fidelitatea in cuplu

vezi Q...de-aia e din ce in ce mai rara...ptr ca e prost inteleasa
si sunt convinsa ca multi din cei care spun ca iubesc si sunt iubiti....habar n-au ce inseamna
eladaela
Postat pe 3 Martie 2011 14:38
mda, si asta e o chestie destul de trista...sa traiesti o viata intreaga si nici macar sa nu stii ce e aia sa iubesti.
quasaria
Postat pe 3 Martie 2011 20:23
mie macar mi-a ramas amintirea....amintirea unei iubiri adevarate si o iluzie de 18 ani...
la fel de trist e si sa o ai si sa nu o vezi,iar cand iti dai seama sa fie prea tarziu....
eladaela
Postat pe 3 Martie 2011 21:46
uneori prea tirziu e chiar prea tirziu. Asta e.
quasaria
Postat pe 3 Martie 2011 22:16
eu stiu asta foarte bine....
de-asta am si spus ca mi-a ramas...amintirea...
eladaela
Postat pe 4 Martie 2011 08:17
De la: betty37, la data 2011-03-03 13:21:57 Dorulet..mai stiu una..Cine vorbeste mult,Nu spune nimic!



Si tu de aceea vorbesti atat "de putin"?
S-apoi Eminescu le avea si el pe-ale lui, nu?
Sau mai bine uita-te putin la Charmelen si la Thor...si sa imi spui daca mai e valabil
dor72
Postat pe 4 Martie 2011 14:09
De la: quasaria, la data 2011-03-03 22:16:55uneori prea tirziu e chiar prea tirziu. Asta e.


Macar acum beliti bine ochii!
Sa n-o m,ai dati din nou in bara
SAL
Postat pe 4 Martie 2011 14:13
766, era suficient emoticonul...
dor72
Postat pe 4 Martie 2011 14:19
766, poate ca noi am belit tot ce era de belit da'a gresit alalalt...
quasaria
Postat pe 4 Martie 2011 21:26
De la: eladaela, la data 2011-03-03 21:46:13mie macar mi-a ramas amintirea....amintirea unei iubiri adevarate si o iluzie de 18 ani...
la fel de trist e si sa o ai si sa nu o vezi,iar cand iti dai seama sa fie prea tarziu....


Iubirile trec - amintirea ramane. Holograf,parca?
Allegra
Postat pe 4 Martie 2011 21:29



daca e frumoasa...amintirea,e o.k

vh2 canta o melodie care se numeste asa,dar poate si holograf
eladaela
Postat pe 4 Martie 2011 21:36
Oamenii care se iubesc sunt fideli - nici n-au ochi pentru altii , nici prin cap nu le trece sa provoace cea mai mica suferinta partenerului.
Cand intr-un cuplu apare infidelitatea - acel cuplu poate ramane impreuna - dar motivatia nu mai e iubirea - pot fi alte considerente - copii, bunuri materiale, considerente sociale, frica de abandon, de singuratate etc.
"Te iubesc si te iert ca m-ai inselat" - suna nobil - dar nu e de fapt decat o forma cosmetizata a lui "Mi-e frica sa raman singura, ma tem sa recunosc ca m-am inselat "
Lady_Di
Postat pe 5 Martie 2011 02:59
Dorulet 72,ai dreptate!Cand ai-ai! mie-mi place si de Thor si de Charmelan! Da cand spun ei multe,intelegem noi putin,dar si cand spun putin...mama cate spun! Eu vorbesc mult...deformatie profesionala!Te pup!
elisabeta_boia
Postat pe 5 Martie 2011 10:15
Da inseala si tu o sa-ti fie mai usor sa treci peste,//vorbesc din experienta.
garbo178052
Postat pe 5 Martie 2011 12:26
De la: eladaela, la data 2011-03-04 21:36:22


daca e frumoasa...amintirea,e o.k

vh2 canta o melodie care se numeste asa,dar poate si holograf


Ai dreptate,nu era Holograf.
Greseala a fost a mea.
Allegra
Postat pe 5 Martie 2011 16:37
"fidelitatea in cuplu"

...FIDELITATEA?!?!?! AA AA AA
"notiune" demuuult expirata
inca de pe vremea lui adam si eva
oare DC or fost izgoniti din paradis

ai?!?!? aud?!?!?

LILO
Postat pe 5 Martie 2011 16:44
sunt pria naive ;
garbo186753
Postat pe 5 Martie 2011 20:02
eladaela
Postat pe 5 Martie 2011 20:04
De la: betty37, la data 2011-02-26 00:30:43Crestinesc;NU infidelitatii!! Uman:sa nu stie nimeni,nimeni..decat cei doi inpricinati..si nici ei sa nu recunosca...In viata,uneori si monciuna e necesara! Nu poti sa-i ceri unei femei sa nu aibe o aventurica colea,discreta..cand ea are acasa un sot..paralizat!Nu poate nici sa-l lase"la greu si la bine",nici sa-l umileasca facand ceva fatis..dar nici sa ..posteasca asa de tanara?! Atunci,e parca o binefacere..infidelitatea!Sau daca sotul e plecat luni intregi la facut bani...de aceia-i SFANT telefonul,anuntati ca veniti acasa!E mai ieftin decat un ..divort!Eu sunt PENTRU...dar SECRETA!!!Nici la popa nu se spune..doar in particular la D-UL!El iarta ptr ca intelege!!


Da, da...bravo. Nu se spune nici la popa...da' aici se poate..ca nu ne stie nimenea. Hai, bagati fetelor....spovediti-va la ''sfanta Garbo''...
cessy_wass
Postat pe 5 Martie 2011 21:26
De la: Allegra, la data 2011-02-26 17:38:24A,da?
Uita-te-n ochii mei atunci.


Eu, eu...am vazut prima. Ai inselat tot ce-ai prins...asa-i?
cessy_wass
Postat pe 5 Martie 2011 21:32
Fidelitatea e asa: eu te iubesc, tu ma iubesti. eu te respect, tu ma respecti. eu nu te mint, tu nu ma minti. Cand o egalitate din cele trei variabile dispare, s-a dus dracu' fidelitatea.
Iar cand ajungi sa inseli in situatia data, nu te simti mai vinovata decat te-ai simti cand infuleci pe ascuns o prajitura in plus desi esti la dieta. Pentru ca in mintea ta, ai avut un motiv care devine automat scuza. Asta in cazul unei femei. Barbatii nu au nevoie de motive si scuze. La ei e nativ.
Toti inseala sau sunt gata sa o faca. Cei care nu au facut-o inca, nu au gasit ocazia prielnica ori nu au avut motivul determinant.
Nici unii, nici altii nu sunt de condamnat. Sunt doar constienti sau nu de consecintele faptelor lor;
nepasatori sau ingrijorati de urmari. Sigur e un lucru: atata timp cat exista iubire, respect si adevar in cuplu, exista fidelitate. Si o consider o piatra in temelia unui cuplu.
cessy_wass
Postat pe 5 Martie 2011 22:05
De la: Allegra, la data 2011-02-26 14:48:03Nu prea cred ca adrian e genul de om care-si pune intrebari. Ba nu,gresesc! E genul care "shoots first and asks questions later".

Parerea mea,desi nimeni nu mi-a cerut-o: de fidelitate se cramponeaza cei care au fost inselati inainte sa aiba ei insisi ocazia s-o faca inca,inaintea celuilalt. Orgoliosi pt care repararea mandriei ranite conteaza mai mult decat repararea defectelor de caracter care i-au adus aici in primul rand.


Parerea ta e un punct de vedere interesant. Adica e la modul ''care sare primul parleazul''. Numai ca se pune problema asa: daca cel inselat si cu mandria ranita nu a avut ''defecte'' de caracter care sa genereze infidelitatea partenerului? Nu ar avea dreptul sa se ''cramponeze'' de fidelitate?
cessy_wass
Postat pe 5 Martie 2011 22:15
De la: garbo178052, la data 2011-03-05 12:26:59Da inseala si tu o sa-ti fie mai usor sa treci peste,//vorbesc din experienta.

052,"inseala si tu" e cea mai mare aberatie pe care o aud la subiectele astea....
TU te culci fix cu cine vrei - nu cu cine te determina alalalt sa o faci sau sa n-o faci. Nu esti marioneta lui. Nu el, prin ceea ce face, decide daca TU simti sau nu atractie pentru altcineva.
E ca si cum ti-ar spune "du-te cu X" si tu ai zice bine, honey...daca tu asa ai hotarit....
quasaria
Postat pe 6 Martie 2011 09:52

Pe cuvant ca m-a bufnit rasul!
Allegra
Postat pe 6 Martie 2011 09:58
Cessy...

Scos din context,"uitate-n ochii mei" poate fi interpretat si rasinterpretat. Aia e varianta care iti convine tie,probabil.

Punctele de vedere sunt la liber,nu trebuie neaparat sa coincida ale mele cu ale tale.
Insa un om care se crede fara "defecte" de caracter (asta dandu-i dreptul sa se cramponeze de infidelitatea partenerului) are cel mai mare defect dintre toate: o parere prea buna despre sine.
Allegra
Postat pe 6 Martie 2011 10:03
chestia cu "sa se cramponeze de infidelitate" chiar e de ris... ce mama ma-sii, ne cramponam ca mai sint 1,2, 10 in relatia dintre noi... Sa fie acolo... fara numar.
Vreun motiv de cramponare ca atunci cind mi-as fi dorit sa fiu cu el era cu alta? Nici unul.
Ca sa citez o..persoana apropiata: da'ce, maine nu e o zi? Ai murit daca nu eram ATUNCI cu tine?
quasaria
Postat pe 6 Martie 2011 10:11
cessy..."nu a avut defecte"....nu exista
ceea ce ptr mine a fost perfect,ptr el nu a fost
daca ptr mine nu erau defecte,ptr el erau
daca nu a fost capabil sa accepte aceste "defecte" sau sa ma ajute sa le vad si sa schimb ceva si a preferat sa caute "calitati" in alta parte....drum bun si cale cu hopuri...
eladaela
Postat pe 6 Martie 2011 10:53
Fidelitatea e caracteristica celor puternici, celor ce au ales partenerul potrivit - cel mai potrivit - celor ce nu se impiedica de un flirt, celor ce gandesc inainte de a face . Fidelitatea e consecinta unor insusiri ale ambilor parteneri de cuplu.
Daca doar unul se incadreaza in tipare, celalalt va gasi modalitatea sa evadeze. Iar afirmatia "te iubesc, nu vreau sa te pierd" nu-si mai are sensul pentru niciunul. O persoana fidela gaseste modalitati de a trece peste perioadele de absenta /incapacitate ale partenerului/ partenerei fara a se implica intr-un adulter.
Ar fi perfect daca fiecare ar putea evalua lucid si obiectiv comportamentul infidelului, dar iubirea nu e un sfetnic bun. E dificil sa uiti ca iubesti si sa rupi o relatie care a devenit triunghi. Nu exista retete, nici psihologii nu pot sa ajute, nu trece si nu iarta. Infidelitatea lasa urme adanci si afecteaza mai multe persoane decat cele implicate in cauza. indiferent de sfaturi, reguli, principii fiecare cuplu decide doar impreuna ce e corect.
garbo187644
Postat pe 6 Martie 2011 21:55
adica....pinguinilor....
eladaela
Postat pe 6 Martie 2011 22:03
imi place este foarte frumoasa ;poezia ta ;
garbo186753
Postat pe 7 Martie 2011 10:28

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Cum sa plec daca il iubesc? 114 De la: garbo_405939 23 Septembrie 2014 11:39
fiti blanzi, am 2 copii si vreau sa fie bine 14 De la: garbo_9309 11 Decembrie 2012 21:25
cel mai frumos lucru din viata ta 1 De la: garbo014633 23 August 2009 11:17
sunt absurda? 44 De la: mirajdan 3 August 2011 04:29
Un sfat va rog ... 8 De la: Lara777 22 Septembrie 2015 23:04
Setari Cookie-uri