Cum credeti ca ar fi mai bine: sa-i spuna sau sa nu-i spuna?

si daca spune doar,,nu stiu nimic" o doare gura,asa nu se complica si nici nu face rau altora.
carmenere
Postat pe 15 Mai 2011 16:07
ai perfecta dreptae ,am trecut prin asa ceva de mai multe ori ,mi sa reprosat ca nu i-am atras atentia LUI ,si eu aku sunt dusmanu lui ,ei se vor impaca si eu am ramas dusman.....si ce voia sal trag de maneca .NICIOADAT NU MA SA FAC ACEST LUCRU .FIECARE FACE CE VREA CU VIAT LUI .
garbo190423
Postat pe 15 Mai 2011 16:08
si care ar fi diferenta, la urma urmei?
Diferenta ca i s-a intimplat asta lui X sau Y, ca oricum sintem niste nume si niste cifre pe aici? Sau ca nu i s-a intimplat dar are omul nister dileme?
quasaria
Postat pe 15 Mai 2011 16:10
........'Dar ea banuieste ceva si s-ar putea s-o intrebe pe amica mea daca stie ceva in acest sens. Prietena mea nu vrea sa se amestece ...'
nu stiu eu f multa limba romana, dar daca banuieste....ca de-aici am plecat cu ideea, atunci e clara ca e imputita treaba deja, n-o imput eu sau nu ?
si numai in aceasta idee, cand ceva pute-n Europa, vin eu prietena, da ?
si ce fac ?
zambesc suav ?
o dau dupa shura ?
fluier dupa dude ?
o privesc in ochi, ii ofer umarul, batista...calmul meu detasat, tactul de a trece cu intelepciune peste informatie si rezerva de timp necesara sufletului pt a cerne...daca vrea...daca poate...prezenza mea acolo, cand are nevoie de un prieten
da, cu riscul de-a o pierde...de-ai pierde pe-amandoi, daca la atat se rezuma prietenia noastra
...atat fu sa fie...
-parerea mea-
m_arilena
Postat pe 15 Mai 2011 16:19
De la: m_arilena, la data 2011-05-15 16:19:34........'Dar ea banuieste ceva si s-ar putea s-o intrebe pe amica mea daca stie ceva in acest sens. Prietena mea nu vrea sa se amestece ...'
nu stiu eu f multa limba romana, dar daca banuieste....ca de-aici am plecat cu ideea, atunci e clara ca e imputita treaba deja, n-o imput eu sau nu ?
si numai in aceasta idee, cand ceva pute-n Europa, vin eu prietena, da ?
si ce fac ?
zambesc suav ?
o dau dupa shura ?
fluier dupa dude ?
o privesc in ochi, ii ofer umarul, batista...calmul meu detasat, tactul de a trece cu intelepciune peste informatie si rezerva de timp necesara sufletului pt a cerne...daca vrea...daca poate...prezenza mea acolo, cand are nevoie de un prieten
da, cu riscul de-a o pierde...de-ai pierde pe-amandoi, daca la atat se rezuma prietenia noastra
...atat fu sa fie...
-parerea mea-


charmelen
Postat pe 15 Mai 2011 16:47
nu este de bagat in asa ceva pt ca va iesi un scandal mare ,dar fiindui prietena,ramane la aprecierea ei.
devid0097
Postat pe 15 Mai 2011 18:00
Nu ar trebui sa-i spuna nimic nici unui sot,e strict problema lor personala,un amic nu ar trebui sa se amestece in viata altora.Ei se cearta ei se impaca...Amicul e bun numai la consolare si atat.
Eu personal,am surprins-o de trei ori pe prietena fratelui meu cum a "calcat pe bec" si totusi nu am spus nimic desi m-a deranjat foarte tare,nu este treaba mea pana la urma..
garbo162553
Postat pe 15 Mai 2011 18:33
Nu eu nu i-as spune nici unuia dintre ei.Eproblema lor cum se descurca ,orice interventie va fi vazuta cu ochi rai chear daca e vorba de cea mai buna prietena sau cel mai bun amic....e acelasi lucru.VORBESTI -GRESESTI.Mai bine te faci ca nu vezi si iti pui de cal.Va pup cu drag asta e parerea mea.
mmiriam
Postat pe 15 Mai 2011 20:05
Am avut un caz concret ,vecinul meu se saruta cu o tipa patimas (nu pe obraz),iar ea prietena si vecina mea la aceea vreme era la servici.Bine-nteles ca n-am povestit nimic .Dupa un timp s-au mutat am fost la ea in vizita si printre altele mi-a povestit ca niste vecine i-au povestit despre faptul ca Nelu ,respectiv sotul ei ar calca prin strachini si o insala ....Stiti ce mi-a spus "ale dracului mureau de invidie ca ne iubim si ne merge bine ".Cum as fi aparut eu in ochii ei daca-i spuneam? Si acum sunt bine mersi.Nu te poti baga in asemenea cazuri pt ca de cele mai multe ori in loc sa faci bine e tocmai invers si mai pierzi si increderea sau prietenia persoanei respective.Nu spun ca e frumos dar adevarul trebuie sa si-l spuna reciproc sotii,daca se complac in minciuni problema este a lor si in nici un caz al altcuiva.
fengari
Postat pe 15 Mai 2011 20:20
Sincer nici eu nu m-as baga.Sa o lase pe ea sa descopere pentru ca adevarul intotdeauna va iesi la iveala.De ce sa isi strice prietenia?Cateodata persoana care greseste o face fiind foarte sigura pe sentimentele partenerului,si,de cele mai multe ori au o putere de convingere extraordinara,ceea ce o poate ajuta sa se victimizeze,iar persoana care vrea sa faca un bine,sa cada drept dusman care vrea sa le strice casnicia.Asa ca mai bine sa stea in banca ei.Fiecare sa-si pazeasca ai sa isi pastreze casnicia asa cum crede de cuviinta....si....poate ca si partenera domnului are o mica vina......poate indiferenta....increderea totala....poate chiar prea multa iubire.
rdaniela
Postat pe 15 Mai 2011 20:34
Voua v-ar placea sa aflati ultimii un lucru de mult stiut de prieteni?Intr-adevar este o problema delicata,dar totdeauna exista o rezolvare !Eu una nu as tacea!!!!!
garbo105616
Postat pe 15 Mai 2011 21:43
poate ca donmu are probleme sensibile cu hormoni!!?
garbo060519
Postat pe 15 Mai 2011 21:51
De la: garbo060519, la data 2011-05-15 21:51:17 poate ca donmu are probleme sensibile cu hormoni!!?

si vrei sa-l repari tu?!:P
:)))
eu_geminy
Postat pe 15 Mai 2011 21:53
....personal consider ca ar fi mai bine sa nu se amestece in relatia lor....e mai bine sa descopere ea ca sotul o inseala decat sa pice la mijloc o persoana care vrea doar sa faca bine...poate doar sa o sfatuiasca sa fie mai atenta si sa vorbeasca deschis cu sotul ei daca simte ca ceva nu merge
madalina_cezara
Postat pe 15 Mai 2011 23:01
offf... iarasi una cu nume si prenume... de unde tot apareti asa fresh, ma rog frumos?!:P
:))
eu_geminy
Postat pe 15 Mai 2011 23:24
))))
reyya
Postat pe 15 Mai 2011 23:26
reyya, tu razi cam platonic... bag seama...:P
:)))))
eu_geminy
Postat pe 15 Mai 2011 23:30
Eu nu pot spune ce sa faci tu, dar iti pot spune ceea ce as face eu. Daca este doar o prietena, clar nu as interveni. Daca este prietena care conteaza si cu care ai o relatie extraordinara, as discuta mai intai cu el, spunandu-i ceea ce am vazut si in functie de explicatiile lui voi decide daca trebuie sa stie si ea. Indiferent de tipul legaturii (pasagere sau de durata cu acea doamna) prietena ta, mai devreme sau mai tarziu va suferi.
Trebuie sa decizi daca te vei implica in suferinta ei, cand o vei face si cum.
Ii spui tu, afla de la altii, afla acum, afla mai tarziu, te va condamna ca nu i-ai spus sau va aprecia protectia ta de moment.
adecusara
Postat pe 16 Mai 2011 09:10
Adevarul e cea mai buna solutie oricat de mult doare.poate nu va MAI FI PRIETENA EI DAR NICI NU VA FI DUSMANUL TACUT.
Danyelle40
Postat pe 16 Mai 2011 09:25
am citit toate comentariile. e o hotarare foarte grea de luat. explicatia lui cum ca ramane fara slujba.. etc... e vrajeala. iar daca vrea sa tina casa....cum spune el.... ar trebui sa faca in asa fel incat sa nu afle nici vantul nici pamantul...cea mai urata treaba mi se pare explicatia lui, lipsa lui de raspundere...usurinta cu carea a coborat stacheta... nu stiu daca sa-i spuna cineva sotiei sau nu.. dar, oricum ea va afla...
neversaynever
Postat pe 16 Mai 2011 09:35
o nevasta simte atunci cand este inselata si cred ca si barbatul simte la fel. Ce rost ar avea sa fie informata din vecini sau prieteni cum vreti sa spuneti. Fiecare cu familia lui.
Sa zicem ca nevasta stie .. si atunci trebuie sa se faca coada la usa ei ... sa o "binedispuna" si mai mult?
Si eu am vazut o cunostinta impreuna cu o alta doamna la un suc (sa zicem) Si? ce daca? trebuia sa ma duc la nevasta si ca din intamplare sa/i zic ... Aaa!! stii l-am vazut pe sotul tau cu cineva la Mall. Nu!.. nu am facut asta , desi am inteles bine ce am vazut pentru ca la urmatoarea petrecere cu familia respectiva ... el a incercat sa se scuze de ce nu m/a salutat si .... tot incerca sa spuna ceva. I-am raspuns ca eram grabita si nici eu nu aveam timp de vorba.

Q ce spuneai ca nu ti s/a spus ce fel de om ai langa tine ? dar poate fata de tine era un alt om .. de ce sa pleci la drum cu un istoric urat. Si ai vazut ca la voi este altceva .. e ceva special. (Scuze daca am inteles pe dunga povestea ta).
cricat
Postat pe 16 Mai 2011 11:41
PACATUL E PREA MARE FATA DE PARTENERA LUI DE VIATA SI NU TREBUIE ASCUNS....! TREBUIE ANUNTATA URGENT PARTENERA ACESTUI OM, EVENTUAL ANONIM PRINTR-O CUNOSTINTA MAI INDEPARTATA SAU CHIAR PRINTR-UN PLIC SCRIS DE ALTCINEVA DACA VREA SA II FACA UN BINE ANONIM...., DAR PLICUL TREBUIE sa ajunga personal direct la persoana care este inselata.
Dumitru30
Postat pe 16 Mai 2011 12:31
of...viata mea,of
Ema_emili
Postat pe 16 Mai 2011 14:58
De la: eu_geminy, la data 2011-05-15 23:24:04offf... iarasi una cu nume si prenume... de unde tot apareti asa fresh, ma rog frumos?!:P
:))


Ce ai tu cu numele si prenumele altora, ge? Nu de alta, dar ma simt cu musca pe caciula
Lidiaolteanu
Postat pe 17 Mai 2011 11:51
bravo! oare prostii mai mari ca astea poti scrie!!!! mai Dumitru30 ......
m_focsa
Postat pe 17 Mai 2011 20:01
De la: charmelen, la data 2011-05-13 16:26:46Este vorba despre o prietena care l-a vazut intamplator pe sotul unei cunostinte comune sarutandu-se cu o alta doamna (pe gura) intr-un parc.
Sunt o pereche foarte deosebita, amandoi manierati si classy, sotia e foarte frumoasa si distinsa, in plus au si un copil superb. Dar ea banuieste ceva si s-ar putea s-o intrebe pe amica mea daca stie ceva in acest sens. Prietena mea nu vrea sa se amestece de nici un el, nu i-ar spune in nici un caz din proprie initiativa, ca nu vrea s-o raneasca si ii e teama ca sa nu-i puna in pericol casnicia, dar nici nu vrea sa apara ca o persoana ascunsa fata de amica. Voi cum ati proceda in locul ei?


As face incat sa afle "intamplator". Daca i-as mai surprinde sarutandu-se sa le fac fotografii si sa i le trimit sub anonimat :P Daca s-ar desparti iar acea cunostiinta si-ar gasi alt barbat mai bun si ar fi din nou fericita, i-as marturisi ca eu am avut grija sa afle...dar nu am vrut sa "par" implicata!
joanna22
Postat pe 17 Mai 2011 20:19
ca bine zici, nea mitica...o semnam si o dam anonima...

22, si tu, maica? e clar! v-ati uitat la prea multe filme americane, hehehe...
michelle_
Postat pe 17 Mai 2011 20:50
Drame existentiale......
reyya
Postat pe 17 Mai 2011 21:23
Eu nu inteleg de ce Doamna cu pricina ,si ar intreba prietena daca e ceva in neordine cu barbatu sau daca a vazut ceva suspect?E angajata sa i pazeasca masculul?
aida71
Postat pe 19 Mai 2011 10:42
io zic sa-l ierte!!!

acuma, serios vorbind, cel mai sigur e sa nu te bagi!!
zambila
Postat pe 19 Mai 2011 10:46

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Ce sa fac? 25 De la: adella 5 Iulie 2011 12:44
a doua casatorie 35 De la: garbo020185 14 Iulie 2009 20:35
Un sfat va rog ... 8 De la: Lara777 22 Septembrie 2015 23:04
nu mai vreau sa imi vars nervii pe el 42 De la: Ariad 19 Februarie 2011 10:02
Ce credeti? 25 De la: Eugenia69 7 Iulie 2011 21:40
Setari Cookie-uri