apocalipsa

Pai Siluan Antonitul a spus ca sfarsitul lumii va fii atunci cand nu vor mai fii rugatori pe pamant....Oameni cu credinta adevarata...Pt ca Siluan Antonitul spunea ca pamntul si lumea se tine datorita rugaciunilor oamenilor cu credinta puternica...Si cum acesti oameni s-au imputinat sfarsitul lumii se pare ca se apropie,,,,nenorocirile se apropie....
ingerasulluptator
Postat pe 27 Mai 2011 15:49
ingerash, ala ar fi sfarsitul lumii pe care o stim no, insa daca omenirea dispare nu e neaparat sa se termine cu pamantul, iar cine vine ca rasa inteligenta pe pamant in urma noastra nu trebuie sa aibe aceleasi credintze religioase ca si noi, populatia acutala a terrei!

Siluan zice el bine ce zice, insa mai zice si Biblia ceva, cand s-au dus ingerii sa distruga sodoma si gomora, si i-au salvat pe Lot pe Sara si pe fetele lor, ca erau drepti inaintea lui Dumnezeu, (de-ar mai fi gasit inca un drept in cetatile alea, ar fi fost crutzate!!!!); insa la cat de drepti erau tot a prefacut-o pe Sara in stalp de sare ( o fi fost numele predestinat?!?!?!?!) si apoi dreptele fecioare!, s-au impreunat cu tatal lor dupa ce k-au imbatat, si au ramas insarcinate de la el... si uite asa ca dreptii aia nu erau nici ei chiar drepti, disparand apoi din peisajul biblic, fara urma.... - pentru ce-au mai fost salvati?
in fine cu scuzele acestui ocol, revin la idee ... care pamant si care lume? ce stiau de rugaciune neamurile lui Noe? si cine au fost cei dupa Potop, cu care se gaseste Noe la debarcare...??? de unde au aparut ei?
si ca sa fie tabloul intreg, am inteles de unde au aparut evreii si neamurile lor care isi tin spitza in Biblie, dar de unde vin celelalte popoare? de unde vin cei care n-au legatura cu Biblia (egiptenii erau langa evrei) si cine iti poate spune de unde au aparut triburile alea de traiesc in jungla si la ora actuala si n-au auzit de credintza, de Biblie, de rugaciuni???
alfheim
Postat pe 27 Mai 2011 17:04
alfi si ingeras,v-am citit comentariile si mi-au placut,mai ales ultimile.parca ingerasul si-a mai schimbat modul de a isi sustine puctul de vedere,numai are vechile fixatii in comunicare.si vb voi despre Noe,mi-a revenit in memorie o intrebare la care f putini pot raspunde.sigur ca am realizat imediat ca voi fiind pe internet puteti intra pe google sa gasiti raspunsul.de aceea nu mai are acelasi farmec intrebarea la care ma refer,insa totusi o pun pt ca sincer la cald si eu am gresit din memorie.este vb despre tatal lui Noe care a trait destul de mult .cine este tatal lui?as fi vrut sa fim fata in fata fara google.ok go!
ratuscaceaurata
Postat pe 27 Mai 2011 17:37
demon, recunosc ca sunt la a doua citire a Bibliei, geneza am citit-o si recitit-o de mult mai multe ori insa niciodata n-am retinu cine a fost tatal lui Noe, desi parca a fost fiul lui Matusalem, oricum la potop nu mai traia....
si nu cred ca e asa important...
observatia mea legata de prima citire integrala a Bibliei, cel putin in prima versiune citita de mine, este ca vechiul testament urmareste linia genealogica presarata de ceva evenimente istorice a Lui Iisus...
alfheim
Postat pe 27 Mai 2011 17:47
alfi,ok nu stiu daca ai raspuns din memorie sau din google.de aceea nu am pus intrebarea pana la capat.iti acord totusi incredere.as vrea insa sa vad daca stii dece se spune ca Matusalem este tatal lui Noe!!
ratuscaceaurata
Postat pe 27 Mai 2011 18:20
De la: demonsauinger, la data 2011-05-27 18:20:15alfi,ok nu stiu daca ai raspuns din memorie sau din google.de aceea nu am pus intrebarea pana la capat.iti acord totusi incredere.as vrea insa sa vad daca stii dece se spune ca Matusalem este tatal lui Noe!!





ce parere ai de acest raspuns?"Metusalem,al carui fiu,Lameh,nascut atunci cand Matusalem avea 187 de ani,l-a avut drept prim fiu pe Noe,la o varsta asemanatoare,182 de ani.Batranul Lameh voia un fiu care sa fie mangaierea zilelor sale.Dar s-a dovedit a fi ceva mai mult:salvatorul vietii".
ratuscaceaurata
Postat pe 27 Mai 2011 18:28
demon, o fi lumea asta virtuala plina de detoate, dar te asigur ca a fost categoric din memorie, chiar am zis ca nu sunt sigur... toate referirile pe care le-am facut, le fac si le voi face la Biblie au fost si sunt din memorie.
daca am vreun dubiu si ma simt nevoit sa caut pe net sau altundeva o sa spun chestia asta, nu mi-e rusine pentru ce nu stiu, ma bucur sa invat si ma bucur de ceea ce stiu!

citatul tau este reprodus de undeva, eu nu mi-l mai amintesc asa bine ... dar oricine il poate verifica. oricum nu m-am simtit ca la vreun concurs de raspuns viteza , sau la cine stie raspunde?

insa tare mult as vrea sa stiu cine erau cei care erau pe pamant dupa un an de zile, desi potopul distrusese viatza de pe pamant!? si cine erau cei care in multe cazuri apar din neant, precum melchisedec - preotul lui Dumnezeu, aparut intr-un moment in care nu era nici vorba de preotzie pe pamant si culmea nu era din neamul evreilor, israelitilor nici atat (au aparut mult mai tarziu ca neam), nici din neamul lui iuda si nici al levitilor aparuti ca neamuri din israeliti...!!! mai am cred vreo doua treimi pana voi termina cea de-a doua Biblie, una ortodoxa de data asta, si am deja sentimentul ca acel iuda iscarioteanul, nu a fost ales deloc dintre ucenici la intamplare ca tradator al Lui Iisus!? in fine poate apare si un topic cu dileme biblice, asta fiind o fractiune mai degraba de final de biblie...
alfheim
Postat pe 27 Mai 2011 20:28
alfi,ca raspuns te invit la blogul meu pe garbo.acolo vei citi lucruri pe care si eu mi le insusesc ca si credibile dupa parerea mea.
ratuscaceaurata
Postat pe 27 Mai 2011 21:27
la ashe envetatzie, nu poci pentru ca sa nu raspunz prezent coana diavolitzo, ingerashule

P.S. pffff amu vazut la je ca ai blog mare cu nea Noe aista... pf ... mare preocupaciune tre sa-ti fi adus bre
alfheim
Postat pe 27 Mai 2011 21:30
Am si io o curiozitate...
voi chiar credeti ca alde adam, noe, matusalem si gashca lor de adormiti au fost niste oameni, asa-i? Adica niste oameni care chiar au trait cat zice biblia, in ani pamantesti...
Voi ati auzit de anul biblic, egal cu 1000 de ani pamantesti? Practic anul biblic e doar o unitate de masura, iar "noe a trait 900 si nu stiu cati ani" inseamna de fapt "rasa denumita generic "noe" a existat 900 si ceva de mii de ani". Da' de "adam", "matusalem", "noe" ca grupuri sau rase de oameni, denumite generic astfel, adica asa cum denumim azi rasa caucaziana, rasa neagra, rasa galbena sau rasa rosie, aveti cat de cat habar? Da' de un pic de ezoterie aveti habar, sau doar vorbiti despre biblie ca sa va aflati in treaba?
Da' de metafore "x = fiul lui y" ca si cum ai zice "australianul si americanul = fiul lu' englezu' " ati auzit? Cam asa e si cu noe = "fiul" lui matusalem, ori cu omul = fiul lui adam si eva
Thor_again
Postat pe 27 Mai 2011 21:37
alfi, nu este nici o suparare.fiecare poate avea pareri proprii sau similare cu ale altora.
ratuscaceaurata
Postat pe 27 Mai 2011 21:40
thor,nu te infierbanta amice.si altii au pareri ca ale tale,sau deosebite de ale majoritatii,insa gasim destul de rar cu cine sa le si discutam .
ratuscaceaurata
Postat pe 27 Mai 2011 21:51
demoano, amica vei fi fiind matale cu cine vrei, da' nu cu mine. cum spuneam si cu alta ocazie, inca nu te-ai calificat...
si, dupa cum mergi, nici nu se va intampla vreodata
Thor_again
Postat pe 27 Mai 2011 21:53
da' de cand e thor amicu' tau,bre?


nah,ca furam p'un gand....

ete,cica n-are cu cine-si discuta parerile,cand e plin forumu' de irinuca&co
precizilla
Postat pe 27 Mai 2011 21:53
pai o fi avand impresia ca ne-am ciocnit in oua la incoporare, ori ca ne-am tras de paula pa la dushuri, prin academii...
Thor_again
Postat pe 27 Mai 2011 21:54
Thor, am auzit si de anul biblic si de alte masuri pentru timp
saptamana de ani si altele asemenea. in fine, anul ala biblic avea 265 de zile, sau ma rog, ceva pe acolo, chestie pe care o sustin cercetatori cu dovezi; chestiune pe care istorici si nu numai au dezbatut-o in diverse cercuri. oricum, nu este imposibil ca un om sa traisca in anumite conditii varste inimaginabile pentru muritorul din ziua de azi! Biblia are o idee prin ea, unde se spune ca Dumnezeu a hotarat ca zilele omului sa nu mai fie asa multe si sa fie pana pe la vreo 120 de ani (desigur nu a fost un termen fix 120!) insa dupa cum se stie putini se apropie de 100 de ani si destul de putini trec pragul! deci samburele de adevar prinde contur si are relevanta. consumul de alimente din natur si apa nepoluata, viatza fara chimicalele, stressul si bombardamentele vazute si nevazute de care avem parte, s-ar prelungi considerabil. apa nepoluata aduce cu sine energie, ceea ce reduce uzura organica a corpului uman. consumul de alimente naturale iarasi aduce aportul energetic - nu caloric - care face ca durata de viatza sa creasca. din moment ce ei mancau natural, nepoluat, durata lor de viatza era firesc sa fie mult mai mare.
iti voi spune o situatie intalnita de mine: am avut ocazia sa cunosc un om, care toata viatza lui a fost apicultor, nu vreau sa vorbesc prea multe despre el, insa moshul la peste 90 de ani avea ochii de-o vioiciune extraordinara, parca erau ochii unui copil, si in afara de faptul ca avea rigurile aferente varstei si fumatului, pilea totusi pe obraz isi pastra o culoare vie si elasticitate, parul la anii aia ii era complet negru in cap, iar gesturile si miscarile erau foarte vioaie, agile, n-ai fi zis ca are sub nici o forma 90 si cati de ani avea el.
au spus-o altii mult inaintea noastra ca alimentatia ne ucide, la propriu!
am auzit si de fiul aluia si al aluilalt, insa raman la o parere, ca oamenii chiar au trait ani multiz si ca efectul de imbatranire prematura la noi este inzecit mai rapid decat la stramosii stramosilor nostrii!
Baba-novac, mitologicul, avea vreo 90 de nai cand lupta in armata lui Mihai Viteazul.
si nu era singurul moshneag din armata lor... iar trebile astea se petreceau acum vreo 400 de ani
de scheletele uriasilor din buzau si de pe langa giurgiu sau de la argedava, ai vreo idee? despre novaci si nu e vorba de cel mentionat anterior, ci de neamurile de uriasi, ai vreo idee? oare n-ar trebui sa credem?
http://www.libertatea.ro/detalii/articol/am-dezgropat-uriasi-cu-mana-mea-in-1950-217782.html
nu iau totul de bun, dar sunt multe chestii care se leaga!
am mai vazut o postare a ta, foarte eleganta ref la Hawking, sunt de acord in mare parte cu ea, si cu aberatia jurnalistilor ref la spusele genialului om de stiinta, legat de acea postare si tangent cu asta am sa spun ca inclusiv Einstein a recunoscut existenta Lui Dumnezeu!
o fi gresit?
alfheim
Postat pe 27 Mai 2011 22:03
thor amice,ce expresii folosesti ...no.vad ca ai si chibiti.nu te poti apara si singur?daca nu iti plac .comentariile unora le poti ignora. &
ratuscaceaurata
Postat pe 27 Mai 2011 22:04
bre, alfi, eu chiar aveam o parere bunicica despre tine... da' daca imi insulti inteligenta in halul asta, dandu-mi linkuri din libertatea, chiar stricam prietenia! curata "documentare", n-am ce zice! mai ramane sa-mi dai si wikipedia si chiar le-ai dat pe toate...
ce dreaq, sursele de informare din biblioteci, de preferinta universitare, au disparut pe acolea, prin sudu' tarii? sau vei fi si tu unul ca alde astia de-si culeg "informatiile" de pe net?
Thor_again
Postat pe 27 Mai 2011 22:08
daca mie imi adresai partea cu ignoru' - pacea fie cu tine!
sa-mi crape monitoru' cand nu te-oi ignora!

auzi,thorele,am moaca de bodygard d'ala...
precizilla
Postat pe 27 Mai 2011 22:08
preci, stai linistita, ca mami asta doar se mai baga din cand in cand in seama.
in general e inofensiva, dar trebuie sa ai grija ca din cand in cand, cand si-o ia in cap ca acum si chiar are impresia ca e docta si culta, sa ii mai tai din aripi...
in rest, e irinuca curata, cu un limbaj un pic mai dezvoltat. adica vocabularul ei contine vreo 100 de cuvinte, nu doar 50, ca al irinucai
Thor_again
Postat pe 27 Mai 2011 22:11
Thor, zau ca nu era o chestie de ofensa, si despre aia nici eu n-am o parere buna, singura chestie e ca de acolo se poate pleca spre diferite surse.
chiar n-am dubii ref la inteligentza ta, altfel nu m-as fi obosit cu scrisul chestiei aleia.
alfheim
Postat pe 27 Mai 2011 22:17
cum nu vii tu ,Tepes doamne,ca punand mana pe ei.......
ratuscaceaurata
Postat pe 27 Mai 2011 22:28
...sa le tragi fro' 4 tzepe
cu slanina si ardei
sa le pui in frigaruie
si apoi la rotisat
c-or manca si-or fi satule
toate pieile de dreaq!
precizilla
Postat pe 27 Mai 2011 22:32
Freya__
Postat pe 27 Mai 2011 22:37
ti-e fomica,freyutzo?
precizilla
Postat pe 27 Mai 2011 22:43
faina continuare a poeziei....
ratuscaceaurata
Postat pe 27 Mai 2011 22:49
sa-mi trag agheu' prin salata de beuf a mantenantei de pe garbo, ca merge ca carabusii latzi pe pista mamei dumnealor.
Hai ca nimerii bine, la apocalipsa...
anakin
Postat pe 27 Mai 2011 22:51
Pai de cand este lumea si pamantul,oamenii normali au fost putini....Dar a venit timpul ca sa isi revina la normal,si sa devina oameni normali si sa traim in pace si armonie unii cu altii....Asa cum tehnologia a evoluat...Oamenii pot evolua si din punct de vedere sufleteste si sa devina mai intelepti...A fost un timp care au condus barbatii si nu se vede nimic in urma lor....Acum a venit timpul femeilor sa preia conducerea...Ce ziceti de asta?
ingerasulluptator
Postat pe 27 Mai 2011 22:52
daca nu-ti ajunge gloantzele - am si io cateva,bro
precizilla
Postat pe 27 Mai 2011 22:53
irino, da` tu cand iti revii, ca ne-apuca apoplexia, zau?
esme
Postat pe 27 Mai 2011 22:55

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
alte opinii 23 De la: Jojolin 21 August 2010 22:54
a doua casatorie 35 De la: garbo020185 14 Iulie 2009 20:35
cu 6 ani mai mic 40 De la: Dor_marunt 22 August 2010 09:00
Casatoria dintre un barbat musulman si o femeie crestina 2 De la: tutankhamon 6 Decembrie 2009 15:51
Sora lui 1 De la: garbo_500801 24 Septembrie 2019 11:05
Setari Cookie-uri