fidelitatea in cuplu

ce parere au membrii acestui forum despre fidelitatea in cuplu?
cat de importanta este ea?
am citit mesajele unora dintre participantii la forum si am fost un pic .. socat de naivitatea unor femei.
de ex:ea ii pregateste lui tot felul de surprize , dar el niciodata nu este cu ea in concediu , de sarbatori , nu o prezinta parintilor lui , nu este in week-end cu ea , nu a dus-o la el acasa , nu a pus problema de a locui impreuna , iar ea isi face iluzii ca se vor casatori chiar.
asadar , ce parere aveti?
este cu ea sau ea este amanta?
astept parerile voastre.

garbo191659
Postat pe 24 Februarie 2011 07:44
De la: garbo191659, la data 2011-02-24 07:44:12ce parere au membrii acestui forum despre fidelitatea in cuplu?
cat de importanta este ea?
am citit mesajele unora dintre participantii la forum si am fost un pic .. socat de naivitatea unor femei.
de ex:ea ii pregateste lui tot felul de surprize , dar el niciodata nu este cu ea in concediu , de sarbatori , nu o prezinta parintilor lui , nu este in week-end cu ea , nu a dus-o la el acasa , nu a pus problema de a locui impreuna , iar ea isi face iluzii ca se vor casatori chiar.
asadar , ce parere aveti?
este cu ea sau ea este amanta?
astept parerile voastre.



Fidelitatea este atat de importanta, incat majoritatea covarsitoare a nici nu vrea macar sa isi inchipuie ca partenerul l-ar putea vreodata insela.
Chestiunea este insa privita un pic altfel de catre femei si barbati.
Am cunoscut multe femei care gaseau ca este absolut normal ca barbatul sa te insele, altele care ziceau - lasa sa ma insele dar sa vina acasa cu punga groasa, sau sa ma insele, dar sa fie destept si sa nu aflu.
Unele, mai grav, ajung chiar la negarea realitatii, pretinzand ca daca s-a culcat si el cu o fufa doua, asta nu se cheama inselat, atata timp cat doar pe ea o iubeste si o respecta barbatul. Cu alte cuvinte, te iubesc si te respect atat de mult incat cu tine fac doar dragoste, iar cu celalte sex.
O categorie aparte de femei sunt cele care tin la barbat ca la un obiect personal, il pun in sifonier printre tampoane, piepteni si poset, il inchid intr-o relatie ca intr-o cusca, isi tatueaza numele si statutul de proprietar chiar si pe fesele sclavului si nu ar concepe ca amaratul sa vada o alta femeie in afara de Ea. Iar daca omul totusi reuseste sa rupa lantul si sa scape, fac totul ca sa-l castreze psihic, sa nu mai poata sa mai aiba vreo relatie cu o alta femeie.
De obicei, sfarsesc nemaritate sau divortate, convinse de infamia genetica a masculilor din speca umana, ceea ce nu le impiedica s-o mai arda din cand in cand cu un astfel de specimen inferior, asa pentru intretinerea tonusului si a tenului.
Da la voi, la barbati cum se vede chestiunea asta cu fidelitatea? Chiar sunt curioasa si vreau sa deschid un topic pe diferenta dintre fidelitate si posesiune.
charmelen
Postat pe 25 Februarie 2011 11:46
se pune si problema fidelitatii femeii nu numai a barbatului.....
daca citesti diverse topicuri ale acestui site ai sa observi ca sunt foarte multe femei care inseala....despre aceste femei ce puteti comenta?

Infidelitatea, in oricare din cazuri, este grava .....
madita
Postat pe 25 Februarie 2011 15:53
Intr-o relatie fidelitatea este importanta cand aman2 isi doresc o relatie serioasa bazata pe dragoste,afectiune,respect unul fata de celalalt...in momentul cd unul dintre ei este prins cum se zice cu "mata-n sac" atunci incerci sa vezi despre ce este vb,ce se intampla cu jumatatea ta, de ce a recurs la acest lucru si abia dupa ce vei avea aceasta discutie ramane de vazut cum v-a continua aceasta relatie si dc consideri ca mai merita inca o incercare sau nu de a ramane impreuna...Oricum INFIDELITATEA nu este un lucru bun si dc tot vrei sa recurgi la acest lucru macar sa o faci in asa fel incat cel de langa tine sa nu simta cat de mult ii amagesti viata mintindu-l cat de bine iti este alaturi de el.Asta este parerea mea,acum fiecare om este liber sa faca ce vrea cu viata sa.
Yellowrose
Postat pe 25 Februarie 2011 16:20
Decalogul Tcerii


1. Taci, dac nu ai de spus ceva valoros!
2. Taci, atunci cnd ai vorbit destul!
3. Taci, pn cnd ti vine rndul s vorbesti!
4. Taci, atunci cnd esti provocat!
5. Taci, cnd esti nervos si iritabil!
6. Taci, cnd intri n biseric, pentru ca Dumnezeu s-ti poat vorbi!
7. Taci, cnd pleci de la biseric, pentru ca Duhul Sfnt s poat imprima n mintea ta lucrurile pe care le-ai auzit!
8. Taci, cnd esti ispitit s brfesti!
9. Taci, cnd esti ispitit s critici!
10.Taci, ct s ai timp s gndesti nainte de a vorbi!

O zi buna!


garbo191685
Postat pe 25 Februarie 2011 16:39
De la: garbo191685, la data 2011-02-25 16:39:49Decalogul Tcerii


1. Taci, dac nu ai de spus ceva valoros!
2. Taci, atunci cnd ai vorbit destul!
3. Taci, pn cnd ti vine rndul s vorbesti!
4. Taci, atunci cnd esti provocat!
5. Taci, cnd esti nervos si iritabil!
6. Taci, cnd intri n biseric, pentru ca Dumnezeu s-ti poat vorbi!
7. Taci, cnd pleci de la biseric, pentru ca Duhul Sfnt s poat imprima n mintea ta lucrurile pe care le-ai auzit!
8. Taci, cnd esti ispitit s brfesti!
9. Taci, cnd esti ispitit s critici!
10.Taci, ct s ai timp s gndesti nainte de a vorbi!

O zi buna!







eu iti multumesc pentru acest decalog,care ne invata ,iubirea,intelegerea si sa fim mai intelepti.
vuvuzela
Postat pe 25 Februarie 2011 16:45
Crestinesc;NU infidelitatii!! Uman:sa nu stie nimeni,nimeni..decat cei doi inpricinati..si nici ei sa nu recunosca...In viata,uneori si monciuna e necesara! Nu poti sa-i ceri unei femei sa nu aibe o aventurica colea,discreta..cand ea are acasa un sot..paralizat!Nu poate nici sa-l lase"la greu si la bine",nici sa-l umileasca facand ceva fatis..dar nici sa ..posteasca asa de tanara?! Atunci,e parca o binefacere..infidelitatea!Sau daca sotul e plecat luni intregi la facut bani...de aceia-i SFANT telefonul,anuntati ca veniti acasa!E mai ieftin decat un ..divort!Eu sunt PENTRU...dar SECRETA!!!Nici la popa nu se spune..doar in particular la D-UL!El iarta ptr ca intelege!!
elisabeta_boia
Postat pe 26 Februarie 2011 00:30
si sa traiesti restul vitii in minciuna?sa minti pe toti prietenii chiar si pe proprii tai copii? ai putea face tu acest lucru?atunci unde mai estre demnitatea ta de femeie?

scuze dar aceasta este parerea mea de barbat inselat de 2 ori
adrian1978
Postat pe 26 Februarie 2011 13:58
Te-ai intrebat de ce ai fost inselat de 2 ori? care au fost motivele acelor femei de a te insela?
alexandra_roket
Postat pe 26 Februarie 2011 14:38
Nu prea cred ca adrian e genul de om care-si pune intrebari. Ba nu,gresesc! E genul care "shoots first and asks questions later".

Parerea mea,desi nimeni nu mi-a cerut-o: de fidelitate se cramponeaza cei care au fost inselati inainte sa aiba ei insisi ocazia s-o faca inca,inaintea celuilalt. Orgoliosi pt care repararea mandriei ranite conteaza mai mult decat repararea defectelor de caracter care i-au adus aici in primul rand.
Allegra
Postat pe 26 Februarie 2011 14:48
De la: alexandra_roket, la data 2011-02-26 14:38:06Te-ai intrebat de ce ai fost inselat de 2 ori? care au fost motivele acelor femei de a te insela?

dragele mele barbatii inseala ca sunt idioti si li se pare patul mai pufos cind il schimba ..si probabil cred ca o sa gaseasca ceva pus invers ...si voi inselati cind o faceti ca sunteti "savarine cu malai" ...in momentul cind voi inselati va pierdeti din feminitate adiq va furati caciula singurele , pe testate din ochii unei femei iti poti da seama cit de versata e..ochii oglinda sufletului nu stiu cine a spus-o.
MproF
Postat pe 26 Februarie 2011 17:08
A,da?
Uita-te-n ochii mei atunci.
Allegra
Postat pe 26 Februarie 2011 17:38
Dupa descrierea ta, acest topic se refera mai mult la naivitatea femeilor decat la fidelitate. Daca o femeie e atat de 'naiva', e si culmea sa mai pretinzi fidelitate. In primul rand, nu te respecti tu ca femeie daca accepti un astfel de comportament; si atunci, cum vrei sa te respecte el? Daca ea stie despre el ca are mai multe iubite in acelasi timp si ea accepta, alta e situatia.
Oricum, problema fidelitatii e controversata. Nu cred sa fie vreun muritor pe lumea asta care sa detina adevaruri absolute. Iar uneori, si sper sa nu sochez pe nimeni, fidelitatea este supraevaluata. Sunt oameni care iubesc o persoana foarte mult, dar la un moment dat tot calca stramb, dintr-un motiv sau altul, nu conteaza, insa nu inceteaza sa isi iubeasca partenerul/partenera. Eu cred ca viata nu trebuie privita doar in alb si negru pentru ca viata e complexa, are foarte multe nuante de gri ... Depinde de noi daca vrem sa le intelegem si sa le acceptam.
garbo188489
Postat pe 26 Februarie 2011 21:04
bravoo allegra,a;a e,hihihi, orgoliuuu,,,.ca daca barbatii ar avea ocazia,hai ,scuze,c[ ar scapa.oo.fain topic ,ce m,am distrat!!
dana_romaniuc
Postat pe 26 Februarie 2011 22:41
eladaela
Postat pe 26 Februarie 2011 22:43
188489 asa e,daca e din suflet sigur ca dragostea nu se termina cu
dana_romaniuc
Postat pe 26 Februarie 2011 22:46
Bravo 489!Sunt o desteapta!Si ea zice ca mine!Yesss!!
elisabeta_boia
Postat pe 27 Februarie 2011 09:36
De la: garbo188489, la data 2011-02-26 21:04:47Dupa descrierea ta, acest topic se refera mai mult la naivitatea femeilor decat la fidelitate. Daca o femeie e atat de 'naiva', e si culmea sa mai pretinzi fidelitate. In primul rand, nu te respecti tu ca femeie daca accepti un astfel de comportament; si atunci, cum vrei sa te respecte el? Daca ea stie despre el ca are mai multe iubite in acelasi timp si ea accepta, alta e situatia.
Oricum, problema fidelitatii e controversata. Nu cred sa fie vreun muritor pe lumea asta care sa detina adevaruri absolute. Iar uneori, si sper sa nu sochez pe nimeni, fidelitatea este supraevaluata. Sunt oameni care iubesc o persoana foarte mult, dar la un moment dat tot calca stramb, dintr-un motiv sau altul, nu conteaza, insa nu inceteaza sa isi iubeasca partenerul/partenera. Eu cred ca viata nu trebuie privita doar in alb si negru pentru ca viata e complexa, are foarte multe nuante de gri ... Depinde de noi daca vrem sa le intelegem si sa le acceptam.


pai fidelitatea este supraevaluata tocmai pentru ca a devenit atat de rara.
Traim intr-o epoca a consumului si cand oferta scade, ii creste pretul.
Cred, insa, ca infidelitatea este o problema a cuplului, nu doar a partenerului care inseala, si ca oricum am privi-o, afecteaza mult increderea si respectul fata de celalalt.
charmelen
Postat pe 27 Februarie 2011 13:58
stiti cum se spune?
un barbat , pentru a insela, are nevoie de un pat, pe cand o femeie are nevoi de un MOTIV
alexandra_roket
Postat pe 27 Februarie 2011 17:28
De la: alexandra_roket, la data 2011-02-27 17:28:34stiti cum se spune?
un barbat , pentru a insela, are nevoie de un pat, pe cand o femeie are nevoi de un MOTIV



just! pentru unele femei si un pat constituie un motiv suficient de puternic.
charmelen
Postat pe 27 Februarie 2011 17:50
unii barbati n-au nevoie de-un pat...e de-ajuns...biroul
eladaela
Postat pe 27 Februarie 2011 17:52
garbo092337
Postat pe 27 Februarie 2011 21:51
ela, isi mai iau si de "lucru" acasa
dor72
Postat pe 27 Februarie 2011 21:53
mai bine te faceai poeta
ce am intrebat eu si ce ai raspuns tu
garbo191659
Postat pe 2 Martie 2011 07:33
De la: garbo191659, la data 2011-02-24 07:44:12ce parere au membrii acestui forum despre fidelitatea in cuplu?
cat de importanta este ea?
am citit mesajele unora dintre participantii la forum si am fost un pic .. socat de naivitatea unor femei.
de ex:ea ii pregateste lui tot felul de surprize , dar el niciodata nu este cu ea in concediu , de sarbatori , nu o prezinta parintilor lui , nu este in week-end cu ea , nu a dus-o la el acasa , nu a pus problema de a locui impreuna , iar ea isi face iluzii ca se vor casatori chiar.
asadar , ce parere aveti?
este cu ea sau ea este amanta?
astept parerile voastre.




...de ce crezi ca femeile sint....naive?
.....faptul ca ele trec deseori cu vederea infidelitatile barbatilor,asta le fac sa arate..naive?
fidelitatea intr-o casnicie...s-au...ma rog intr-o relatie este foarte importanta,ia iti ofera incredere,stabilitate si ceia ce este mult mai important siguranta ca vei fi mereu alaturi de persoana de linga tine iar fericirea va fi deplina...iar fidelitatea este atit de rara incit trebuie s-o pretuim!
april77
Postat pe 2 Martie 2011 10:38
De la: vuvuzela, la data 2011-02-25 16:45:23
De la: garbo191685, la data 2011-02-25 16:39:49Decalogul Tcerii


1. Taci, dac nu ai de spus ceva valoros!
2. Taci, atunci cnd ai vorbit destul!
3. Taci, pn cnd ti vine rndul s vorbesti!
4. Taci, atunci cnd esti provocat!
5. Taci, cnd esti nervos si iritabil!
6. Taci, cnd intri n biseric, pentru ca Dumnezeu s-ti poat vorbi!
7. Taci, cnd pleci de la biseric, pentru ca Duhul Sfnt s poat imprima n mintea ta lucrurile pe care le-ai auzit!
8. Taci, cnd esti ispitit s brfesti!
9. Taci, cnd esti ispitit s critici!
10.Taci, ct s ai timp s gndesti nainte de a vorbi!

O zi buna!







eu iti multumesc pentru acest decalog,care ne invata ,iubirea,intelegerea si sa fim mai intelepti.
garbo175621
Postat pe 2 Martie 2011 15:21
Vuvu ,eu stiam de :Tacerea e ca mierea! ;D-zeu ne-a dat gura ca sa tacem cu ea! ;Tacerea e de aur!...si toate fac decalogul tau!!
elisabeta_boia
Postat pe 2 Martie 2011 15:55
Heelooooooooo!
Suntem femei !
Cum sa tacem?
Imposibil

vuvu, unde este in decalogu' asta ceva adresat femeilor???????????????
dor72
Postat pe 2 Martie 2011 21:21
659, dupa parerea mea fidelitatea este ingredientul de baza al unui cuplu, pentru ca altfel cei doi nu reprezinta un cuplu. Nu sint decit doi oameni SINGURI - care se mai culca citeodata cu unul sau cu altul sau impreuna.
Si nu, iubirea nu se defineste prin a prezenta trofeul familiei, nici macar prin a locui impreuna. Se defineste prin imposibilitatea de a mai crea punti spre alta persoana, in afara de ACELA sau ACEEA. Este o conditie sufleteasca - nu sociala.
quasaria
Postat pe 2 Martie 2011 21:32
De la: dor72, la data 2011-03-02 21:21:53 Heelooooooooo!
Suntem femei !
Cum sa tacem?
Imposibil

vuvu, unde este in decalogu' asta ceva adresat femeilor???????????????
Dorulet..mai stiu una..Cine vorbeste mult,Nu spune nimic!
elisabeta_boia
Postat pe 3 Martie 2011 13:21

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Ce parere aveti despre barbatii care-si bat sotiile/prietenele? 680 De la: garbo_405939 23 Septembrie 2014 11:24
iubesc un baiat..el iubeste pe altcineva.... 16 De la: Jojolin 21 August 2010 22:58
credeam c fac bine. dar mi-am fcut ru mie 102 De la: garbo001386 10 August 2011 10:28
Dilema 21 De la: tutankhamon 21 Iunie 2009 20:42
voi ce ati face? 74 De la: me_reloaded 11 Octombrie 2010 16:32
Setari Cookie-uri