apocalipsa

nu ne conversam.ea n-are nevoie . exista prin ea insasi
Mielutza
Postat pe 4 Iunie 2011 21:53
sa cresti mare, babe...
da' tu deja ma enervezi...ce dreaq faci? o fugaresti pe irena, maica?
michelle_
Postat pe 4 Iunie 2011 21:55
iooooo ???
Mielutza
Postat pe 4 Iunie 2011 21:58
pt ca sunteti asa amabili cu totii,va fac cadou la fiecare care un cactus ca sa il folositi drept de scaun
ingerasulluptator
Postat pe 4 Iunie 2011 22:29
ups...
io am crezut ca-i de mancat si l-am inghitit...
precizilla
Postat pe 4 Iunie 2011 22:31
nu mielutza, de mine era vorba
aveam o politza de platit mi_, m-am oprit, nu merita sa alerg, oricum se impiedica!
alfheim
Postat pe 4 Iunie 2011 22:33
De la: alfheim, la data 2011-06-04 21:26:22cory_emy
tatal ei i-a facut un mare rau, ca n-a verificat termenul de valabilitate la capishon si mama ei i-a facut un rau ca a uitat sa-si ia pastilele la timp... si deh, de aia mititica se chinuie si ii chinuie si pe altzii pe aici!
pedeapsa divina!
cred ca tu te chinui pe tine si chinui si pe altii cu prostia ta
ingerasulluptator
Postat pe 4 Iunie 2011 22:35
De la: nazirra, la data 2011-06-04 20:47:12da,bre....primu si ultimu capat!!!!!!!!!!!

bine zis.. primele capitole din Geneza, daca stie ce scrie despre adam si eva si apocalipsa, ca e in subiect.. desi... ea tot cu barbatii are treaba vad si aici
adryaana
Postat pe 4 Iunie 2011 23:10
adry, nu acilea, ci peste tot in virtual, nu si in real, decat cu tigaia!!! ca e un fel de doua feluri!!!

si of course, dupa geneza, de cele mai multe ori vine apocalipsa!!!
alfheim
Postat pe 4 Iunie 2011 23:37
da, am inteles...
tigaile auzi?
probabil si eva o fi avut vreo "tigaie" cu care ii dadea in cap lui adam de pana in ziua de azi barbatii se cam feresc de tigai.. preventiv cred

adryaana
Postat pe 4 Iunie 2011 23:44
De la: alfheim, la data 2011-06-04 20:42:17ingerash, o curizitate, fara a incerca sa te ofensez: tu ai citit Biblia? de la un capat la altul ?


Biblia nu este o carte pe care sa o citesti de la un capat la altul...nu este un roman...este o carte grea,capitolele nu au legatura intre ele pentru ca se petrec in timpi diferiti...cine spune ca a citit-o in felul asta,minte...
Biblia este o carte de studiu...este o istorie...vechiul testament este istoria poporului evreu...cel nou,in cea mai mare parte,este istoria lui Iisus...scrisa de cei 4 evanghelisti... Matei, Marcu,Luca si Ioan...nu e mare deosebire intre ele...
de cativa ani a aparut si evanghelia dupe Juda...
ramane insa cea mai citita carte din lume...
O_K
Postat pe 4 Iunie 2011 23:50
o-k.. daca iti spun ca am citit=o inseama ca mint?
eu uite ca am citit-o si intradevar iti ia timp.. dar in acelasi timp nu iti foloseste la nimic sa o citesti fara o atitudine necesara..
cine o citeste ca pe o carte de povesti.. sau ca pe un roman va renunta...
asta daca nu cumva intre timp isi da seama de importanta lucrurilor scrise acolo...
adryaana
Postat pe 4 Iunie 2011 23:55
inseamna ca tu esti exceptia care confirma regula...
eu nu am reusit sa o citesc in felul asta...am inceput cu geneza sii...am lasat vechiul testament...am continuat cu evangheliile...nu toate odata...pe rand,in timp...apoi, cand aveam starea necesara, am reluat vechiul testament si mi-am oprit atentia asupra unor capitole care mi s-au parut deosebit de interesante...am descoperit lucruri la care nu ma asteptam...unele nici acum nu le-am citit ca nu mi se pare a merita atentie...
de fapt...din cand in cand...o mai iau in mana sa recitesc unele capitole...
O_K
Postat pe 5 Iunie 2011 00:13
da, daca ajungi la levitic sau numeri.. cu insiruirile alea de nume si rude... e mai complicat..
cel putin mie acelea mi s-au parut cel mai greu de citit...
in rest.. cele care vorbesc despre anumite evenimente parca le parcurgi mai usor ca vrei sa stii cum s-a intamplat...
desigur sunt o multime de pareri si idei despre Biblie...
de ce anumite carti sunt acolo.. de ce unele nu?
eu prefer sa o citesc asa cum e... o consider de inspiratie divina si nici o alta carte aparuta dupa.. gen.. epistola lui iuda nu imi poate schimba parerea despre ea.
adryaana
Postat pe 5 Iunie 2011 00:21
O_K
din nefericire, intrebarea era alta, iar raspunsul tau este pe langa intrebare! deci biblia, ca vrei sau nu, este o carte(!!!) compusa din mai multe carti (capitole) - nu cred ca a zis cineva aici ca este un roman, insa culmea se citeste ca orice carte serioasa, mai clar spus, cu Atentie! intrebarea ii era adresata celei care ii tot da cu bilia si cu perceptele ei pe aici, fara macar sa aibe vreun habar de-asa ceva! nu iti era tie adresata, care cel putin pari un erudit, comparativ cu ea si nu numai! iar daca vrei sa faci studiu din biblie e o alta poveste, insa macar o data in viatza e bine s-o citim. macat atat!
vechiul testament si noul testament sunt doua istorisiri care se leaga si nu sunt doar unul istoria cuiva si al doilea istoria altcuiva... din vechiul testament evreii isi arata obarshia si merg cu obarsia lor pana la Iisus... dupa aparitia Fiului, nu se mai vorbeste de genealogia lor, a evreilor, ci doar de raspandirea lor si evanghelizare! in fine, nu e locul sa-ti mai explic!
ref la legatura idntre capitole, mai reciteste-o in caz ca ai ctit-o pe toata! (poate marile capitole nu au legatura, aparent!!!, insa dincolo de cronologie, legatura este destul de profunda, chiar daca a fost scrisa de mai multe persoane. pana la urma, e usor de citit dar, greu de inteles, ca doar de aia a fost transmisa pe cale divina, sau cum zic altii - este o carte de inspiratzie divina!


oricum ti-as multumi daca ai incerca s-o lasi pe ea sa raspunda, desi era retorica intrebarea mea, avand in vedere ca e evident faptul ca vorbeste despre ce nu stie! insa ii place cum suna!

P.S. - daca tu n-ai putut s-o citesti cap coada, eu am citit-o si nu o data! sunt deja la a doua ei lectura, cei drept alta editare!. poate nu stiai, dar difera de la o editare la alta. si ma refer aici strict la perspectiva scrierii. una este cea scrisa de penticostali, alta de ortodocsi, alta de catolici, alta de bapstisti!
citeste-o macar o data cap coada in ce editzie vrei tu si apoi mai discutam!
altfel... e usor a scrie...... cand nimic nu ai a spune!
alfheim
Postat pe 5 Iunie 2011 00:26
a, inca ceva
ingerasul se vede ca nu a rasfoit=o pentru ca daca facea asa ar fi vazut ca sunt si carti care au numele unor femei... rut, estera,.. in astea se vorbeste sdespre faptele unor femei curajoase, integre, care nu si-au calcat in picioare principiile si nici nu au fost conduse de barbati in actiunile lor ci dimpotriva, ele prin actiunile lor au influentat deciziile barbatilor de langa ele.. banuiesc ca si pe acelea tot o mana de barbat le-a scris..
sau chiar daca nu le-a scris prima data un barbat... copiile sigur au fost scrise de barbati...
adryaana
Postat pe 5 Iunie 2011 00:28
adry se vad multe, dar nu de alea mi-e mie frica, ci de cele care nu se vad ...
alfheim
Postat pe 5 Iunie 2011 00:32
Sa-ti povestesc ce am patit...
pe vremea cand inca nu incepusem sa citesc biblia, mi-a cazut in mana..."BIBLIA HAZLIE"...scrisa de un francez suparat tare pe viata,Leo Taxil...despre care am citit parca,ar fi inebunit...
si m-am apucat vartos sa citesc...cartea trateaza Biblia in mod hazliu dar logic,cu explicatii pertinente...la vremea aia eram un mare credincios...n-am nimerit sa las cartea in biblioteca...am realizat ca sunt pe punctul sa-mi pierd credinta...
nu degeaba spune Matei..."Va rataciti pentru ca nu stiti Scripturile,nici puterea lui Dumnezeu"...

pentru cine are taria sa se amuze: http://tieston.ablog.ro/2007-03-24/taxil-leo-biblia-hazlie.html
O_K
Postat pe 5 Iunie 2011 00:39
De la: precizilla, la data 2011-06-04 22:31:15ups...
io am crezut ca-i de mancat si l-am inghitit...



'rar a dreaq de ghinda..
halooo...,nu se mananca orice..
fi si tu atenta..
citeste instructiunile..
tu, cum vezi ceva,hap.. si gata..?
roby_cado
Postat pe 5 Iunie 2011 00:40
buna asta cu biblia hazlie, dar altceva decat reclama unui blog din care individul face bani!!!, ce stie sa mai faca???

cred ca discutam de chestiunea in sine la un alt mod... altfel s-o dam in diverse... e la indemana oricui, inclusiv a irinucai care si-a ratacit caprele mai ceva decat matusha lui Creanga!


@roby
alfheim
Postat pe 5 Iunie 2011 00:49
alf... pe care o citesti acum?
hai sa-ti spun.. Biblia folosita de neoprotestanti e foarte asemanatoare.. doar poate difera un pic cuvintele de traducere.. Traducerea Cornilescu e cea mai utilizata.. a aparut de ceva vreme Editia Thomson... am inteles ca foloseste cuvinte mai actuale..
eu am rasfoit-o si pe cea folosita de biserica ortodoxa si recunosc ca mi s-a parut greoaie datorita cuvintelor vechi folosite...desi recunosteam versetele..
aa... parca a aparut acum o traducere noua nu?
parca era o reclama la ceva editura.. poate aceea e mai accesibila..
adryaana
Postat pe 5 Iunie 2011 00:51
referitor la Biblia hazlie.. stiam de ea de cand eram copil
adica de atunci auzeam vb despre ea..
sa o citesc nu cred ca imi voi gasi vreodata timp
de ce/? pentru ca nu cred ca e cazul sa glumim si cu Biblia..
glumim, facem haz de necaz, ne batem joc de atat de multe lucruri si dupa parerea mea Biblia e unul din lucrurile de care nu ar trebui sa ne batem joc sau sa glumim pe seama ei...
asta e parerea mea..
adryaana
Postat pe 5 Iunie 2011 00:58
adry, toate seamana intre ele si in esentza e acelasi lucru. insa in unele sunt mai accentuate unele aspecte in altele parca e mai multa acuratetze in pastrarea traducerii!

am citit integral una din aia adusa de americani (ca au venit astia sa ne evanghelizeze!!! culmea, nu stiau ca noi eram deja aici!!! ) si acum citesc o editzie ortodoxa, actuala, cand o termin, ma voi apuca de-o editzie ortodoxa scrisa acum vreo 130 de ani in urma, mai precis o editzie de la 1877...

cea la care citesc acum, este scoasa de patriarhia romana, dar nu e specificat traducatorul. pe undeva spune ca este reproducerea textului Sfintei Scripturi aparuta in 1988 (eu o am din 2009 sau 2010) - oricum tot traducerea lui Cornilescu o are la baza
traducerile mai noi care apar pe piatza vin in genere de la confesiunile religioase care apar ca ciupercile dupa ploaie
eh, mai sunt prescurtari de Biblie, precum Biblia pentru copii sau Biblia ilustrata si poate si altele, precum si aberatii precum biblia hazlie!
mare e gradina!
alfheim
Postat pe 5 Iunie 2011 01:05
da... de aceea nu imi bat capul.. zi de zi apar tot felul de aiureli.......
traduceri cand apar eu una.. dar cand apar ca din senin epistole care chipurile le-a sabotat cineva .. ca trebuiau si ele puse acolo...na fix de asta are nevoie omul modern.......
o portita, un motiv in plus sa nu aprecieze Cuvantul lui Dumnezeu........
la fel ca si cu apocalipsa...
ma amuzat, da, chiar ma amuzat.. cand era valva aia ca vine apocalipsa il intreaba un reporter pe unul din multimea aia ce iesisera pe strazi cum se pregateste si ce va face.. la care ala.. pai in ziua aia o sa ma rog pentru familia si prietenii mei
fain.. ce sa spun..pai in ultima clipa te rogi????// pana acum ce ai facut?
ca si in ilustratia aceea in care doi oameni aveau de trecut un podulet subred.. unul vine si trece si nu are nimic si celalat cand ajunge se pune in ghenunchi si se roaga sa-l ajute Dumnezeu sa treaca.. trece si se rupe poduletul si moare. Apoi il intreaba pe Dumnezeu de ce nu l-a ajutat sa treaca podul si pe ala ce nu s-a rugat la ajutat. La care Dumnezeu ii spune simplu "acela s=a rugat cand a plecat de acasa"
adryaana
Postat pe 5 Iunie 2011 01:22
alf...nu este nici o nefericire pentru mine...eu nu mi-am spus decat o parere...nefericirea este pe capul tau, altfel nu te-ai fi chinuit atat sa-mi repeti in postare lucruri pe care le-am spus si eu dar cu alte cuvinte...de ce te-oi fi atacat atat,mnezeu stie...asta dovedeste cat ai inteles...
ai dreptate...biblia este greu de inteles...unii o citesc a doua,a treia oara,in speranta ca o vor intelege macar o data ...
intamplator am acasa 3 editii...n-am sa ma strofocesc niciodata sa le citesc...o sa te rog pe tine,ca un erudit ce te simti,dupe ce o citesti pe a doua sa imi faci un conspect sa pot intelege si eu ceva...
stau si ma intreb..dupe ce vei citi toate editiile...ce-ti va mai ramane in memorie?poate doar un ghiveci...eu n-am "citit-o" decat pe cea crestina...
pentru stiinta ta...intre vechiul si noul testament exista o perioada lipsa, de vreo 3-400 de ani ...adica,sa fiu mai clar si pentru tine,veciul testament se termina cu 3-400 de ani inainte de nasterea lui iisus...unde-i legatura?!?
vizavi de biblia hazlie...iar n-ai inteles nimic...ca atare,tie nu am ce a-ti mai spune...
mai bine ma iau la tranta cu dor...cu natzi...
O_K
Postat pe 5 Iunie 2011 01:29
mey OK-ule,
tu ori nu vrei, ori refuzi sa intelegi exact esentza, respectiv legatura aia pro-funda, care rezulta din sinergia faptelor, a capitolelor, a testamentelor si a versiunilor neuronilor innaditi pe coroana de electrozi purtata pe cap de Iisus, pe cand cetea el Biblia, conectat la 380 V trifazic, asistat de profetul Mohammed si de Buddha (in) Bar.... de Ballantine' s Day, si de Cornilescu...
Si de Marin Sorescu.
Nefericitule!....:PPPP
:))))))
eu_geminy
Postat pe 5 Iunie 2011 02:47
daca ti-ai fi spus mai multe pareri poate avea si alt impact, dar deh, e bine ca ai o perere si tii fix de ea.
ma bucur ca ti-a venit si ajutorul de nadejde sa-si aduca aportul in sustinere.

chiar n-am vazut ce am spus eu, repetand spusele tale! poate ai vrut sa spui ceva, dar ai scris altceva... in fine ... sa ai spor la incontratul muschilor de la creier, fiindca vad ca de ceva postari ai cu toata lumea cate ceva! scandal placut!
alfheim
Postat pe 5 Iunie 2011 10:51
alfie, de ce vii tu cu apocalipsa?
dor72
Postat pe 5 Iunie 2011 10:53
dor, altcineva vine cu ea...
io tocmai i-am dat liber
alfheim
Postat pe 5 Iunie 2011 11:06
o fi ceva epoca_lipsa...
ce faci alfule?
nu ne-am vorbit de ceva zilisoare...
te lupti cu morile de vant?
dor72
Postat pe 5 Iunie 2011 11:10

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
INALTIMEA DACA CONTEAZA 8 De la: jeje2011 4 Iulie 2011 10:54
ce se intampla cu mine? ce pot sa fac? 17 De la: moniq_ 29 Iunie 2010 22:20
Cum credeti ca ar fi mai bine: sa-i spuna sau sa nu-i spuna? 158 De la: sunsset 20 Iunie 2011 08:55
sunt intr-o mare dilema - Ajutor 12 De la: caroline87 28 Mai 2012 14:33
as vrea sa-mi salvez casnicia 135 De la: cory_emy 6 Octombrie 2011 10:56
Setari Cookie-uri