul....s femeie, am suferit, am iubit, s iubita,iubesc....am trecut prin toate.........viata m-a ,,dus''..prin multe faze grele,dar..cu ajutorul lui Dumnezeu,le-am depasit.Cine sunt eu sa vb de rau barbatii ? Ei s ei..noi s-tem noi. Ar trebui ,in loc sa ne indoim de existenta lor si sa-i criticam, sa ni-i apropiem mai mult, sa ni-i iubim mai mult.....si at.....si ei vor fii la fel cu noi!!!!!!! Daruieste ca sa primesti !!!!!!!!!


"sa ni-i apropiem mai mult, sa ni-i iubim mai mult.....si at.....si ei vor fii la fel cu noi!!!!!!! Daruieste ca sa primesti !!!!!!!!" pai nu e nimic nou in cea ce spui... problema incepe cand incepeti s-o faceti cu ai insurati deja... !!! si vicevaersa !!! si ei sunt ca voi.....
barboneli
Postat pe 29 Iulie 2011 23:39
"Dulce Dor, ai mare dreptate si totusi ar putea fi explicata aceasta iubire. Il iubim pentru ca a facut minuni, fara sa ceara nimic in schimb, pentru ca nu si-a dorit niciodata faima sau glorie, nici macar nu a vrut sa infiinteze o religie, pentru ca ne-a lasat sfaturi ce dainuiesc de veacuri, pentru ca ne-a invatat sa iubim si sa iertam. Atat de multa bunatate si frumusete nu poate sa nu fie iubita."


vezi tu octavia.... aici voi cautati o explicatie in iubire... ! minuni facute, modestie, sfaturi de veacuri pe care nici macar nu le-a "compus" el, pe care nu le folosesc nici macar cei care cred in el... ci poate foarte putini, etc. El nu a putut si nu a invatat pe nimeni sa iubeasca.... sau sa ierte, chestile astea erau si inainte... dar sa zicem... in felul asta ii faci pe "restul din restul" lumii... aproximativ 5 miliarde... si care nu cunosc si nu cred in Isus, sa nu stie sa iubeasca si sa ierte, de ex, ! deci eu ma intorc la cealalta iubire... la cel care face si el minuni... cel care te face cu adevarat fericita si sufleteste si trupeste... care te ajuta sa perpetui specia... ( ) si in fericirea de a fi mama, bunica, strabunica.... ! ce e aia sa iubesti pe Isus ? poate, maximum, zic eu, sa-l apreciezi... sa-l amintesti... sa-l porti in medalion ! daca exista marea intrebare: "exista sau nu Dumnezeu... ???" in legatura cu Isus, totul e clar, fara intrebari. pentru unii cel putin. credinta e frumoasa, utila, demna.... dar pe mine nu ma poate convinge cineva ca asta e marea iubire omeneasca ! si fiindca aici raspund si lui dulcea, draga si isteata foc, dor (pe bune... nu e gluma... ) pun si citatul de la ea: "o astfel de iubire nu se poate explica, ea se poate trai, simti, se poate manifesta, prin tot ceea ce faci, in raport cu tine si in raport cu ceilalti...bine, asta cu conditia sa fii in stare de asa ceva...." atunci de ce poti sa explici iubirea ta fata de sot si de copii... asa cum ai facut-o de cateva ori ! ce, iubirea asta este mai prejoasa ? e mai putin importanta ? ea nu se manifesta in tot cea ce faci... in raport cu tine si cu ceilalti... ? eu nu vreau sa dau impresia ca te contrazic sau ca nu-ti dau dreptate... ci doar ca eu vad lucrurile altfel. complet altfel... ! eu stiu cat am ibit pe altii si cat imi iubesc nevasta si cat imi iubesc cainii, mai ales pe Dor... coincidenta de.... si cat iubesc florile si privirea vitzelului si..... si simt ce reactii simt in corp, hmm... nu neaparat la inima... asa ca nu vorbesc aiurea. si sa nu vina lupty sa-mi spuna ca in toate astea se afla Dzeu sau isus... ca nu tine ! Isus nu se afla langa tine, nu iti aduce cafeaua la pat, nu te tine de mana cand nasti sau esti la greu, nu iti ofera clipe de bucurie si fericire... ! ca unii vor sa creada asta.... treaba lor ! nici inainte nu m-am balbait si nici acuma nu ! zau... !
un weekend placut impreuna cu persoanele voastre iubite cu adevarat.... si cu care o sa transpirati al naibi maine, ca o sa fie tare cald !!!!!
barboneli
Postat pe 30 Iulie 2011 00:22
barbo, ai scris asa de mult ca am citit doar pe diagonala....
as avea cateva observatii...eu am spus si spun ca imi iubesc sotul si copilu ( chiar ii iubesc) dar nu am spus de ce....pentru ca nu pot explica ....n-am cum
atunci cand spui " imi iubesc sotul pentru ca...." de fapt ii apreciezi niste asa zise calitati ( care apar in perceptia subiectiva) nu il iubesti....abia cand spui "il iubesc pur si simplu, nu stiu de ce, nu imi pot explica" atunci sa cheama ca este iubire...
asa e si cu iubirea pentru Iisus....sincer, este muult mai greu si nu pentru ca ar fi mai prejos decat celelalte iubiri ci dimpotriva, pentru ca este mult mai inalta si rareori putem noi sa ne ridicam la asemenea iubire....
de ce ? pentru ca noi, oamenii, suntem fiinte rationale si ratiunea asta a noastra, este prea ades raportata la mediul in care traim, la tot ceea ce intreprindem....
si implicit, apar tot felul de comportamente care ne indeparteaza de iubire , ne conduce spre ura, si multe alte atitudini, nu tocmai potrivite....
gata, ca te depasesc la spatiul de scris...
oktavia, deci, sa ne intelegem : atata bunatate se poate sa nu fie iubita doar pentru ca noi nu suntem in stare de asa ceva....cred ca am fost clara...
dor72
Postat pe 30 Iulie 2011 00:53
( dor... as vrea sa-ti explic un pic, de ce cred eu ca scriu asa mult... si destul de neclar uneori ! dar ideea se poate intelege. nu tineam neaparat s-o fac... scriu acum, ca daca puneam la sfarsit nu mai ajungeai tu la asta. de 35 de ani... eu nu prea mai vorbesc romaneste, nu scriu romaneste si nu aud romaneste ! hai za zicem ca nu din prima zi... dar dupa 2-3 ani... deci tot au mai ramas aproape 30 de ani ! iar ce aud si mai citesc prin scrisori... e o romaneasca simpla de tot, fara toate noutatile ei, bune sau rele. in urma cu 2-3 ani, am intrat pe un forum oarecare. acolo au sarit la mine unii, alti au inteles... dar scriam groaznic ! plus greseli de ortografie, dar asta faceam eu si in urma cu mai multi ani... ! ca finalist al 6 clase in 9 ani.... nici nu-i de mirare !!! acolo, cu ajutorul unora care m-au iubit, am invatat o multime... fara sa vezi diferenta, chiar ca nu poti sa-ti imaginezi... ! dar totusi... de multe ori trebuie sa "traduc" cand scriu pe romaneste, din limba autohtona... ptr. ca mai mult gandesc in limba asta ! mereu am impresia ca fraza scrisa nu e destul ca sa fiu inteles. asta in cazul cand folosesc mai mult expresile, cuvinte pe care nici nu le auzisem in romania, mai ales cele tehnice sau din campul medical ! stiu, si acolo mi-au spus ca limba materna nu se uita... dar asta e o prostie ! cam tot ce am invatat de la mama... mai stiu, eu vorbesc de restul si mai ales de comceptie. 27 de ani acolo, 35 de ani aici ! asa ca... asta e tot ! )




clara da, dar te-ai intrebat de ce nu sunteti in stare (ma rog... cei care nu sunt....) ? eu zic ca nu e o iubire, dragoste normala... omeneasca... care se bazeaza pe simturi (vaz, auz, pipait, miros, chiar si gustul... fiecaruia... ) !!! poate Isus a fost foarte iubit de fiintele care il inconjurau atunci, sotie, copii, mama, bunica.... etc. dar atat ! mai putin unii vecini, din aceasi religie cu el... dar asta e altceva... ! dar ca sa iubesti, dupa cum zic unii o divinitate... care nu e in jurul tau, nu mai exista de loc fizic, cu o multime de povesti, minuni, sfaturi, tesute in jurul lui cu un anumit scop... mi se pare de neinteles ! de ce trebuie sa fi mai in stare sa iubesti pe asa cineva ? se zice ca a facut aia si aialalta... si ? ptr. asta trebuie sa-l iubesti ? liber... cine vrea, s-o faca ! nu trebuie calitati deosebite sa aiba cineva, care vrea sa-l iubeasca ! dar oare il iubeste ? cu adevarat ? poate... eu nu inteleg asta. eu am crescut cu povesti, dar de alt gen si am iubit ca copil personajele... ale lui Jules Verne, Ispirescu, fratii Grimm.... etc. !
nimeni nu te-a intrebat de ce iti iubesti sotul, copilul... dar hai sa ne oprim la sot, ptr. ca copilul il iubesti si pentru ca e un dulce, frumos si destept dar si din cauza instinctului de mama... cea ce la sot... nu exista !!! acel instinct de sotz !!!! dar daca vrei, poti explica de ce il iubesti, de ex. cuiva care nu-l cunoaste de loc... ! tot asa cum a spus si octavia, in legatura cu de ce ar trebui sa-l iubesti pe Isus... ! pe care azi nu-l cunoaste personal, nimeni ! tu nu puteai sa te indragostesti de sotul tau fara anumite, daca nu motive... cel putin anumite simtiri, reactii chimice in trupul tau, activitate hormonala, puls rapid, sudoare si roseatza pe fata.... ! asa fac de obicei, primatele astea de noi... !!! poate si alte primate... dar asta o lasam lui irinel s-o explice, ca de barbati si femei.... le stie teribil !!! ma scuzi, dar poate ca eu am rau de inaltime... nu prea am inteles chestia aia cu ridicatul la asemenea iubire...fata de Isus ! aici intervine alt element si nu vreau sa intru in el... ! deci... o iubire din asta ptr. cineva la care unii se gandesc mai mult altii mai putin si altii il ignora complet..... NU mi se pare la acelasi nivel, mie cel putin.. ca dragostea aproapelui sot, sotie, iubita..... etc. in cauza !!! gata... ca iar nu ma mai citesti pana la sfarsit... !!! apropo... ieri sau alaltaieri, am citit ca iasomia ar fi vrut povesti ca cea publicata de... nu mai stiu, sa fie pusa in fragmente ! are dreptate ! in general asa se citesc si cartile, nu toata deodata... doar daca nu e vorba de o carte a lui Stephen King... !!! asa poti sa faci si cu ce scriu eu... sau mai bine renunti !

il iubesta cineva pe Isus, asa... ?

http://youtu.be/ZX1Gn0kLsMg

barboneli
Postat pe 30 Iulie 2011 12:11
Barbonelli, undeva e o neintelegere, Dor este indragostita de sotul ei dar nu poate fi indragostita de Iisus, in schimb poate il iubeste. In general crestinii spun ca-l iubesc pe Hristos, nu ca ar fi indragostiti da el. Asa cum ei il iubesc pentru.....fiecare stie de ce , tot asa si noi te putem iubi fara sa te cunoastem pentru ceva anume : fie ca ne distrezi, fie ca ne dai un sfat, fie pentru ca esti foarte placut, prin urmare sunt convinsa ca multe persoane de pe "aici" te iubesc fara a fi indragostite de tine. Asa si cu iubirea de care vorbeai, nu trebuie sa fie fizic in fata ta ceea ce iubesti, asta e valabil, sigur, pentru indragostire.
oktaviatdy
Postat pe 30 Iulie 2011 19:55

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
are you a genius? 8 De la: tutankhamon 25 Iunie 2009 23:34
despartire 46 De la: garbo_9458 28 Februarie 2013 11:58
relatii de colaborare 45 De la: alfheim 8 Iunie 2011 01:23
Parerea voastra imi poate influenta decizia. 32 De la: Luna_in_capricorn 28 Septembrie 2011 15:16
Cine este de parere cu mine ca barbatii de pe garbo sunt niste ingerasi draguti si cumnti? 127 De la: alfheim 5 August 2011 23:36
Setari Cookie-uri