VIRUSUL HPV imi distruge viata

Astazi iubitul meu a fost diagnostigat cu virusul hpv...noi suntem impreuna de 9 luni...am si eu? Vi se pare corect ca pentru ca ma iubeste prea mult sa ma indeparteze?sa nu ma lase sa-mi aleg viata?ma indeparteaza de el desi ma iubeste ca sa nu ajung sa i-au virusul cu transmitere sexuala deoarece la femei se manifesta prin cancer de col uterin desi virusul nu este exclus sa am deja.Il iubesc.nu pot face asta.nu pot sta departe de cel iubit.ce sa fac?vaccin la 18 ani mai are efect?
Nu stiu.ajutati-ma cu orice gand,idee sau macar un smiley face.Acum sunt singura...fara el.
Va multumesc anticipat!
omidutu
Postat pe 24 Septembrie 2009 23:57
da...e posibil sa-l fi luat...fa un papanicolau ca sa fii sigura...si da...exista tratament.....pana ajunge la cancer...acuma ne lasi sau mai deschizi inca un topic cu subiectul asta???
tutankhamon
Postat pe 25 Septembrie 2009 00:14
Cea mai buna cale de a evita infectarea cu HVP este sa folosesti prezervativul la fiecare contact sexual. Semne vizibile ale infectiei pot sa nu apara deloc sau se pot ivi la distanta de cateva saptamani sau luni de la data actului sexual neprotejat. Astfel, persoana infectata nu are cum sa stie ca este purtatoare de HPV, prin urmare nu va putea sa-si protejeze partenerul/a n mod constient.
Testul pentru depistarea virusului Papilloma este precedat n mod obligatoriu de testul Papanicolau si consta n prelevarea unor secretii de la nivelul colului uterin. Investigatia se face pentru a depista prezenta virusului HPV, dar si pentru a afla care este tipul de virus prezent in organism, prin analiza materialului genetic al HPV. Cu 48 de ore nainte de test, este indicat sa eviti contactele sexuale, dusurile vaginale sau folosirea tampoanelor intravaginale. Cel mai bun moment pentru efectuarea testului este la 8-12 zile de la ultima menstruatie.
daria_
Postat pe 25 Septembrie 2009 00:17
...acum am vazut si eu ca sunt 2
daria_
Postat pe 25 Septembrie 2009 00:18
Sfaturile cele mai competente ti le poate acorda un medic avizat.In primul rand, rezolva-ti problema ta de sanatate si pe urma veziu care sunt prioritatile celelalte.Poti cere sfatul in directia asta unor persoane avizate.
Ioana007
Postat pe 25 Septembrie 2009 17:43
De la: tutankhamon, la data 2009-09-25 00:14:00da...e posibil sa-l fi luat...fa un papanicolau ca sa fii sigura...si da...exista tratament.....pana ajunge la cancer...acuma ne lasi sau mai deschizi inca un topic cu subiectul asta???


Tu crezi ca am deschis acest topic pentru ca nu vreau sa aflu mai multe informatii de la oameni reali?cunoscatori,trecuti prin viata.oameni care pot oferii o parte din cunostintele lor pentru o cauza.ti se pare mult?
omidutu
Postat pe 27 Septembrie 2009 11:47
nu te descuraja, omidutu, mereu exista o solutie.
ai intrat prin siturile cu tematica medicala?
pik_nik
Postat pe 27 Septembrie 2009 11:50
ce-ai ghicit-o pik! e si pe healthy, kudika, si care or mai fi...
garbo015564
Postat pe 27 Septembrie 2009 12:55

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Relatia mea.... 400 De la: Jojolin 14 Septembrie 2010 04:38
Vreau ce nu pot avea, ajutor! 13 De la: pantera_neagra 25 Septembrie 2009 19:20
diferente de virste-ea mai mare,el mai mic 43 De la: Allexys 14 Iulie 2011 06:09
oare vorbeste cu prietenii lui despre intimitatile relatiei noastre? 40 De la: garbo_407743 29 Ianuarie 2015 20:11
Daca dragoste nu e... 81 De la: Juna 2 Martie 2012 21:24
Setari Cookie-uri