Alegeri dureroase

Ati fost vreodata victima unei dileme sfasietoare? Obligat/a sa renuntati la iubirea vietii din cauza potrivniciei destinului?

M-am intalnit cu ceva timp in urma cu o fosta colega de facultate:fata realizata, cu parinti universitari si post asigurat la absolvire.
Doar o singura nereusita ii mai umbrea drumul atat de neted in viata: nu avea noroc in dragoste.
Pentru ca o vedeam dornica de confesiune, am exclamat: de ce oare?
iar ea mi-a raspuns imparabil:
-Pe unul il iubesc, celalalt are parohia!
\
Pe moment am ramas speechless, oare ce ar fi trebuit sa-i spun? (fata a facut studii teologice superioare, asa ca e impermeabila la discursurile morale, dar vrea neaparat sa se marite cu un popa cu parohie in capitala).
charmelen
Postat pe 20 Septembrie 2011 16:06
numa' potrivnicia destinului nu e acolo...
inca una care se marita din interes,nu vad nimic dureros in interesul ei clar pt parohie(citisem paranoia la inceput,batranetea,deh)...

alegeri dureroase facem zilnic,pen' ca si astea sunt de mai multe feluri..

sa renuntam la iubirea vietii ?oh da...de mai multe ori,inca de mici copii...ehe,he,he...

sa va zic o chestie:aia de au scaunu' la cap,se conving in timp ca partenerul de acasa este pana la urma "iubirea vietii",de ce sa moara sucariti?
iasomia
Postat pe 20 Septembrie 2011 16:39
si partenerul din afara casei ?
elodia
Postat pe 20 Septembrie 2011 17:25
eh..,ala din afara ce-i cu el.., nu-i sucarit..,relax..
roby_cado
Postat pe 20 Septembrie 2011 17:43
ala e partener...de altfel de afaceri...

mami iaso...
dor72_
Postat pe 20 Septembrie 2011 22:34

si io cunosc un caz d'asta - in direct si inregistrat,dealtfel,in analele registrului de stare civila...
ea - o fosta colega din generala
el - un fost coleg de liceu
eu - aud subit,brusc si dintr-o data ca se iau cu surle si trambite..
intre timp - ea ierea cam trecuta(prin multe paturi) ,el ierea proaspat absolvent de teologie..
intamplarea a facut sa dau nas in nas cu ea intr-o frumoasa zi in care-mi plimbam odorul prin parc..
si dau s-o intreb,ca-ntre fete : care fu parghia,fato? dragoste la a doua vedere sau la prima parohie?
'ce : dragostea vine pe parcurs,dar ca preuteasa o sa fiu respectata de intreaga comunitate,protejata in fata unui divort cu aceleasi surle si trambite si alte blabla-uri d'astea de zburlit paru' maciuca....

and they lived happily ever after...
precizilla
Postat pe 20 Septembrie 2011 22:46

respectata...da.....
dor72_
Postat pe 20 Septembrie 2011 22:51
te pui cu pasaricile fumeii,dor?
mai stii...poate ierea prea plesnita peste poponetz in dormitor ,din care cauza nu s-a prea simtit ea respectata ulterior decat daca o punea popa icoana in strana...
precizilla
Postat pe 20 Septembrie 2011 22:55
nici cu pasarica....
icoana? da...dupa trejdani de penitenta....
iar protectia in fata unui divort....azi e utopie...chiar si in aceasta tagma.....fug preotesele de-acasa...ca dracu de tamaie.....poate ca asta o fi si explicatia pentru fuga.....alegerea dupa un asemenea "set de criterii"
si trimet divortul prin posta....ma rog, curier...
dor72_
Postat pe 20 Septembrie 2011 23:00
fugi d'acilea,bre...
cum sa trimeata preutasea bunatate de curierul 1,2 si 3 on voaiaj?
io una - ex preuteasa sa fiu (pushchea pe limba!) - nu l-as trimete nicaierea!

n-ar fi asta o alegere dureroasa,ha?!
asta ar insemna sa transport singura pachetu' ....
atata timp irosit degeaba,cu curieru' ala fierbinte asteptandu-ma in pat...
precizilla
Postat pe 20 Septembrie 2011 23:07
curierul...e pentru comparatie....sa se vada...clar...tot ce e de vazut....de toate partile....
dor72_
Postat pe 20 Septembrie 2011 23:13



chiar merge aci zicala....,,.nu faceti ce face popa!...,"


charmelen....scuze dar nu e decat...snobism...
sunsset
Postat pe 20 Septembrie 2011 23:16
io zic ca e mai mult....
dor72_
Postat pe 20 Septembrie 2011 23:57
ce vina are bietul popa aici? de ce nu ziceti mai degraba sa nu faceti ce face preoteasa?
Aveam o colega profesoara, culmea maritata cu un popa, dar o dulceata de femeie, sufletista si de gasca si ne povestea cum un coleg de-al lui barbatu-sau era gata sa-si piarda preotia pentru ca nevasta-sa s-a saturat de posturi , abstinente si tot felul de restrictii (nu tu dans, nu tu bairamuri) si si-a luat talpasita zicand ca ea vrea sa-si traiasca viata si lasandu-l pe bietul popa singur cu cele sfinte.
charmelen
Postat pe 21 Septembrie 2011 23:26

nah,aia da alegere dureroasa,manca-tz-as...
de ales intre o viata( si asa prea scurta) dedicata unui desfrau delicios sau una dedicata abstinentelor de tot soiul in speranta uneia eterne, in care tot abstinenta te asteapta,alaturi de sf Petru &co.

greu,prea greu de ales...

io una semnez pt desfrau....
voi?
precizilla
Postat pe 22 Septembrie 2011 22:14
numa alegeri dureroase faci...preci...
si eu...pentru frau...mai des...
dor72_
Postat pe 22 Septembrie 2011 22:19
lucrul dracului in casa popii
tusi_Oli
Postat pe 22 Septembrie 2011 22:22
da' unde altundeva se simpte domu' dreaq mai lejer decat acolo?
a dreaq charmelena asta...
cica sa nu facem ce facu preuteasa...
da' noi decat NUMAI ce facu preuteasa am face,bre!
precizilla
Postat pe 22 Septembrie 2011 22:28
da,da...si io stiam ca... sa faci ce zice popa...nu sa nu faci ce face preuteasa...Dumnezeu sa ma ierte...
de fapt...nici n-am putea...cum sa fugim noi de la un popa...pe post de neveste...satule...
dor72_
Postat pe 22 Septembrie 2011 22:35
a fi preot in ziua de azi este o meserie ca oricare alta, ei sunt preoti in biserica, iar in afara ei sunt oameni la fel ca si noi asa ca............
tusi_Oli
Postat pe 22 Septembrie 2011 22:42
"-Pe unul il iubesc, celalalt are parohia!" in concluzie banul bate dragostea sau dragoste trece prin stomac
tusi_Oli
Postat pe 22 Septembrie 2011 22:47
stie de la inceput ca are pe alta...dar ii convine...
aaaaaaaaaa...acum ma destept si eu....cum are parohia deja...daca nu e insurat?
ca daca nu e insurat, nu e nici preot...sau daca e hirotonit, nu se mai poate insura...e calugar, va sa zica....
ch, ce dracului ne-ai indrugat aici...ca nu se leaga nimic....
dor72_
Postat pe 22 Septembrie 2011 22:52
De la: dor72_, la data 2011-09-22 22:52:35stie de la inceput ca are pe alta...dar ii convine...
aaaaaaaaaa...acum ma destept si eu....cum are parohia deja...daca nu e insurat?
ca daca nu e insurat, nu e nici preot...sau daca e hirotonit, nu se mai poate insura...e calugar, va sa zica....
ch, ce dracului ne-ai indrugat aici...ca nu se leaga nimic....


pai parohia se obtine neoficial inainte de hirotonie, da episcopul binecuvantare, da si absolventul de studii telogice ceva- omul trebuie numai sa se insoare pe urma e hirotonit, dar astea sunt formalitati, greu e nu atat sa te preotesti, cat sa obtii o parohie mai de Doamne ajuta.
O realitate binecunoscuta in Romania, ce va mai mirati ca popii sunt asa cum sunt, cand o parohie buna a ajuns sa coste cat un Mercedes.Nu trebuie sa-si scoata si ei investitiile de undeva?
charmelen
Postat pe 22 Septembrie 2011 23:09
cu un Mercedes, nu ne-ai spus nimic...
alea cu "mineritul", le stiam....credeam ca nu am fost destul de pe faza...
dor72_
Postat pe 22 Septembrie 2011 23:37
De la: dor72_, la data 2011-09-22 23:37:47cu un Mercedes, nu ne-ai spus nimic...
alea cu "mineritul", le stiam....credeam ca nu am fost destul de pe faza...


care-i faza cu mineritul?
charmelen
Postat pe 24 Septembrie 2011 16:14
Eu zi ca n-are noroc in afacere nu in dragoste ca... asta nu mai e dragoste ci ,,bisnis"
SAL
Postat pe 24 Septembrie 2011 16:22
Nu fiti rautaciosi, fata dorea doar sa imbine utilul cu placutul sau sa realizeze concret sensul zicalei populare ''si cu burta plina si cu sufletul in rai'.
charmelen
Postat pe 25 Septembrie 2011 01:09
eu parca stiam ca tine la silueta..., deci nu de burta plina era vorba...:P
:)))
eu_geminy
Postat pe 25 Septembrie 2011 01:12
Ei si voi..?!! Fata s-a distrat DESTUL...acum se ..ODIHNESTE...maritandu-se cu ..parohia! Scuzati...preotul!
Si pe cel care-l iubeste..il poate iubi in continuare...ca....amant..De ce nu?Se "poarta" Apoi preotul=sotul o v-a "spovedi" ,ii v-a da ceva penitenta mai usoara..o iarta si-i libera de facut ..alte pacate!
Stiti, conform zicalei"Mi s-au iertat pacatele/sa fac loc la altele!".....
Hai ca glimeam..
elisabeta_boia
Postat pe 25 Septembrie 2011 07:56
saracuta, ce potrivnic destin mai are...auzi sa trebuiasca ea sa se marite cu un popa, cand ea iubeste pe altul...mama ce jigodii...umbla dupa bani, sunt coapte de parvenite ce sunt si sa iti mai fie mila de ele...rusinica....eu cred ca povestea e a ta, nu a unei cunostinte...deci tot rusinica
MARILENA_25
Postat pe 25 Septembrie 2011 08:01

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Cum se simte el? 47 De la: garbo_405939 23 Septembrie 2014 11:21
Relatie cu un barbat cu probleme adevarate 134 De la: Jojolin 14 Septembrie 2010 04:27
Sunt prea copila? 24 De la: AnonimSbS 9 August 2009 01:41
GARBO ma saboteaza.... 3 De la: caleidoscop 16 Septembrie 2012 22:22
as vrea sa-mi salvez casnicia 135 De la: cory_emy 6 Octombrie 2011 10:56
Setari Cookie-uri