Dragoste sau nebunie ??

Dane, ma simt si pentru ca ma simt, trebuie sa iti dau o replica. :) Imi dai voie, da? Dupa cum bine vezi, fiecare cu ce il doare. Pe tine te doare de interesati se pare si esti suspicios. Asta nu e rau, dar nici nu are prea tare legatura cu dragostea. Asta stii ca-ti cam ia mintile. Ideea e urmatoarea: sunt doua tipuri de trairi ale unei relatii. Intai e indragosteala...care e asociata cu fluturasii in stomac. S-a demonstratul stiintific, dragul meu, ca aceste stari sunt rezultatul unor nivele crescute de hormoni din organism gen estrogen, serotonina. Aici intervine sexul, pasiunea. Sigur ca daca descoperi o persoana frumoasa si in interior, incepi sa investesti si sentimente. Aceasta stare dureaza cam 3-4 ani, scade treptat, si dispare pasiunea. Aici vorbim de pragul de 4 ani, al unei relatii. Daca treci de acest test de foc al relatiei( ca tot iti plac tie testarile ), incepe o alta etapa. Aceea in care realizezi ca iubesti omul de langa tine, mai putin carnal...insa la nivel mult mai profund. Aici vorbim de apreciere, respect, recunostinta, sprijin (de orice gen), etc. Asta se cheama compatibilitate intre parteneri. Aici intervine un alt hormon...oxitocina. Oxitocina este secretata si de mama in laptele matern , in momentul in care isi alapteaza copilul...Vorbim ca si simtire de sentimentul de calm, impacare cu sine si cu cel de langa tine, incredere in celalat, in relatie,spirit de echipa, IMPLINIRE. Doamna in cauza stie despre ce vorbesc cu siguranta. Acum draga Dane, sunt doua categorii de oameni: cei care prefera pasiunea...si cei care prefera oxitocina. ;) Fiecare ...alege ce crede. Pana la urma ...se pare ca iubirea este CREIER. Ai auzit de inteligenta senzitiva? :) O.K. Eu sunt una dintre cei care vor implinire, familie, unitate, incredere. Asa ca si o paranteza, pe catelusul meu care a murit din devotament, dandu-si viata pentru a ma apara...nu am cum sa-l uit...si il regret cu durere in suflet. Dar pe cel cu care am trait o poveste de dragoste de un an la distanta, dinaintea sotului meu, barbat pentru care simteam FOC...l-am uitat... Sigur, e urata comparatia. Dar e adevarat. Focul se stinge. Ramane prietenul... Asta e iubirea! Iubiti-va mult!
BondarelBzz
Postat pe 16 Aprilie 2011 19:01
sau mai bine...hugh jackman si Deborra-Lee Furness ...
namyi
Postat pe 16 Aprilie 2011 19:04
eu nu cred ca , conteaza varsta cel mai important este sa te simnti iubita,alintata si respectata ceea ce unii barbati nu stiu ce sunt alea . eu iti spun parerea mea fa ce iti dicteaza inima e cel mai bn . eu iti doresc sa fi iubita si vesela mereu .te poop
amy1978
Postat pe 16 Aprilie 2011 20:09
dragoste e doar la inceput....apoi e numai suferinta....multi o stiu, putini o recunosc.dupa parerea mea, cel mai bine ar fi sa profiti de situatie si sa te simti bine....iar cand aceasta dragoste/fericire/iubire va disparea...gasete-ti altul care sa te faca fericita....chiar daca suna ciudat, important este sa fii TU fericita
tzuk24
Postat pe 16 Aprilie 2011 20:46
si nu te implica sentimental.....la final DOARE AL NAIBII DE TARE.....crede-ma k mai bn iti doresti sa mori decat sa suferi din dragoste(dragostea adevarata)
tzuk24
Postat pe 16 Aprilie 2011 20:50
Lasa, bre, ca e ca vanataile .. trece si asta.
anakin
Postat pe 16 Aprilie 2011 20:53
De la: garbo028614, la data 2011-04-11 08:38:28 Buna tuturor,
Am 48 ani, am avut o casnicie nu prea fericita, am o situatie materiala si profesionala buna.
Am cunoscut un tip mult mai tanar decat mine , el are 35 ani, a fost la mine, am fost plecati impreuna, ne-am simtit foarte bine. Distanta dintre noi este mare, eu sant in Timisoara el in Galati, vorbim tot timpul la telefon , imi scrie mereu mesaje cu vorbe tare frumoase, vorbe pe care fostul meu sot , nu mi le-a adresat niciodata . Voi ce credeti, ce ma sfatuiti este posibila o adevarata dragoste cu 13 ani diferenta, sau este ceva de moment, il incanta situatia mea actuala ??
Multumesc pentru sfaturi[/quote
traieste clipa draga mea restul este ,,stres.,, si ca sa fi sigura daca este dragoste si nu interes intreaba.l pe el atunci cand comunici cu el...ai o varsta nu te poate pacali..
garbo065737
Postat pe 16 Aprilie 2011 20:54
De la: tzuk24, la data 2011-04-16 20:50:06si nu te implica sentimental.....la final DOARE AL NAIBII DE TARE.....crede-ma k mai bn iti doresti sa mori decat sa suferi din dragoste(dragostea adevarata)



mai bine iti doresti sa mori decat sa suferi din amor ?? mamaaaaaaaaaa...cat patetism respira trupul tau :-))) pei si...ce te retine ??:-)
reyya
Postat pe 16 Aprilie 2011 21:00
De la: tzuk24, la data 2011-04-16 20:46:51dragoste e doar la inceput....apoi e numai suferinta....multi o stiu, putini o recunosc.dupa parerea mea, cel mai bine ar fi sa profiti de situatie si sa te simti bine....iar cand aceasta dragoste/fericire/iubire va disparea...gasete-ti altul care sa te faca fericita....chiar daca suna ciudat, important este sa fii TU fericita


deci ...hai sa recapitulam ca poate nu am inteles ...dupa ce DRAGOSTEA ,,adevarata " dispare...gasim alta ,,dragoste " ...tot adevarata desigur...:-)))) dar unde gasesti tu asa rapid iubirile astea?? in tramvaiul 25 barat sau ???? despre o iubire ADEVARATA in acceptiunea ,,stricto sensu" se poate vorbi foarte rar ....daca punem asta la plural devine aproape imposibil ....
reyya
Postat pe 16 Aprilie 2011 21:03
De la: eladaela, la data 2011-04-11 08:48:32nu cred ca varsta e problema(sau nu doar varsta)
bucura-te de moment si nu pune prea mult suflet(cel putin deocamdata)
nu de alta...dar sa nu constati ca a fost doar o frumoasa...iluzie..
e normal ce simti,daca ai fost mai mult timp lipsita de unele lucruri...
dar cred ca sti si tu ca vorbele sunt vorbe....avem nevoie de ele,dar nu putem trai doar cu ele
fac bine la corason...
si de spus,putem spune multe....
aniko
Postat pe 16 Aprilie 2011 21:10
da asa este nu sta sa te gandesti mult traieste clipa si da exista am o relatie asemanatoare de 4 ani si anul trecut ne-am casatorit pana la urma e ceva ce nu iti poti imagina doar sa nu stai mult sa analizezi si sa gandesti ti s-a mai spus traieste clipa in fiecare zi:)multa bafta si fericire
aniko
Postat pe 16 Aprilie 2011 21:13
Dragostea nu are varsta! Daca tu cosideri ca ceea ce ai ii face bine sufletului tau,nu vad niciun impediment! Sa gasesti fericirea , chiar si pret de cateva clipe, in zilele noastre e foarte greu! Avem timp pentru orice, dar nu si pentru noi!Eu cred ca apropierea sufleteasca e cea mai importanta, nu conteaza varsta si ...daca cineva gaseste secretul acesteia, poate fi cel mai fericit om de pe pamant! Bafta!
garbo074945
Postat pe 16 Aprilie 2011 21:37
dragoste sau nebunie? aceasta-i intrebarea! dar raspunsul ? am glumit putin! am o varsta apropiata si iti inteleg starile emotionale si nesiguranta in a alege: a fi sau nu cu el. Ai dilema aceasta datorita lipsei de afectiune din casnicia anterioara. Ai avut nevoie si ai inca, de multa afectiune si caldura sufleteasca (sau probabil asa este idealul tau de relatie), nevoie care nu a fost implinita in casnicie; este inca un gol in sufletul si inima ta care se cere a fi umplut exact cu ceea ce ai tanjit pana acum. Daca ceea ce traiesti acum simti ca iti satisface aceasta nevoie si simti ca ti se umple sufletul numai cand te gandesti la el, ca simti o multumire si o plinatate cand va intalniti, nu renunta, traieste aceste sentimente, altfel golul va ramane si niciodata nu te vei simti bine cu tine insati. Trairile acestea sunt asa minunate ca nu trebuie alungate din viata. Ele vor ramane peste ani un balsam pentru suflet. Dar, asa cum ai mai primit sfaturi, protejeaza-te material, pana cand vei vedea si simti incotro o ia aceasta relatie.

PS: pentru cei care spun ca de la o anumita varsta trebuie sa-ti limitezi trairile, ca daca ar fi asa, atunci Dumnezeu ar trebui sa ne ia de atunci cand incepem sa ne gandim la asa ceva, caci altfel ne vom "tara" prin viata pana obstescul sfarsit si la final, viata a fost o asteptare funesta, in loc sa fi fost un lung sir de trairi minunate.

Mult noroc pentru fiecare!
emis0
Postat pe 16 Aprilie 2011 21:53
E adevarat , vorbele dulci - tot vorbe raman .
Intr-adevar sa gasesti o noua iubire la aceasta varsta e al naibii de frumos si magulitor de la unul mai tanar !
Dar te rog , fi atenta si nu te implica prea mult , pastreaza-ti mintea limpede ; trezirea la realitate va fi foarte dureroasa !Gandeste cu minte de barbat , bucura-te de situatie cat poti si cand va fi ... sa nu mai fie ..macar vei avea o amintire speram frumosa !
Thiara
Postat pe 16 Aprilie 2011 21:58
De la: garbo028614, la data 2011-04-11 08:38:28 Buna tuturor,
Am 48 ani, am avut o casnicie nu prea fericita, am o situatie materiala si profesionala buna.
Am cunoscut un tip mult mai tanar decat mine , el are 35 ani, a fost la mine, am fost plecati impreuna, ne-am simtit foarte bine. Distanta dintre noi este mare, eu sant in Timisoara el in Galati, vorbim tot timpul la telefon , imi scrie mereu mesaje cu vorbe tare frumoase, vorbe pe care fostul meu sot , nu mi le-a adresat niciodata . Voi ce credeti, ce ma sfatuiti este posibila o adevarata dragoste cu 13 ani diferenta, sau este ceva de moment, il incanta situatia mea actuala ??
Multumesc pentru sfaturi



13 ani in plus la o femeie se cunosc dupa 40 de ani. distanta este si ea destul de mare ssituatie ta materiala si cea profesionala sunt bune ale lui eu cred ca trebuie sa-ti vezi de treaba ta si sa astepti sa intalnesti un barbat potrivit tie din toate punctele de vedere
dananic
Postat pe 16 Aprilie 2011 22:01
fa ce crezi ca este mai bine pt tine.......si eu sm o relatie extraconjugala ...doar ca e mai mic cu 2 ani ca si mine ...si eu dupa 16 ani de casnicie, sa spunem ca m-am indragostit iarasi ...las inima sa decida ca eu am decis pana acuma si nu pot sa spun ca am decis bine....asa ca draga mea fa ce crezi ca iti ofera fericire...restul nu mai conteaza ..e doar decor ...sa auzim de bine
gaseste
Postat pe 16 Aprilie 2011 22:04
cine cauta...gaseste....
dor72
Postat pe 16 Aprilie 2011 22:20
eu sa te trezesti-ai o varsta totusi!!!!nu visa .....k nu are rost!!el e mult prea tanar pt tn...clar esti o aventura...si ink una cu o situatie buna;)dupa cum spui.....BINEINTELES K SOTUL TAU ...nu-ti mai adreseaza asemenea dulcegarii...a trecut de mom ala....dar e langa tn..aaaa K NU mai exista pasiune e logic aveti o varsta....dar dk aexistat vreodata ar fi trebuit sa ai mkr respect fata de el...si sa lasi tinerelul sa-si gasesaca una mai pt el-k el....SAU ma rog,SA NU PICI IN PLASA......eu zic sa-ti revii........cam atat...ai totul...nu renunta pt nimic......mkr aceepta si u k.....E O AVENTURA....dar trezeste-te la un mom;)(CLAR TE-AM ENERVAT DAr mkr asta e realitatea)!!!!!!!
garbo074441
Postat pe 16 Aprilie 2011 22:50
Dragoste sau nebunie?Nu conteaza.Important este sa traiesti momentul.Si eu am 42 si el 30.Se pare ca suntem atrase de persoane mai tinere.La randul lor barbatii prefera femeile mature, nu numai din punct de vedere sexual.Ma place pentru ca sunt matura in gandire.Cred ca important este ceea ce vrei tu.Ideal ar fii sa existe dragoste,dar nu strica si putina nebunie. Mergi inainte si nu-ti mai pune atatea intrebari pentru ca vei constata ca ai pierdut clipa.
garbo181143
Postat pe 16 Aprilie 2011 22:51
daaaaa.............my bad=))))))))))))
am inteles cv de genul........k ai o casnicie nu prea fericita=))))))))))))
....................in cazul in care esti free...........nu-i asa o probleam...........doar k.......E TOTUSI CAM PREA TANAR K SA TE VREA ASA NECONDITIONAT.......ARE UN ROL SI SITUATIA TA........keep your eyes open:)si scz pt celalt mesaj=))=))
garbo074441
Postat pe 16 Aprilie 2011 22:56
Buna ! Draga mea , fa ce-ti dicteaza inima ! Iubeste fara sa intorci capul inapoi sau sa apleci urechea la uni sau altii,dar mai ales nu la unele sau altele. Si eu trec printr-o asemenea poveste si este atat de frumos ! Nici nu mi-am imaginat vreodata ! Ai grija doar sa nu depaseasca anumite limite sau sa-si ia nasul la purtare ! In rest sa auzim numai de bine si noroc !
garbo162798
Postat pe 17 Aprilie 2011 01:02
Conturile sunt aprox la fel... Era vaduv cu 2 copii. El mai mare cu 19 ani ca mine.
Trebuie doar sa stii ce vrei. Unii spuneau ... E mare diferenta... Ai sa ramai vaduva tanara ... Dar ce te faci atunci cand se intampla sa moara sotul chiar daca esti de aceeasi varsta?!
Am trait si traiesc clipa .... Suntem fericiti ... Restul....
Viata si viitorul sunt mari semne de intrebare...
garbo006677
Postat pe 17 Aprilie 2011 02:42
asta suna nitzel ca un inceput de sorcova, pe bune:

vaduva,
vesela...

:))))
eu_geminy
Postat pe 17 Aprilie 2011 02:48
De la: garbo009541, la data 2011-04-16 10:19:10Salutare,

Cred ca cei sunt capabili sa iubeasca, la orice varsta sunt norocosi iar faptul ca vor s-o si traiasca mi se pare curaj pe care toata lumea ar trebui sa-l aiba. Toti ne ferim de suferinta, de esec, de fapt ne ferim de senzatii si de..viata. Fiecare isi traieste viata cum crede de cuviinta insa ar trebui sa ne " trezim " si sa evoluam, sa privim dincolo de prejudecatile care ne invenineaza viata si sa fim..noi!....o persoana pe la 50 de ani, in tarile mai dezvoltate este tanar.

Sfaturi..nu stiu sa dau si nici nu ma consider in masura dar am calatorit suficient incat sa-mi fac o idee despre.." viata si oameni" si concluzia mea deocamdata este: " only if you are dead it's too late, my dear"...
garbo082779
Postat pe 17 Aprilie 2011 05:42
De la: garbo009541, la data 2011-04-16 10:19:10Salutare,

Cred ca cei sunt capabili sa iubeasca, la orice varsta sunt norocosi iar faptul ca vor s-o si traiasca mi se pare curaj pe care toata lumea ar trebui sa-l aiba. Toti ne ferim de suferinta, de esec, de fapt ne ferim de senzatii si de..viata. Fiecare isi traieste viata cum crede de cuviinta insa ar trebui sa ne " trezim " si sa evoluam, sa privim dincolo de prejudecatile care ne invenineaza viata si sa fim..noi!....o persoana pe la 50 de ani, in tarile mai dezvoltate este tanar.

Sfaturi..nu stiu sa dau si nici nu ma consider in masura dar am calatorit suficient incat sa-mi fac o idee despre.." viata si oameni" si concluzia mea deocamdata este: " only if you are dead it's too late, my dear"...
garbo082779
Postat pe 17 Aprilie 2011 05:44
De la: garbo009541, la data 2011-04-16 10:19:10Salutare,

Cred ca cei sunt capabili sa iubeasca, la orice varsta sunt norocosi iar faptul ca vor s-o si traiasca mi se pare curaj pe care toata lumea ar trebui sa-l aiba. Toti ne ferim de suferinta, de esec, de fapt ne ferim de senzatii si de..viata. Fiecare isi traieste viata cum crede de cuviinta insa ar trebui sa ne " trezim " si sa evoluam, sa privim dincolo de prejudecatile care ne invenineaza viata si sa fim..noi!....o persoana pe la 50 de ani, in tarile mai dezvoltate este tanar.

Sfaturi..nu stiu sa dau si nici nu ma consider in masura dar am calatorit suficient incat sa-mi fac o idee despre.." viata si oameni" si concluzia mea deocamdata este: " only if you are dead it's too late, my dear"...


You're smart! Totally true!
garbo082779
Postat pe 17 Aprilie 2011 05:45
sa stii k antre mn si sotia mea e o diferenta de 20 ani si santem de 4 ani ampreuna.eu am 40 si ea are 20 asa k nu este nici o nebunie.te pup dulce
garbo189889
Postat pe 17 Aprilie 2011 05:48
sa mori tu...
daca era invers...era de discutat...
dor72
Postat pe 17 Aprilie 2011 07:41
De la: garbo173229, la data 2011-04-16 14:13:41draga mea sau dragele mele,fitzi ratzionale!...uitati-va in buletin!....vad ca a intrat diavolul in creierul vostru rau de tot...imi este mila de voi,asa de neinsemnate suntetzi?incat cei de o seama cu voi nici nu va observa ca existatzi...daca este , pai legea firii , nu permite relatzii cu asa diferentze de varsta!spune-mi ce asteptari ai tu de la un asa tanar?nu e clar ca se foloseste de tine?dar ma mir la creierul lui pai sunt atatea fete de varsta lui,de ce nu cauta una si sa se insoare cu ea,sa se aseze la casa lui,ce umbla dupa babe...asta nu iti pune un semn de intrebare?...sau chiar crezi ca tu esti zeitza intruchipata?hai fii serioasa...problema este ca si voi cu o anumita varsta , suntetzi femei fara creier si stim ca cine se aseamana se aduna!daca ai vreun pic de credintza ortodoxa ati sti ca sufletul nu este al vostru , este al lui dumnezeu!...trupul ramane in pamant de unde a si venit!este postul sfintului Paste,in loc sa va ganditzi sa va marturisitzi ,sa va ingrijitzi sufletul ca nimeni nu stie cand vine sfarsitul , voi, va afundatzi si mai tare in iad...credetzi ca nu o sa datzi socoteala in fatza lui dumnezeu pentru faptele voastre?va inselatzi!.macar nu va este rusine de copii?de oamenii din jur?de neamuri?

comunisto invidioasa mica ce esti...fugi la cratita...altceva nu ai de spus
MARILENA_25
Postat pe 17 Aprilie 2011 08:55
Iubita mea, sfatul meu e sa traiesti momentul si sa profiti la maximul de acest moment, pentru ca lucrurile nu stii ce intorsatura pot lua si ....te trezesti la realitate si iti dai seama de adevar si va durea groaznic ...crede-ma.succes si traieste intens ca si cum ar fi ultima clipa ....pupici
Anel
Postat pe 17 Aprilie 2011 09:01

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Putin ajutor... 15 De la: Lidiaolteanu 30 Noiembrie 2010 15:46
am nevoie de un sfat 7 De la: garbo099444 24 Februarie 2010 17:32
Relație cu un băiat care are un copil cu o alta femeie . 12 De la: garbo_466031 21 Mai 2017 16:27
La ce duc reprourile ? 46 De la: garbo_2161 16 Iunie 2014 18:32
Poate un barbat iubi doua femei in acelasi timp????? 1217 De la: quasaria 27 Noiembrie 2010 20:16
Setari Cookie-uri