VACCIN PANDEMIC

Va lasati manipulate si angrenate de mass-media in campania asta impinsa pana la extrem de vaccinare A/N1H1?
ginutavrabiuta
Postat pe 12 Ianuarie 2010 09:18
nu mass media e de vina, sunt alte interese la mijloc, stai linistita....
pinicuta
Postat pe 12 Ianuarie 2010 09:27
Interese sau nu....v-ati face vaccinul?
alinakatt
Postat pe 12 Ianuarie 2010 10:24
eu nu!
pinicuta
Postat pe 12 Ianuarie 2010 12:49
Eu sunt insarcinata si la sfarsitul lunii noiembrie mi-am facut vaccinul la indrumarea genecologului si al doctorului de familie. Efectele secundare au fost minime si de scurta durata (un pic de amorteala la mana unde am facut vaccinul si zona respectiva un pic rosie si tare)
Manipulare sau nu, virusul A exista, mor oameni, iar o femeie insarcinata sau care alapteaza are organismul mult mai slabit decat o persoana normala si mai mult decat atat, aceasta conditie de viitoare sau, respectiv proaspata mamica impiedica accesul la anumite tratamente necesare in cazul contactarii virusului si deci este mult mai vulnerabila.
In plus, anticorpii capatati prin vaccinare sunt transmisi si la bebe.

corina_dragoi
Postat pe 12 Ianuarie 2010 13:13
da..la fel si restul chimicalelor din vaccin....
pinicuta
Postat pe 12 Ianuarie 2010 13:26
Eu l-am facut si nu am patit nimic la fel si sotul meu oricum de vaccin pana acum nu a murit nimeni pe cand de gripa AH1N1....DA!!!!
SEBY1YEAR
Postat pe 12 Ianuarie 2010 13:32
corina felicitari pt bb cate saptamani ai?
SEBY1YEAR
Postat pe 12 Ianuarie 2010 13:34
salut.eu am fost sa mi-l fac si nu a vrut dr ca a zis ca e politica
delly003031
Postat pe 12 Ianuarie 2010 14:02
bine a zis doctorita ta. ar trebui sa citim mai mult pe tema asta si sa nbu credem tot ce se da la stiri. spre ex :
http://www.gds.ro/Opinii/2010-01-12/O+gripa+si+niste+porci
cititi subiectul. ridica mari semne de intrebare.
Pitu
Postat pe 12 Ianuarie 2010 14:15
Si de gripa sezoniera se moare!Netratata la timp duce la complicatii care intr-un final duce tot la deces.Efecte secundare imediate nu sunt,dar in timp?....
ginutavrabiuta
Postat pe 12 Ianuarie 2010 14:22
pai nu degeaba se numeste gripa NOUA. vaccinul e si el tot NOU: deci cat de testat este? poate cineva sa imi garanteze ca nu exista efecte mult mai grave pe termen lung? ca sa nu mai zic ca imunitatea obtinuta prin vaccin e mult mai slaba dect acea obtinuta prin reactiile naturale ale organismului la mediul extern. in plus, pe ce credeti ca se cultiva vaccinurile astea?pe celule canceroase, caci ele se inmultesc cel mai repede si doar e nevoie de multe vaccinuri care sa combata "pandemia" in timp scurt... eu una nu ma vaccinez, acum fiecare face ce crede el ca e mai bine pt sine...

SANATATE MULTA SI PUPICI !
pinicuta
Postat pe 12 Ianuarie 2010 14:27
si apoi ati vazut ce coada era la matei bals, se calca lumea pe picioare, credeti ca nu exista riscul sa ia nimeni nici o boala de la cel de langa el?
pinicuta
Postat pe 12 Ianuarie 2010 14:31
Pe oua se testeaza vaccinurile;
ginutavrabiuta
Postat pe 12 Ianuarie 2010 14:55
deci daca e vreo problema, oul devine alergic la vaccin, se creaza mutatii, si in timp urmasii oului testat dezvolta diverse boli...

oua de....pinguin sau de care oua? vaccinul parca era pt om nu pentru oua..

poate pentru gripa aviara as vedea o logica sa testezi vaccinulpe oua si sa zici ca e ok sa il administrezi, desi ar fi totusi util sa stim reactia omului nu a oului la vaccinuri....
pinicuta
Postat pe 12 Ianuarie 2010 15:06
Ideea era ca daca esti alergic la ou nu este recomandat sa faci nici un fel de vaccin.Citeste prospectul pe net.Eu nu l-am facut,nu-l fac
ginutavrabiuta
Postat pe 12 Ianuarie 2010 15:10
Sunt cultivate pe oua de gaina
ginutavrabiuta
Postat pe 12 Ianuarie 2010 15:11
da, corect, daca esti alergic la ou nu faci vaccin. dar nu vad cum anume ipoteza ca e testat pe oua vaccinul imi garanteaza mie ca nu are efecte secundare GRAVE in viitorul indepartat (sa zicem... peste ani si ani o sa nasc copii cu malformatii, sau o sa dezvolt eu cine stie ce boala bizara etc)..tocmai de la acest vaccin Cat a durat testarea vaciinului? cat timp a avut vaccinul la dispozitie pentru manifestarea efectelor sale adverse (care sa fie deja cunoscute la acest moment). Eu despre asta vorbesc. Si apoi, poate ca in momentul cand ma duc sa fac vaccinul, am deja in corp o bacterie sau un virus care inca nu s-a manifestat (este inca in perioada de incubatie sa zic asa), atunci vaccinul asta nu tocmai ca imi slabeste si mai tare organismul si ma imbolnavesc tocmai acum cand ziceam ca ma imunizez?
pinicuta
Postat pe 12 Ianuarie 2010 15:15
Asa este,nimeni nu garanteaza nimic.Eroul Dr. Streinu-Cercel zicea ca daca deja esti in perioada de incubatie si te vaccinezi,nu mai faci forme severe,mortale.Nici eu nu imi dau seama pe ce cazuri concrete se bazeaza cand are raspunsuri pt orice intrebare
ginutavrabiuta
Postat pe 12 Ianuarie 2010 15:19
multumesc vasi, am 35 de saptamani. Mai am putin, cam o luna daca totul merge bine.
corina_dragoi
Postat pe 12 Ianuarie 2010 15:42
Noi ne-am vaccinat, si eu si sotul (la recomandarea medicului pediatru care ne e si prieten de familie, un om umblat mai mult pe afara la congrese, conferinte, chestii), efecte adverse nu am avut de niciun fel (mentionez ca eu alaptez), acum fiecare face cum considera, opinii pro si contra sunt ca si in orice alta problema! Mentionez ca si sotul e medic, cu toate astea cea mai buna decizie e cea pe care fiecare o ia pentru sine!Pupici, sanatate si sa auzim numai de bine!
ruschitu28
Postat pe 12 Ianuarie 2010 16:34
si eu l-am facut!!!la noi la zalau s-a imbolnavit cel mai bun medic de chirurgie infantila de aceasta boala fiindca nici el nici asistentele lui nu si-au facut vaccinul acum el are sanse minime de supravietuire 2 asistente de-ale lui sunt in stare grava si inca 4 de la terapie intensiva unde e el au fost diagnosticate cu acest virus nu cred ca mai exista multi in zalau care nu si-au faCUT VACCINUL
Szilvia_kidz
Postat pe 12 Ianuarie 2010 16:39
corina mai ai putin... multa sanatate tie si la bb ce este?sau vrei sa fie surpriza?
SEBY1YEAR
Postat pe 13 Ianuarie 2010 10:24
vaccinul nu este NOU este similar cu cel impotriva gripei de sezon are o tulpina in plus deci ca urmare rectiile adverse care pot aparea sunt aceleasi cu reactiile date de vaccinul sezonier: roseata la locul intepaturii, usoare stari febrile si stari minore de disconfort, in cazul persoanelor sensibile.
SEBY1YEAR
Postat pe 13 Ianuarie 2010 11:14
Oricum vaccinul e optional nu obligatoriu.Nu vreti nu il faceti dar macar nu convingeti si pe altii sa nu se vaccineze daca fac gripa si...MOR nu-l aveti pe constiinta toata viata? ...asa se zicea si cand a aparut vaccinul de tuse convulsiva=tuse magareasca acum vreo 30 de ani au fost multe mamici care au refuzat vaccinul si le-a murit bb dar atunci s-a ascuns totul ca doar era pe vremea lui nea Nicu si curgea lapte si miere la tv .
SEBY1YEAR
Postat pe 13 Ianuarie 2010 11:24
Si la cate E-uri si chimicale mancam si bem toata viata ce sa mai zic..suntem constienti ca vom muri de cancer si tot o facem ca nu ne putem abtine ca ni se da la o cola ,la un hamburger sau mai stiu eu la ce.. .Si nu suntem in stare sa facem un vaccin care ne- ar putea salva viata?
SEBY1YEAR
Postat pe 13 Ianuarie 2010 11:31
aaa si sa nu mai zic de cei care fumeaza 1-2 pachete de tigari/zi ca-i de-a rasu plansu iar in ce priveste tiomersalul o sare de mercur pe care o contine vaccinul e de 5000 mai mic decat doza care ar putea produce reactii ...
SEBY1YEAR
Postat pe 13 Ianuarie 2010 11:40
eu nu l-am facut.... l-as face si eu dar sunt indecisa din cauza ca nu stiu daca ar avea pe viitor efecte adverse.Eu nu mi-am facut nici vaccin de cand eram mica si ne adunau pe toti in grup organizat la scoala si ne vaccinau ca vroiai sau nu era egal...
Nu am stiut ca poti fi vaccinat daca esti gravida sau daca alaptezi.
Cred ca daca era cu adevarat periculos acest vaccin nu l-ar fi facut la femei gravide sau care alapteaza.Este un lucru in plus care nu-l stiam.
alinakatt
Postat pe 13 Ianuarie 2010 12:06
eu nu vreau sa fac lobi pentru vaccin, dar sunt de acord cu tot ce a spus vasi (SEBY1YEAR - si apropo, in curand o sa schimbi profilul in Seby2years ? )
Depinde de fiecare sa-si analizeze situatia, cat de mult sau de putin este expus la riscul imbolnavirii, etc.
alinakatt eu am facut vaccinul in italia unde femeile gravide in al 2 si al 3-lea timestru si cele care alaptau erau considerate categorie cu risc crescut de imbolnavire si au intrat in prima transa de vaccinari in luna noiembrie.

Multa sanatate la toti indiferent daca faceti vaccinul sau nu

P.S. o sa am un alt baietel, pe care o sa-l cheme Marco Initial imi doream fetita, dar acum ma bucur mult ca o sa fie tot baiat (acceiasi camera pt mai mult timp, aceleasi jucarii, etc)
corina_dragoi
Postat pe 13 Ianuarie 2010 13:18
Sa-ti traiasca si sa te bucuri de ambii copii.E normal ca atunci cand ai un bb de un anume sex pe urmatorul sa ti-l doresti de sex opus dar cel mai important e sa fie sanatosi.Felicitari!
Nu vreau sa influentez pe nimeni in nici un fel.Fiecare e raspunzator de propriile decizii deci departe de mine gandul de a face lobby.
SEBY1YEAR
Postat pe 13 Ianuarie 2010 13:48

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
2 baieti 22 De la: Eugenia69 27 Iunie 2011 19:47
Mamici din orasul Constanta 148 De la: office_salinasusesi_ro 29 Aprilie 2010 16:40
udatul patului 3 De la: zambil 21 Noiembrie 2010 17:59
OUA DE PREPELITA 13 De la: office_salinasusesi_ro 4 Iunie 2010 16:15
indemnizatia de maternitate 2 De la: kmi_22 29 Octombrie 2008 12:45
Setari Cookie-uri