Ce inseamna pt noi romanii a fi crestin , ce inseamna pt sufletul si mintea noastra credinta ? |Cat de importanta este constiinta si credinta in Dumnezeu pt fiecare dintre noi ?

De la: linistit, la data 2011-03-05 22:37:27
Pai asta este crucea pe care trebuie sa o duca crestinul...Iubirea pt oameni....Si acceptand iubirea pt semeni vei deveni mai sensibil,mai pasator pt oamenii care nu dau 2 bani pe tine.......Si asta este dureros,,sa stii ca tu vrei binele unui om sau la oameni in general si el sa te considere fraier pt ca esti cumsecade si ii vrei binele,normal ca te afecteaza....Si de asta acceptand iubirea,,,pt semeni,,,trebuie sa inveti sa ii suporti...Pt ca oamenilor in general nu le place sa fie ajutati,,,atunci cand cineva le vrea binele,,,nu apreciaza si de asta in loc sa iti fie recunoscatori ca iti pasa de ei,,,ei rad de tine si te rasplatesc cu rautate si nerecunostinta.....Pt ca nu au minte,,,capul lor este prin cu prostie si rautate.....si de asta este greu sa iubesti oamenii care nu stiu sa aprecieze Bunatatea....PT CA OAMENII nu au minte,,,cainii sunt mai destepti ca ei....Daca vrei sa il ai pe Dumnezeu cu tine,,trebuie sa nu faci rau nimenui,sa nu doresti raul nimanui,,,sa iti vezi de treaba ta,,sa inveti oamenii de bine,chiar daca ei vor doar sa te doboare,,,,Este greu,,,dar doar cu sacrificiul acesta poti obtine relatie cu Dumnezeu si sa te ajute....Dar daca omul cere ajutor...Dumnezeu ii da putere ,intelepciune...sa fie asa cum doreste el sa fie....Pt ca Dumnezeu pe toate le poate face
ingerasulluptator
Postat pe 5 Martie 2011 22:41
De la: garbo174243, la data 2011-02-26 14:11:19E prima data cand lansez un topic . Ma ingrijoreaza rautatea oamenilor de zi cu zi lipsa unui schelet structura pe care sa putem construi o mentalitate ca sa ne fie bine la toti sa nu mai fim asa incrancenati, toti au dreptate si se bat cu caramida in piept dar reusita nu poate fi decat in bine si bineinteles cine greseste plateste .Nu cred ca eu sau tu poti schimba lumea dar cred ca mai multi pot schimba ceva sau pot atrage atentia ca ceva sa pierdut , ceva bun , ne pierdem sufletele , devenim goi sufleteste , nu mai avem incredere in nimeni si nimic , suntem ciudati . Cred ca daca nu facem nimic nu doar ca vom trai goi , dar cei ce vin dupa noi sunt varza , sorry , debusolati , nu stiu nu vreau sa jignesc dar ceva imi scapa ceva nu e bine .Mentionez ca sunt crestina dar nu sunt una habotnica , prefer sa citesc despre religie decat sa fac defilari pe la biserica . Respect traditia si obiceiul pamantului dar credinta din sufletul omului e mai importanta .Va astept parerile . Insist mai mult pe partea de suflet si de credinta nu pe ce parada fac unii si cat sau straduit sa distruga credinta in bine .


romanii au devenit raui si fara constiinta din vina a ceea ce se intampla in societate. politicienii au ajuns la un nivel cras de nesimtire si manipuleaza oamenii dupa bunul plac. in sinea lor romanii sunt oameni pasnici, supusi si iubitori.
allay
Postat pe 6 Martie 2011 11:08
nu prea cre asta.Ca romanii sunt oameni iubitori...
ingerasulluptator
Postat pe 6 Martie 2011 16:02
Am si eu o intrebare: cate piei are irina pe Garbo?
Mai exact : cate conturi si care sunt nick-urile?
Cui isi face pomana sa-mi spuna - dau muuuulte
Allegra
Postat pe 6 Martie 2011 17:07
are cel putin fo' doishpce

ce dai ca sa ma strofoc si sa ti le spun?
michelle_
Postat pe 6 Martie 2011 17:19
As fi tentata sa spun "orice",me_reloaded,dar stim amandoua ca n-as putea.
Recunostinta mea eterna in interiorul acestei ograzi virtuale e ok?
Allegra
Postat pe 6 Martie 2011 17:22
zi-mi michelle, si facem targu' cu recunostinta

deci, (acu' m-am exprimat ca un manelist!) o mai cheama si xena luptatoarea atomica, irina, olivia, sabina, etc...

pentru nikurile de berbat tre' sa ma concentrez sa mi le amintesc, hehehe...

oricum, eu cred ca e un nene care si-a propus sa ne puna nervii pe moatze
michelle_
Postat pe 6 Martie 2011 17:38
nu reuseste asta ..cine-l(o) citeste ?????
jeanette40
Postat pe 6 Martie 2011 17:45
ai ramane surprinsa pe cati ii calca pe beregata

anyway, barbat sau femeie, e clar ca are probleme grave

vezi ca am pus grafica noua
michelle_
Postat pe 6 Martie 2011 17:49
bre, de maimuta tastatoare vorbiti voi? pai di ce faceti incantatii, ca minteni apare "linistita" cu "gandire de inger" si IQ cat ala din denumirea fostului ei nick, irina31.ro
Thor_again
Postat pe 6 Martie 2011 17:51
Multumesc,michelle.
Cat despre moatzele din dotarea proprie si personala - aveam suficiente si fara postarile distinsului user (la masculin? ) aka irina.
Inteleg ca lumea se straduie sa-l ignore... In cazul asta - o sa ma stradui sa intru in rand cu lumea.
Allegra
Postat pe 6 Martie 2011 17:55
De la: Thor_again, la data 2011-03-04 15:37:57
De la: Lidiaolteanu, la data 2011-03-04 15:25:02 Crezi ca daca ramai la unul singur nu te mai citim?

Da, asa crede. Nu ca ar citi-o cineva daca posteaza din milioanele astealalte de conturi. Oricum le are degeaba


Pai, nu prea ai cum s-o ignori. Ca pune acelasi post de zeci de ori la rand, pana te face sa-i zici vreo doua. Si uite asa, in loc sa propodavuiasca iubirea, cum spune ea, ajunge sa ne sareze sufletul cu aiureala ei
Lidiaolteanu
Postat pe 6 Martie 2011 18:39
ce inseamna itradevar credinta nu numai ptr romuni ci ptr noi toti credinta este una iar religia alta oamenii confunda religia cu credinta parerea mea este religia au aleso parintii fara consimtamintul meu adica m-au botezat intr-o biserica ortodoxa asta e religia credinta este alta cred ca sunt o persoana utila in societate ca noi toti avem o valoare ca ne-am nascut cu un scop anume fiecare are o misiune a sa imi pare rau cind vad oameni nefericiti pe unde merg si ca sunt incatusati de un intuneric pe care si lau creeat singuri prin dorintele neindeplinite din viata lor si atunci oamenii au inceput sa devina neincrezatori in viata unii au devenit alcoolici altii drogati altii depresi etc acesta e un intuneric al dorintelor create de oameni insusi in loc de lumina oamenii vad in intuneric totul ptr unii nici macar nu mai exista lumina etc mai vorbim daca va face placere pa : : mourasimona@yahoo.com
garbo189131
Postat pe 9 Martie 2011 14:16
Confuzie TOTALA!
Ciresica
Postat pe 9 Martie 2011 19:28
Ce intreb eu si ce raspundeti voi ?
garbo174243
Postat pe 21 Martie 2011 01:32
...... hmm, a fi crestin este una dar a avea credinta este cu mult diferit, CRESTINISMUL este doar tipul de religie pe care romanul al practica, dogma impusa de societate si familie, in schimb a avea CREDINTA inseamna lupta cu tine, cu constiinta , cu educatia primida sau chiar autoeducatia care nu trebuie ignorata, dupa o anumita varsta incepi sa te autoeduci ceea ce inseamna mult mai mult, sunt multe forme de interpretare a divinitatii, buddha este o religie si o filosofie orientala, sa nu uitam ca el a trait candva si aceasta religie are mai multe forme( tibetana, ezoterica, este asiatica, tantrica, theravadana,.....etc, etc), sigur sunt catolicii cu a lor dogma , sunt cei pe stil vechi........... si multe alte forme de religie toate fiind o forma de manipulare in masa a omului, si tot odata toate dogmele au intrat in politica, asfel fiind cele mai bogate institutii din lume, cand ati primit chitanta la lumanari?, cand ati primit chitanta de la cutia milei, construiesc niste colosi de catedrale , mari fastuoase in care abia daca intra lumina de afara, din ce bani? un spital nu s-ar construi, o scoala, o gradinita unde copii sunt inghesuiti ca niste animale ale societatii unde li se aloca nici un metru patrat de copil. Deci astfel sa revenim la religie , crestinism si credinta nu? ............................
garbo194752
Postat pe 22 Martie 2011 10:40
E prerea mea i e modul meu de a m ghida n via.

Cretinismul ar trebui s fie o religie a bucuriei i un mod de a srbtori creaia lui Dumnezeu. n definitiv dintre toi cei care au contribuit la naterea unei religii, doar Iisus s-a ntors s ne zic c vom avea via venic, one way or another. Dar a i zis c El se va duce s ne pregteasc un lca:

Sfnta Evanghelie dup Ioan
Capitolul 14
2. n casa Tatlui Meu multe locauri sunt. Iar de nu, v-a fi spus. M duc s v gtesc loc.

Dup prerea mea PERSONAL nseamn c asta nu nseamn c trebuie s ne comportm ca buricul creaiei ci ca unii crora li s-a fcut loc destul de trziu n istorie. deci trebuie s respectm ce era nainte de noi i ce va fi dup noi. nseamn c trebuie s ocrotim ceea ce ne-a dat Dumnezeu n grij i ntreaga creaie n general i nu s ne comportm ca nite idioi. nseamn c trebuie s respectm tot ce e creat de Dumnezeu.

s fii un bun cretin nseamn n primul rnd s fii un om. s faci bine acolo unde se poate i mcar s nu faci ru acolo unde nu poi face bine. s nu poluezi, s respeci viaa i s nu o tratezi cu uurin, s nu faci nimic ce tii c vei regreta doar fiindc e la mod, iar cnd te cieti de ceva, s i asumi consecinele faptelor i s acionezi pentru a vindeca rnile pe care le-ai fcut cu bun tiin sau nu. inseamn s i trieti viaa pentru tine, s ncerci s fii fericit fr s rpeti fericirea altuia, dar nici s nu i trieti viaa astfel nct s nu mai fie a ta. nseamn s te bucuri i s ncerci s aduci bucurie celor din jur. nseamn s iubeti necondiionat, chiar dac o s fii rnit. nseamn s gndeti ceea ce faci astfel nct s nu fii un animal ci un om.
nseamn s acionezi mereu n armonie cu credinele tale i nu s asculi orbete ceea ce i se spune. nseamn s nu te complici urnd de moarte pe cineva ci s iubeti.
nseamn s nu te bai cu crmida-n chiept c eti cretin, dar s te duci la biseric pentru a i brfi pe vecini sau s te calci n picioare cu altcineva ca s pupi un os sfnt sau s iei lumin sau aghiasm.

oops. definiia mea se aplic i cretinilor, i musulmanilor, i taoitilor i jainitilor i budhitilor i shintoitilor i shamanitilor i chiar i liberilor-cugettori.


iazul_meu
Postat pe 22 Martie 2011 12:53
De la: garbo174243, la data 2011-03-21 01:32:42Ce intreb eu si ce raspundeti voi ?


mmmda... ! mare confuzie ! stii tu, ingeras ...43, te plangi ca: "si ce raspundeti voi" !? (merg amandoua semne...) ! pai cum vrei sa primesti raspunsuri, daca tu nu pui INTREBARE ? in general, ingerasii de pe Garbo, nu prea pun intrebari ci isi dau cu parerea cam cum sa facem, sa ne purtam, in cine sa credem si in cine nu ! muuuuult bla, bla, bla ! ma rog... poate e dreptul lor ! dar eu mis capos rau si iti postez exact ce ai scris tu ! daca tu sau altcineva de pe forum, poate sa-mi spuna unde este intrebarea ta.... eu nu mananc trei zile !

"E prima data cand lansez un topic . Ma ingrijoreaza rautatea oamenilor de zi cu zi lipsa unui schelet structura pe care sa putem construi o mentalitate ca sa ne fie bine la toti sa nu mai fim asa incrancenati, toti au dreptate si se bat cu caramida in piept dar reusita nu poate fi decat in bine si bineinteles cine greseste plateste .Nu cred ca eu sau tu poti schimba lumea dar cred ca mai multi pot schimba ceva sau pot atrage atentia ca ceva sa pierdut , ceva bun , ne pierdem sufletele , devenim goi sufleteste , nu mai avem incredere in nimeni si nimic , suntem ciudati . Cred ca daca nu facem nimic nu doar ca vom trai goi , dar cei ce vin dupa noi sunt varza , sorry , debusolati , nu stiu nu vreau sa jignesc dar ceva imi scapa ceva nu e bine .Mentionez ca sunt crestina dar nu sunt una habotnica , prefer sa citesc despre religie decat sa fac defilari pe la biserica . Respect traditia si obiceiul pamantului dar credinta din sufletul omului e mai importanta .Va astept parerile . Insist mai mult pe partea de suflet si de credinta nu pe ce parada fac unii si cat sau straduit sa distruga credinta in bine ."

eu nu am facut decat 6 clase, dar am invatat totusi ca, atunci cand intrebi ceva (chiar daca nu vrei neaparat... ) se pune un anumit semn ! si aceste este "?" ! eu nu sunt deloc subtil, asa ca daca nu vad semnul... ptr. mine nu exista intrebare ! spalare de creier... poate este ! cazuri ca ale tale, sunt multe. asa ca si in bancul nr. 233155, care zice asa:

"vine tziganul acasa si nu o gaseste pe phiranda !!! vine si aia intr-un tarziu si tiganul sare cu gura pe ea
-UNDE ai fost fa pana acuma ????
-am fost SA MA f.t... na !!!
-............ eiii na ! CE TE INTREB EU... si ce-mi raspunzi tu !"

(ma scuzati va rog... poate ptr. unii nu e placut exemplu..... !!!! )

deci, ingeras 43... daca ai pretentii sa ti se raspunda... atunci pune si tu draga o intrbare clara.... si nu uita semnul: "?" !

barboneli
Postat pe 22 Martie 2011 14:35
Ai punctat perfect acum mai inteles de ce nu am delimitat credinta de constiinta ? Astea doua nu au nici un sens separat .
garbo174243
Postat pe 23 Martie 2011 14:20
Inrebarile mele au fost clare si muilti au inteles exact la ce ma refer , mai mult nu am extrapolat intrebarile la alte relegii prefer sa-mi dau cu parerea la ce stiu la ce cunosc si la ce traies eu in viata de zi cu zi ideea era ca ma intereseaza mai putin de alte relegii si mai mult de una cea care ne reprezinta pana la urma fie ca ne convine fie ca nu .
garbo174243
Postat pe 23 Martie 2011 14:29
Draga barbonelii eu am pus 3 intrebari , draga mea ,ca sa vad si eu cam ce gandesc oamenii in ziua de azi sau daca mai gandesc , pe mine nu ma intereseseaza de alte religii , si unde nu stiu nu imi dau cu p[arerea , mai mult nici nu ti-a cerut nimeni ajutorul stai linistita nu asta era ideea.Poate nu am fost eu prea explicita si ca sa inteleaga toata lumea intrebare mai pun si o a 4a intrrebare. POATE EXISTA CREDINTA FARA CONSTIINTA ? FARA CONSTIINTA BINELUI ? PANA LA URMA PE ASTA SE BAZEAZA CREDINTA CRESTINA PE IUBIRE DE SEMENI PE CULTUL BINELUI NU ? Hai noroc si sanatate ca viata-i prea scurta sa te superi pe un amarat de topic
garbo174243
Postat pe 23 Martie 2011 14:41
Crestinismul sau orice alta forma de religie nu se impune si nimeni nu crede in Dumnezeu de frica.
Buddha nu este o religie ci o persoana.

Deci dupa cum am spus si mai devreme: confuzie totala.
Ciresica
Postat pe 24 Martie 2011 00:01
De la: iazul_meu, la data 2011-03-22 12:53:16E prerea mea i e modul meu de a m ghida n via.

Cretinismul ar trebui s fie o religie a bucuriei i un mod de a srbtori creaia lui Dumnezeu. n definitiv dintre toi cei care au contribuit la naterea unei religii, doar Iisus s-a ntors s ne zic c vom avea via venic, one way or another. Dar a i zis c El se va duce s ne pregteasc un lca:

Sfnta Evanghelie dup Ioan
Capitolul 14
2. n casa Tatlui Meu multe locauri sunt. Iar de nu, v-a fi spus. M duc s v gtesc loc.

Dup prerea mea PERSONAL nseamn c asta nu nseamn c trebuie s ne comportm ca buricul creaiei ci ca unii crora li s-a fcut loc destul de trziu n istorie. deci trebuie s respectm ce era nainte de noi i ce va fi dup noi. nseamn c trebuie s ocrotim ceea ce ne-a dat Dumnezeu n grij i ntreaga creaie n general i nu s ne comportm ca nite idioi. nseamn c trebuie s respectm tot ce e creat de Dumnezeu.

s fii un bun cretin nseamn n primul rnd s fii un om. s faci bine acolo unde se poate i mcar s nu faci ru acolo unde nu poi face bine. s nu poluezi, s respeci viaa i s nu o tratezi cu uurin, s nu faci nimic ce tii c vei regreta doar fiindc e la mod, iar cnd te cieti de ceva, s i asumi consecinele faptelor i s acionezi pentru a vindeca rnile pe care le-ai fcut cu bun tiin sau nu. inseamn s i trieti viaa pentru tine, s ncerci s fii fericit fr s rpeti fericirea altuia, dar nici s nu i trieti viaa astfel nct s nu mai fie a ta. nseamn s te bucuri i s ncerci s aduci bucurie celor din jur. nseamn s iubeti necondiionat, chiar dac o s fii rnit. nseamn s gndeti ceea ce faci astfel nct s nu fii un animal ci un om.
nseamn s acionezi mereu n armonie cu credinele tale i nu s asculi orbete ceea ce i se spune. nseamn s nu te complici urnd de moarte pe cineva ci s iubeti.
nseamn s nu te bai cu crmida-n chiept c eti cretin, dar s te duci la biseric pentru a i brfi pe vecini sau s te calci n picioare cu altcineva ca s pupi un os sfnt sau s iei lumin sau aghiasm.

oops. definiia mea se aplic i cretinilor, i musulmanilor, i taoitilor i jainitilor i budhitilor i shintoitilor i shamanitilor i chiar i liberilor-cugettori.





CE E AIA "LIBER-CUGETATOR ??? adica crestinii, musulmanii, taoistii... etc. NU SUNT LIBERI cugertatori... ???? ei "cugeta"... asupriti, obligati, fortati, etc...... ???
barboneli
Postat pe 24 Martie 2011 22:09
De la: garbo174243, la data 2011-03-23 14:41:29Draga barbonelii eu am pus 3 intrebari , draga mea ,ca sa vad si eu cam ce gandesc oamenii in ziua de azi sau daca mai gandesc , pe mine nu ma intereseseaza de alte religii , si unde nu stiu nu imi dau cu p[arerea , mai mult nici nu ti-a cerut nimeni ajutorul stai linistita nu asta era ideea.Poate nu am fost eu prea explicita si ca sa inteleaga toata lumea intrebare mai pun si o a 4a intrrebare. POATE EXISTA CREDINTA FARA CONSTIINTA ? FARA CONSTIINTA BINELUI ? PANA LA URMA PE ASTA SE BAZEAZA CREDINTA CRESTINA PE IUBIRE DE SEMENI PE CULTUL BINELUI NU ? Hai noroc si sanatate ca viata-i prea scurta sa te superi pe un amarat de topic



dar DRAGUL MEU.... eu nu m-am suparat de loc !!!! nici pe amaratul de topic si nici pe amarata de idee... !!! eu m-am suparat pe mine ca nu am observat sau inteles, unde sunt cele 3 (trei) intrebari.... si eu stau linistita.... dar daca tu nu ceri ajutorul meu.... atunci al cui, in momentul cand postezi primul tau post.... cu asa multe intrebari pe care eu nu le-am sezizat !!!! la marea intrebare numarul 4 (patru)... la care ai binevoit sa si raspunzi... (in conceptia ta si asa cum crezi tu personal.....) eu ce sa mai zic... ? eu de exemplu, cunosc crestini care nu au constintza binelui, care nu-si iubesc semenii... din moment ce ii si omoara, chinuie, ard pe rug sau decapiteaza.... ! cultul binelui zici ? glumesti.... !!!! sau iti bati joc... !!!!
in tot cazul, poti cu incredere sa mi te adresezi "dragul meu".... ptr. ca am toate semnele care dovedesc asta ! din motive etice, nu le afisez aici !!! iar faptul ca m-ai invitat la bere.... imi spune ca nici tu nu prea ai crapaturi...... in punctele esentiale !!!!!
barboneli
Postat pe 24 Martie 2011 22:28
SIMPUL FAPT CA TE-AI OBOSIT SA IMI RASPUNZI INDIFERENT DE PAREA TA FAPTUL CA TOTI AVETI O PARERE SI O OPINIE MAI BUNA MAI REA PT MINE CONTEAZA CA TOTI ATI REACTIONAT INTR-UN FEL SAU ALTUL INTELEGI BARBONELLI ? sTIU CA INCERCI SA PARI SUPERFICIAL E BINE CA NU AI PUTUT RAMANE INDIFERENT PT CA TARE TE STRADUIESTI SA FI VIRULENT FATA DE MINE, DE FAPT FATA DE O IDEE , EU SUNT O PERSOANA NU REPREZINT ABSOLUT NIMIC REFERITOR LA CREZUL RELIGIOS CRESTIN SUNT DOAR UN OM SI INTAMPLATOR CRESTIN .
garbo174243
Postat pe 28 Martie 2011 01:22
A SI INCA CEVA CA SA FI CONVINS CA SI PAREREA TA CONTEAZA CEL PUTIN PENTRTU MINE , AFLA ASA CA TITLU INFORMATIV CA NU MA INTERESEAZA DELOC ,DELOC CA VREUNUL DINTRE VOI FACE PIPI IN PICIOARE SAU IN SEZUT MA INTERESEAZA CEA CE NU SE VEDE OK ? ASTA CA SA NU FIU MELTEAN CA MAI SUNT SI FETE MARI PA ACI SI ORICUM SUBIECUL ERA ALTUL .
garbo174243
Postat pe 28 Martie 2011 01:30
De la: garbo174243, la data 2011-03-28 01:22:27SIMPUL FAPT CA TE-AI OBOSIT SA IMI RASPUNZI INDIFERENT DE PAREA TA FAPTUL CA TOTI AVETI O PARERE SI O OPINIE MAI BUNA MAI REA PT MINE CONTEAZA CA TOTI ATI REACTIONAT INTR-UN FEL SAU ALTUL INTELEGI BARBONELLI ? sTIU CA INCERCI SA PARI SUPERFICIAL E BINE CA NU AI PUTUT RAMANE INDIFERENT PT CA TARE TE STRADUIESTI SA FI VIRULENT FATA DE MINE, DE FAPT FATA DE O IDEE , EU SUNT O PERSOANA NU REPREZINT ABSOLUT NIMIC REFERITOR LA CREZUL RELIGIOS CRESTIN SUNT DOAR UN OM SI INTAMPLATOR CRESTIN .


te ai trezit cu fatza la cearseaf?
allay
Postat pe 28 Martie 2011 16:51
Eu macar m-am trezit , altii inca nu , somn usor .
garbo174243
Postat pe 30 Martie 2011 00:26
te cunosc iti simt energia,si pe europa fm,eu sunt de vina,ti m-ai ajutat,n-am stiut sa pastrez sacul de malai,am invatat,am inteles foarte mult te iubesc,nu renunt la tine,vreau sa devin om,eu nu te iubesc doar pentru sex,sex as fii gasit,ci pentru ca esti om si invat multe de la tinesi vreau sa mai invat,ajuta-ma te iubesc nu pentru sex,vreau si d-ala,te iubesc pentru ca esti om adevarat
garbo107589
Postat pe 30 Martie 2011 07:33
mi-ai dat multe lectii, ar fii trebuit sa le pun in aplicare,dar se pare ca pana acum am facut numai ce-am vrut eu si nu e bine,te doresc si te iubesc pentru ca esti om adevarat,pentru asta te iubesc
garbo107589
Postat pe 30 Martie 2011 07:35

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Valentine's Day 38 De la: loving 5 Aprilie 2014 19:14
Ce sa cred? 9 De la: flori_de_primavara 31 August 2015 20:24
Parere... 14 De la: garbo_475491 21 Decembrie 2017 19:15
dragoste la distanta +?vraji? plizzz help me :( 24 De la: anca_anca95 8 Ianuarie 2018 12:43
are pofte 5 De la: anaROBERT 21 August 2010 01:49
Setari Cookie-uri