Te-ai implica intr-o relatie cu o persoana divortata care are un copil?

Am divortat de sotul meu acum 2 ani si am un copil. Imi este teama sa intru intr-o relatie ca nu cumva "sa dau din lac in put" si de teama ca nu ar fi bine copilului....care ma intreaba de ce nu am si eu un iubit sau de ce nu ma impac cu tati.Este genul de copil familist si isi doreste un tata si o surioara.Este greu singur, insa si acum traiesc urmarile acestui esec.L-am iubit foarte mult si dupa divort mi-am dat seama dupa ce s-a terminat ca inca mai tin la el.Nu ma pot rupe de trecut,iar relatia dintre noi e imposibila.Imi este teama sa cumosc pe cineva si sa nu mearga.
alexamatei
Postat pe 20 Iulie 2009 01:58
ei, deschizi mai bine ochii, si ai toate sansele sa duci o viata de familie fericita.
copilul nu e un impediment, nici pe departe.
pik_nik
Postat pe 20 Iulie 2009 02:01
dupa mine, e o prostie ca cineva sa gandeasca ca o relatie nu merge pentru ca e un copil la mijloc. Gandeste-te ca acest copil te va ajuta "sa-i cerni", pentru ca or sa-si dea repede arama pe fata. Totul e sa nu faci un secret din faptul ca ai un copil, cum am mai vazut, si cu toate fortele inainte!
ana02
Postat pe 20 Iulie 2009 08:48
ana, esti buna de armata
pik_nik
Postat pe 20 Iulie 2009 08:50
De la: pik_nik, la data 2009-07-20 08:50:48ana, esti buna de armata



pai da, pentru ca in aceeasi situatie am fost si eu, si cand mi se spunea: te vreau pe tine , dar fara copil, ii tranteam o geanta in cap si la revedere!
ana02
Postat pe 20 Iulie 2009 08:52
ana,
pik_nik
Postat pe 20 Iulie 2009 09:00
Foarte bine ai facunt Ana

Eu cred , daca alexamatei si-ar lasat sufletu sa se vindece intai , cred ca pe viitor ar putea sa isi gasesca un partener pe masura
cinezee
Postat pe 20 Iulie 2009 09:01
De la: pik_nik, la data 2009-07-20 09:00:48ana,



iti multumesc pentru apreciere, dar din pacate, exista si astfel de specimene, care privesc o persoana divortata si cu un copil ca pe un handicapat. Hai ca m-am racorit!
ana02
Postat pe 20 Iulie 2009 09:03
De la: cinezee, la data 2009-07-20 09:01:44Foarte bine ai facunt Ana

Eu cred , daca alexamatei si-ar lasat sufletu sa se vindece intai , cred ca pe viitor ar putea sa isi gasesca un partener pe masura



ideea e ca mai intai trebuie sa se linisteasca ea, apoi sunt convinsa ca va gasi un suflet care sa ii iubeasca pe amandoi, pe mine m-a fericit D-zeu cu asta......
ana02
Postat pe 20 Iulie 2009 09:06
Trebuie sa stii ca oricum copilului nu o sa-i fie bine cu un altul linga el in afara de taica-su acum depinde ce varsta are copilul.dar cum singura nu poti ramane iar relatia ta cu fostul nu mai are nici o sansa incearca sa-ti refaci viata dar sa nu pui prea multa baza ca aceea persoana ii va oferi copilului tau acea caldura paterna.Deci daca tu crezi ca ai cum sa acopri acest gol cauta-ti perechea.
garbo001934
Postat pe 20 Iulie 2009 16:10
De la: garbo001934, la data 2009-07-20 16:10:28Trebuie sa stii ca oricum copilului nu o sa-i fie bine cu un altul linga el in afara de taica-su acum depinde ce varsta are copilul.dar cum singura nu poti ramane iar relatia ta cu fostul nu mai are nici o sansa incearca sa-ti refaci viata dar sa nu pui prea multa baza ca aceea persoana ii va oferi copilului tau acea caldura paterna.Deci daca tu crezi ca ai cum sa acopri acest gol cauta-ti perechea.



aici te contrazic....sunt foarte multe situatii in care copilului ii este mai bine langa altul decat tatal biologic! depinde mult de persoana.
ana02
Postat pe 20 Iulie 2009 16:12
da....ai mare dreptate, nu m-am vindecat,e o lupta cumplita in mine,pe de o parte ma gandesc ca ar fi fost bine sa-mi accept situatia si sa mentin familia, pe de alta parte am convingerea ca decizia mea a fost indreptatita...sunt foarte dezamagita.
alexa_matei
Postat pe 21 Iulie 2009 03:13
din pacate sunt multe persoane care cand aud ca ai un copil o iau la fuga,nu intentionez sa ascund asta , ar fi o tampenie
alexa_matei
Postat pe 21 Iulie 2009 03:18
alexa_matei
Postat pe 21 Iulie 2009 03:21
atunci cand o relatie esueaza e o greseala sa incerci s-o mentii de forma, doar pentru ca statutul de familist iti asigura o iluzorie siguranta, stabilitate si pozitie sociala. ruptura inseamna o lovitura pentru toti cei implicati, soti, copii, dar o lovitura vindecabila, in timp. continuarea artificiala a relatiei, asa alterata, produce de cele mai multe ori traume niciodata vindecabile. o viata trista pentru soti, ca sa zic numai atat, dar mai grav, probleme psihologice pentru copii.
nimeni nu se angajeaza intr-o casnicie cu ideea sa divorteze cat mai curand. nimeni nu comite asemenea greseli cu buna stiinta, si in acelasi timp nimeni nu e imunizat impotriva greselilor. a fost o alegere nefericita, sau a functionat bine si s-au terminat bateriile, asta este! toti avem dreptul la o viata fericita, linistita, sa ne simtim impliniti. si prin noi, si prin copiii nostri. atunci cand te indragostesti de o persoana, cuprinzi in sentimentele tale tot ce are legatura cu acea persoana - serviciu, familie, si categoric si eventualii copii. daca o iubesti, ii iubesti si copilul, sau copiii. si o privesti chiar cu mai mult respect decat in mod obisnuit, pentru ca duce in spate o poveste nefericita. vrei sa-ti fie partenera pentru o viata fericita? fa-o si pe ea fericita, iubind-o si iubindu-i si copiii...
pik_nik
Postat pe 21 Iulie 2009 03:29
Tu ai copii Picnicel?
Aemulus
Postat pe 21 Iulie 2009 03:32
nu
si sa raspund si aluziilor din celalalt subiect, orele mele mici sunt de fapt ultimele ore de job, iar sotia inca nu stie cat sunt de intelept, pentru ca nu ma cunoaste
pik_nik
Postat pe 21 Iulie 2009 03:35
Vaaaai, dragutul de tine.Nici nevasta nici copii, ce singur trebuie sa fii.Acum inteleg de ce ai urechiusile atit de lungi. Ti s-au lungit de la asteptare....
Aemulus
Postat pe 21 Iulie 2009 03:39
tu ma iei peste picioruse acum
cum sa-ti spun prin mesaj privat ce vad eu la tine daca numai prietenii iti pot trimite mesaje???
pik_nik
Postat pe 21 Iulie 2009 03:41
Nu te supara frate, ca vroiam numai sa testez.Acuma ca mi-ai raspuns iti trimit cerere de prietenie, dupa cum am spus, pe viata
Aemulus
Postat pe 21 Iulie 2009 03:43
Ai vazut ca s-a rezolvat?
Aemulus
Postat pe 21 Iulie 2009 03:44
daca ma intrebi pe mine, DA! ce legatura are? de cand copilul e un obstacol?
daca-l iubesc pe ta-su, il iubesc si pe el, ce, nu putem fi o familie?

cate prejudecati...
kyra
Postat pe 21 Iulie 2009 07:50
pai da, kyra!
o eventuala problema ar fi sa iubesti numai copilul...
pik_nik
Postat pe 21 Iulie 2009 09:00
Ana, daca te gandesti bine un copil chiar te ajuta daca e sa faci o noua alegere...
blanca
Postat pe 21 Iulie 2009 10:22
ALEXA iti doresc sa reusesti si sa ai puterea de a te linisti intai si de ati pune o ordine in ganduri si suflet

multa putere de acum incolo
De la: ana02, la data 2009-07-20 09:06:43
ideea e ca mai intai trebuie sa se linisteasca ea, apoi sunt convinsa ca va gasi un suflet care sa ii iubeasca pe amandoi, pe mine m-a fericit D-zeu cu asta......
cinezee
Postat pe 21 Iulie 2009 11:06
ALEXA,NU-TI FACE GRIJI.DACA PUIUTUL TAU PASTREAZA LEGATURA CU TATAL NATURAL E OK.SUNT UNII CARE AJUNG LA INIMA TA PRIN COPILUL TAU.NU E NIMIC RAU IN ASTA,TREABA E SA FIE SINCER .SUNT DE APRECIAT CEI CARE REUSESC SA CUCEREASCA SI FEMEIA SI COPILUL.SAU POATE ARE SI EL COPIL?
garbo020185
Postat pe 21 Iulie 2009 19:36
De la: pik_nik, la data 2009-07-21 03:29:55atunci cand o relatie esueaza e o greseala sa incerci s-o mentii de forma, doar pentru ca statutul de familist iti asigura o iluzorie siguranta, stabilitate si pozitie sociala. ruptura inseamna o lovitura pentru toti cei implicati, soti, copii, dar o lovitura vindecabila, in timp. continuarea artificiala a relatiei, asa alterata, produce de cele mai multe ori traume niciodata vindecabile. o viata trista pentru soti, ca sa zic numai atat, dar mai grav, probleme psihologice pentru copii.
nimeni nu se angajeaza intr-o casnicie cu ideea sa divorteze cat mai curand. nimeni nu comite asemenea greseli cu buna stiinta, si in acelasi timp nimeni nu e imunizat impotriva greselilor. a fost o alegere nefericita, sau a functionat bine si s-au terminat bateriile, asta este! toti avem dreptul la o viata fericita, linistita, sa ne simtim impliniti. si prin noi, si prin copiii nostri. atunci cand te indragostesti de o persoana, cuprinzi in sentimentele tale tot ce are legatura cu acea persoana - serviciu, familie, si categoric si eventualii copii. daca o iubesti, ii iubesti si copilul, sau copiii. si o privesti chiar cu mai mult respect decat in mod obisnuit, pentru ca duce in spate o poveste nefericita. vrei sa-ti fie partenera pentru o viata fericita? fa-o si pe ea fericita, iubind-o si iubindu-i si copiii...
AI DREPTATE PIKULE,AM TRECUT PRIN ASA CEVA,DAR TE VINDECI.E GREU DAR NU IMPOSIBIL!
garbo020185
Postat pe 21 Iulie 2009 19:42
De la: micabis, la data 2009-07-21 03:39:31Vaaaai, dragutul de tine.Nici nevasta nici copii, ce singur trebuie sa fii.Acum inteleg de ce ai urechiusile atit de lungi. Ti s-au lungit de la asteptare....


s-o crezi tu, mico!!!
eu chiar il invidiez!!! iti dai seama ca nu are nici soacra?
Thor
Postat pe 21 Iulie 2009 19:50
Vidarash, mi-e mila de tine.Tu ai facut o obsesie draga! pai soacrele si ginerii se inteleg bine frate.Soacrele si nurorile sunt.....la extreme diferite.
Ia spune tu care e baiul de fapt de te razbuni pe soacra?
Aemulus
Postat pe 21 Iulie 2009 19:53
pikulane, pai depinde si de ta-su
kyra
Postat pe 21 Iulie 2009 19:54

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
divort din strainatate 111 De la: fleurdelis 2 Iunie 2010 22:00
simt ca nu mai pot 469 De la: ancutza_76 10 Ianuarie 2016 18:29
Ink nu a divortat 25 De la: garbo171197 9 Octombrie 2010 00:00
Mama mea e singura pe care am pus-o mai presus de viata mea dar bautura si concubinul ei de 11 anI o depart de langa mine...un sfat daca se poate!!! 14 De la: si_totusi 19 Iunie 2009 00:01
E O GRESALA SA IUBESTI SI SA AI INCREDERE IN BARBATI? 81 De la: pissy79 22 Noiembrie 2009 12:15
Setari Cookie-uri