de ce sunt unii oameni rautaciosi?oare la ce este folositoare rautatea? Oare tine de foame?

ce faci freya, lovesti 90% din populatie...?
quasaria
Postat pe 20 Martie 2011 11:02
pai daca tot a inceput razboiu`, io de ce sa fiu alaturea cu drumu` ?
Freya__
Postat pe 20 Martie 2011 11:04

bon.
prostia nu e o problema in majoritatea cazurilor de interactiune intre indivizi. Ar aparea o problema de comunicare doar daca diferenta de IQ e mai mare de 20. Cum aprox 70% se incadreaza in cele 20 inseamna ca nefericiti cu probleme de comunicare, situati la ambele extreme, sint putini.... Mediocritatea sa traiasca. Desi dinspre unii mediocritatea e echivalenta cu prostie crasa....
quasaria
Postat pe 20 Martie 2011 11:12
RAUTATEA Omului
E manifestarea acelor forte intunecate care au subjugat si subjuga SUFLETUL de la adevarata lui putere.
Aceste dominarari creeate de acele forte intunecate sunt manifestate in trupul fizic al acelui OM adormit partial sau total si exprimate verbal fara discernamant.
Deci, intotdeauna ar fi bine sa constientizam ,
ce simtim in momentul unei discutii contradictorii,
starea care o simtim,
sa ne aducem aminte cine suntem cu adevarat,
cine e persoana sau Omul din fata noastra,
care-i cauza producerii acelor neajunsuri , etc,,,
In acel moment se pot practica fel si fel de meditatii, fel si fel de linistirii ale sufletului, fel si fel de detensionari ale energiei creeate de acea forta intunecata .
Una dintre cele mai practice metode, e efectuarea unui ZIMBET sau rabufnirea in ras , normal cu un dialog foarte scurt despre cauza evenimentului creeat, dialogul sa fie doar pozitiv in sensul linistirii spiritelor si daca e cazul parasirea zonei infectate.
Celelalte metode le puteti afla foarte simplu, va conectati mental la inima din trup , la Dumnezeul nostru creator si la Sufletul nostru protector, cerand un ajutor in acel moment, va veni raspunsul instant in minte.
Alegeti doar cuvintele pozitive care va vin in minte, daca se repeta de trei ori, acela e drumul, cele negative dati-le papuci sunt de cei intunecati.
Sa va fie cu folos, revendicati-va adevarata putere a omului,
refuzati sa va mai lasati sufletul si trupul fizic dominat de fortele intunecate.
Dumnezeul nostru creator dupa voia lui si vointa voastra sa va daruiasca o infinita pace sufleteasca si dragoste de viata alaturi de intreaga creeatie divina.
GHEORGHITA
Postat pe 20 Martie 2011 11:13
...amin.
Tocmai ce discutam despre prostie.
quasaria
Postat pe 20 Martie 2011 11:14
Freya__
Postat pe 20 Martie 2011 11:16
gheorghita, da' da-ne si neshte etimologii d-alea abracadabrante, de genul cum s-a format acronimul ONU din cuvantul "diavol", ori cum s-a format cuvantul "evreu" din cuvantul "iad".
a, pardon, cre' ca pretenaru' revnic@yahoo ierea cu astea...
Thor_again
Postat pe 20 Martie 2011 11:18
mai, da' macar a scris corect "dati-le" !!!
Thor_again
Postat pe 20 Martie 2011 11:20
Gheorghita, ai atins cifra fatidica de trei raspunsuri.... iote cum au revenit de trei ori, asa ca paraseste zona infectata.
quasaria
Postat pe 20 Martie 2011 11:21
ii propun ingerasului nostru sa-si faca o secta, ca vad ca discipoli are deja...
andracalin
Postat pe 20 Martie 2011 11:31
duaaaaamneeeeeeeeee! dar se plictisesc unii, nu gluma

ingeras, ramai linistit asa cum esti, sincer!!! ce cauti aici?
cocacola31
Postat pe 20 Martie 2011 11:40
pai la vremea mohorata de afara ce doamne iarta-ma sa faca unii se plictisesc si scot din ei aberatiiiiii
tusi_Oli
Postat pe 20 Martie 2011 11:45
probabil ca atunci cand realizeaza o rautate se simt satisfacutzi in egoul lor de persoane rautacioase...ca daca o fapta buna nu o faci repede sa intervin tot ,felul de oprelisti si greu izbandesti, pentru o fapta rea, sare michidutza si repede o faci ,ba inca ce grozav te simtzi ca ai facut cuiva un rau ,iti zici uite asa,ce tare sunt io!constintza? da de unde atata!conteaza ca tu ti-ai hranit sufletul cu raul facut unui om care nu ti-a facut tzie nici un rau...ce mai conteaza asta?conteaza ca tu ti-ai infoiat muschii precum curcanul penele...aaaaaa,ca omul acela a suferit?nu ai timp sa te gandesti la asta!....ma intreb daca denumirea de om nu este prea mult pentru tine?...la animale exista o regula in extremis , ele nu ataca decat daca sunt la randul lor atacate sau daca sunt prea flamande si nu au cum sa rezolve chestiunea hranei ori la om nu mai conteaza motivul pentru care esti rautacios conteaza ca te-ai simtzit tare o clipa in ochii tai
garbo173229
Postat pe 20 Martie 2011 11:57
Unii oameni sunt nascuti sa fie rautaciosi.Rautatea le face bine ,ei se simt fericiti , fiind rai.Am cunoscut multe persoane , in viata mea, dar asa rele persoane cum am cunoscut (3))in urma cu ceva ani n am mai intalnit! Si...... nu pot sa nteleg cum unii oameni pot trai fiind asa de rai si invidiosi! Pe ce?? Pe tot! Pana si pe iubirea copiilor de langa ei! Rautatea este o boala incurabila!!!
Jojolin
Postat pe 20 Martie 2011 11:58
Sigur ca te auta sa fii rautacios cateodata... e o forma de agresivitate care iti poate asigura confortul personal daca alte metode nu functioneaza pentru a i indeparta pe cei prea care vor sa ti perturbe linistea..
cebella
Postat pe 20 Martie 2011 12:12
Asa sunt ei,pur si simplu.....Eu, de cand ma stiu am fost invidiata si barfita pl spate, de...ele....ele,frustratele, ele-relele, ele-uratele, ele-saracele, ele-fraierele, deci......asta e lumea in care traim.......
180680
Postat pe 20 Martie 2011 12:19
Si apoi eu nu am de ce sa imi cer iertare la nimeni pt ca nu am facut nimanui rau...(irinooka) si uite unde statea greseala.....nu e nimeni fara de pacat doar Dumnezeu, nu-i asa? Wow nu ai facut nimanui rau. Probabil din punctul tau de vedere. M-am saturat de cuviosi doar cu numele
AncaCostyna
Postat pe 20 Martie 2011 12:21


Ne-a fost dat LIBERUL ARBITRU, binele si raul (bunatatea si rautatea) avand deci posibilitatea sa alegem. Din aceasta dualitate, din pacate unii dintre noi abordeaza a doua varianta in comportamentul fata de semeni. Nu o fac in mod intentionat intotdeauna. Putini sunt aceia care stiu sa empatizeze si sa se abtina de la a arunca cuvinte care ranesc. Sunt cuvinte care pot da nastere unui amalgam de sentimente: rusine, tristete, teama, manie, iar atunci noi ne simtim striviti, respinsi si pusi la stalpul infamiei. Cuvintele ranesc profound sufletul. De-a lungul vremii s-au rostit cuvinte care s-au transformat in adevarate arme si instrumente mortale, cuvinte care au facut victime.
In general cuvintele cu tenta razboinica genereaza reactii ostile si conflicte verbale si fizice. Nu poti sa stabilesti o relatie cu un baros. ,,
Abordarea unor cuvinte prietenoase ofera posibilitatea de a crea un climat pozitiv si o convietuire placuta.
Daca vreti sa fiti o persoana pacifista spuneti si ,, in loc de dar ,, !
Si vine in completare, nu in contradictie cu fraza anterioara, naste o discutie nu un conflict verbal. Putem spune cu amabilitate: Aveti dreptate si imi cer scuze ,,decat sa spuneti: Aveti dreptate dar.,acest cuvant sugerind un cuvant negative.
Conjunctia si ,, stabileste un echilibru intre propozitii chiar si atunci cand sunt diametral opuse: Ai facut o treaba buna si ai sa primesti o prima daca si maine vei lucra la fel ,,! Aceasta propozitie e pozitiva si motivanta.
Ai facut o treaba buna , dar ai sa primesti prima doar daca si maine vei lucra la fel,,!Aceasta propozitie este putin tendentioasa si negativa.
Bine intentionati, atunci cand avem un prieten in suferinta ii spunem Te vei simti mai bine maine ,, - primind astfel mai multa suferinta, pentru ca de fapt el in acele momente are nevoie de compasiune si afectiune nu de solutii. Afectiunea ajuta la procesul de purificare (indepartarea nelinistii), si anihilarea complexelor (frica, spaima, dezamagirea) .
Dezamagirile fac parte din existenta noastra si se impune sa ne obisnuim cu ele, sa le acceptam si totodata sa invatam sa trecem peste ele fara a ne lasa raniti.
Fie ca suntem regi, fie ca suntem robi, pe parcursul vietii ne confruntam cu o serie de frustrari, de sentimente nelinistitoare provocate adeseori chiar de persoanele din anturaj.
Invatati sa parati si sa mergeti mai departe!
Poetul Marin Sorescu ne indemna: ..trebuie sa invatam in fiecare zi sa murim cate putin ,,
CAND SUNTETI NEFERICITI GINDITI-VA LA CEI MAI NEFERICITI CA VOI ,, si
iertati! ,,IERTAREA ESTE VIRTUTEA CELOR PUTERNICI"
CU PRIETENIE ! BOE


psihoprea
Postat pe 20 Martie 2011 12:32




sunt rautacioasa, nu???
cocacola31
Postat pe 20 Martie 2011 12:54
psihoprea, probabil stii ca rautatile cele mai mari pot fi imbracate in cuvintele cele mai dragute.... Ca sa nu mia vorbesc de atitudine. Ma asteptam ca macar un psiholog sa faca diferenta intre forma si fond.
quasaria
Postat pe 20 Martie 2011 13:14
poi si tu esti putin pautacioasa acum nu crezi?
garbo133521
Postat pe 20 Martie 2011 13:20
probabil n-a auzit de perfidie, Q! ...de faptul ca diplomatia e o arta, aceea a aparentelor si nu a esentelor.
esme
Postat pe 20 Martie 2011 13:25
Iar au aparut aberatiile cu liberul asta arbitru?
Thor_again
Postat pe 20 Martie 2011 14:01
De la: cricat, la data 2011-03-19 22:30:49
PS imi place mai mult raspunsul lui tatoo
dar cred ca tu ai dreptate


crezi ca mie imi vine usor sa ma uit in oglinda? ( uneori)
asa te-am perceput eu...mi s-a parut ca imi semeni, de multe ori (mi s-o fi parut... )
dor72
Postat pe 20 Martie 2011 14:08
Thor, vezi ca vine 796 si te suspecteaza ca "ii pui vorbe-n gura"
ce ai tu , frate, cu arbitrii?
dor72
Postat pe 20 Martie 2011 14:13
Thor, stii tu? din proprie? merci. sa stiu sa ma feresc
da' unde ii gasesti pe astia..."liberi"?

Thor, ma-ingrijorezi ai fost deja la prima sedinta? ( la Roxanica)
intrerupe, nene, ca deja ai inceput sa vorbesti ca ea ( irinuca)
dor72
Postat pe 20 Martie 2011 14:40
Iar eu cred ca deja incepi sa depasesti dimensiunile anumitor bunuri proprii, ale caror caracteristici ti-au fost, probabil, supraestimate de catre evaluatori. Ori esti cam prea subtila pentru o zi de duminica?
Thor_again
Postat pe 20 Martie 2011 14:51
De la: ingerasullinistit, la data 2011-03-13 23:37:50Te ajuta oare careva daca esti rautacios?Ma intrebam si eu



D,cred ca tine de foame ego-ului!
garbo068041
Postat pe 20 Martie 2011 14:55
Thor, ma bagi in ceatza... e prea profund pentru o zi de duminica.
Ma refeream strict la "alegeri" ...alea la care avem liberul arbitru.
daca nu ziceai "bunuri proprii" aproape ca ma prindeam
Iar partea cu sedintele e o continuare de la topicul psihologului Roxana Tanasescu ( am postat ieri ceva si am crezut ca ai citit), aia care ne invata sa ne-mbracam
Si chiar daca uneori oamenii interpreteaza dincolo de ceea ce am intentionat eu, nu sunt ipocrita, nici nu sunt subiectiva
dor72
Postat pe 20 Martie 2011 14:59
Iar eu ti-am dat o replica la partea cu sedinta, intreruperea si irinuca. Nu, nu stiu despre ce vorbesti, ieri nu am avut timp de aberatiile tip garbo. Poate de aia...
Thor_again
Postat pe 20 Martie 2011 15:09

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
vreau sa ma impac cu fostul... 306 De la: sora_ilsi 12 Februarie 2010 01:18
despartirea temporara 11 De la: KNIGHT_31 6 Noiembrie 2010 19:31
indiferenta 60 De la: stephanie 15 August 2009 21:44
Nefericire 2 De la: garbo_501016 10 Aprilie 2020 19:27
Ne este frica de singuratate 117 De la: garbo_405939 23 Septembrie 2014 12:10
Setari Cookie-uri