fidelitatea in cuplu

a insela nu este atat de greu dar nici usor,va puteti intreba de ce inseala o femeie?poate este nevoita sa o faca(daca nu i se ofera ceea ce o face fericita,obligat ca ea saraca este nevoita sa caute in alta parte)
garbo200970
Postat pe 7 Martie 2011 12:50
De la: garbo200970, la data 2011-03-07 12:50:07a insela nu este atat de greu dar nici usor,va puteti intreba de ce inseala o femeie?poate este nevoita sa o faca(daca nu i se ofera ceea ce o face fericita,obligat ca ea saraca este nevoita sa caute in alta parte)
garbo200970
Postat pe 7 Martie 2011 12:52
Hai sa separam apele! Altfel atat femeile cat si barbatii vor gasi mii de scuze pentru motivatia
de a insela.
- Casatorii din interes, aici fiecare inseala pe celalalt intr-o veselie si se accepta tacit.
- Casatorii din dragoste; aici e buba infidelitatii.
Cauzele pot fi, atat la barbati cat si la femei:
- curiozitatea
-Razbunarea cand celalalt a luat-o razna,
- nepotrivirea sexuala, singura scuzabila la femei cu conditia sa fie si sincere, sa motiveze si sa dea divort- "nepotrivire de caracter" Complacerea ca viermele in branza in situatia materiala care o scuteste de griji este tot atat de imorala ca si atitudinea barbatului care inseala o sotie cinstita, gospodina si care, ea dedicata gospodariei, copiilor, el n-o mai vede atragatoare.
- slabiciunea si nestapanirea simturilor sexuale in toate cazurile de seductie.
Daca exista intelepciune de ambele parti, sotul sa-si ajute sotia, sa-i lase si ei timpul necesar pentru mentinerea frumusetii, supletei, bunei dispozitii, sotia fiind aceea care cu tact va sti sa trezeasca in sot, prin tot arsenalul feminitatii dragostea barbatului, atunci intelegerea in cuplu
este posibila prin cultivarea respectului si a prieteniei. Dar viata bate filmul si e greu de stabilit
care parte e mai vinovata. Cert e ca cea care este tradata, daca nu pentru totdeauna, cel putin pentru o perioada are o trauma psihica si ramane mutilata in suflet cu neincredere, generalizand. Acolo unde exista infidelitate, nu exista iubire nici prietenie nici respect.
garbo194263
Postat pe 8 Martie 2011 21:35
De la: garbo200970, la data 2011-03-07 12:50:07a insela nu este atat de greu dar nici usor,va puteti intreba de ce inseala o femeie?poate este nevoita sa o faca(daca nu i se ofera ceea ce o face fericita,obligat ca ea saraca este nevoita sa caute in alta parte)


si de ce nu se desparte ca sa caute linistita in alta parte?
quasaria
Postat pe 9 Martie 2011 01:01
N-am avut timp sa citesc toate comentariile , dar parerea mea este urmatoarea: Intr-o prietenie, casnicie, trebuie sa existe sinceritate. Atunci cand unul din parteneri ,,merge,, la o alta/la un altul ceva scartie.Ori nu exista compatibilitate si aici ma refer la toate punctele de vedere (pat, gandire, comportament, etc.) ori esti prost/a. Atat timp cat esti satisfacut/a, n-ai de ce sa-ti inseli partenerul. Atentie! Femeia trebuie sa fie cea care nu trebuie sa lase sa se instaleze monotonia. Ea trebuie sa fie cea inventiva, frumoasa, etc. Cand nu exista fidelitate ceva s-a rupt si nu mai poate fi la fel. Sa auzim de bine.
miorita1
Postat pe 9 Martie 2011 13:54
miorito, si barbatii nu trebe sa fie inventivi, frumosi si sa preocupe de relatie?
zambila
Postat pe 9 Martie 2011 14:12
miorito,da-mi voie sa te contrazic,de 18 ani ma straduiesc sa-l fac sa-si arate sentimentele fata de mine si nu am reusit ,de fiecare data cand incercam sa fac ceva, parca ma loveam de un zid.(cum te simti ca femeie cand ii ceri sa fie tandru cu tine ,iar el iti raspunde:citez'ce mie mu-mi place nici altuia nu-i fac")te intreb,tot femeia este de vina?am incercat tot ce-am crezut eu ca este mai bine,la un moment dat ,mai precis acum 2 ani am renuntat sa-i mai arat ce simt pt el..ce crezi ca sa intamplat cand a simtit ca nu mai primeste atentie din partea mea...ma acuzat ca am pe altcineva si de aici sa produs ruptura,suntem impreuna doar ca parinti(din partea mea)el nu vrea sa accepte acest lucru(eu nu pot sa depasesc faptul ca a putut sa ma acuze de infidelitate.eu ca femeie daca as fi fost in locul lui as fi stat si m-as fi gandit sa vad unde am gresit eu mai intai.....dar.....asta e.....nustiu ce voi face ,am doi copiii,din care 1 minor de 15 ani ,si imi este frica sa nu le pierd daca ma voi hotara sa divortez....o parere ce a-ti face in locul meu?multumesc
garbo200970
Postat pe 10 Martie 2011 12:57
hmmm
mi-as vedea de viata mea, cu sau fara el
zambila
Postat pe 10 Martie 2011 13:13
970....cu ele(ptr ca am inteles din postarea ta ca sunt fete) ai stat de vorba??
am stata foarte multi ani intr-o relatie tocmai din acest motiv....de teama ca ma vor acuza ca i-am lasat fara tata
sti ce s-a intamplat??cand in sfarsit am hotarat sa le spun copiilor mei adevarul...mi-au spus ca stiau...dar au asteptata sa le spun eu,ptr ca era datoria mea s-o fac...
si sti de ce m-au condamnat??ca i-am obligat sa traiasca in minciuna,ca le-am creat iluzia unei familii,ca au fost nevoiti sa ma vada de multe ori trista,plangand....ca m-am mintit pe mine si am acceptat situatia,ca am fost o lasa....
crede-ma ca a fost mult mai rau....
acum situatia s-a schimbat...si acum am o familie
eladaela
Postat pe 10 Martie 2011 13:21
Decalogul asta e 'fumat' demult. Il stiu si copiii de clasa a 2-a. Nu va mai dati atat pe spate de dragul lui.
garbo188489
Postat pe 10 Martie 2011 19:22
970, daca de 18 incercui acelasi lucru fara rezultat, poate abordarea nu a fost cea buna sau poate persoana nu e genul care sa se schimbe. Exista si barbati care nu pot sa se schimbe, chiar daca ei stiu ca asa ar fi mai bine pentru toti. 18 ani e aproape o viata de om, sa renunti la ea si sa o iei de la capat e foarte greu, mai ales atunci cand nu esti sigura ca asta e cel mai bun lucru pentru tine. Daca problema se refera doar la o comunicare precara si nu la infidelitate, n-are rost sa divortezi. Si mai cred ca ti-ai concentrat prea mult atentia asupra unui singur lucru: cum sa-l faci sa se deschida fata de tine. Poate ar fi bine sa te concentrezi asupra propriei persoane, sa faci lucruri care iti fac tie placere (poate sala, masaj, piscina, parc etc); sunt sigura ca dupa ceva timp vei deveni o persona mult mai vivace si il vei face sa te vada intr-o alta lumina. Iar daca starea de spirit se va exterioriza si se va imprima si asupra comportamentului tau fata de el, cu atat mai bine. Din cate inteleg, copiii sunt destul de mari si nu au nevoie de atentie permanenta din partea voastra, asadar timp ai putea gasis NUMAI si numai pentru tine, apoi pentru voi 2. Succes si mai gandeste-te!
garbo188489
Postat pe 10 Martie 2011 19:36
Adrian,hai lasa-ma draga cu demnitatea de femeie dar demnitatea voastra de barbati unde e?e binevenita si reconfortanta cate o aventura.....dar.....cu o conditie SA MERITE PENTRU CINE O FACI
garbo193829
Postat pe 10 Martie 2011 20:56
atunci cand iti scoate dracul in cale cate o aventura de asta parca te simti altfel...... esti alt om,esti schimbat total,dar cu conditia sa nu faci rau celui de langa tine si copiilor tai,asa ca e primordial sa -ti faci de lucru cu oameni foarte discreti
garbo193829
Postat pe 10 Martie 2011 21:02
De la: garbo193829, la data 2011-03-10 21:02:08atunci cand iti scoate dracul in cale cate o aventura de asta parca te simti altfel...... esti alt om,esti schimbat total,dar cu conditia sa nu faci rau celui de langa tine si copiilor tai,asa ca e primordial sa -ti faci de lucru cu oameni foarte discreti


e primordial sa iti pui latul de git daca a minti = a nu face rau, pentru tine.
quasaria
Postat pe 10 Martie 2011 23:31
POATE ITI DORESTI HAINUTZE DE CALITATE LA PRET REDUS
http://miki-shoppinghaineoutlet.blogspot.com/
bellamy
Postat pe 11 Martie 2011 05:58
eladaele- cu cea mare am stat un pic de vorba,pt ca am fost nevoita,din cauza lui, pt ca ma acuzat fata de ea,si a trebuit sa-i explic ce se intampla,in mare parte ma inteles.Cu cea mica nu am curaj ,sau poate nu de curaj este vorba,imi este un pic teama,vreau sa mai astept un pic pt ca anul acesta cea mare are de dat BACU(.termina clasa a12a),iar cea mica capacitatea( cls. a 8a).Inca nu mai simt pregatita,desi sunt hotarata in ceea ce ma priveste pe viitor,nu pot sa mai stau langa el,pt ca numai eu stiu cate am incercat sa fac sa ne fie bine,toti cei din jur ne dadeau ca exemplu,ce cuplu suntem etc,dar ei vedeau doar exterioru pt ca nu le-am dat voie sa vada dincolo de el.Eram f apreciati de multi,dar in momentul cand au aflat(si asta nu ca am vrut eu)parca am fi avut raie,nu mai am pe nimeni langa mine,nici prieteni nici familia(ma refer la frati ,parinnti,rude)dar poate este din cauza mea ca m-am izolat,nu pot sa vorbesc cu ei problemele mele,desi ,recunosc imi este fff greu,am momente cand simt ca nu mai rezist,norocul meu ca am acesti 2 copiii minunati care sunt sufletul meu si cand ma uit la ele parca uit de tot si de toate si imi dau puterea de care am nevoie.iti multumesc,sper ca dumnezeu sa-mi ajute si decizia pe care o voi lua sa fie buna pt fete si de ce nu si pt mine ca inca sunt destul de tanara si mai am de facut multe,doamne ajuta
garbo200970
Postat pe 11 Martie 2011 12:50
De la: garbo188489, la data 2011-03-10 19:36:35970, daca de 18 incercui acelasi lucru fara rezultat, poate abordarea nu a fost cea buna sau poate persoana nu e genul care sa se schimbe. Exista si barbati care nu pot sa se schimbe, chiar daca ei stiu ca asa ar fi mai bine pentru toti. 18 ani e aproape o viata de om, sa renunti la ea si sa o iei de la capat e foarte greu, mai ales atunci cand nu esti sigura ca asta e cel mai bun lucru pentru tine. Daca problema se refera doar la o comunicare precara si nu la infidelitate, n-are rost sa divortezi. Si mai cred ca ti-ai concentrat prea mult atentia asupra unui singur lucru: cum sa-l faci sa se deschida fata de tine. Poate ar fi bine sa te concentrezi asupra propriei persoane, sa faci lucruri care iti fac tie placere (poate sala, masaj, piscina, parc etc); sunt sigura ca dupa ceva timp vei deveni o persona mult mai vivace si il vei face sa te vada intr-o alta lumina. Iar daca starea de spirit se va exterioriza si se va imprima si asupra comportamentului tau fata de el, cu atat mai bine. Din cate inteleg, copiii sunt destul de mari si nu au nevoie de atentie permanenta din partea voastra, asadar timp ai putea gasis NUMAI si numai pentru tine, apoi pentru voi 2. Succes si mai gandeste-te!
489-da,nu am avut pe cine sa schimb,este ff orgolios ,m-ia zis de multe ori ca el asta este si nu se va schimba,dar nu vrea sa inteleaga ca asa nu se poate convetui,nu-i viata,unul sa iubeasca ,sa daruiasca iar celalalt doar sa primeasca.asta am incercat sa-l fac sa inteleaga ca odata si odata se va goli si la mine" sacul" si a vazut ca dupa 18 ani a ajuns sa traiasca aceste momente,iar de 2 ani incearca sa faca cate ceva,dar le face din disperare si greseste si mai mult.Iar legat de comonicare,pe plan sentimental nu a fost niciun fel de comunicare,eu vorbeam eu ma ascultam si acum face la fel,ma doare ca dupa18ani de stat impreuna si cu2ani care suntem impreuna dar nu suntem,te uiti in urma si vezi ca ce....nu vezi nimic.destinu e destin ce-o vrea dumnezeu,doamne ajuta
garbo200970
Postat pe 11 Martie 2011 13:18
De la: garbo200970, la data 2011-03-11 12:50:39 eladaele- cu cea mare am stat un pic de vorba,pt ca am fost nevoita,din cauza lui, pt ca ma acuzat fata de ea,si a trebuit sa-i explic ce se intampla,in mare parte ma inteles.Cu cea mica nu am curaj ,sau poate nu de curaj este vorba,imi este un pic teama,vreau sa mai astept un pic pt ca anul acesta cea mare are de dat BACU(.termina clasa a12a),iar cea mica capacitatea( cls. a 8a).Inca nu mai simt pregatita,desi sunt hotarata in ceea ce ma priveste pe viitor,nu pot sa mai stau langa el,pt ca numai eu stiu cate am incercat sa fac sa ne fie bine,toti cei din jur ne dadeau ca exemplu,ce cuplu suntem etc,dar ei vedeau doar exterioru pt ca nu le-am dat voie sa vada dincolo de el.Eram f apreciati de multi,dar in momentul cand au aflat(si asta nu ca am vrut eu)parca am fi avut raie,nu mai am pe nimeni langa mine,nici prieteni nici familia(ma refer la frati ,parinnti,rude)dar poate este din cauza mea ca m-am izolat,nu pot sa vorbesc cu ei problemele mele,desi ,recunosc imi este fff greu,am momente cand simt ca nu mai rezist,norocul meu ca am acesti 2 copiii minunati care sunt sufletul meu si cand ma uit la ele parca uit de tot si de toate si imi dau puterea de care am nevoie.iti multumesc,sper ca dumnezeu sa-mi ajute si decizia pe care o voi lua sa fie buna pt fete si de ce nu si pt mine ca inca sunt destul de tanara si mai am de facut multe,doamne ajuta


copiii mei au cam aceeasi varsta cu ai tai....
si al meu cel mic,cand i-am spus prima data care este situatie,nu a reactionat foarte bine
poate ptr ca pe el l-am ferit mult mai mult de toate,isi iubea foarte mult tatal,dar cu ajutorul celor din jur,a reusit sa inteleaga
recunosc ca situatia asta l-a schimbat,este un copil matur,incearca de multe ori sa-si creeze o masca,stiu ca nu ii e usor si ca tot ceea ce face e doar ptr a se convinge ca nu sufera si ca nimic nu il mai poate face sa sufere
nu este usor,dar incercam sa ne dam putere unii altora,sa ne sprijinim si sa fim o familie
eu am avut totusi noroc...prietenii care se indepartasera la un moment dat(si nu din cauza mea)acum imi sunt din nou prieteni,mi-au fost alaturi si mi-au fost un adevarat sprijin moral....restul sigur nu mi-au fost niciodata prieteni si crede-ma,nu le simt lipsa
am langa mine familia(mama si sora mea,care m-au ajutat),dar cel mai important este ca am langa mine copiii si asta imi da putere
stiu sigur ca ptr ei nici un sacrificiu nu este prea mare,ca ei merita
eladaela
Postat pe 11 Martie 2011 13:36
tacerea si fomeia.....cam greu

fidelitatea barbatilor, o raritate, cel putin astia ma tineri sunt ........

oricum, cand calci pe bec e clar ca ce ai acasa nu te mai multumeste (fie ca celalat s-a schimbat, fie ca tu ti-ai shcimbat criteriile de evaluare)
cand calci pe bec, daca nu vrei sa pierzi ce ai, spui cumintel si cauti soluitii, nu taci si ascuzi, ca oricum se afla si atunci chiar ai sansem ari sa pierzi tot!
ileana_damian
Postat pe 11 Martie 2011 14:00
Eu am reusit dupa 23 de ani sa divortez. Copilul, copii, indiferent de ce varsta au la fel sufera cand parintii se despart/divorteaza. Trebuie sa ai ajutor : moral, financiar, etc. altfel nu reusesti. Sunt persoane care nu stiu sa-ti arate dragostea Ex. capricornul . Daca asa este obisnuit dupa 18 ani nu-l mai schimbi. De aici apare si infidelitatea. Cauti in alta parte ceea ce el nu-ti ofera. Dar atentie, sa nu sari din lac in put.
miorita1
Postat pe 11 Martie 2011 15:21
De la: garbo191659, la data 2011-02-24 07:44:12ce parere au membrii acestui forum despre fidelitatea in cuplu?
cat de importanta este ea?
am citit mesajele unora dintre participantii la forum si am fost un pic .. socat de naivitatea unor femei.
de ex:ea ii pregateste lui tot felul de surprize , dar el niciodata nu este cu ea in concediu , de sarbatori , nu o prezinta parintilor lui , nu este in week-end cu ea , nu a dus-o la el acasa , nu a pus problema de a locui impreuna , iar ea isi face iluzii ca se vor casatori chiar.
asadar , ce parere aveti?
este cu ea sau ea este amanta?
astept parerile voastre.



FARA FIDELITATE NU EXISTA CUPLU,SAU MA INSEL?
carmenere
Postat pe 11 Martie 2011 16:48
De la: quasaria, la data 2011-03-10 23:31:46
De la: garbo193829, la data 2011-03-10 21:02:08atunci cand iti scoate dracul in cale cate o aventura de asta parca te simti altfel...... esti alt om,esti schimbat total,dar cu conditia sa nu faci rau celui de langa tine si copiilor tai,asa ca e primordial sa -ti faci de lucru cu oameni foarte discreti


e primordial sa iti pui latul de git daca a minti = a nu face rau, pentru tine.


indiferent de cat de discreti sunt cei doi in momentul in care ai fost cu altul,alta ceva se schimba ,nu ai cum sa nu-i faci rau celui de langa tine.
asa ca ori vrei o relatie serioasa ori aventuri.
carmenere
Postat pe 11 Martie 2011 16:51
De la: miorita1, la data 2011-03-11 15:21:07Eu am reusit dupa 23 de ani sa divortez. Copilul, copii, indiferent de ce varsta au la fel sufera cand parintii se despart/divorteaza. Trebuie sa ai ajutor : moral, financiar, etc. altfel nu reusesti. Sunt persoane care nu stiu sa-ti arate dragostea Ex. capricornul . Daca asa este obisnuit dupa 18 ani nu-l mai schimbi. De aici apare si infidelitatea. Cauti in alta parte ceea ce el nu-ti ofera. Dar atentie, sa nu sari din lac in put.


copiii, indiferent de virsta, sint suficient de intuitivi sa resimta tensiunea din casa. Si nu e normal sa creasca pe o bomba cu efect intirziat - chiar daca nu asista in direct la paruieli. Ba uneori chiar e mia rau daca nu asista la nici o discutie, si nu inteleg nimic din ce se intimpla, dar simt ca se intimpla... Ajung sa creada ca e problema lor. Vina lor. Toti copiii raporteaza la "eu".
Discutati cu un psiholog.... o sa va explice.
quasaria
Postat pe 11 Martie 2011 16:58
Buna ziua, tuturor !
Fidelitatea, dupa parerea mea, implica o problematica destul de complexa.
Putem vorbi de fidelitate fata de un ideal, o pasiune, un hobby, o profesie sau/si bineanteles, un partener.
Acum, referindu-ne exclusiv la problema fidelitatii in cuplu, cred ca inainte de a analiza in ce masura cei doi isi sunt unul celuilalt fideli, ar trebui sa ne uitam in primul rand la genul de relatie care s-a stabilit intre ei. Cand spun asta, ma refer la faptul ca nu fiecare cuplu este bazat pe iubire. Exista, din pacate, destui parteneri legati unul de celalalt prin cu totul alte ratiuni (comfort financiar, comoditate, obisnuinta, "ne mai leaga doar copiii", etc),care convietuiesc in virtutea propriilor motive ani de-a randul si, probabil, in virtutea acelorasi motive, prefera sa "inchida ochii" la infidelitatea partenerului sau, sa-i raspunda cu aceeasi moneda. Desigur, situatii de compromis intalnim frecvent si, probabil, sunt la fel de multe ca si motivele care le genereaza.
Dar cand intr-un cuplu exista dragoste, atunci se schimba situatia: dragostea presupune exclusivitate relationala, fara discutie! Nu poti pretinde ca iubesti un om pe care-l inseli...
Si mai cred ca, asa cum putem ramane fideli unui ideal, putem ramane fideli si unui partener, atata timp cat el ramane idealul nostru...
garbo192277
Postat pe 11 Martie 2011 18:19
De la: miorita1, la data 2011-03-11 15:21:07Eu am reusit dupa 23 de ani sa divortez. Copilul, copii, indiferent de ce varsta au la fel sufera cand parintii se despart/divorteaza. Trebuie sa ai ajutor : moral, financiar, etc. altfel nu reusesti. Sunt persoane care nu stiu sa-ti arate dragostea Ex. capricornul . Daca asa este obisnuit dupa 18 ani nu-l mai schimbi. De aici apare si infidelitatea. Cauti in alta parte ceea ce el nu-ti ofera. Dar atentie, sa nu sari din lac in put.
[/que 18 ani cat am fost impreuna nici nu puteam sa ma gandesc sa-i fiu infidela ,nu exista in capul meu asa ceva.De 2 ani stam de forma impreuna,nici el cred ca nu se gandeste la asa ceva ,eu nici atat,nu-mi sta gandul la asa ceva,mie imi este frica ,daca ajung la divort sa nu fiu judecata prea aspru de copii,dar sa ma gandesc sa am pe altcineva ,cred ca nu ma vor ierta niciodata,nu-mi sta mintea la asa ceva,prioritatea mea sunt copii.Frica mea este ca nu am pe nimeni,pe care sa ma pot baza,daca voi face acest pas,pt ca stiu ca nu-mi va fi usor.Apropo de zodii,el este varsator
garbo200970
Postat pe 12 Martie 2011 17:48
18 ani cat am fost impreuna nici nu puteam sa ma gandesc sa-i fiu infidela ,nu exista in capul meu asa ceva.De 2 ani stam de forma impreuna,nici el cred ca nu se gandeste la asa ceva ,eu nici atat,nu-mi sta gandul la asa ceva,mie imi este frica ,daca ajung la divort sa nu fiu judecata prea aspru de copii,dar sa ma gandesc sa am pe altcineva ,cred ca nu ma vor ierta niciodata,nu-mi sta mintea la asa ceva,prioritatea mea sunt copii.Frica mea este ca nu am pe nimeni,pe care sa ma pot baza,daca voi face acest pas,pt ca stiu ca nu-mi va fi usor.Apropo de zodii,el este varsator[/quote]
garbo200970
Postat pe 12 Martie 2011 18:03
asa mama, stati pentru copiii...

parca stati in inchisoare federala, condamnati pe viata la nefericire

michelle_
Postat pe 12 Martie 2011 18:17
970, de fapt, nu e vorba ca stai `pt copii`, ci din cauza lasitatii si a gandului disperat, vecin cu nebunia si sminteala, ca ce-o fi, cum o fi, cand te-oi vedea pe cont propriu, adica intr-o existenta de care nu aveai habar ca ar fi posibila, promitatoare si multumitoare. si aveti dreptate, tu si multe altele, sa ganditi asa, intrucat toata viata nu ati actionat, nu ati gandit decat sub obladuirea unui creier aferent, al altuia. voi ati fost simpli executanti necartitori si necugetatori. o femeie care stie ce vrea, daca stie cum ii e bine si de ce are nevoie, inclusiv pt a-si creste copilul in liniste si armonie, o femeie care a stiut sa-si educe copilul, astfel incat sa-i insufle valori pertinente si reale, nu se impiedica de `mi-e frica`, `vai, o sa ma judece copilul!`. copilului i se poate explica si va intelege, daca stii cum sa o faci si, mai ales, daca ii explici ca mama si tata divorteaza unul de altul, nu de copil. iar, daca nu te descurci, apeleaza la o persoana specializata, dar nu-ti mai ascunde neputinta si si indecizia prin justificari false si putrede si, mai ales, folosindu-te de copil.
esme
Postat pe 12 Martie 2011 18:39
Perfect adevarat
totolici
Postat pe 13 Martie 2011 16:47
De la: esme, la data 2011-03-12 18:39:05970, de fapt, nu e vorba ca stai `pt copii`, ci din cauza lasitatii si a gandului disperat, vecin cu nebunia si sminteala, ca ce-o fi, cum o fi, cand te-oi vedea pe cont propriu, adica intr-o existenta de care nu aveai habar ca ar fi posibila, promitatoare si multumitoare. si aveti dreptate, tu si multe altele, sa ganditi asa, intrucat toata viata nu ati actionat, nu ati gandit decat sub obladuirea unui creier aferent, al altuia. voi ati fost simpli executanti necartitori si necugetatori. o femeie care stie ce vrea, daca stie cum ii e bine si de ce are nevoie, inclusiv pt a-si creste copilul in liniste si armonie, o femeie care a stiut sa-si educe copilul, astfel incat sa-i insufle valori pertinente si reale, nu se impiedica de `mi-e frica`, `vai, o sa ma judece copilul!`. copilului i se poate explica si va intelege, daca stii cum sa o faci si, mai ales, daca ii explici ca mama si tata divorteaza unul de altul, nu de copil. iar, daca nu te descurci, apeleaza la o persoana specializata, dar nu-ti mai ascunde neputinta si si indecizia prin justificari false si putrede si, mai ales, folosindu-te de copil.
Am fost si sunt o luptatoare,poate disperata ,da, dar in niciun caz lasa.pot spuna ca in cresterea copiilor m-am ocupat mai mult de una singura ,asta nu ar fi o problema.cred ca ma sperie cel mai mult gandul ca trebuie sa incep totul de la zero si cred, ca atunci cand te afli in asa situatie nu e chiar atat de usor
garbo200970
Postat pe 13 Martie 2011 18:05

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Oare mai e ceva de spus in aceasta relatie? 59 De la: mala 17 Mai 2010 12:21
Cine crede in proverbul ca capul plecat sabia nu il taie? 48 De la: garbo_405939 23 Septembrie 2014 11:40
EL, TU si CEALALTA 7 De la: adastaicu 6 Aprilie 2010 11:36
de ce nu ma cere odata? ce ii trebuie? 326 De la: fleurdelis 1 Iulie 2010 05:51
Oare ma poate intelege cineva? 63 De la: garbo_396741 9 Martie 2014 16:04
Setari Cookie-uri