Buna.

sant o concurenta noua,as dori sa imi dati si mie un sfat dar serios,nu in gluma.
Am 30 ani,iar concubinul meu are 44 ani,el este italian,am stat 4 ani impreuna,dupa primul an ne-am despartit 5 luni,la care el mia promis ca se va schimba,eu ma-m intors la el,ii place sa bea,sa manance mult,sa iasa noaptea cu prieteni pana dimin.viata mea langa el era de o doamna,pentru ca avea de toate si ma plimba prin vacante in afara,dar sufleteste nu am fost fericita,el nu ma lua in brate,nu imi spunea ca ma iubeste,era tot timpul rece,nu ma puteam duce la cumparaturi fara el,nu puteam sa ies cu o prietena la o cafea,era tot timpul dupa mine,pana cand intr-o zi il prind cu bilete de la femei din Niht,ca sa nu ne mai certam,ptr ca ne certam foarte des,iam spus ca vreau sa plec in tara ptr cateva zile,zis si facut,dupa cateva zile ii spun ca nu ma mai intorc,reactia lui ca de obicei,plange,ca a gresit,ca sa ma intorc inapoi,ca se va schimba,eu stiu ca el ma iubeste enorm,dar nu stie sa imi arate,mia jurat ca va fi altfel de data asta,eu acum am plecat in londra fara ca el sa stie,ne auzim pe net zi de zi,problema mea este ca aici de munca este cam greu de gasit,vorbind cu el mereu si frica ca nu imi voi gasi un loc de munca,ma sperie,dar ceva in mine imi spune sa nu ma mai intorc la el.imi este mila de el ca sufera mult,dar el in 3 ani nu ma intrebat o data daca sant fericita,alaturi de el nu duceam grija de maine,dar aici sant pe picioarele mele,si ma sperie,spunetimi ce sa fac,el este si foarte gelos,orgolios,credeti ca se va schimba?va rog ajutati-ma cu un sfat.ce sa fac?sa raman aici sa astept sau sa ma intorc din nou la el?va multumesc
garbo206945
Postat pe 8 Iulie 2011 00:30
La 30 de ani nu ceri sfaturi pe net pentu o astfel de intimplare.E patetic, ridicol si nu in ultimul caz stupid din partea ta sa-ti versi prostia pe umerii forumistilor.
Acum eu stiu ca lumea o sa se amuze si tu vei fii tinta ironiilor multora (ceea ce si meriti) dar daca iti pui in functiune neuronul si daca mai ai un dram de demnitate iti stergi contul si iti pui prioritile pe o hirtie si iti vezi de viata ta fara sa smarcai pe garbo.
Ciresica
Postat pe 8 Iulie 2011 07:29
Nu cred ca e atat de patetic,eu am cerut un sfat prietenesc,o parere,chiar daca am 30 ani sant momente in care nu sti pe ce strada sa o iei.Nu cred ca este ceva de ras cand o persoana este confuza,fiecare are povestea ei iar daca acel cineva o va citi nu este normal sa isi bata joc.
garbo206945
Postat pe 9 Iulie 2011 14:38
intuitia ti-a spus sa pleci. era comoda viata alaturi de el, intr-o privinta, dar nu era ce-ti doreai/

ascult-o , nu prea minte.
Freya__
Postat pe 9 Iulie 2011 14:42
945, nu putem sti daca el se va schimba sau nu! e-adevarat ca multi raman tributari unei obisnuinte bizare, fara sa stie exact daca vor sau nu fie intr-o relatie cu cineva, fara sa stie daca iubesc sau nu pe acela/aceea, iar obisnuinta asta nu e tocmai una care sa-i asigure celuilalt un confort psiho-afectiv si sa-i intampine nevoile. tu trebuie sa te intrebi pe tine daca pe el il vrei cu adevarat sau nu, dincolo de orice impediment, daca pe el il iubesti sau nu, si nu ce-o fi in capul lui. tu esti aici radarul, reflectorul, daca vrei, si nu el.
esme
Postat pe 9 Iulie 2011 14:49
Se spune ca obisnuinta este a doua natura, cateodata fiind mai puternica decat dragostea!

Postat pe 9 Iulie 2011 15:11
depinde ce iti doresti o casnicie si o familie nu cred ca iti va oferi vreodata , dc te intorci la el va fi o relatie care nu vei stii cand se va termina dar vei stii ca nu veti ramane pana la adanci batranetii,
el iti poate oferii cum sa mai spus o viata confortabila si nu vei fi singura ,dar se spune mai bine singur decat singur in doi
deci dc doresti aceste lucrurii intoarcete dc dorestii sa ai o familie atunci cauta acel barbat care te va trata ca pe o zeita
si nu esti patetica
ollyy
Postat pe 14 Iulie 2011 13:51
945, n-am inteles "concurenta" la ce esti tu dar... in fine. Vrei un sfat, uite un sfat.
Stabileste ce iti doresti de la viata. SInt multe femei pentru care colivia de aur este o alegere. Isi fac copii, si-i cresc, si accepta arogantul prin preajma pentru ca el e provider.
Daca asta le multumeste, alegerea lor. Daca nu le multumeste, tot alegerea lor.
Tu stii ce te face fericita. Daca vrei mai mult/altceva decit a demonstrat el ca poate oferi, cauta in alta parte. Daca nu vrei mai mult, intoarce-te.
Suficient de clar?
quasaria
Postat pe 14 Iulie 2011 14:06
Stiu ca aveti dreptate,eu vorb cu el pe net de cand am plecat zilnic,la care el plange,ma roaga sa ma intorc ca se schimba de data asta,imi spune ca imi va da iubire,are deja o luna care nu mai bea si a inceput aceea dieta,mia jurat ca va slabi si va face orice sa imi dea fericirea,eu acum cum stau fara serviciu,singura in alta lume noua,cu alta limba de invatat,in asteptare de anumite acte care aici nu ies asa usor si nu poti lucra daca nu ai aceste acte,sincera sa fiu ma sperie de moarte,nu am cui sa ii cer un sfat si de aceea am apelat la garbo. imi este frica sa nu gresesc din nou.Vreau sa iau o alegere buna.Este greu sa iei o decizie asa din scurt.mai ales cand vi din o viata fara grija ghiriei,a mancari etc,si apoi te trezesti in 4 pereti fara nimic,cu un pat si grija ca nu vei gasi de munca,nu pot spune ca nu ma-m atasat si de el putin,imi lipseste,dar era aceea iubire si aceea libertate de care aveam nevoie.
voi credeti ca un om se poate schimba atunci cand iubeste o femeie?
va multumesc pentru sfaturile voastre.
garbo206945
Postat pe 15 Iulie 2011 17:20

lupul isi schimba parul,dar naravul ba...

parerea mea...
patania mea,experienta mea...
cu ce "hiba" ne nastem,cu aceea plecam.....din pacate

in rest...iubiti-va cat puteti,cu defecte sau fara...dar mai ales fara prejudecati...


LILO
Postat pe 15 Iulie 2011 17:27
he he..,pentru fraza de la sfarsit,mai ca-mi vine sa te pup..auzi..?
roby_cado
Postat pe 15 Iulie 2011 19:52
De la: garbo206945, la data 2011-07-15 17:20:30nu pot spune ca nu ma-m atasat si de el putin,imi lipseste,dar era aceea iubire si aceea libertate de care aveam nevoie.
voi credeti ca un om se poate schimba atunci cand iubeste o femeie?
va multumesc pentru sfaturile voastre.


nope. nu. un barbat nu se poate schimba cind iubeste o femeie.
Asa cum nici femeile nu se schimba radical.

Se va comporta un timp altfel si treptat va reveni in felul lui de-a fi.
Daca relatia nu a mers pina acum, probabil niciodata nu va merge mai bine de atit. Indiferent cit iti lipseste el - poate sa ti lipseasca pina te dai cu capul de pereti la propriu. Solutia optima este sa mergi mai departe.
quasaria
Postat pe 15 Iulie 2011 20:21
opaaaaaaaa, cica esti o concurenta noua...???
la ce?
la ce concurezi?
ca deh, tre sa stim si noi!
amu vad ca toti dau sfaturi si vin cu idei.... dar nu reiese de nicaieri la ce esti concurenta?
alfheim
Postat pe 15 Iulie 2011 23:04
la concubin, neatentule....
dor72
Postat pe 15 Iulie 2011 23:10
nu cred ...!
cred ca concurenta la alergatura peste mari si tzari...!!!
pai era in italia, vine in romania, aterizeaza in anglia...
urmatoarea postare o sa fie din portugalia si dupa ea citim postari din olanda....
pana la iarna mai colinda frantza si guatemala...
alfheim
Postat pe 15 Iulie 2011 23:22
gresit! china, nene...

ah...stai ca voi nu o stiti p-aia cu china, hehehe
michelle_
Postat pe 15 Iulie 2011 23:42
pai am zis pe la iarna guatemala...
si anul viitor ... de anul nou chinezesc urmeaza si china ... ca-i plac tare mult artificiile si dansul dragonilor...
alfheim
Postat pe 15 Iulie 2011 23:49
Nu poti vorbi asa de o pers pe care nu o cunosti,daca am stat in italia,am stat la munca,apoi am cunoscut acest italian,ne fiind atat de fericita m-am intors in romania,avand un var in Anglia,el mia dat o mana de ajutor,sa incerc aici la munca,nu am venit de drag sau ptr distracti,am venit sa pot munci,cum la noi in tara nu se gaseste de munca,ce era sa fac,nu este de ras,eu cer doar sfaturi seriose pe Garbo,dar daca santeti inscrisi sa radeti de pers care stau rau e mai bine sa nu ma raspundeti.lasati pe alti care stie sa dea un sfat,nu sa isi bata joc
Va multumesc
garbo206945
Postat pe 16 Iulie 2011 19:00
ok! esti tare la concubin ma gindisem si eu da cine stie ?....oare mai sunt concurenti de felul amicului mai cu timp liber daca se poate.....
garbo133521
Postat pe 17 Iulie 2011 09:46
"Nu cred ca e atat de patetic,eu am cerut un sfat prietenesc,o parere,chiar daca am 30 ani sant momente in care nu sti pe ce strada sa o iei."

945, uite aici un sfat prietenesc, dezinteresat: Pune mana de mai citeste nitel. Iti recomand, cu toata seriozitatea, o carte de gramtica limbii romane! Este o parere, a mea, desigur!
panty_C
Postat pe 17 Iulie 2011 10:40
Va multumesc din suflet la toti cei care mi-ati dat un sfat,in bine sau in rau.
Decizia mea este de a ii mai da o sansa,poate cine stie un om se va schimba.
Vreau sa mai incerc,el sant convinsa si stiu ca ma iubeste,poate aceasta despartire la facut si pe el sa isi dea seama ce este mai important in viata,santem despartiti de o luna iar in acest timp eu am tinut legatura cu el pe net,am vorbit tot timpul cu prieteni nostri si familia lui,la care ei mi-au asigurat ca el nu mai bea si ca este foarte schimbat.
Nu pot spune ca nu imi este teama,dar voi face tot ce pot sa il duc pe strada cea buna,apoi se va vedea.
Stiu ca poate nimeni nu crede in schimbare dar totusi este bine sa incerc.
Voi ce parere aveti?se merita sa mai dau o sansa la un om care se roaga sa ma intorc la el ca ma iubeste si va fi altul de data aceasta?
garbo206945
Postat pe 17 Iulie 2011 21:03

ne-ai intrebat o data, ti-am raspuns, in majoritate, ca nu. Acum scrii ca tu totusi ii mai dai o sansa.
Si ne mai intrebi o data daca e bine?!
Tot aia o sa zicem... Oricum, tu fa ce consideri ca e mai bine sa faci - bafta.
quasaria
Postat pe 17 Iulie 2011 21:10
Dar cel mai bine si cel mai bine este sa reinventezi punctul, virgula si pauzele. Gandirea personala, ca sa poata fi transmisa intr-o forma inteligibila pentru semenii tai, are nevoie de o oarecare prelucrare cu ajutorul unor semne. Aceste semne, impreuna formeaza cum zicea si pantera, gramatica, topica, sintaxa unei limbi. Asta daor daca vrei sa comunici cu altii, nu e obligatoriu!
As_ninge
Postat pe 17 Iulie 2011 21:20
mie de data asta mi se pare ca n-a omis decit o cratima, deci care e problema....
quasaria
Postat pe 17 Iulie 2011 21:25
Q, sper c nu ai ntrebat serios de problem...
Asta, bineneles, dac te-ai raportat doar la gramatic. Eu am gsit vreo 3 numai n primele dou fraze, cea mai tare e aia cu "v mulumesc la toi". Da', m rog, hai s zicem c trebuie i semialfabetizaii s triasc i s aib dileme...
A, i mai e una la fel de tare, gura mamii lui de dativ! Aia cu "s mai dau o ans LA UN OM"...
Pe celelalte nu le mai spun, c-s doar de umplutur fa de astea.
Thor_again
Postat pe 17 Iulie 2011 21:42
moshule...

matale pe unde umbli,bre?
esti in tratamente,ceva?
iasomia
Postat pe 17 Iulie 2011 21:51
Mami, s nu zici c -o fo' dor!
Muncesc, mmic, am de definitivat dou cd-uri anul sta. Nu prea mai am timp de altele, doar cnd mi amintesc, uneori, c mai exist garbo et comp.
Thor_again
Postat pe 17 Iulie 2011 21:54
ii ziceam io lu' japitza aia mica...ca de la toamna ne-o apuca ,acu' ne luaram cu alte halea...

mami..

nu cred ca-i zice dor,da' m-am bucurat ca te-am vazut,cucoanele au fost in pase d-alea astazi p-aciulea,stii talica...
plus ca am avut si eu chef de un pic de sporavaiala..
sa ne dai si noua muzici.
felicitari,torache....
iasomia
Postat pe 17 Iulie 2011 22:00
Se face, mami. Cnd o fi momentul, v anun eu de unde s v luai dedicaiile
Thor_again
Postat pe 17 Iulie 2011 22:28

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
cum sunt 144 De la: liaiedera 30 Mai 2010 19:25
voi ce ati face in locul meu? 37 De la: garbopesty 23 Decembrie 2011 01:36
A doua casatorie 56 De la: garbo_405939 23 Septembrie 2014 11:38
sotul meu prefera sa faca alceva decat sa facem sex 58 De la: garbo264724 8 Septembrie 2015 13:02
A cumparat cineva genti de pe manuels.ro?? 1 De la: garbo_506298 4 August 2020 11:31
Setari Cookie-uri