Ce inseamna pt noi romanii a fi crestin , ce inseamna pt sufletul si mintea noastra credinta ? |Cat de importanta este constiinta si credinta in Dumnezeu pt fiecare dintre noi ?

iti multumesc pe ntru rabdarea ,pentru care ai avut-o cu mine si cu relele pe care ti le-am facut,te iubesc cu adevarat,nici nu pot plange decat pe infundate ca ma vede el
garbo107589
Postat pe 30 Martie 2011 07:40
iti multumesc ,ca ai aparut in viata mea, vreau sa ma ajuti, iti multumesc ca existi si te-am cunoscut ,trebuie sa devin om ,te iubesc am nevoie de tine ,te simt in tot si-n toate,te iubesc
garbo107589
Postat pe 30 Martie 2011 07:45
De la: garbo107589, la data 2011-03-30 07:33:16te cunosc iti simt energia,si pe europa fm,eu sunt de vina,ti m-ai ajutat,n-am stiut sa pastrez sacul de malai,am invatat,am inteles foarte mult te iubesc,nu renunt la tine,vreau sa devin om,eu nu te iubesc doar pentru sex,sex as fii gasit,ci pentru ca esti om si invat multe de la tinesi vreau sa mai invat,ajuta-ma te iubesc nu pentru sex,vreau si d-ala,te iubesc pentru ca esti om adevarat



oh god, oh god, oh god...
michelle_
Postat pe 30 Martie 2011 08:53
lasa me_ ...asta este doar inceputul...
ladyDY
Postat pe 30 Martie 2011 09:12
iar au inceput
jeanette40
Postat pe 30 Martie 2011 09:58
cine pe cine se iubeste ca io nu am priceput nimica nimicuta si nu am nervi sa citesc
tusi_Oli
Postat pe 30 Martie 2011 10:26
tusiiiiiiii nu stiuuuuuuuuuu....dar ie de rau cu indragosteala asta .... sa zic mai multeee......mai bine nuuu...
ladyDY
Postat pe 30 Martie 2011 10:30
pai dadu primavaraaaaa si cam tropaie hormonii
tusi_Oli
Postat pe 30 Martie 2011 10:36
Sa iubesti pe Dumnezeu este cel mia fericit lucru si esti cel mai fericit em....Asa cum sunt eu.....Chiar daca o multime de oameni cu creier de gaina ma inconjoara.....Eu il am pe Dumnezeu care imi bucura inima,imi inveseleste mintea si imi da putere sa iubesc pe toti oamenii chiar si pe cei cu creier de maimuta
ingerasulluptator
Postat pe 30 Martie 2011 11:50
NO COMENT.
garbo174243
Postat pe 31 Martie 2011 00:13
ceva probleme cu astenia de primavara sau cu radiatiile de la japonezi?
the_voice
Postat pe 31 Martie 2011 20:09
De la: garbo194752, la data 2011-03-22 10:40:16...... hmm, a fi crestin este una dar a avea credinta este cu mult diferit, CRESTINISMUL este doar tipul de religie pe care romanul al practica, dogma impusa de societate si familie, in schimb a avea CREDINTA inseamna lupta cu tine, cu constiinta , cu educatia primida sau chiar autoeducatia care nu trebuie ignorata, dupa o anumita varsta incepi sa te autoeduci ceea ce inseamna mult mai mult, sunt multe forme de interpretare a divinitatii, buddha este o religie si o filosofie orientala, sa nu uitam ca el a trait candva si aceasta religie are mai multe forme( tibetana, ezoterica, este asiatica, tantrica, theravadana,.....etc, etc), sigur sunt catolicii cu a lor dogma , sunt cei pe stil vechi........... si multe alte forme de religie toate fiind o forma de manipulare in masa a omului, si tot odata toate dogmele au intrat in politica, asfel fiind cele mai bogate institutii din lume, cand ati primit chitanta la lumanari?, cand ati primit chitanta de la cutia milei, construiesc niste colosi de catedrale , mari fastuoase in care abia daca intra lumina de afara, din ce bani? un spital nu s-ar construi, o scoala, o gradinita unde copii sunt inghesuiti ca niste animale ale societatii unde li se aloca nici un metru patrat de copil. Deci astfel sa revenim la religie , crestinism si credinta nu? ............................
garbo189131
Postat pe 7 Aprilie 2011 17:11
da ai dreptate caci pina la urma popii sunt foarte meseriasi in ati lua banii din orice nunti botezuri inmormintari bine ca nu si din avorturi fac parte din institutiile statului si te ajuta foarte mult sa mergi pe calea adevarului si a luminii se vede aproape toto enoriasii sunt fericiti duc o viata linistita fara griji sunt sufletisti si chiar te ajuta la nevoie cind o zbura porcul...
garbo189131
Postat pe 7 Aprilie 2011 17:17
De la: barboneli, la data 2011-03-24 22:09:26
De la: iazul_meu, la data 2011-03-22 12:53:16E prerea mea i e modul meu de a m ghida n via.

Cretinismul ar trebui s fie o religie a bucuriei i un mod de a srbtori creaia lui Dumnezeu. n definitiv dintre toi cei care au contribuit la naterea unei religii, doar Iisus s-a ntors s ne zic c vom avea via venic, one way or another. Dar a i zis c El se va duce s ne pregteasc un lca:

Sfnta Evanghelie dup Ioan
Capitolul 14
2. n casa Tatlui Meu multe locauri sunt. Iar de nu, v-a fi spus. M duc s v gtesc loc.

Dup prerea mea PERSONAL nseamn c asta nu nseamn c trebuie s ne comportm ca buricul creaiei ci ca unii crora li s-a fcut loc destul de trziu n istorie. deci trebuie s respectm ce era nainte de noi i ce va fi dup noi. nseamn c trebuie s ocrotim ceea ce ne-a dat Dumnezeu n grij i ntreaga creaie n general i nu s ne comportm ca nite idioi. nseamn c trebuie s respectm tot ce e creat de Dumnezeu.

s fii un bun cretin nseamn n primul rnd s fii un om. s faci bine acolo unde se poate i mcar s nu faci ru acolo unde nu poi face bine. s nu poluezi, s respeci viaa i s nu o tratezi cu uurin, s nu faci nimic ce tii c vei regreta doar fiindc e la mod, iar cnd te cieti de ceva, s i asumi consecinele faptelor i s acionezi pentru a vindeca rnile pe care le-ai fcut cu bun tiin sau nu. inseamn s i trieti viaa pentru tine, s ncerci s fii fericit fr s rpeti fericirea altuia, dar nici s nu i trieti viaa astfel nct s nu mai fie a ta. nseamn s te bucuri i s ncerci s aduci bucurie celor din jur. nseamn s iubeti necondiionat, chiar dac o s fii rnit. nseamn s gndeti ceea ce faci astfel nct s nu fii un animal ci un om.
nseamn s acionezi mereu n armonie cu credinele tale i nu s asculi orbete ceea ce i se spune. nseamn s nu te complici urnd de moarte pe cineva ci s iubeti.
nseamn s nu te bai cu crmida-n chiept c eti cretin, dar s te duci la biseric pentru a i brfi pe vecini sau s te calci n picioare cu altcineva ca s pupi un os sfnt sau s iei lumin sau aghiasm.

oops. definiia mea se aplic i cretinilor, i musulmanilor, i taoitilor i jainitilor i budhitilor i shintoitilor i shamanitilor i chiar i liberilor-cugettori.





CE E AIA "LIBER-CUGETATOR ??? adica crestinii, musulmanii, taoistii... etc. NU SUNT LIBERI cugertatori... ???? ei "cugeta"... asupriti, obligati, fortati, etc...... ???
garbo189131
Postat pe 7 Aprilie 2011 17:19
De la: garbo189131, la data 2011-04-07 17:19:00
De la: barboneli, la data 2011-03-24 22:09:26
De la: iazul_meu, la data 2011-03-22 12:53:16E prerea mea i e modul meu de a m ghida n via.

Cretinismul ar trebui s fie o religie a bucuriei i un mod de a srbtori creaia lui Dumnezeu. n definitiv dintre toi cei care au contribuit la naterea unei religii, doar Iisus s-a ntors s ne zic c vom avea via venic, one way or another. Dar a i zis c El se va duce s ne pregteasc un lca:

Sfnta Evanghelie dup Ioan
Capitolul 14
2. n casa Tatlui Meu multe locauri sunt. Iar de nu, v-a fi spus. M duc s v gtesc loc.

Dup prerea mea PERSONAL nseamn c asta nu nseamn c trebuie s ne comportm ca buricul creaiei ci ca unii crora li s-a fcut loc destul de trziu n istorie. deci trebuie s respectm ce era nainte de noi i ce va fi dup noi. nseamn c trebuie s ocrotim ceea ce ne-a dat Dumnezeu n grij i ntreaga creaie n general i nu s ne comportm ca nite idioi. nseamn c trebuie s respectm tot ce e creat de Dumnezeu.

s fii un bun cretin nseamn n primul rnd s fii un om. s faci bine acolo unde se poate i mcar s nu faci ru acolo unde nu poi face bine. s nu poluezi, s respeci viaa i s nu o tratezi cu uurin, s nu faci nimic ce tii c vei regreta doar fiindc e la mod, iar cnd te cieti de ceva, s i asumi consecinele faptelor i s acionezi pentru a vindeca rnile pe care le-ai fcut cu bun tiin sau nu. inseamn s i trieti viaa pentru tine, s ncerci s fii fericit fr s rpeti fericirea altuia, dar nici s nu i trieti viaa astfel nct s nu mai fie a ta. nseamn s te bucuri i s ncerci s aduci bucurie celor din jur. nseamn s iubeti necondiionat, chiar dac o s fii rnit. nseamn s gndeti ceea ce faci astfel nct s nu fii un animal ci un om.
nseamn s acionezi mereu n armonie cu credinele tale i nu s asculi orbete ceea ce i se spune. nseamn s nu te complici urnd de moarte pe cineva ci s iubeti.
nseamn s nu te bai cu crmida-n chiept c eti cretin, dar s te duci la biseric pentru a i brfi pe vecini sau s te calci n picioare cu altcineva ca s pupi un os sfnt sau s iei lumin sau aghiasm.

oops. definiia mea se aplic i cretinilor, i musulmanilor, i taoitilor i jainitilor i budhitilor i shintoitilor i shamanitilor i chiar i liberilor-cugettori.





CE E AIA "LIBER-CUGETATOR ??? adica crestinii, musulmanii, taoistii... etc. NU SUNT LIBERI cugertatori... ???? ei "cugeta"... asupriti, obligati, fortati, etc...... ???
garbo189131
Postat pe 7 Aprilie 2011 17:22
credinta nu este o religie nu are nici-o legatura una cu alta budha a fost un om dar budhismul este o religie filosofica daca religiile ar fii unite lucrurile sar schimba in bine ptr toata lumea budha si-a dorit pacea si a intrat in ea si mai ales si-a dorit ca oamenii sa traiasca fericiti eu cred ca daca isus,budha si mohamet ar fi fost inchisi intr-o camera ar fi ajuns la un consens dar cum fiecare vroia sa aibe dreptate pe parte sa s-a creat un haos care a dus la nefericirea oamenilor si care cu timpul a dus chiar la incatusare oamenilor in intuneric pacat noi toti avem dreptul la fericire si la viata.deseori ma intreb ce s-ar intimpla sau cum ar fii pamintul fara oameni m-as plictisi de moarte...eu cred in univers legea universului la acele divinitati care sunt cred in legea naturii si ma rog zilnic ptr fericirea familiei mele a prietenilor si a tuturor oamenilor din lume viata este pretioasa toti suntem utili societatii avem o valoare si chiar o misiune ptr care ne-am nascut cred si in reincarnare si chiar intr-o viata proxima pa pa
garbo189131
Postat pe 7 Aprilie 2011 17:35

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Voi ce credeti? 381 De la: Eleenna 17 Ianuarie 2010 19:16
astrologie/ iubire 2 De la: KNIGHT_31 29 Septembrie 2010 02:30
iubire, bibelou de portelan ... 58 De la: machiajtatuaj 23 Mai 2010 02:46
Cum sa-l fac pe El sa ne mutam impreuna ? 185 De la: ely_a 29 Noiembrie 2014 20:48
Iubesc un strain, dar urasc strainatatea 25 De la: mugure_alb 24 Mai 2013 22:39
Setari Cookie-uri