Cum credeti ca ar fi mai bine: sa-i spuna sau sa nu-i spuna?

ai de capu vostru voi stiti numa teorie si numai ce va trece prin cap nu sunteti in situatie eu am trecut practic parintii mei si am discutat f mult cu mama tot ce sa intamplat tot ce se intampla si ce se va intampla acum este foarte greu fiind in varsta este f greu sa te redresezi, multa lume stia de tata dar nimeni nu vroia sa se bage sa strice casnicia foarte rau au facut.Practic acum este daramata si este legata de el nu il mai vrea dar de dragul copiilor sufera si traieste intr'o lume intuneacata numai vede nimic clar si nici nu va mai vedea, nu stiti cat are putea sa sufere aceasta fiinta nu va trece prin cap, cum ar fi sa numai sti de firicire?
elvisica
Postat pe 15 Mai 2011 12:16
elvisica.... - daca ai discutat asa mult cu mama ta, lamureste-o ca viata nu se reduce la relatia cu cineva anume, ca asa am fi murit trei sferturi dintre noi pina acum, in diverse conjuncturi.
quasaria
Postat pe 15 Mai 2011 12:20
De la: charmelen, la data 2011-05-13 16:26:46Este vorba despre o prietena care l-a vazut intamplator pe sotul unei cunostinte comune sarutandu-se cu o alta doamna (pe gura) intr-un parc.
Sunt o pereche foarte deosebita, amandoi manierati si classy, sotia e foarte frumoasa si distinsa, in plus au si un copil superb. Dar ea banuieste ceva si s-ar putea s-o intrebe pe amica mea daca stie ceva in acest sens. Prietena mea nu vrea sa se amestece de nici un el, nu i-ar spune in nici un caz din proprie initiativa, ca nu vrea s-o raneasca si ii e teama ca sa nu-i puna in pericol casnicia, dar nici nu vrea sa apara ca o persoana ascunsa fata de amica. Voi cum ati proceda in locul ei?




dar crezi ca prietena a fost vazuta de sotul cunostintei comune,in timp ca cadea in" pacatul dogmatic" de a saruta o "intrusa pe gura"?caci daca prietena nu ar spune ,poate sotul simtindu-se" vinovat" o pareste sotiei ca nu si-a facut datoria de "prietena" !!!
ratuscaceaurata
Postat pe 15 Mai 2011 12:20
elvisica taica, ce-ar fi sa te faci tu folositor si s-o sprijini pe mamica ta ?
ca p-acilea stam bine si cu practica, dar nu prea fluturam cu ea..se cheama discretie.
Freya__
Postat pe 15 Mai 2011 12:20

Stii vorba aia :"ce nu stii , nu-ti face rau" ?Eu una nu as face absolut nimic, pentru ca oricum sotia nu va avea niciodata de unde sa stie ca i-am vazut pe cei doi sarutandu-se, ca sa-mi poata reprosa vreodata ca am stiut si nu i-am spus.Cel mai probabil ca nu va afla niciodata nici despre relatia respectiva(daca e vorba despre vreo relatie si nu de o aventura), voi nu stiti ca sotia afla intotdeauna ultima, sau deloc?Pastreaza relatia de prietenie sa cum e, ca o prietenie nu inseamna intotdeauna sa spui ce vezi sau ce gandesti.E lucru bine stiut ca se da dracu' totul daca spui si ei dupa aceea se impaca, pierzi din start prietenii + imagine f.f.f.f. proasta.
asineta
Postat pe 15 Mai 2011 12:21
Sa-i spuna LUI - IN FATA - DIRECT , ca l-a vazut, sa vada ce reactie are si sa vada ce mai merge facut mai departe.
kidz003804
Postat pe 15 Mai 2011 12:22
si p-orma okiu` vanat cine-l are
Freya__
Postat pe 15 Mai 2011 12:24
De la: elvisica, la data 2011-05-15 12:16:24ai de capu vostru voi stiti numa teorie si numai ce va trece prin cap nu sunteti in situatie eu am trecut practic parintii mei si am discutat f mult cu mama tot ce sa intamplat tot ce se intampla si ce se va intampla acum este foarte greu fiind in varsta este f greu sa te redresezi, multa lume stia de tata dar nimeni nu vroia sa se bage sa strice casnicia foarte rau au facut.Practic acum este daramata si este legata de el nu il mai vrea dar de dragul copiilor sufera si traieste intr'o lume intuneacata numai vede nimic clar si nici nu va mai vedea, nu stiti cat are putea sa sufere aceasta fiinta nu va trece prin cap, cum ar fi sa numai sti de firicire?


elvisache... se vede ca ai avut o copilarie chinuita. da' poate nu esti de vina tu...:D
:)))
eu_geminy
Postat pe 15 Mai 2011 12:27
asineta, daca tu preferi sa traiesti cu capul in nisip, ca doar ce nu vezi in jur nu iti face rau, problema ta.Daca as avea vreo urma de respect fata de persoana respectiva, as incerca sa o fac sa descopere realitatea, Nu cred ca i-as spune direct...dar m-as gindi ca, in locul ei, eu as prefera sa stiu. Chiar daca asta ar sacrifica prietenia cu mine. Asta e... Cine doarme pe perna ta e mai important decit prietenele. Femeia aia are dreptul sa ia niste decizii in cunostinta de cauza: decizia ei daca isi continua casnicia sau nu. Ar trebui sa o mint - si eu - si sa ii neg dreptul asta?
quasaria
Postat pe 15 Mai 2011 12:27
De la: kidz003804, la data 2011-05-15 12:22:04Sa-i spuna LUI - IN FATA - DIRECT , ca l-a vazut, sa vada ce reactie are si sa vada ce mai merge facut mai departe.


de parca tre sa-i spuna cineva lui ce are de facut.
si daca nu vrea doamna, poate vrea doamna, sau poate doamna...:P
:)))
eu_geminy
Postat pe 15 Mai 2011 12:28
De la: quasaria, la data 2011-05-15 12:27:16asineta, daca tu preferi sa traiesti cu capul in nisip, ca doar ce nu vezi in jur nu iti face rau, problema ta.Daca as avea vreo urma de respect fata de persoana respectiva, as incerca sa o fac sa descopere realitatea, Nu cred ca i-as spune direct...dar m-as gindi ca, in locul ei, eu as prefera sa stiu.
Chiar daca asta ar sacrifica prietenia cu mine. Asta e...


eu cred ca vad si putin sado-masochism la tine... :))

nu stiu, nu m-as lega deloc la cap cu traznaile altora.. nici cu starea casniciei lor.
nu e deloc problema mea.
:)
eu_geminy
Postat pe 15 Mai 2011 12:31
eu propun sa supunem la vot ;sunteti de acord sa ne bagam in casnicia altora?DA,NU .numaram voturile si dam raspunsul cerut on-line.asa se elucideaza si deschizatoarea topicului care are aceste probleme existentiale.ce atata ori ca ,ca........ori ca,ca?
ratuscaceaurata
Postat pe 15 Mai 2011 12:43
ge, eu una as prefera ca in situatia asta, daca tot ma minte el, sa nu ma minta si toti prietenii. Pentru ca atunci nu sint cu nimic mai buni.
Te simti tradat si de restul lumii. Nu numai de el.
quasaria
Postat pe 15 Mai 2011 12:51
ee tradata,Q....
n-auzisi ca ce nu sti nu te afecteaza
prietenii nu-ti vor decat binele.....si la nevoie se cunosc....
eladaela
Postat pe 15 Mai 2011 12:53
De la: eladaela, la data 2011-05-15 12:53:49ee tradata,Q....
n-auzisi ca ce nu sti nu te afecteaza
prietenii nu-ti vor decat binele.....si la nevoie se cunosc....






prietenii stiu dece!!!
ratuscaceaurata
Postat pe 15 Mai 2011 12:56
ma rog, q... eu am invatat ca daca vreau sa-mi tin prietenii aproape, sa nu-i amestec in rahaturile mele...

prietenia implica si diplomatie,

uneori sinceritatea poate face enorm de mult rau.

dupa mine, prietenie inseamna sa stii ce sa oferi cuiva, ca sa mentii legatura, daca ai nevoie cu adevarat de un om.

sa stii sa-l si protejezi, nu sa-l pleznesti in numele tatalui, de dragul "adevarului".

adevarul?!...al cui anume? al meu? in numele cui?! dar cine sunt eu??? "binefacatorul" cumva?!!!:)))
hai sa fim seriosi.
adevarul e numai al respectivilor, in situatia descrisa la acest subiect... si e mult mai bine sa-l afle ei din alta parte.

am fost invitati, eu si sotia, la nu mai putin de doua procese de divortz, in vreo 20 de ani de cand suntem impreuna.
nu am servit, am refuzat cu diplomatie.
ii avem si azi ca prieteni pe toti in parte, chiar daca s-au despartit ambele cupluri.
ce s-ar fi intamplat daca mergeam sa mai punem si noi niste rahat in plus prin tribunale, sau in fel de fel de discutii particulare mai mult decat penibile?...
incearca sa ghicesti.;)
:))

eu_geminy
Postat pe 15 Mai 2011 13:00
Sincer n-am avut rabdare sa citesc toate comentariile, dar, parerea mea e sa-si vada de ale ei si sa nu fie avocata sau judecatoarea altora. Treaba lor. Sa fim seriosi acum, n-ar fi singura situatie de acest fel din lume. Dimpotriva, e ceva des intalnit. Si se intampla din n motive. Nu zic ca e normal. Dar asta decid doar cei implicati. Fiecare isi traieste viata cum vrea. De obicei, cei care se implica in acest fel in relatia altora o fac din invidie sau rautate, chiar daca afiseaza o motivatie "prietenoasa si altruista". Invidie pe relatia de cuplu sau pe viata celui care da senzatia ca ar calca pe langa.
Deci, concluzia si parerea mea, STAY AWAY si poarta-te in continuare firesc, ca si cum n-ai fi vazut nimic. Nu te baga. Parerea mea.
garbo180228
Postat pe 15 Mai 2011 13:05
ge, daca privesti din prisma relatiei tale cu prietenul sau prietena respectiva, ai dreptate. Nu stii cum reactioneaza. Daca te gindesti ca pentru ala sau aia e mai important sa stie ca are porcul mort in ograda si sa vada ce drak face.... lucrurile s-ar putea vedea altfel.
Daca toti ascundem gunoiul sub pres ca nu ne sifonam imaginea, nu se numeste "diplomatie".

Gindeste-te numai ca vine aia la tine la o cafea si iti povesteste ce fericita e... Eu m-as simti al drak de vinovata sa ma uit in ochii ei, sa agreez si o felicit. Cind tot satul o compatimeste. Asta e prietenie?! Sau curajul de a-i spune ceva ce nu stie? Riscant, intr-adevar.... dar altfel nu cred ca te poti numi prieten.
quasaria
Postat pe 15 Mai 2011 13:07
si eu am fost martora la divortul unor prieteni
si in ziua de astazi imi sunt prieteni amandoi
ptr ca i-am ajutat atunci cand aveau nevoie,cand alti prieteni au refuzat
ptr ca ei asta si-au dorit....sa-si vada fiecare de drumul lui....
eladaela
Postat pe 15 Mai 2011 13:10
228,crezi ca o" asemenea "casnicie merita sa faca prietenii "invidiosi si rautaciosi"??
ratuscaceaurata
Postat pe 15 Mai 2011 13:15
ar fi indicat sa nu ii spuna nimic...asta e doar parerea mea...
garbo202853
Postat pe 15 Mai 2011 13:32
eu lasi atentiona pe ei ca lam vazut .a doua oara il spun
mary_mary
Postat pe 15 Mai 2011 13:53
De la: quasaria, la data 2011-05-15 13:07:22ge, daca privesti din prisma relatiei tale cu prietenul sau prietena respectiva, ai dreptate. Nu stii cum reactioneaza. Daca te gindesti ca pentru ala sau aia e mai important sa stie ca are porcul mort in ograda si sa vada ce drak face.... lucrurile s-ar putea vedea altfel.
Daca toti ascundem gunoiul sub pres ca nu ne sifonam imaginea, nu se numeste "diplomatie".

Gindeste-te numai ca vine aia la tine la o cafea si iti povesteste ce fericita e... Eu m-as simti al drak de vinovata sa ma uit in ochii ei, sa agreez si o felicit. Cind tot satul o compatimeste. Asta e prietenie?! Sau curajul de a-i spune ceva ce nu stie? Riscant, intr-adevar.... dar altfel nu cred ca te poti numi prieten.


ma rog, q... fiecare cu viziunea lui despre prietenie....

nu ma priveste absolut deloc viatza intima a cuiva, si nici nu sunt in masura sa dau eu lectii de morala in ceea ce priveste viatza intima.
e un lucru strict personal, fiecare isi alege cum asa cum doreste sa traiasca.
fiindca orice gest isi are nota sa de plata, indiferent daca o grabesc eu sau nu.

nu fac analiza pe caz, imi iau prietenii asa cum sunt, cu tarele si metehnele lor, nu le fac eu curatenia in ograda.

si mai ales, nu caut sa-i schimb.
n-am nicio satisfactie din asta, dimpotriva.

cand nu mai compatibilizam, e cu totul o alta poveste, si fiecare cu treaba lui.

crede-ma ca imi displace total sa fiu eu "vecinu' care suna la Politie", atata timp cat nu-mi agreseaza nimeni intimitatea... :)))

dar nici macar atunci nu sun...
fac eu bine exact ceea ce trebuie, ca sa-i lecuiesc pe intrusi si pe "binevoitori"...:DDD
:=))
eu_geminy
Postat pe 15 Mai 2011 13:56
si eu las-i atention-a ca la-m vazut
michelle_
Postat pe 15 Mai 2011 13:56
eu zic din proprie experienta sa nu se bage :) ca risca sasi piarda prietena si sa pice si prost pe deasupra
Dianis036042
Postat pe 15 Mai 2011 13:57
De la: eladaela, la data 2011-05-15 13:10:05si eu am fost martora la divortul unor prieteni
si in ziua de astazi imi sunt prieteni amandoi
ptr ca i-am ajutat atunci cand aveau nevoie,cand alti prieteni au refuzat
ptr ca ei asta si-au dorit....sa-si vada fiecare de drumul lui....


ela, cand oamenii VOR amandoi sa se desparta, cand ambii stiu ce fac si au nevoie sa grabeasca in mod transparent o procedura, sa zicem ca e cu totul alta poveste.

da' eu tot nu m-as baga deloc... ca daca li se face dor dupa aia unuia de altul...:D
:))))
eu_geminy
Postat pe 15 Mai 2011 13:59
daca ii spune,poate ii face un bine,...sau ...un rau,cel mai bine iti vezi de treaba ta,dar.....daca ...ii cunosti bine pe cei doi ai putea sa le faci un bine......oricum,eeeeee....cu dus intors....
marinica62
Postat pe 15 Mai 2011 14:03

nu prea vad atunci diferenta dintre prieteni si cunostinte...da' ma rog.
Parerile sint intr-adevar impartite.
quasaria
Postat pe 15 Mai 2011 15:33
As vorbi cu el , i-as spune ce am vazut, etc. In functie de raspunsul lui i-as spune sotiei.In fond sa fii prieten nu inseamna sa acoperi, nici sa ranesti, doar sa spui lucrurilor pe nume.
duchess1
Postat pe 15 Mai 2011 15:46
De la: eu_geminy, la data 2011-05-15 04:07:51eu cred mai degraba ca e o poveste nitzel cusuta cu atza alba, iar autoarea topicului e implicata direct in poveste si sondeaza opinii...

stii, cam toate povestile astea incep cu "nu eu, un/o prieten/-a, are urmatoarea problema..."...
iar eu as raspunde "hai nu serios!"... :)))


N-ai decat sa crezi ce vrei, eu n-am de ce sa ma justific in vreun fel, n-ar fi prima oara cand calci alaturi de subiect in ciuda unui motto atat de frumos. Poate ca e subconstientul tau care l-a ales, pentru ca prea adesea calci in strachini.
charmelen
Postat pe 15 Mai 2011 15:59

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Casatoria dintre un barbat musulman si o femeie crestina 5 De la: garbo027119 6 Decembrie 2009 16:27
ce se intampla cu mine? ce pot sa fac? 17 De la: moniq_ 29 Iunie 2010 22:20
Nu ma mai cauta 14 De la: garbo_7796 5 Februarie 2015 21:49
e bine sa parasesti,cand u mai simti iubire?? 115 De la: lacramioaracrengi 20 Iunie 2011 20:37
Am nevoie de un sfat 7 De la: Simonnne 1 Septembrie 2015 17:40
Setari Cookie-uri