Dragoste sau nebunie ??

...trebuie sa fi cat se poate de precauta, o astfel de relatie este ca si sabie cu doua taisuri. Eu am tarait o experienta deloc placuta.Te sfatuiesc sa te limitezi la "traieste momentul" si profita de momentele "de vis" ce ti`le poate oferi tanarul tau partener, dar nu te gandi la o relatie de viitor. Tine cont si de trecerea timpului; ai 48 de ani, daca relatia da "faliment" peste un timp nelimitat, vei suferii un traumatism dureros si poti sa iei totul de la inceput dar...nu vei mai avea aceea varsta. adica;...la 48, ar fi mai indicat sa`ti gasesti baratul potrivit (si la varsata) pentru a duce "povara vietii" impreuna pana la capat.
paul464
Postat pe 16 Aprilie 2011 08:39
dar la...56 de ani ...mai poti intalni o dragoste sora cu nebunia??Intreb si eu...nu dau cu ..parul..Cu unul mai tanar...binenteles!! Dar sa nu spuneti sotului ca ..am intrebat... Glumesc..dar as fii totusi curioasa ce ma sfatuiti..ptr. o eventualitate... Mai stii ca nu apare?Si atunci ce fac?
elisabeta_boia
Postat pe 16 Aprilie 2011 08:48
eu zic ca e bine sa incerci,sa vezi cat de frumos e,atata timp cat nu-ti pui situatia materiala pe tava in fata lui vei trai fericita si chiar si asa e bine din cand in cand sa mai facem si cate o nebunie.am trait si eu asa ceva vreo 9 ani si cred ca inca mai traiam daca nu mi-l lua dumnezeu
ciobanu_oana
Postat pe 16 Aprilie 2011 08:53
Draga mea,sa stii ca diferenta de varsta nu conteaza,ci doar cum te simti tu. Daca cuvintele sunt sincere si tu esti fericita doar cad le auzi ,bucura-te din toata inima Viata este prea scurta ca sa n-o traiesti din plin.Chiar daca la mijloc este poate un interes meschin,cred ca esti in stare sa-l descoperi.Fii fericita cat se poate de mult.Probabil ca "fostul" era prea egoist ca sa stie ca fiecare femeie are nevoie de tandrete ,de cuvinte frumoase si de dragoste,care cateodata se observa din priviri,gesturi tonalitatea vorbelor si de atentia acordata. Majoritatea barbatilor, cred ca odata ce vad un certificat de casatorie,ei au toate drepturile si considera ca jumatatea ii apartine si este proprietatea lui.Chiar daca va dura putin cred ca va fi o amintire placuta,dar acum nu cred ca este timpul sa ti planifici sa traiesti din amintiri.Poate ca vom mai comunica si voi contribui putin la fericirea ta. Eu sunt prof,sunt psiholog si am consiliat cateva persoane aflate in deriva Mailul meu este davidhvb@yahoo.com si poti sa te adresezi cu GINA.
ginadavid64
Postat pe 16 Aprilie 2011 08:53
De la: alizee_bv2000, la data 2011-04-16 03:11:46dragostea nu are varsta ....fa ce iti spune inima tot timpul ca nu o sa regreti:)

mai bine:fa ce iti spune inima...oricum o sa regreti...asa ca...
dor72
Postat pe 16 Aprilie 2011 09:01
eu sunt PRO, am mai postat caz care a rezistat pana 'moartea i-a despartit', deci nu diferenta de varsta e problema, dimpotriva !
...ai trait suficient pt altii, acum traiesti pt tine, fa-o ca si cum ai mai avea f putin de trait si nu te uita la nimic, ACUM CONTEZI NUMAI TU |||Nimeni nu are dreptul sa te judece, pana la anii tai ai trecut prin destule probleme ale vietii si sunt convinsa ca nimeni nu ti le-a rezolvat , deci traieste echilibrat acest strop de divin, altfel risti sa devina nebunie si la propriu !
m_arilena
Postat pe 16 Aprilie 2011 09:06
distanta si varsta nu e o scuza in fata iubirii.. un exemplu sora mea e mai mare ca sotul ei si sunt casatoriti de 8 ani au 2 copilasi si se inteleg super.. deci poate fii si ceva frumos.. ati trait experientele trecute puteti face o diferenta din ce e bine si ce nu.. eu zic ca oricum nu aveti de pierdut.. traiti-va o a 2 a tinerete la urma urmei orice femeie merita sa fie fericita.. asa ca numai voi stiti cum sunteti cand sunteti impreuna bafta si sper sa aveti noroc de aceasta data
dyadeea
Postat pe 16 Aprilie 2011 09:07
" E PREA FRUMOS SA FIE ADEVARAT ! " Din nefericire o sa vina momentul cand se va adeverii! Te putem sfatui sa nu te implici prea mult sufleteste - dar ! esti femeie , nu stiu daca e posibil ?! daca reusesti , atunci traieste momentul !
Thiara
Postat pe 16 Aprilie 2011 09:23
De la: m_arilena, la data 2011-04-16 09:06:34eu sunt PRO

si io am zis cumva ca sunt contra?
dor72
Postat pe 16 Aprilie 2011 09:48
De la: dor72, la data 2011-04-16 09:48:57
De la: m_arilena, la data 2011-04-16 09:06:34eu sunt PRO

si io am zis cumva ca sunt contra?


nu, tu ai inceput prin a te abtine, apoi ai continuat prin a te scapa
si-acu vrei sa stam de vorba
hai !
am renuntat la fumat dupa 25 de ani, am renuntat si la cafea, dar servesc un ceai neindulcit !
chiar mi-ar place f mult sa stam la o shueta reala...candva !!!


m_arilena
Postat pe 16 Aprilie 2011 09:54
e cumva vreun compliment ascuns?
ha, ha, ha, si mie mi-ar placea...unele chestii
da' hai, serveste ceaiul ala daca te-ai apucat...

aaaaa...sa nu uit: eu nu ma scap...niciodata...
dor72
Postat pe 16 Aprilie 2011 09:59
De la: garbo133325, la data 2011-04-16 07:54:39Draga mea,s tii c de cele mai multe ori n via dragostea adevrat vine de la cine nu te atepi.i eu am avut fa de cineva dragoste la prima vedere,suntem cstorii amndoi dar suntem foarte buni prieteni intimi,ne ntlnim ,ne iubim,fr ca consorii notri s sufere.Asta depinde de iubitul tu.Sfatul meu este s-i gseti un iubit cstorit i de o vrst apropiat sau cel puin s aib experiena unei csnicii.i doresc s fii fericit.
Allexandra
Postat pe 16 Aprilie 2011 10:05
Pentru Garbo 133325.. esti cam optimist dragul meu.. cum stii tu / stiti voi sa va "iubiti fara ca consortii vostri sa sufere" .... si mai ai si intelepciunea de a sfatui si da intelepciuni de viata altora..

gandeste-te inca o data si poate ca iti deschizi mintea si sufletul .. si iti luminezi calea.. si renunti la o viata construita pe inselaciuni si minciuni in care crezi ca toata lumea e fericita

Bafta!
Allexandra
Postat pe 16 Aprilie 2011 10:11
Totul e posibil daca e real. Diferenta nu exista, 13 e pana la urma un numar- e adevarat penrtu unii superstitiosi , poarta ghinion...dar iubirea nu are varsta. Alta e problema, MERITA sa risti o casnicie , fie ea si amicala pentru o pasiune oarba? Casatoria e ceva serios, durabil, iubirea se mai duce, si cu ce ramai? Esti sigura ca sentimentele sunt reciproce? Vorbele indragostitilor sunt dulci dar dupa consumarea actului si armonizarea voastra te trezesti ca nu aveti pasiuni comune sau subiecte de discutie in afara patului. E mai complex, decat pare. La prima vedere, totul e frumos. Priveste si tu cu inima si vezi ce simti, ea nu te minte.
cercelmarilena
Postat pe 16 Aprilie 2011 10:15
ba inima te poate minti in orice moment...mai exista si ratiunea...daca exista...ea poate pune piedici...
dor72
Postat pe 16 Aprilie 2011 10:18
Salutare,

Cred ca cei sunt capabili sa iubeasca, la orice varsta sunt norocosi iar faptul ca vor s-o si traiasca mi se pare curaj pe care toata lumea ar trebui sa-l aiba. Toti ne ferim de suferinta, de esec, de fapt ne ferim de senzatii si de..viata. Fiecare isi traieste viata cum crede de cuviinta insa ar trebui sa ne " trezim " si sa evoluam, sa privim dincolo de prejudecatile care ne invenineaza viata si sa fim..noi!....o persoana pe la 50 de ani, in tarile mai dezvoltate este tanar.

Sfaturi..nu stiu sa dau si nici nu ma consider in masura dar am calatorit suficient incat sa-mi fac o idee despre.." viata si oameni" si concluzia mea deocamdata este: " only if you are dead it's too late, my dear"...
garbo009541
Postat pe 16 Aprilie 2011 10:19
sincer nu cred ca o sa mearga.am trecut si eu prin asa ceva doar ca la noi era de vina si distanta nu neaparat varsta.vorbeam la telefon pe mess si ne declaram dragostea credeam ca o sa ramanem impreuna pt mult timp dar iata ca azi nu mai suntem impreuna.
eu te sfatuiesc sa lasi varsta ca nu asta conteaza cel mai mult important e sa va iubiti restul vine de la sine
garbo200719
Postat pe 16 Aprilie 2011 10:20
Sa fii fericita!varsta nu conteaza ptr tine lasa-te iubita acum ,cand nu e prea tarziu.Cine stie ,poate ptr el mai tarziu varsta ta va fi o problema .
garbo032261
Postat pe 16 Aprilie 2011 10:45
Sa fii fericita!varsta nu conteaza ptr tine lasa-te iubita acum ,cand nu e prea tarziu.Cine stie ,poate ptr el mai tarziu varsta ta va fi o problema .
garbo032261
Postat pe 16 Aprilie 2011 10:45
Buna,
Draga mea stiu ce inseamna sa traiesti o asemenea poveste de dragoste ,stiu ce inseamna sa-ti pui intrebari pt ce o face ,ma iubeste sau doar pt banii mei ,stiu cum e sa sa fii cel mai fericit om din lume ,e minunat ,e divin .Sfatul pe care ti-l pot da e doar sa te lasi purtata de val sa lasi iubirea sa-ti patrunda adanc in suflet ,nu se intampla de multe ori in viata ,iar viata e destul de scurta .Pote intr-o zi veti fii definitiv impreuna sau poate nu ,acea zi doar timpul ce urmeaza o va decide ,timpul si destinul .Traieste clipa .
Cred ca si pe tine ca si pe mine nu ne mai bucura de mult realizarile materiale ,cred ca tot ce ne lipseste e aceasta iubire ,iubire de care nu am avut parte poate niciodata .Nu lasa ca sfaturile sa-ti schimbe visurile ,fa doar ce simti .Nu renega ce simti ,iubirea e dincolo de ratiune ,iubirea e magnifica iar deciziile pe care le lom inseamna ratiune ,trebuie sa ai incredere in iubirea ta si in ratiunea ta .
garbo004228
Postat pe 16 Aprilie 2011 10:51
aceelasi inceput l am avut si eu.la inceput neincrezatoare dupa o casnicie ratata,diferenta de varsta ma obseda,dragostea parea ireala,dar mi am zis fie ce o fii.m am lasat purtata de val si m am indragostit.astazi sunt 9 ani de cand ne am cunoscut si dragostea e mai intensa ca niciodata.traieste ti dragostea si nu gandi daca e nebunie sau dragoste.POATE FII SOARTA.fii fericita.
garbo122021
Postat pe 16 Aprilie 2011 10:55
De la: garbo182748, la data 2011-04-16 06:37:21draga mea just go for it
poate o sa suferi mai tarziu, dar suferi si stand singura, nu vad nici o diferenta
fa doar ca toata suferinta de dupa sa merite:)
asta daca o sa fie cazul, e posibil si sa traiesti o poveste frumoasa
si eu sunt intr-o poveste asemanatoare, sunt constienta ca se poate termina, dar lucrurile frumoase nu dureaza la nesfarsit
ia ce e mai frumos din viata si bucura-te de fiecare moment, oricare poate fi ultimul
lasa lumea cu vorbele si sfaturile lor
cu siguranta au si ei problemele lor si ar trebui sa-si vada de ele
fa ce simti, e prea scurt timpul pentru atatea analize
sper din tot sufletul sa iasa bine:)
garbo182532
Postat pe 16 Aprilie 2011 10:59
Iubirea nu este determinata de varsta ci de rezonante si de caldura relatiei dintre inimi , de afinitati, de modul in care percepep lumea amandoi.
Daca te confrunti frica si neancredere cred ca astea vin din vechi rani si programari mentale ....
Incearca sa manifesti compasiune fata de tine. Iubeste-ti nesigurantele , fricile si resentimentele. Exprima-le, vorbeste si cu el despre ele...
Eu cred ca , cine are capacitatea de a se indragosti, poate avea mereu incredere in iubire si in valoarea omului de care s-a indragostit!
"Fiecare din noi este fericit atunci cand decide sa fie fericit si nimeni nu ne poate impiedica. (Alexandr Solzhenitsyn)

excelsior
Postat pe 16 Aprilie 2011 11:10
Iubirea nu este determinata de varsta ci de rezonante si de caldura relatiei dintre inimi , de afinitati, de modul in care percepep lumea amandoi.
Daca te confrunti frica si neancredere cred ca astea vin din vechi rani si programari mentale ....
Incearca sa manifesti compasiune fata de tine. Iubeste-ti nesigurantele , fricile si resentimentele. Exprima-le, vorbeste si cu el despre ele...
Eu cred ca , cine are capacitatea de a se indragosti, poate avea mereu incredere in iubire si in valoarea omului de care s-a indragostit!
"Fiecare din noi este fericit atunci cand decide sa fie fericit si nimeni nu ne poate impiedica. (Alexandr Solzhenitsyn)

excelsior
Postat pe 16 Aprilie 2011 11:12
Poate nu ar trebui sa gandesti prea departe,sa faci planuri, sa-ti pui intrebari...Ti se intampla ceva frumos , asta e cel mai important.Bucura-te de aceste momente, incearca sa reactionezi pur si simplu fara a pune intrebari.Nu are importanta varsta, distanta sau scopul.Momentele frumoase sunt putine si dureaza si mai putin , asa ca, importanta e clipa!
aurora_cristian
Postat pe 16 Aprilie 2011 11:16
Sentimentul e minunat iar fluturii in stomac trebuie sa-i simtiti amindoi .Trebuie sa dai si sa primesti deopotriva, nu are nici-o importanta diferenta de timp in ani...ci felul cum se materializeaza sentimentele voastre.Dragostea mai inseamna prietenie, implicare, bun simt,iar tu nu ne-ai spus pre multe despre el; este liber, are un statut, poate sa-ti ofere ceva real in afara mesajelor ? Chiar este ceea ce iti doresti, te vrea pe tine ca om sau e un oportunist ? Nu sunt rea, am trait o astfel de poveste , a fost minunat dar am considerat-o vacanta vietii mele si-atit. Cind unul din parteneri este in avantaj cu tineretea lui, sansele unei supravietuiri in timp poate insemna egoism, compromis, suflet ranit si multe altele. Daca ne place un loc exotic nu inseamna ca ne instalam cortul acolo si nu mai plecam niciodata. Este o parere personala, tu te cunosti cel mai bine, incearca sa pui in balanta visul si realitatea, decizia este a ta.
garbo183924
Postat pe 16 Aprilie 2011 11:26
dap... si daca nu simtiti amandoi fluturii aia in stomac, va dau eu o sugestie: lasati neshte malai ori faina undeva la loc intunecos si cald. in cateva zile va face fluturi si puteti folosi produsul respectiv la gatit. macar in gura si tot ii veti simti, daca in stomac nu
Thor_again
Postat pe 16 Aprilie 2011 11:31
De la: garbo028614, la data 2011-04-11 08:38:28 Buna tuturor,
Am 48 ani, am avut o casnicie nu prea fericita, am o situatie materiala si profesionala buna.
Am cunoscut un tip mult mai tanar decat mine , el are 35 ani, a fost la mine, am fost plecati impreuna, ne-am simtit foarte bine. Distanta dintre noi este mare, eu sant in Timisoara el in Galati, vorbim tot timpul la telefon , imi scrie mereu mesaje cu vorbe tare frumoase, vorbe pe care fostul meu sot , nu mi le-a adresat niciodata . Voi ce credeti, ce ma sfatuiti este posibila o adevarata dragoste cu 13 ani diferenta, sau este ceva de moment, il incanta situatia mea actuala ??
Multumesc pentru sfaturi
Johann
Postat pe 16 Aprilie 2011 11:42
Nu are importanta diferenta de varsta. Intre mine si sotul meu e diferenta de 19 ani. A fost nebuie la inceput,totul s-a petrecut foarte repede, dragoste la prima vedere. Si astazi dupa 5 ani suntem la fel de indragostiti.
Totul e sa stii ce vrei . Lasa diferenta de varsta...Mult noroc
garbo006677
Postat pe 16 Aprilie 2011 11:45
diferenta in plus, ori in minus? adica, dintre voi, care-i mai mare? si ce conturi are-n banca?
Thor_again
Postat pe 16 Aprilie 2011 11:47

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Cum credeti ca ar fi mai bine: sa-i spuna sau sa nu-i spuna? 158 De la: sunsset 20 Iunie 2011 08:55
Casatoria dintre un barbat musulman si o femeie crestina 5 De la: garbo027119 6 Decembrie 2009 16:27
WORKSHOP DORINTA SEXUALA IN CUPLU: 24 OCT. 2010 1 De la: CLINICAAQUAMARIN 11 Octombrie 2010 15:37
relatie fara sex 280 De la: precizilla 18 Aprilie 2011 20:41
Îmi dați un sfat va rog frumos! 27 De la: gabriela_g1979 9 Octombrie 2014 22:41
Setari Cookie-uri