Superstitii si traditii de Dragobete

Sunt foarte curioasa daca de Dragobete mai avem parte de traditii si superstitii interesante, daca mai punem busuioc sub perna sa visam alesul ori daca ne putem "aranja" cumva soarta in aceasta zi a dragostei pe meleagurile romanesti.

Asadar va cer ajutorul, care stiti, care cunoasteti supertitii, va astept sa le impartasiti cu mine!!! Eu stiu un lucru sigur: trebuie sa ma sarut in ziua de Dragobete cu iubitul, caci altfel cica as fi singura tot anul

Imi plac la nebunie superstitiile si traditiile
malinad
Postat pe 22 Februarie 2012 14:18
eu zic sa nu dai pe/aci de dragobete, ca precis iti aranjeaza vreo cotoroanta soarta
elodia_2
Postat pe 22 Februarie 2012 15:38
In "traditia" familiei mele..in fiecare an de Dragobete..sotul da ,totdeauna..trei buchete de flori:Unul mie,al 2-lea fiicei mele,si al 3-lea mamei mele-care in 25 implineste si...84 de ani=adica de..primaveri!!
Si tot de Dragobete,voi pune copii da decoreze inimioare rosii si sa le daruiasca unui coleg de grupa{unei colege de grupa}!!
elisabeta_boia
Postat pe 22 Februarie 2012 23:24
betty, inveti copiii cu dragostea de mici?

La multi ani pentru mama ta! sa fie sanatoasa si sa aiba batranetile usoare alaturi de voi !
cri_cat
Postat pe 24 Februarie 2012 16:56
cri..
ce a fost asta,mami?
o ironie fina?

iasomia
Postat pe 24 Februarie 2012 17:03
nu iaso
imi pare rau daca a sunat asa.
cri_cat
Postat pe 24 Februarie 2012 17:11

Nu Cri ,nu-i invar cu "dragostele de mici!",dar sa pastreze traditia neamului DA!
Si o inima rosie ,inseamna si prietenie ca intre colegi!! Iubire frateasca,platonica,colegiala!
Multumesc ptr. urarile adresate mamei mele..noi o iubim ,o ajutam pe mama si ea nu se simte deloc batrana,e o doamna in varsta,dar arata bine!!
elisabeta_boia
Postat pe 24 Februarie 2012 23:32
Cri..stiu ca nu ai vrut sa fii ..ironica,dar ,crede-ma .mamei mele nu-i suntem o povara si nici ea noua!!
Sper din suflet sa apucam sa va anunt ...ca a implinit si 94 de ani!! ceea ce nu-i imposibil..10 ani=o secunda cosmica!!
elisabeta_boia
Postat pe 25 Februarie 2012 08:59
Sunt convinsa, Betty. Ii urez multa sanatate mamei tale. Scuze daca postarea mea a fost deplasata.

P.S. Stii foarte bine, ca pe aici, de multe ori, nu se intelege exact asa cu ai vrea.
cri_cat
Postat pe 25 Februarie 2012 09:09
Niici o pb.!!Stiu..si mai stiu ca azi a fost super bine la petrecerea mamei,iar tortul de fructe..o bunatate ..si pe el scria "La Multi Ani de 48 de ani!" cu completarea mamei..ca fiecare sa citeaca din ce parte vrea...ea vrea asa...
A, i-am spus mamei de urarile de la tine,iti multumeste si te roaga sa ajungi si tu la 48 de ani..intorsi!!
elisabeta_boia
Postat pe 25 Februarie 2012 20:29
....La multi ani cu batraneti usoare! si de la mine...... yami!yami! tortul ala,.....nu mai este si pentru mine o portioaraaaa
Fss_ssu
Postat pe 28 Februarie 2012 20:36
Multumesc Betty!

sincer ... nu cred ca o sa ajung chiar asa departe, de aceea apreciez oamenii care ajung acolo.
cri_cat
Postat pe 28 Februarie 2012 20:42
Suparatule...tortul s-a mancat pana la ultima farimitura..dar se poate face altul..de 8 Martie!!
Cri-Cri multumesc!!E drept ,poate ca nu ajun gem la anii mamei mele,dar cat traim sa-i traim frumos sa nu ne rusinam cu ei-multi sau putini!!
elisabeta_boia
Postat pe 29 Februarie 2012 19:55

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Distanta 5 De la: ufishor 29 Ianuarie 2011 12:37
eu sunt-pesti el e scorpion credeti ca ne potrivim 3 De la: Cassey 9 Iulie 2009 14:39
Ce parere aveti ? ... 85 De la: Ela91garbo 28 Februarie 2013 18:28
Rezista o relatie la distanta? 48 De la: bestia 22 Decembrie 2009 19:39
Mai pot avea incredere in el??? 146 De la: garbo084961 25 Februarie 2011 02:04
Setari Cookie-uri