Ce ar fi de facut?

ma asteptam.... :)

situatia este totusi un pic mai complexa, n-as putea explica aici cenzurat si in acelasi timp sa se mai inteleaga ceva.
garbo001
Postat pe 14 Iulie 2011 12:42
001...fara suparare....scuze daca am fost deplasata....sant de acord , realitatea nu reiese din cateva descrieri evazive.in general sant punctate faptele determinatoare pentru situatia in caz


totusi mai zic aduna-ti toate fortele si tot curajul si pune punctul pe ,,i"

in viata mai vin si furtuni care te pot lasa pustiu si fara nimic ,dar nu e sfarsitul

e doar un nou inceput....
sunsset
Postat pe 14 Iulie 2011 13:12
Asa e Sunsset...dupa furtuna iese si soarele....
Asa ca 001 asteapta......
lacramioaracrengi
Postat pe 14 Iulie 2011 13:35
uite un lucru care daca nu te inseala si te iubeste sa-r putea sa am dreptate ,si iti spun pt ca cunosc mai multe cazurii si cateva situatii
- unele femei pot sa prezenta urmatoarele sintome i in timpul sau dupa actul sexual si le este foarte jena sa spuna partenerului sau sar peste vizita la ginecolog deoarece se intampla doar in cazurile de mai sus si in rest nu si aceste sintome nu le asociaza cu o boala ci cred ca partenerul nu mai e asa grijuliu
-durere
=senzatia de arsura
-un disconfort local
cauze - existenta unei rani
- a unui chist
-schimbarea anatomiei si aici o sa insist un pic --- o femeie ajunge mai greu la finis in timpul actului sexual , precum inaintam in varsta corpul nostru se schimba, secretiile se schimba etc, la 35 de anii- 40 pana la menopauza exista posibilitatea reduceri secretiei vaginale,adica a umezirii si actul sexual devine jenant sau dureros , unele femei devin complexate de acest lucru ,aceasta problema se poate remedia cu o vizita in magazinele de specialitate si achizitionarea unui lubrefiant
- data viitoare fai tu surpriza si ea un lubrefiant si vezi dc e mai bine
Daca nu te inseala si nici medicala nu e problema inseamna ca o vizita la un sexolog ca este complrexata
Cand e vorba de aparatul sexual feminin nici nu stitii ce complexe pot dezvolta femeile in mintea lor
ollyy
Postat pe 14 Iulie 2011 13:39
...pe ce topic am nimerit ?

Postat pe 14 Iulie 2011 14:11
pe ala unde o femeie se babardeste cu altu',si ii spune sotului ca are "senzatii de arsuri"..
roby_cado
Postat pe 14 Iulie 2011 14:26
Adevar ai grait roby!!!

Postat pe 14 Iulie 2011 14:33
Raspunsul l-ai putea gasi in acel ceva pentru care iubirea voastra nu era dorita..., practic in lupta aceea pe care ati dus-o impreuna, impotriva tuturor. Sa se fi indragostit de altcineva mi se pare improbabil din cauza timpului-sapte ani sunt cam multi pentru o femeie, de obicei femeia hotaraste mai repede decat barbatul si e categorica. De curiozitate, in ce zodii sunteti? :)
Luna_in_capricorn
Postat pe 14 Iulie 2011 14:34
De la: esme, la data 2011-07-13 15:56:33ideea e ca eu ma mir ca nu ati discutat pana acum, asa cum spunea Q! credeam ca ati ars etapa asta si ca tu, neobtinand niciun raspuns, te scalzi in continuare in incertitudini cu privire la ce e in capul ei. si cum ai stat 7 ani, de cand spui ca s-a produs ruptura, fara sa vezi ce e cu ea? stiu ca ti-a fost teama sa n-o ranesti ori poate ti-a fost teama chiar sa infrunti un raspuns de genul ``nu te mai iubesc``, dar totusi, ce credeai? ca vei pacali adevarul?...


Esme, nu-i deloc usor ca un barbat sa inteleaga o femeie! Tu zici de el, ca a lasat timpul sa treaca si ca nu a stiut sa vada ce e cu ea. Dar si ea putea vorbi! Nu? In fond vorbim despre o mare iubire, o casatorie, copil, realizari...Nu sunt doi straini. Ea-indiferent de consecinte-se cuvenea , chiar era datoare, sa-i spuna lui ce si cum si de cand si de ce...
Luna_in_capricorn
Postat pe 14 Iulie 2011 14:40
De la: Eugenia69, la data 2011-07-14 10:19:13poate tu nu o mai vrei...asa cum e.... 001


Poate fi si asta...da, da...
Luna_in_capricorn
Postat pe 14 Iulie 2011 14:45
De la: sunsset, la data 2011-07-14 13:12:33
in viata mai vin si furtuni care te pot lasa pustiu si fara nimic ,dar nu e sfarsitul

e doar un nou inceput....


sigur... bla bla.
quasaria
Postat pe 14 Iulie 2011 14:54
quasaria.....multe incep in viata cu ...bla...bla...bla

sigur o sa-mi dai dreptate , daca te concentrezi un pic
sunsset
Postat pe 14 Iulie 2011 15:55
roby mi-as dori sa fii intr-un cabinet al unui sexolo doar o zi si poate ai mai invata ceva nu de alta dar multi barbati sunt macho de fata cu prietenii iar in 2 sunt zero barat ,si iti doresc sa ai o asemenea rel lunga cu partenera ta si apoi sa mai vb , organismul unei femei se schiba diferit fata de a unui barbat si stii care este pedeapsa lasata de D-zeu asupra voastra cum imbatranitii nivelul de hormonii creste va doritii sex dar nu mai avetii cu ce noi nici nu mai putem dar nici nu ne mai dorim datorita nivelului de hormoni care scade ,ma refer de la 50 de anii incolo
ollyy
Postat pe 14 Iulie 2011 15:59
probabil trebuia sa te numesti sunrise.
Sunset spune altceva.... daca te concentrezi un pic.


Whatever. Mi se pare nociv si ipocrit sa nu recunosti ca in viata exista momente decizionale din care, pe termen lung,. pierzi sau castigi. Definitiv. Nu intotdeauna castigi. Asa cum nu intotdeauna pierzi. Si trebuie sa admiti asta pur si simplu. Fara consolari de genul "lasa ca incepe un capitol (eventual, mai bun)."

Poate pur si simplu nu incepe. Poate pur si simplu sint situatii in care nimic nu va inlocui ce ai pierdut. Niciodata.
Poti sa admiti asta?
Daca nu, atunci nu aruncam praf in ochi...
quasaria
Postat pe 14 Iulie 2011 16:01
"..roby mi-as dori sa fii intr-un cabinet al unui sexolo doar o zi si poate ai mai invata ceva nu de alta dar multi barbati sunt macho de fata cu prietenii iar in 2 sunt zero barat.."

iar eu mi-as dori sa fi in locul unui barbat,cand iubita lui sotie ii spune ca, tocmai ce au revenit migrenele de care sufera infiorator in ultima perioada,satula fiind deee... alte "arsuri"..
roby_cado
Postat pe 14 Iulie 2011 16:18
poate....

la fel cum de altfel santem intotdeauna in posibilatea de a face o alegere ;poti sa te retragi in coltisorul tau si sa-ti plangi de mila...ce ai avut si ce ai pierdut(daca e numai o perioada de doliul cum e si firesc nu e o problema)

apoi mai putem alege sa ne intoarcem la viata
,nu ca sa inlocuim ce am avut,ce am avut face parte din noi ,
din bagajul nostru de sentimente,cu care santem mai bogati acum...


nu vorbesc pt. bla ...bla...iti spun tie quasaria din experientele traite de mine sau poate din esecurile mele in viata

intotdeauna ne intoarcem sa traim...mecanismele corpului si ale mintii sfideaza orice explicatie rationala
sunsset
Postat pe 14 Iulie 2011 16:48
sigur. instinctul de supravietuire primeaza, de obicei...
Dar optimismul promovat acerb mi se pare aberant. NU intotdeauna umpli un gol lasat de ceva sau cineva in viata ta. Nu e cazul sa plece nimeni de la premisa asta. Detest sa ne mintim singuri.
Trebuie sa stii sa pierzi, sa stii sa spui asta e si sa respiri in continuare.
Atit.
Nu e nici o zina buna care sa ofere cadouri compensatorii.
quasaria
Postat pe 14 Iulie 2011 17:00
Mai incerca! Timpul le rezolva pe toate!
Jojolin
Postat pe 16 Iulie 2011 06:02
e obosita.
aceeasi rutina zilnica,vacantele sunt o data pe an.
si pe mine ma apuca.
si al meu spala vasele cateva zile,da cu mopul,ca sa ma scoata putin din rutina.
cat as vrea sa am cateva zile,la un hotel,ca sa nu gatesc,spal,spal vase,etc/
cateva zile fara rutina si obligatii.aceleasi obligatii zilnice.......
poate fi si semn de depresie.
incearca cu surprize,pune-i sub perna,sa gaseaca seara,o atentie,ca de ex ciocolata preferata,o inimioara,ceva ieftin,de la 38,dar cu efect sentimental.
eu cred sincer ca fiecare problema are cel putin doua solutii.
incerci cand una cand alta,si pana la urma reusesti.
succes,d
daniilia
Postat pe 16 Iulie 2011 09:34
si in Grecia este 38?
dor72
Postat pe 16 Iulie 2011 09:36

ptiu, drace, nu doar ca pt unii exista solutii la toate, dar exista cel putin doua solutii pt orice! e clar, ori sunt, in bigudiu` meu, mioapa, ori neuronii-mi sunt rari!
esme
Postat pe 16 Iulie 2011 09:40
invidioaso...
te-a depasit demult...
nici nu stiu daca sa ma mai mir sau sa compatimesc....tu ce zici?
dor72
Postat pe 16 Iulie 2011 09:42
grea dilema, doaro!
da` aman concluzia pe mai tarziu! daca nu pot sa ajung la 2? cum exista cate 2 solutii, tre` sa existe si 2 concluzii, nu?
esme
Postat pe 16 Iulie 2011 09:51
da, da, da...doo...pentru fiecare...
dor72
Postat pe 16 Iulie 2011 10:01
Nu am nici un drept sa spun ca miros ca e in joc si o a 3-a persoana.....dar am dreptul sa-mi exprim parearea ca institutia casatoriei este jalnica la noi....habar nu ai ce poate face o femeie pentru a ramane sub statul acesta.....acea "obligatie" o face si cu lacrimi in ochi....dar o face din "n" motive....poate fi pentru copil, poate fi pentru ca se simte obligata fata de tine, poate fi de gura lumii..poate fi....
Oricum dupa 7 ani de zile poti sa aduci tu si alifia alifiilor, poti sa stai si in cap, e clar ca firul e rupt, si nodul s-ar cunoaste oricum.
Ideal ar fi in asemenea moment ca pesoanele implicate sa se inteleaga reciproc, fara reprosuri,fara insistente, fara rusine, sa inteleaga ca au ajuns intr-o intersectie in care fiecare alege sa o ia in alta directie, si foarte important ar fi ca si copilului sa i se vorbeasca de situatie ca fiind ceva firesc , care se poate intampla oricui, dar ca relatiile pot fi foarte bune si asa......dar eu aici vorbesc de un "IDEAL".....in realitate sunt foarte putine cazuri care trec cu bine prin asa ceva. Dar cei care spun ca s-au iubit si inca iubesc ar trebui sa poata sa o faca.
garbo176188
Postat pe 17 Iulie 2011 08:26
De la: quasaria, la data 2011-07-14 17:00:03sigur. instinctul de supravietuire primeaza, de obicei...
Dar optimismul promovat acerb mi se pare aberant. NU intotdeauna umpli un gol lasat de ceva sau cineva in viata ta. Nu e cazul sa plece nimeni de la premisa asta. Detest sa ne mintim singuri.
Trebuie sa stii sa pierzi, sa stii sa spui asta e si sa respiri in continuare.
Atit.
Nu e nici o zina buna care sa ofere cadouri compensatorii.

nu, chiar nu exista...si chiar daca ti-ar oferi un cadou....unele lucruri nu pot fi compensate...se inchide o usa?se deschide o fereastra,cand aud...
....ne mintim singuri...
Axl_22
Postat pe 17 Iulie 2011 08:40
Draga 001, parerea mea de femeie este ca daca ar fi avut pe cineva, in cei 6-7 ani...acum nu mai erai aici cu acest topic.
Da, viata si problemele cotidiene isi spun cuvintul.

"Limbajul iubirii" este format din cinci elemente. Cred ca dai mult prea multa importanta relatiei sexuale si ca problema reala o lasi - deliberat ori nu - undeva in planul doi.
Cred ca o discutie deschisa, franca ar fi indicata. La fel si o consiliere de cuplu la un psihoterapeut priceput. Dar, trebuie sa fii pregatit sa faci fata si Cutiei Pandorei...
Ti-ai pus problema, ca poate din iubire adevarata poate iti protejeaza sentimentele si incearca si ea sa faca fata unor frustrari cum se pricepe mai bine, fara a tulbura apele?...
Pot fi infinite scenarii.....

Iar, in cel mai "rau" caz... toti am venit pe lume singuri, si ne retragem din lume la fel de singuri.
Viata merge mai departe.

Te felicit pentru curajul cu care ti-ai prezentat situatia - e mai rar in cazul barbatilor - si pentru realizarile familiale de pina acum.
Spera! Iubeste! Iarta! Mergi mai departe!

P.S. Recomandare de carte: "Inteligenta erotica" - de Esther Perel [absolut superba: " un mariaj fara... pasiune? Esther Perel va ofera in cartea de fata solutii pentru o viata sexuala fierbinte."]

Dumnezeu fie cu voi!!!
L__G_
Postat pe 17 Iulie 2011 09:22
dupa parerea mea te chinui de vreo 7 ani sa resuscitezi un mort care incepe sa puta .nu cred ca e altcineva la mijloc , pur si simplu s-a terminat pasiunea , acel "noi doi contra tuturor luptand pt dragostea noastra "si incepi sa constati ca nu aveti si alte lucruri in afara de cele materiale si a obisnuintei care sa va lege . e in firea omului ca dupa ce obtine lucrul pt care a luptat acesta sa nu mai prezinte interes . scuza cu "eu am facut totul " , nu tine era suficient sa o asculti cand trebuia. iar o relatie ce ajunge in faza nevoii de salvare .......nu cred ca mai merita "salvata " decat de dragul copiiilor , desi salvarea asta nu e decat un plasture de moment.cand o relatie se termina sunt amandoi de vina ,nu mai incerca sa te scuzi cu"eu am facut totul". esti sigur ca stii cate a facut ea sa mentina relatia asta , te-ai gandit ca poate inainte de astia 7ani ea a fost cea care a incercat sa mentina relatia si ca pur si simplu a abandonat cand a vazut ca lupta degeaba ?
vrei o solutie rapida si sigura ?asta nu o s-o gasesti pe site-uri. este problema voastra,numai voi doi o puteti rezolva , atata timp cat incercati sa discutati deschis si fara reprosuri ,desi voi aveti nevoie de " o criza ", de pasiunea data de lupta care v-a legat initial.
gipsyheart
Postat pe 17 Iulie 2011 09:24
Raspund cu:"mai rau da,mai bine nu"un raspuns ce l-am primit de la cineva cand aveam doar 30 si ceva de ani ,relatia incepuse sa schiopateze.Am mers inainte ,casnicia nu e un joc erotic ,intervin si alte elemente.ajutor prietenie ,umar la greu etc.De regula educatia romanilor in acest domeniul e de genul:"ce e intai ,pe urma nu-i".nu vreau sa te dezamagesc dar lucrurile nu se vor schimba mult orice ai incerca sa faci.E posibil sa fie o alta relatie lla mijloc dar, nu e obligatoriu .Vezi in ce conditii s-a facut casatoria,a ramas insarcinata??si atunci raspunsul il primesti sg .Ce terapie!!!!!!!!!!!!!!!! ,terapia e acolo in familie In alte tarii europene ,cand treaba nu mai merge ,gata fiecare isi gaseste pe altcineva si opilul se plimba o sapamana la un parinte o saptamana la altul sau,un tata in aceeasi casa cu doua sotii si tri copii ,doi din prima casatorie si unul din a doua casatorie ,si ei spun ca e OK,noi ramanii suntem mai statornici dar, suferim mai mult ca totul devine monoton si obligatoriu "copii,lumea,vecinii"ce zic ? Pana la urma vezi tu , e pacat sa te frustezi de ce iti place foarte mult de la aceasta varsta .Deci,asa va fii pana la capat:Sa fii iubit,in adevaratul sens al cuvantului!




















garbo032261
Postat pe 17 Iulie 2011 09:32
tii nu vreau sa fiu rautacioasa ci doar realista, nu zic ca soia ta nu te-a iubit niciodat, cu siguran a fcut-o insa, era prea tnara pe vremea cnd voi v-ati cunoscut si nu a avut timpul ei sa isitraiasca viaa si tineretea , te-a cunoscut doar pe tine si tu ai fost viaa ei, insa acum cu trecerea anilor si-a dat seama ca viaa e mai mult dect atat si probabil ca nu mai e fericita cu ceea ce are doar ca se gndete si La faptu ca dac renuna La tine poate da peste ceva mai ru sau La gura lumii si La ce v-a spune familia ei , se gndete sa i creasc copilul cu Tatal biologic , insa sufletul ei sta in genunchi, se minte singura ca poate..., cndva..., v-a fii din nou bine sau poate cu naintarea in vrsta o sa fi-i din nou fericiri si o sa se felicite ca a rmas lng tine, dar toate astea sunt minciuni pentru ca tristetea o v-a macina , ca un cancer pe dinauntru si te rog sa m crezi ca tiu ce vorbesc pentru ca La rndul meu am stat cu cineva muli ani , doar ca sa nu zica ai mei si lumea lucruri urate despre mine, insa eram f nefericita ! Dac tu o iubesti..., las-o liber , ramaneti prieteni buni pt. ca al vostru copil sa creasc frumos ..., poate dac teapropiide ea si discutati o sa fie att de sincera nct o sa i spun ca e nefericita sau poate ca o sa continue cu minciuna insa asta oricum nu o sa aduc ceva mai bun in relaia voastra. E foarte greu sa fi intr-o relaie in care te simi singur... O zi buna i doresc
Myra_Nirvana
Postat pe 17 Iulie 2011 10:25

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
In situatia de fata ce sa fac mai intai? 102 De la: ellyse83 11 Aprilie 2010 18:31
va cer ajutorul! 20 De la: margelatu 5 Mai 2010 15:52
frica de singuratate 26 De la: garbo188392 13 Februarie 2011 21:25
relatia parinti-iubit 14 De la: garbo068629 8 Ianuarie 2010 14:33
Sa fie iubitul meu un egoist???? 40 De la: garbo_414015 20 Septembrie 2015 09:12
Setari Cookie-uri