citate celebre despre dragoste..

Dragostea este asemenea tusei: nu poate fi ascunsa. - George Herbert
O viata fara dragoste este asemenea unui an fara primavara. - proverb suedez
Cand dragostea vorbeste, vocile tuturor zeilor par a fi adormite in armonia raiului. - William Shakespeare
Spune-mi pe cine iubesti sa sa-ti spun cine esti. - proverb african
Iubim sa fim indragostiti, acesta este adevarul. - W.M. Thackeray
Dragostea este darul pe care Zeii l-au dat Oamenilor singuri de sub cer. - Sir Walter Scott
Dragostea consta in dorinta de a da ceea ce este al tau altuia si de a simti fericirea acestuia ca si cum ar fi a ta. - Emanuel Swdenborg
Acela care nu a iubit niciodata, inseamna ca nu a trait niciodata. - John Gay
Dorinta de a fi iubit pentru ceea ce esti in tine insuti este o reflectare a Inimii lui Dumnezeu care se oglindeste in inima noastra.
Iubirea este o prietenie care a luat foc.
Iubirea este singurul lucru care poate fi impartit la infinit fara sa se micsoreze.
Dragostea este un joc ciudat: sau amandoi castiga sau amandoi pierd
Dragostea marcheaza triumful imaginatiei asupra inteligentei.
Credinta castiga cel mai mult, umilinta primeste cel mai mult, dragostea insa lucreaza cel mai mult.
Credinta face totul posibil; dragostea face totul usor.
Nu poti porunci inimii! Dragostea se castiga, respectul se merita.
Indragostirile sunt ca varsatul de vant: formele cele mai grave apar la oamenii mai in varsta.
Dragostea nu intreaba: Cat trebuie sa fac?, ci Ce trebuie sa fac?

Postat pe 15 Noiembrie 2008 01:34
"Cred ca dragostea ne ridica n propriii nostri ochi. Si cat de mult ai vrea sa fii asa cum te vede celalalt! Ai dori, si chiar ncerci, sa micsorezi distanta dintre ceea ce stii ca esti in realitate si ceea ce intuiesti ca vede n tine cel pe care-l iubesti." (Octavian Paler)

Sa iubesti implica riscul de a nu fi iubit inapoi. Sa speri implica riscul de a fi ranit. Sa incerci inseamna sa risti sa dai gres, dar riscuile trebuie asumate, deoarece cel mai mare risc in viata e sa nu-ti asumi niciun risc.

Dragostea e ca si atuci cand bei ciocolata calda inainte sa se fi racit. Te surprinde la inceput, dar iti tine de cald mult timp dupa aceea.

Iubirea e un cuvant prea puternic pentru a-l rosti prea devreme, dar are o insemnatate prea frumoasa pentru a-l spune prea tarziu.

Dragostea e ca si aerul pe care il respiram. Nu se vede, dar se simte, e folosit si vital.
sweet_angel_ius
Postat pe 1 Decembrie 2008 10:24
DRAGOSTEA ESTE TEMELIA NECLINTITA PE CARE SE POATE CLADI O
CASNICIE MORALA, ADEVARATA SI FERICITA .
DRAGOSTEA NU ESTE O AFACERE DE... GEOMETRIE CI, DE S U F L E T .
DRAGOSTEA ADEVARATA ESTE ACEEA IN CARE IA PARTE SI IMAGINATIA SI INIMA... ATUNCI CAND II LIPSESTE UNA DIN ACESTE DOUA PARTI ESTE O S T A R E BOLNAVA A INDIVIDULUI...

O CLIPA DE DRAGOSTE FACE MAI MULT DECAT O VIATA DE MARIRE !
sophia1971
Postat pe 2 Decembrie 2008 10:53
Felicitari si multumiri pentru deschiderea acestui topic. Cu permisiunea voastra, completez si eu cu cateva citate din colectia mea:

"We are, each of us, angels with only one wing and we can fly only by embracing one another."
"I miss you when Im sad I miss you when Im lonely But most of all, I miss you when Im happy..."
"True love is not about finding the perfect person, is about loving the imperfect person perfectly...
"Iubirea este cea mai mare dintre tristetile umane, deoarece este efortul suprem pe care omul il face pentru a iesi din singuratatea fiintei sale launtrice..."
"Singuratatea, afla de la mine, n-o umple lumea, ci o singura fiinta. Probabil adevarata nefericire nu e sa nu fii iubit, ci sa nu poti iubi." (Octavian Paler)
"Nu iubesti o femeie pentru ca e frumoasa, dar e frumoasa pentru ca o iubesti"
"Pustiul m-a fcut s neleg c nu sunt destul de puternic pentru a nu iubi pe nimeni." (Octavian Paler)
"Cand iubesti, genele tale flutura in sus si in jos si de sub ele cad stelute."
"Love look like a candleto give the light for our lives"

Nu toate sunt celebre, dar mie mi-au placut si le-am pastrat. :) O zi buna tuturor :)

yone
Postat pe 11 Ianuarie 2009 21:10

Ce surpriza placuta! Un barbat care posteaza citate despre iubire!
Si eu care credeam ca toti s-au aruncat pe topicurile in care subiectele principale sunt: infidelitatea si cafeaua!!!
Mai e totusi o speranta...!!!
Vreau sa postez si eu ceva. Imi place foarte mult. Pentru multi probabil, citatul este cunoscut..., dar poate ca n-ar fi rau, sa-l citim mai des :


Despre transfigurare - Victor Hugo

Barbatul este cea mai elevata dintre creaturi. Femeia e cel mai sublim ideal. Dumnezeu a facut pentru barbat un tron, pentru femeie un altar. Tronul exalta, altarul sfinteste.
Barbatul este creierul, femeia - inima. Creierul primeste lumina, inima primeste iubire. Lumina fecundeaza, iubirea reinvie.
Barbatul este puternic prin ratiune, femeia este invincibila prin lacrimi. Ratiunea convinge, lacrimile induioseaza sufletul.
Barbatul este capabil de orice eroism, femeia de orice sacrificiu. Eroismul inobileaza, sacrificiul aduce sublimul.
Barbatul are suprematia, femeia intuitia. Suprematia semnifica forta, intuitia reprezinta dreptatea.
Barbatul este un geniu, femeia este un inger. Geniul este incomensurabil, ingerul este inefabil.
Aspiratia barbatului este catre gloria suprema, aspiratia femeii este catre virtutea desavarsita.
Barbatul este un cod, femeia este o evanghelie. Codul corijeaza, evanghelia ne face perfecti.
Barbatul gandeste, femeia intuieste. A gandi inseamna a avea un creier superior. A intui, simtind, inseamna a avea pe frunte o aureola.
Barbatul este un ocean, femeia este un lac. Oceanul are perla care-l impodobeste, lacul - poezia care-l lumineaza.
Barbatul este un vultur care zboara, femeia o privighetoare care canta. A zbura inseamna a domina spatiul, a canta inseamna a cuceri sufletul.
Barbatul este un templu, femeia este sanctuarul. In fata templului ne descoperim, in fata sanctuarului ingenunchem.
Barbatul e plasat acolo unde se sfarseste pamantul, femeia - acolo unde incepe cerul.
Ella34
Postat pe 11 Ianuarie 2009 22:08
"Barbatul e plasat acolo unde se sfarseste pamantul, femeia - acolo unde incepe cerul. "

Ella, adica barbatu-i peste tot si nicaieri iar femeia-i aeriana


si_totusi
Postat pe 11 Ianuarie 2009 22:21
Draga mea, unde ti-e romantismul?

La drept vorbind, oare cati barbati pe lumea asta, mai gandesc precum Hugo?
Ella34
Postat pe 11 Ianuarie 2009 23:47
ok. de acord cu voi...dar dati-mi, nu citate, ci ganduri ale voastre....datorate dragostei!...
Va provoc, dragilor!
Nane
Postat pe 12 Ianuarie 2009 00:42
Ei,...hai Nane! La ora asta scumpo? Eu nu reusesc sa ma concentrez suficient cat sa-mi gasesc pijamalele...! Si apoi, nu asta e tema topicului..."citate..."?
Dar, daca insisti..poate n-ar fi rau sa lansezi si un gand, nu numai o provocare...!
Ella34
Postat pe 12 Ianuarie 2009 00:49
Cel mai complex sentiment care nu a putut fi cercetat inca de savanti ci doar de , inima . Un sentiment care te face sa traiesti si care-ti da aripi sa zbori , care-ti da tinerete fara batranete care te face sa uiti necazul si zambesti atunci cand e mai greu . Sentiment in care simti ca imparti totul sincer si necoditionat cu cineva , sentiment care te face viu singurul de fapt .Sa iubesti ? interesant e mai greu decat sa urasti asta e o ciudatenie . Dragostea nu e mentala , e un sentiment e un EU , dragoste e tot i tot e in dragoste as afirma eu si totul depinde de sinceritate . Ziceam ca nue mentala deci de aceea e greu sa scri , totul e sa o simti sincer cum e invalui si cum iti da caldura corpului si sufletului la unison .
wolfhell
Postat pe 12 Ianuarie 2009 00:52
Frumos!
Ella34
Postat pe 12 Ianuarie 2009 00:57
dragostea sde naste ddin prietenie si nu prietenia din dragoste!
mitzura
Postat pe 29 Ianuarie 2009 19:06
Love is a game that two can play and both win
apropo arhangel , doar unul pierde totul
......Dazvidania!........
DaMarkus09
Postat pe 1 Februarie 2009 00:16
Love is a game that two can play and both win.
apropo arhangel , numai unul pierde totul
dazvidania!
DaMarkus09
Postat pe 1 Februarie 2009 00:22
" Cand iubirea va face semn, urmati-i indemnul
Chiar daca drumurile-i sunt grele si prapastioase,
Si cand aripile-i va cuprind, supuneti-va ei
Chiar daca sabia ascunsa-n penaju-i v-ar putea rani
Iar cand va vorbeste dati-i crezare
Chiar daca vocea-i ar putea sa va sfarame visurile, asemenea vantului dinspre miazanoapte care va pustieste gradinile.
Findca, precum iubirea va incununa , ea trebuie sa va si crucifice"
Kalil Gibran Profetul
fevronia1
Postat pe 1 Februarie 2009 03:18
De la: oanaarion, la data 2009-01-29 19:06:56dragostea sde naste ddin prietenie si nu prietenia din dragoste!

CATA DREPTATE AI !!!!!!!!!
TEODORRD
Postat pe 1 Februarie 2009 06:22
Simplitatea fara dragoste
Isi pierde valoarea...
Vorbele fara dragoste
Te fac introvertit...
Legea fara dragoste
Te supune...
Crucea fara dragoste
Reprezinta tortura...
Viata fara dragoste
ISI PIERDE SENSUL...
joanv81
Postat pe 1 Februarie 2009 09:21
nu stiu cine a spus ca dragostea se naste din prietenie, dar nu e asa, decat rareori

mai degraba cred ca e adevarat faptul ca prietenia se naste din dragoste
si_totusi
Postat pe 1 Februarie 2009 09:24
Nu conteaza la urma urmei......Daca este dragoste,atunci,, poti muta muntii din loc!!''
TEODORRD
Postat pe 2 Februarie 2009 10:34
mai si eu credeam asta. am si incercat. dar, sa stii ca nu se poate. nu vor muntii aia sa se dea la o parte, nicicum
si_totusi
Postat pe 2 Februarie 2009 10:38
De la: si_totusi, la data 2009-02-02 10:38:55mai si eu credeam asta. am si incercat. dar, sa stii ca nu se poate. nu vor muntii aia sa se dea la o parte, nicicum

Ai dreptate,dar.......daca nu se dau muntii,facem un tunel,un pod,o pasarele,si tot ajungem .....la sufletul ei!
Si poate ajunge si asta,.......nu crezi?
TEODORRD
Postat pe 2 Februarie 2009 12:14
frumos!
diana4balan
Postat pe 2 Februarie 2009 16:20
"Iubesti pe cineva atunci cand ai ajuns sa vrei sa-i dai ceea ce ai mai bun si hotarasti sa i te dai pe tine insuti..."-Octavian Paler
Nane
Postat pe 2 Februarie 2009 19:46
De la: sophia, la data 2008-12-02 10:53:25 DRAGOSTEA ESTE TEMELIA NECLINTITA PE CARE SE POATE CLADI O
CASNICIE MORALA, ADEVARATA SI FERICITA .
DRAGOSTEA NU ESTE O AFACERE DE... GEOMETRIE CI, DE S U F L E T .
DRAGOSTEA ADEVARATA ESTE ACEEA IN CARE IA PARTE SI IMAGINATIA SI INIMA... ATUNCI CAND II LIPSESTE UNA DIN ACESTE DOUA PARTI ESTE O S T A R E BOLNAVA A INDIVIDULUI...

O CLIPA DE DRAGOSTE FACE MAI MULT DECAT O VIATA DE MARIRE !

DRAGOSTEA ESTE UN PARFUM USOR, O MELODIE IN SURDINA, ESTE UN PRILEJ IDEAL SUB VALUL CETEI .........
IN DRAGOSTE...GASIM FERICIREA !!!
sophia1971
Postat pe 2 Februarie 2009 20:22
VREAU SA FIU FERICIT!!!!
TEODORRD
Postat pe 3 Februarie 2009 20:14
De la: TEODORRD, la data 2009-02-03 20:14:08VREAU SA FIU FERICIT!!!!


asta-i citat?

adevarul e ca, geaba citate, geaba teorie . ceva palpabil, ceva ce poate sa aduca fericire. niste cuvinte...egal cu 0 pretiozitate fara substanta.

scria cineva pe un site ca , s-a saturat de teoria scarpinatului cu mana dreapta la urechea stanga si de impresii artistice. se plangea de unele femei. prea siropoase, prea aeriene. zicea el ca ,nu mai vrea nici sa discute cu astea ce au pretentii. vrea una care nici macar sa nu stie sa se iscaleasca dar, sa stie sa traiasca si sa iubeasca
si_totusi
Postat pe 3 Februarie 2009 21:12
"Adevarata iubire incepe de acolo de unde tu nu mai astepti nimic in schimn" (Saint Exupery)
" Iubeste adanc si cu pasiune, s-ar putea sa te ranesti, dar e singura cale de a trai o viata completa"
" In iubire se simte mai mult decat e nevoie, se sufera mai mult decat se cugeta...se viseaza mai mult decat se traieste" (Octavian Paler)
" Dragostea calcata in picioare, se razbuna...bogatia si marirea nu mai au pret!...Iar cel care a gresit, pierde tot..uneori chiar viata" (Mihail Drumes)
" Iubirea nu a ucis niciodata, numai oamenii au ucis in numele ei" (Camil Petrescu)
Sunt cateva citate descoperite la etape diferite de varsta, cu importanta sentimentala destul de mare in viata mea...de aceea le-am pastrat in mintea ...si in inima mea! Sper sa va placa si voua, macar pe jumatate!

Postat pe 3 Februarie 2009 22:01
De la: si_totusi, la data 2009-02-03 21:12:03
De la: TEODORRD, la data 2009-02-03 20:14:08VREAU SA FIU FERICIT!!!!


asta-i citat?

adevarul e ca, geaba citate, geaba teorie . ceva palpabil, ceva ce poate sa aduca fericire. niste cuvinte...egal cu 0 pretiozitate fara substanta.

scria cineva pe un site ca , s-a saturat de teoria scarpinatului cu mana dreapta la urechea stanga si de impresii artistice. se plangea de unele femei. prea siropoase, prea aeriene. zicea el ca ,nu mai vrea nici sa discute cu astea ce au pretentii. vrea una care nici macar sa nu stie sa se iscaleasca dar, sa stie sa traiasca si sa iubeasca

O fii scriind el ca nu vrea decat una care stie sa traiasca,.....dar nu tine.....te asigur eu......
In timp,o sa vada ca trebuie multe alte lucvruri pe langa ,,trait si iubit'',caci ramai singur la tot,si nu stiun daca o sa iti convina!!!
TEODORRD
Postat pe 3 Februarie 2009 23:05
De la: si_totusi, la data 2009-02-03 21:12:03
De la: TEODORRD, la data 2009-02-03 20:14:08VREAU SA FIU FERICIT!!!!


asta-i citat?

adevarul e ca, geaba citate, geaba teorie . ceva palpabil, ceva ce poate sa aduca fericire. niste cuvinte...egal cu 0 pretiozitate fara substanta.

scria cineva pe un site ca , s-a saturat de teoria scarpinatului cu mana dreapta la urechea stanga si de impresii artistice. se plangea de unele femei. prea siropoase, prea aeriene. zicea el ca ,nu mai vrea nici sa discute cu astea ce au pretentii. vrea una care nici macar sa nu stie sa se iscaleasca dar, sa stie sa traiasca si sa iubeasca

O fii scriind el ca nu vrea decat una care stie sa traiasca,.....dar nu tine.....te asigur eu......
In timp,o sa vada ca trebuie multe alte lucvruri pe langa ,,trait si iubit'',caci ramai singur la tot,si nu stiun daca o sa iti convina!!!
TEODORRD
Postat pe 3 Februarie 2009 23:05
Si,sincer...vreau sa fiu fericit!!!
TEODORRD
Postat pe 3 Februarie 2009 23:06

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Iesiti cu o fata/baiat ce are o sora/frate GEAMAN? Cum e? 19 De la: Ioana007 22 Mai 2009 20:41
TU CUM TE IMPACI CU NEAMUL LUI ? 4 De la: yavrum 8 Octombrie 2008 11:02
iubirea femeii 40 De la: Ella34 15 Martie 2009 10:55
Credeti ca e buna? 1 De la: garbo001263 24 Aprilie 2009 00:13
un sfat 96 De la: Ioana007 12 Aprilie 2009 07:13
Setari Cookie-uri