divort

Si inca ceva stimata doamna si colega.Viata langa sot nu iti aduce numai bucurii, ci si necazuri. Daca Dvs. aveti impresia ca viata langa un barbat este de ciocolata, cred ca ati dormit si ati visat frumos.Dar cred ca stiti ca visele uneori sunt inlocuite si de cosmaruri.
garbo172845
Postat pe 20 Februarie 2011 15:33
Buna,am citit acest mesaj al tau si-mi vine greu sa cred ca e real, sincer imi pare rau si cred ca nu ti-e usor insa la fel cum au spus multi altii totul depinde de tine.Problema este ca el a inceput sa se drogheze si nu stiu cum va reusi sa se lase....poate asta e cel mai grav lucru deoarece nu stii niciodata ce ar putea sa-ti faca tie sau copilului fiind sub influenta drogurilor. Sincer parerea mea este ca traiesti aproape de niste oameni f periculosi si aici ma refer la prietenii sotului tau si chiar si la el.Daca acestia afla (poate de la sotul tau)ca tu esti impotriva lor ei ar putea sa-ti faca orice ca nu cumva sa mergi sa-i denunti. Nu trebuie sa-mi urmezi sfatul, eu spun doar ce as face eu: as astepta pana as naste ,nu as mai spune absolut nimic iar dupa nastere la cateva saptamani dupa ce s-ar obisnui si el cu copilasul l-as lua la o discutie f serioasa si i-as spune cum vreau sa-mi cresc copilul si langa ce fel de tata. Daca dupa ce vede copilul nu va dori sa se schimbe atunci nu va avea nici o sansa mai tarziu. Daca intradevar va dori sa va urmeze puteti merge impreuna din nou in strainatate unde cu siguranta va gasi ceva de lucru iar tu la cateva luni daca nu va veti descurca poti sa cauti si tu ceva de lucru. Insa sincer daca intradevar ar dori sa iasa din acea gasca eu cred ca acei nemernici nu vor sta linistiti. Daca lucrurile nu se vor intampla precum iti doresti tu eu zic sa faci tot posibilul sa pleci de langa el si sa traiesti pt copilasul tau pt ca Dumnezeu va va ajuta chiar daca acum ti se pare totul imposibil.Mult succes si sa fie totul asa cum e mai bine pt tine.
garbo029686
Postat pe 20 Februarie 2011 15:46
ma scuzi stimata doamna. n a zis nimeni k viata este roz alaturi de un barbat. dar doamna de mai sus kre a deskis acest topic .are o problema serioasa.. un sot neserios.. cel mai probabil vitor infractor si actual drogat?! treb sa isi creasca copilul in asa familie? ce sa invete sa devina si el la fel k tati? sa se skimbe rare sanse. cunosc 2 persoane in aceasta situatie. ambii mai devreme sau tarziu si au pierdut sotia si copilul...
kristina21
Postat pe 20 Februarie 2011 15:46
fii linistita kiar si sub influenta droguriilor nu ii va face nimic. doar dak nu cumva el era violent si dinainte. si ea tot certandu-se sa poata sa de-a in ea. in rest omul este lucid ..stai linistit.din cate am citit prbl lui este k nu vede nimic rau prin a se droga... dar nu intelege k asa nu va ajunge bine si k acum are o familie si o responsabilitate. eu n am varsta si experientza neceasara sa dau un sfat in situatia asta.. ma gandesc si la copil .. dar ma gandesc si la mediul in kre ar creste.. mult succes .
kristina21
Postat pe 20 Februarie 2011 15:51
in primul rand femeia n-are nici o vina k sotul s-a schimbat radical......asa sunt unii barbati dupa casatorie parca zici k sunt posedati ..se apuca de baut de femei etc......de ce dracu sunt numai lapte si miere pana se ajunge la pasul cel mare??....femeia de unde sa stie ca se va schimba radical mai ales daca traieste in aceeasi casa si vede k se inteleg super?!!....ce cred eu este k li se urca la cap si au impresia k acum pot sa faca ce vor ei deoarece se simt patronii femeilor dupa casatorie.........important este ce va face ea de acum incolo.....chiar nu stiu ce sfat sa dau,nici pe strada nu poate sa se duca in conditia asta...

draga mea....daca nu te bate si nu e asa de crizat ....incearca sa porti o discutie fff serioasa fara tipete urlete...uite-te cu tristete la el si spune-i ceea ce simti....si spune-i s se puna in locul tau....poate reactioneaza....dar nasol daca Doamne fereste o fi deja dependent atunci nu vad iesire pt k tre s ajute mai multe persoane nu te descurci singura asta e clar....daca el nu vrea s se laseee tu poti s te dai si cu curu de pamant
biank_85
Postat pe 20 Februarie 2011 16:01
Buna Georgiana. Atragandu-mi atentia titlul "Divort", am citit din intamplare povestea ta, Orice suparare de-a ta se transmite si copilului. Ai mare grija, daca poti pleca la parinti sau in alt loc unde ai liniste, fa-o. Daca consideri ca sotul tau nu va fi un tata potrivit, lasa-l. Eu am crescut singura un copil de la 20 de ani, fara sa ma marit cu tatal si fara sa cer nimic de la acesta, nici macar recunoasterea paternitatii. Nici nu/ti inchipui ce liniste am avut si libertate de al forma cum cred eu ca e mai bine. Prezenta unui tata in viata fiului sau e uneori daunatoare in ceea ce priveste formare si dezvoltarea lui psihica. M/am maritat cu alt barbat cu care am mai facut un baiat. Astfel vad diferenta intre a creste cu sau fara tata. Tatal e bun pt ca reprezinta suportul financiar, dar copilul cu tata este terorizat, frustrat de severitatea lui. Curaj. In viata trebuie sa ai curaj. Reflecteaza la ce ti-m spus.
garbo189029
Postat pe 20 Februarie 2011 16:05
ma doare capu cu voi....toata lumea "divorteaza, divorteaza"....unde sa se duca ..ii oferiti voi casa cumva, bani s se intretina pe ea si pe copil? intr-o casnicie tre s fi si la bine si la rau...omu trece printr-o perioada grea cu droguri astea...ea tre s incerce sa-l ajute mai ales k il iubeste si poate si el pe ea..na daca s-au luat...daca vede k nu aj la nici un rezultat atunci da divort...dar nu poti asa pur si simplu sa intorci spatele.......linisteste-te cum ti-au mai spus si altii..discuta frumos nu te enerva macar in perioada asta...dupa ce nasti iar s fii relaxata o perioada si sa tot incerci incet incet sa-l convingi sa se lase de anturaj si de droguri....nu e sf lumii eu cred k se poate rezolva....barem nu e alcoolic notoriu care vine acasa si iti umfla ochii...
biank_85
Postat pe 20 Februarie 2011 16:34
garbo120664
Postat pe 20 Februarie 2011 17:33
Eu zic sa nu te grabesti e totusi viata unui copil in joc. Asteapta! Probabil trece printr o perioada dificila... va fi tata! E sigur la fel de speriat ca si tine de ceea ce va face de acum inainte. Un copil e o responsabilitate! Nu zic sa lupti cu el si prietenii lui, dimpotriva lasa i putina libertate, lasa l sa se convinga singur ca greseste, tu gandeste te la tine si copil acum, e usor sa fugi, e mai greu sa ramai!
cebella
Postat pe 20 Februarie 2011 19:32
adunate nu esti singura ,respectate chear de iti e greu ,daca nu fai un pas cind e momentul sa zis cu tine ,doar fi atenta si mai lasa putin pina nasti poate asa realizezi ce avere ai cistigat
papagal
Postat pe 20 Februarie 2011 20:22
Pacat.Eu cred ca de fapt nu i-ai cunoscut niciodata adevarata fata.Eu am 22 de ani de casnicie si nu am depins niciodata de sotul meu . Cred ca e groaznic sa treci prin asa ceva dar Dumnezeu ,cu siguranta o sa te ajute sa treci peste asta. Sfatul meu e sa ramai langa el pana reusesti sa iti gasesti un sprijin financiar . E greu dar tre sa te gandesti la bebelus.O sa ai nevoie de mule lucruri pentru el si cand nasti si dupa si fara un venit... Iti doresc multa sanatate si putere sa treci peste toate aceste momente grele si iti mai doresc sa-ti dea Dumnezeu un bebelus sanatos!
garbo092553
Postat pe 20 Februarie 2011 20:23
Si inca ceva:Nu lua in seama rautatile onor "doamne "care au inpresia ca sunt f destepte daca judeca pe altii. E usor sa judeci dar e mai greu sa ajuti si sincer ,eu cred ca ai nevoie de ajutor nu de critici. Nu stiu cati ani de casnicie are doamna care comenteza aiurea dar ar trebui sa inteleaga ca sunt si oameni care au nevoie de ajutor nu de comentarii rautacioase.
garbo092553
Postat pe 20 Februarie 2011 20:30
Si inca ceva:Nu lua in seama rautatile onor "doamne "care au inpresia ca sunt f destepte daca judeca pe altii. E usor sa judeci dar e mai greu sa ajuti si sincer ,eu cred ca ai nevoie de ajutor nu de critici. Nu stiu cati ani de casnicie are doamna care comenteza aiurea dar ar trebui sa inteleaga ca sunt si oameni care au nevoie de ajutor nu de comentarii rautacioase.
garbo092553
Postat pe 20 Februarie 2011 20:30
cum,singura ai spus in el nu poti baza.deci renunta.dk ii vezi adevarata fata e un inceput. nu plusa nr nefericitilor,acum sunteti 2,in scurt timp veti fi 3.stop.adreseaza-te medicului de famile.parohului tau dk nu ai alta ruda care sa te ajute .esti puternica dk ai vaz de la inceput succes .
DRAGOBETE
Postat pe 20 Februarie 2011 22:37
Buna! Sfatul meu este sa crezi in tine sa fii puternica sa duci sarcina pina la capat si sa cresti acest copil ca D- zeu te va ajuta iti promit .
Si eu am fost insurat ca dupa ce sa nascut baiatu fosta a inceput sa ma insele iar eu fiind baiat bun am tacut de dragu baiatului ca ea sa ne abandoneze cind baiatu avea 3 ani si LA-M CRESCUT SINGUR DE LA 3-4 ANI CA APOI SA MA AJUTE SI PARINTII CIND AU VAZUT CE BAIAT ISTET SI FRUMOS ESTE IAR ACUMA ARE 6 ANI SI E FOARTE FERICIT ... SI TIE ITI UREZ BAFTA SI NU TE LASA LUPTA SI MAI TIRZIU AI SA FII FERICITA DE AVEREA PE CARE O SO AI SI AI SA GASESTI SI PE CINEVA CARE O SA TE MERITE


clau7777
Postat pe 21 Februarie 2011 03:32
Pe cat de greu este pe atat de simplu se pot schimba toate. Pune pe o hartie ce te retine langa el si ce ar trebui sa te retina.Gandeste-te ce va urma si pune tot pe hartie. Apoi a doua zi citeste si ia o hotarare.Nu merita oare sa fii si tu linistita? E greu si asa.D-apoi daca nu esti sprijinita de partenerul de viata. In ceea ce priveste faptul ca te-ai "cunoscut" inainte de casatorie sau nu, Dumnezeu le stie pe toate si cine nu a gresit poate sa arunce cu piatra. Sfaturi vei gasi la toata lumea, de tot felul, dar de acum ar fi bine sa te gandesti la copil si apoi la tine.Cum crezi ca va fi dupa ce vei naste?Acest iresponsabil va deveni responsabil sau te va santaja cu lipsa ta de experienta, cu lipsa de bani, cu copilul ? Ce te face sa crezi ca se va purta cum trebuie cu copilul?Sti ce inseamna pentru copil trauma psihica prin care treci? Fa-ti draga mea bagajul si vino acasa la ai tai, care te vor sprijini orice ar fi. Daca nu te simti pregatita sa-ti cresti copilul, afla ca nimeni nu este inainte de a-l avea. Nu conteaza prea mult nici varsta la care vine si nici conditiile.Primul copil oricum lasa o serie de intrebari mai mari sau mai mici in sufletul mamei.Dar cata bucurie aduce...Este o implinire pe care multi o au si nu constientizeaza acest dar. Bucura-te de copilul tau si incearca sa te desparti inainte de nasterea lui este sfatul meu. Ai grija de tine.Te pup si succes.
dragalina
Postat pe 21 Februarie 2011 08:46
De la: Georgiana_mika, la data 2011-02-15 17:04:27Multe femei nefericite am vazut pe aici! Din pacate sunt si eu una dintre ele viata mea de cuplu a inceput de curand si din pacate pt mine ia sfarsit prea repede! Povestea incepe cam asa...Ne-am cunoscut acum aproape 2 ani in Austria, lucram amndoi in acelasi local! Ne-am placut , ne-am indragostit zic eu iar dupa un timp am plecat amandoi de acolo in cautarea unui loc mai bun, si am plecat in Germania impreuna, cand colo ce sa vezi, am ramas insarcinata pana atunci eu nu imi doream o familie stiind ca nu sunt preagtita sunt prea tanara , bla bla. Dar la aflarea acestei vesti parca totul s-a schimbat! Nu am putut renunta la copil nici eu nici el, el era nespus de fericit si pe mine asta ma facuse sa uit defapt ca pana nu demult eu nu imi doream inca o familie Ok, ne-am zis luam viata in propriile maini si ne facem o familie impreuna, i-am anuntat pe toti de acasa, ce sa vezi lumea entuziasmata fericita , Ne-am decis sa venim acasa sa lasam vietile pe care le-am avut in urma si sa incepem o noua viata mai frumoasa bazata pe iubire incredere, corectitudine... Am venit ne-am casatorit repede, ne-am descurcat un timp pana cand... am ramas fara bani el negasindu-si nimic in tara de lucru... de aici a inceput sa se duca tot la gunoi... s-a bagat intr-o gasca de interlopi care se ocupa cu trafic de femei droguri una alta... ii cunosteam si eu din pacate de pe vremea cand eram in austria, dar nu ma asteptam sa intre in gasca lor... imi spunea ca merge sa faca bani si aflam ca el mergea in baruri cu acei tipi sa fure si mai mult sa se drogheze ... nu mi-a venit sa cred... Lui i se pare ceva normal, nu isi da seama ca cea ce a inceput sa faca nu e bine deloc pt noi si pt viitorul nostru copil. apropo sunt in luna a 8 a. cand il rog sa inceteze cu ei imi spune ca aceia sunt prietenii lui si cu ei face bani ( mai bine zis fura) si daca se drogheaza nu are nimic ca doar nu ma inseala...pffff ... nu pot sa imi imaginez cum de in asa scurt timp s-a schimbat in halul asta... eu vreau sa o termine cu ei sau o termin eu cu toata casnicia asta!! am ajuns sa il privesc cu ura si cu durere in acelasi timp... ma distruge complet faptele lui, plang non stop am slabit in loc sa ma ingras... mi-e frica si sa nu pierd sarcina... scuze ca m-am lungit cu povestea prea mult... astept un sfat ceva


e foarte greu sa fi singura cu un copil mic . dar e mai greu sa fi singura, cu un coip mic si un sot drogat. incearca sa vorbsti cu mama ta, sa mergi la ea, sa stati impreuna macar un timp pana vei putea sa te angajezi si tu. nu ai dreptul la indemnizatia pt cresterea copilului, vei beneficia doar de aloctia pt copil, care e de 200 ron in primii doi ani - aproximativ. nu te vei descurca cu bani acestia.
mult succes, sa ai un copil sanatos, si nu uita sa te rogi la dumnezeu. poate reusesti sa vorbesti si cu un preot, sa te linisteti un pic sufleteste.
iti doresc toate cele bune si nastere usoara.
yustiii
Postat pe 21 Februarie 2011 09:05
Te-ai gandit ca va afla (ce,de ce si cu CINE ai facut inainte)??????
Te-ai gandit ca nu te va putea aprecia si intelege?
Ai fost o alta jucarie sexuala
Asa ai fost mereu
Ce mai vrei?
Fa-ti o situatie si atunci TU hotarasti.
Pana atunci..........esti o unealta sau mai rau.....................un gunoi.
Regret duritatea dar.................ai ales si poate erai necoapta.
Poate....................
emanuela75
Postat pe 21 Februarie 2011 09:11
De ce nu faci altfel?? Pune-ti pe hartie parti bune si parti rele ale relatiei. Vezi, care din cele doua dau cu plus si abia atunci incepi sa gandesti ce vrei cu adevarat!!! Nu -ti dai seama ca este vorba de un copil?? Ce puteti sa-i oferiti impreuna bebelului??? Daca stai cu el, ii oferi mancare mai multa sau mai buna?? Daca da, cu ce pret??? Crezi ca daca tu te distrugi, el o sa poata avea grija de puiut??
Chiar daca situatia familiei tale este un pic dificila momentan, cred ca o sa se rezolve toul in timp. Totul este sa-ti doresti sa rezolvi aceasta situatie. Puiul de om nu are nicio vina ca vine pe lume in asemenea circumstante si tocmai de aceea tu, ar trebui sa fi prima care il ocrotesti. Stii foarte bine ca, toate trairile mamei se transmit la fat!! Vrei sa-ti distrugi copilul inainte sa te bucuri de el?? Si pentru ce?? pentru un paria care nu este constient ca va fi tata?!
Esti o femeie puternica, asa cum ai spus-o chiar tu. Schimba-ti atitudinea si o sa vezi ca toatul o sa se rezolve. Daca nu, iti va parea rau mai in tarziu.
Eu iti doresc tot binele din lume si sa fi TARE!!!
catalina_antoniade
Postat pe 21 Februarie 2011 09:18
De la: biank_85, la data 2011-02-20 16:34:13ma doare capu cu voi....toata lumea "divorteaza, divorteaza"....unde sa se duca ..ii oferiti voi casa cumva, bani s se intretina pe ea si pe copil? intr-o casnicie tre s fi si la bine si la rau...omu trece printr-o perioada grea cu droguri astea...ea tre s incerce sa-l ajute mai ales k il iubeste si poate si el pe ea..na daca s-au luat...daca vede k nu aj la nici un rezultat atunci da divort...dar nu poti asa pur si simplu sa intorci spatele.......linisteste-te cum ti-au mai spus si altii..discuta frumos nu te enerva macar in perioada asta...dupa ce nasti iar s fii relaxata o perioada si sa tot incerci incet incet sa-l convingi sa se lase de anturaj si de droguri....nu e sf lumii eu cred k se poate rezolva....barem nu e alcoolic notoriu care vine acasa si iti umfla ochii...
1=adica sa nu divorteze...?! 2=CRED CA "habar-n-ai TU ,CE INSEAMNA >a te droga = 3=ASTA-I MAREA GRESEALA A FEMEILOR !!!=>barbatul trebuie sa intretina "femeia,copilul ,etc...!! 4= DUDUIA daca CHIAR ISI IUBESTE PUIUL DIN BURTA >CERE AJUTOR >LA PROTECTIA COPILULUI >SI PRIMESTE >CASA ,AJUTOR DE NASTERE CONSILIERE >IN COLECTIVUL ALTOR FEMEII >>>>CARE AU AVUT GRIJA SA SE DETASEZE >>>PENTRU AS SALVA PUIUL SI SUFLETUL !!!!
garbo001084
Postat pe 21 Februarie 2011 09:38
De la: garbo001084, la data 2011-02-21 09:38:41
De la: biank_85, la data 2011-02-20 16:34:13ma doare capu cu voi....toata lumea "divorteaza, divorteaza"....unde sa se duca ..ii oferiti voi casa cumva, bani s se intretina pe ea si pe copil? intr-o casnicie tre s fi si la bine si la rau...omu trece printr-o perioada grea cu droguri astea...ea tre s incerce sa-l ajute mai ales k il iubeste si poate si el pe ea..na daca s-au luat...daca vede k nu aj la nici un rezultat atunci da divort...dar nu poti asa pur si simplu sa intorci spatele.......linisteste-te cum ti-au mai spus si altii..discuta frumos nu te enerva macar in perioada asta...dupa ce nasti iar s fii relaxata o perioada si sa tot incerci incet incet sa-l convingi sa se lase de anturaj si de droguri....nu e sf lumii eu cred k se poate rezolva....barem nu e alcoolic notoriu care vine acasa si iti umfla ochii...
1=adica sa nu divorteze...?! 2=CRED CA "habar-n-ai TU ,CE INSEAMNA >a te droga = 3=ASTA-I MAREA GRESEALA A FEMEILOR !!!=>barbatul trebuie sa intretina "femeia,copilul ,etc...!! 4= DUDUIA daca CHIAR ISI IUBESTE PUIUL DIN BURTA >CERE AJUTOR >LA PROTECTIA COPILULUI >SI PRIMESTE >CASA ,AJUTOR DE NASTERE CONSILIERE >IN COLECTIVUL ALTOR FEMEII >>>>CARE AU AVUT GRIJA SA SE DETASEZE >>>PENTRU AS SALVA PUIUL SI SUFLETUL !!!!


daca zici tu k primeste casa eu n-am nimik impotriva...dar crek sunt slabe sanse in Romania...daca nu are unde sa se duca momentan nu are ce face din punctul meu de vedere decat sa incerce sa-l trezeasca la realitate....si nu sunt de acord ca barbatul sa intretina femeia....in primul rand din bun simt pentru persoana de langa tine care se chinuie si incearca sa-ti ofere ce-i mai bun si in al doilea rand pentru a avea o situatie materiala buna si a-ti satisface nevoile personale....unde-s 2 puterea creste
In legatura cu drogurile ce pot s spun am avut cativa prieteni de genul asta in adolescenta carora le-am urmarit evolutia....unii s-au lasat din lipsa banilor altii datorita caracterului puternic altii au ajuns cum au ajuns...............depinde si de drog acum nu poti s compari heroina cu marijuana.....iar din cate am observat motivele din care se apuca nu sunt k "mama nu ma iubeste cutarica, vai ce trista e viata mea am nevoie de un stimulent" majoritatea o fac din cauza nevoii de senzatii tari...vor s se ditreze..daca asta concep ei prin a te distra.....
biank_85
Postat pe 21 Februarie 2011 12:08
e un caz dureros si chiar dramatic, dintre foarte multele care se intimpla in Romania ; unde i-au adus guvernantii acestei tari pe oameni ......familii dezmembrate carora le-au distrus vietile.....vietii pline de amaraciune, cu mame care nu isi pot creste copii din cauza lipsurilor sau care pleaca sa lucreze printre straini ani in sir, de nici copii lor nu mai stiu cum arata, nu isi vad copii crescind ....ce sa mai zic de dramele care li se intimpla.....poate ar trebui sa apelezi la acele organizatii care se ocupa de mamele singure,iti poate oferi adapost si hrana tie si copilului pe durata de 1 an,.... ce fac cei care iau salariu lunar si ar trebuie sa vegheze sa nu fie interlopi, droguri si hoti ? ce fac cei de la primarii care repartizeaza case pe spaga la persoane care unele nu au nici un drept la locuinta sociala caci au ei si rudele lor alte case......si o mama singura cu un copil nu are unde sa stea....poate in loc sa o judecam pe ea ar trebuie sa ii judecam pe acei nemernici care au adus oamenii in starea asta.....
dearest
Postat pe 21 Februarie 2011 12:10
Nu ne suparam mama, avem copii si noi am renuntat demult la gasca. Din partea baietiilor familisti, numai de bine si sa fii tare!!!
Mamulos
Postat pe 21 Februarie 2011 14:39
De la: clau7777, la data 2011-02-21 03:32:04Buna! Sfatul meu este sa crezi in tine sa fii puternica sa duci sarcina pina la capat si sa cresti acest copil ca D- zeu te va ajuta iti promit .
Si eu am fost insurat ca dupa ce sa nascut baiatu fosta a inceput sa ma insele iar eu fiind baiat bun am tacut de dragu baiatului ca ea sa ne abandoneze cind baiatu avea 3 ani si LA-M CRESCUT SINGUR DE LA 3-4 ANI CA APOI SA MA AJUTE SI PARINTII CIND AU VAZUT CE BAIAT ISTET SI FRUMOS ESTE IAR ACUMA ARE 6 ANI SI E FOARTE FERICIT ... SI TIE ITI UREZ BAFTA SI NU TE LASA LUPTA SI MAI TIRZIU AI SA FII FERICITA DE AVEREA PE CARE O SO AI SI AI SA GASESTI SI PE CINEVA CARE O SA TE MERITE



Felicitri i s-i triasc biatul!
garbo006212
Postat pe 21 Februarie 2011 16:58
Buna! ceea ce povestesti face parte din zestrea ta astrala! Cred ca a fost vorba doar de indragosteala (nu spun specialistii ca totul tine doar 3 ani???) mai mult te tine o pereche buna de cizme! Problema e ce vei face cand vei avea copilul? ati discutat impreuna acest aspect? NU te lasa pacalita caci, e posibil ca atunci lui sa ii revina cumva sentimentele bune dar, atentie nu sunt pentru tine in totalitate ci aici e vorba de orgoliul lui de mascul care...a capatat un urmas! Spui s - a schimbat - e firesc cand a dat de anturaj iar tu acasa ii pari mai ales si gravida ca, venind de undeva ...din padure. Probabil ca il depasesc si perspectivele de a avea si intretine un copil fiindca e firesc si las! Nu iti incarca sufletul cu ura...nu iti faci bine nici tie nici celui mic! Greul tau abia dupa nastere incepe! Te vei schimba, vei iubi puiul si posibil ca atunci sa si hotarasti ceea ce vei face. Daca esti independenta financiar te vei descurca cumva, dar daca nu, urmeaza complicatii. In locul tau m - as gandi bine ce urmeaza sa faci...poate gasesti ajutor pentru copil alaturi de cei dragi, familie si pleaca afara sau gaseste - ti o slujba ca lumea din care sa te poti descurca. Oricum de EL nu vei scapa usor, va fi o povara pe care o vei purta o viata caci, se va agata de tine si iti va face zile fripte fiindca din pacate e un divort (?!) dupa o casnicie in care a rezultat un copil si asta complica totul. Nu te chinui sa il aducu pe linia cea buna caci e clar ca e un caracter slab desi insista ca face rost de bani pentru familie - ma lasi, o face pentru el si ce mai ramane vine si catre tine. Hotaraste - te caci ai viata inainte si cu totii ne schimbam - decat ca unii in bine si altii in rau. Peste 20 de ani vei privi in urma si vei vedea daca ceea ce decizi pentru tine si viata ta acum, a fost cu adevarat alegerea buna! sanatate si tarie!
garbo080596
Postat pe 21 Februarie 2011 18:32
inima ta ce iti spune sa faci in ce directie vrei sa mergi
piper
Postat pe 22 Februarie 2011 17:31
Inima i-a spus cand s-a maritat cu el.
dragalina
Postat pe 24 Februarie 2011 08:04

Inima mai si cedeaza.
AMELYY
Postat pe 24 Februarie 2011 09:18
de la mama am invatat ceva foarte bun: sa iau lucrurile treptat,unul cate unul,pentru rezolvat.
Adica acum trebuie sa te concentrezi doar la sarcina a,indiferent cat s-ar droga si ce ar face sotul tau.
Dupa nastere,te vei concentra o luna doua pe noul nescut,sa ia in greutate,sa il alaptezi ca sa devina puternic repede,apoi,doar apoi,vezi ce faci cu relatia ta.
Noul nascut,daca vei fi desteapta cum am fost eu,ii va schimba si lui viata.
adica daca vei sti sa ii apropii,treptat.
Cand tine ochii deschisi,si e linistit bebe,i-l dai cateva secunde in brate,si ii zici sa pun adegetul in manuta lui,ca sa i-l stranga,sa inteleaga cat de mic,de dependent,cata nevoie are de el,de tatal lui.
Relatia intre bebe si tata se construieste,daca mama stie sa ii apropie,secunde zilnic.
ba masaj.,ca o mangaiere usoara,pe talpi,pe manute,ba strans degetul,ba cand ii va vorbi,bebe va zambi,chiar daca are ochii deschisi.
Eu am nascut acum o saptamana prematur.
Nu te poti supara,stiind ca vei pierde sarcina,ce e de vina bebe pentru greselile parintilor,si cum se poate apara acum?
Doar tu il poti apara.
Fa un efort,urias,ci concentreaza-te doar pe sarcina si pe beb,ca vei avea nevoie de toate fortele tale dupa nastere.
vei alapta,te va trezi noptile,vei fi franta,dar franta de oboseala,dupa o nasrtere care va fi dureroasa,daca te superi asa,pentru ca organismul nu va fi pregatit,iti risipesti energia pe prostii.
fata de sanatatea ta,nastre,si sanatatea lui bebe,toate sunt nimicuri,inclusiv faptele sotului.
Ia-le pe rand,si asculta-ma,iti va fi bine,si vei putea sa le rezolvi pe toate.
In situatie asemantoare am fost eu la primul copil,si doi ani,dupa nastere,dar a trecut,nu fara lupta si stradanie din partea mea.
Luatul in brate si ocupatul cateva secunde pe zi,asa cum am scris,tata cu bebe,creeaza o legatura mai puternica decat orice,bebe poate reusi ceea ce tu nu vei putea singura.
La mine a reusit,pentru ca nu putem lupta singure uneori,in fata la asa piedici mari.
succes,intai sa nasti cu bine,pune-te pe luat in greutate,linisteste-te,ca toate relele trec,toate problemele au cel putin doua solutii.
Ai nevoie de lucruri pentru bebe?
scrie-mi daca ai nevoie de asta sau atceva.
D


daniilia
Postat pe 25 Februarie 2011 12:56
Citind mai atent frumoasele randuri, ma tot intreb de ce nu incerci sa scrii o telenovela. Pe bune, are toate ingredientele necesare unui succes. Citind pe diagonala poti afla multe. Austria, El, copii, speranta, suspine, incredere, idealuri nobile, criza bat-o vina, tapa, bani mai nimic pupati-as portofelul, lasa ca ma refac eu, droguri, vandut, probat, prostitutie cata incape. Uauuu.
Si in final, sa inteleg ca toate acestea s-au intamplat cu adevarat?
Foarte tare. Ei, cand ve-ti fi batrani si va ve-ti aduna Toata familia, pana se vor lamuri toti cu arborele genealogic foarte incurcat, cu verigi multe lipsa, va ve-ti intreba retoric si pe drept cuvant, oare aia a fost inainte de faza cu prostituatele, sau dupa ce vindea droguri.
Da chiar.
Si unde pui ca Criza bat-o vina e numai la inceput, sau va luati dupa Pinochio, adica Boc, atunci grabiti-va, criza se termina in martie anul acesta.
Defendia
Postat pe 4 Martie 2011 12:19

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
..nu pot si nu stiu sa traiesc fara el... 39 De la: garbo172845 23 August 2011 22:06
De ce bărbații sunt unii doar la răutăți, cum ar fii sa domine femeile sa le învețe sa se urască ca femeile sunt rele sa nu tina unele cu altele 3 De la: ingerasulluptor1 19 Aprilie 2016 20:50
partajarea bunurilor comune 10 De la: garbo253760 25 Mai 2012 11:52
Cum sa imi fac curaj sa intentez divort? 84 De la: AriaAnna 10 Ianuarie 2016 18:30
CAUT BARBAT SAU FEMEIE CU BANI MULTII SI ZILE PUTIN,ASTEPT OFERTA 35 De la: tutankhamon 21 Iulie 2009 11:46
Setari Cookie-uri