Prenatal si Postnatal!

Buna seara! Am o mare nelamurire cu privire la cum as putea beneficia de postnatal si prenatal.Intrebarea mea este: trebuie sa am 12 luni pe cartea de munca inainte de a concepe copilul sau 12 luni cu tot cu sarcina(4 luni cu 9 ale sarcinii)?Si daca trebuie neaparat ca cele 12 luni sa fie cu 8 ore pe cartea de munca?
Astept raspuns si va multumesc !
besttiuta
Postat pe 14 Martie 2011 19:53
mi-ai ridicat mingea la fileu........si eu am cautat la aceste intrebari raspunsuri zilele trecute, si nu am gasit nimic concret..................rugam pe cineva sa ne lamureasca......multumim
garbo190455
Postat pe 17 Martie 2011 08:26
pentru a beneficia de de concediu postnatal trebuie avut inainte o vechime de 12 luni
mmbaciu
Postat pe 17 Martie 2011 08:27
Daca esti angajata cu 4 ore atunci trebuie sa ai in cartea de munca 24 de luni corespunzator a 12 luni cu 8 ore.Si trebuie sa o ai inainte de a concepe copilul.Timpul sarcini nu se calculeaza.
garbo186912
Postat pe 17 Martie 2011 08:47
AI fost prost informata! Astfel, potrivit art. 2 din OUG 111/2010 " incepand cu 1 ianuarie 2011, persoanele care, in ultimul an anterior datei nasterii copilului, au realizat timp de 12 luni venituri din salarii, venituri din activitati independente, venituri din activitati agricole supuse impozitului pe venit potrivit prevederilor Legii 571/2003 privind Codul Fiscal, pot beneficia optional de urmatoarele drepturi:
a) concediu pentru cresterea copilului, in varsta de pana la 1 an, precum si de o indemnizatie lunara;
b)concediu pentru cresterea copilului, in varsta de pana la 2 ani, precum si de o indemnizatie lunara.
Indemnizatia lunara prevazuta la lit. a se stabileste in cuantum de 75% din media veniturilor nete realizate pe ultimele 12 luni si nu poate fi mai mica de 600 lei si nici mai mare de 34oo lei;
Indemnizatia lunara prevazuta la lit. b se stabileste in cuantum de 75% din media veniturilor nete realizate pe ultimele 12 luni si nu poate fi mai mica de 600 lei si nici mai mare de 120oo lei;"
Apoi, concediul de sarcina si lauzie (adica acel concediu prenatal si postnatal la care te referi) este de 126 zile. Din aceste 126 de zile, esti obligata prin lege sa efectuezi minim 42 zile de concediu postnatal.
Iti recomand sa citesti cu atentie legislatia in domeniu: Ordonanta de Urgenta nr 111/2010; Ordonanata de Urgenta nr.96/2003; Ordonanta de Urgenta nr. 148/2005; Ordonanta de Urgenta nr 158/2005.
De asemenea, in situatia in care nu ai care de munca 9deoarece in ultimii 2 ani nu prea s-au mai facut, pe motiv ca oricum vor disparea si se gaseau destul de greu tipizatele), poti sa folosesti Contractul Individual de Munca inregistrat la ITM pentru a dovedi vechimea in munca.
adela05
Postat pe 17 Martie 2011 09:10
ai nevoie de 12 luni lucrate anterior nasterii copilului,inclusiv lunile de sarcina.
cleota
Postat pe 17 Martie 2011 09:54
stiti cumva daca exista o lege prin care i se da dreptul tatalui la cateva zile libere cand naste mama? eu trebuie sa nasc saptamana viitoare si sotului meu nu i se da nicio zi libera
etinc3lle
Postat pe 17 Martie 2011 11:09
Parca art. 147 din codul muncii. Da, exista dreptul la zile libere (inca) pentru tata, dar numarul acestora se stabileste prin contractul de munca, contractul colectiv de munca sau regulamentele interne. De regula se merge pe maxim 5 zile lucratoare.
Thor_again
Postat pe 17 Martie 2011 11:15
mi se pare corect ca tatii sa-si ia cat mai multe zile libere dupa ce le naste nevasta... nici nu va inchipuiti ce regim de stres e sa stai toata ziua printre scutece murdarea, urlete de bebe infometat si istericale de lauza, in loc sa-ti petreci vremea undeva la munte, la un gratarash si cateva zeci de bericici reci, cu cativa amici si neshte fetitze de gasca......
zambil
Postat pe 17 Martie 2011 11:45
o intrebare am si eu, daca ma poti ajuta, daca am fost in somaj, pana in data de 24 februarie, pe urma am intrat in concediu medical, iar acum vreau sa imi fac formele sa ma angajez la o firma, dar eu deja sunt gravida in 3 luni, o sa pot primi indemnizatie? Am continuitate pt cele 12 luni dat fiind faptul ca eu abia acum in martie imi fac angajare? Iti multumesc anticipat de raspuns...
Pitig
Postat pe 17 Martie 2011 12:14
trebuie sa ai 12 luni in total cu cele 9 de sarcina, nu 12 inainte de a ramane insarcinata.
garbo190238
Postat pe 17 Martie 2011 18:53
Trebuie sa nu ai intrerupere intre somaj, C.M. si data angajarii, ca altfel pierzi ordonanta. Eu sunt in luna 7 de sarcina iar in 01.01.2011, imi expira somajul, ideea era ca daca as fi stat pana in data de 01.01.2011 nu mai aveam continuitate. Asa ca m-am angajat in dec.2010.
garbo190238
Postat pe 17 Martie 2011 18:58
De la: besttiuta, la data 2011-03-14 19:53:48Buna seara! Am o mare nelamurire cu privire la cum as putea beneficia de postnatal si prenatal.Intrebarea mea este: trebuie sa am 12 luni pe cartea de munca inainte de a concepe copilul sau 12 luni cu tot cu sarcina(4 luni cu 9 ale sarcinii)?Si daca trebuie neaparat ca cele 12 luni sa fie cu 8 ore pe cartea de munca?
Astept raspuns si va multumesc !
garbo190238
Postat pe 17 Martie 2011 19:07
Buna ,trebuie sa ai 12 luna pana intri prenatal, adica 5 luni inainte sa ramai gravida si 7 luni de sarcina.
garbo063420
Postat pe 17 Martie 2011 19:27
gresit!12uni cu tot cu prenatal, pentru ca si concediul prenatal presupune dari la stat, asa ca....
garbo160676
Postat pe 18 Martie 2011 08:44

Recomandari

SubiectMesajeUltimul Mesaj
Am nevoie urgent de ajutooor:(433De la: office_salinasusesi_ro 2 Aprilie 2010 19:21
un job part time cat stai cu bebe acasa4De la: kidz000417 24 Martie 2009 10:37
Pe internet din crese si gradinite12De la: dianecrii 23 Aprilie 2009 17:19
de ce se pateaza dinti???7De la: alinakatt 14 Iunie 2009 15:24
MAMICI DIN JUDETUL NEAMT8De la: cora 27 Mai 2009 10:11
Setari Cookie-uri