divort

Important in viataa este sa nu te regasesti in nici-o poveste
garbo172845
Postat pe 20 Februarie 2011 08:52
daca poate mama ta sa te ajute pleaca pana se va naste copilul ca apoi nu vei mai putea decat cu aprobarea lui,vei ajunge sa rogi mila de la el iar el nici nu o sa se uite si ai grija mare daca se drogheaza sa nu faca rau si copilului mai tarziu. Fugi cat mai poti si ai timp.
garbo185155
Postat pe 20 Februarie 2011 09:19
draga mea nu stiu ce tiau spus ceilalti care au raspuns la necazul tau dar eu iti spun k nu e bine sa mai stai cu el nici macar 24de ore astepti un copil acel copil va creste traumatizat si oricit de mult lai iubi pe sotul tau si pe copil cesta va ramine cu sechele pt. tot restul vietii chiar daca e tatal lui eu iti spun k mai bine divortezi pina nu e prea tirziu stiu k iubirea e mare dar de ce sa mai sta i cind tu deja il privesti cu ura crezi ca se va schimba intre timp eu iti garantez k nu daca el care tea iubit atit nu vrea sa o faca nici macar pt tine si copilul vostru atunci vei lupta in zadar. Oml de linga tine trebuie sa aive vointa si sa mai si vrea sa se schimbe. Propunei sa mergeti inapoi si sa munceasca numai el pina cind nasti poate dak il desparti de cei cu care sa inhaitat poate asa il vei recupera ceea ce nu prea cred dar merita incercat si daca nu fugi cit poti mai repede altfel te vei distruge pe tine si pe copil macar la el gindestete. Eu iti doresc multa intelepcune si sanatate te rog sa ai grija de tine pa pa mai discutam daca vei vrea
garbo083932
Postat pe 20 Februarie 2011 09:23
Draga mea,nu cred ca sotul tau se dedica in 8 luni cu asa o pasiune si devotament,unor prietenii si unor activitati pana la urma...infractionale,daca nu le avea de ceva timp.Tu ai aparut ulterior,nu ei.Divorteaza cat mai repede,daca e posibil inainte de a naste,pentru ca daca vei dori sa mai lucrezi in strainatate si sa iti iei si copilul,in acest fel nu vei depinde de el ca sa iti dea o semnatura,ca este de acord.In rest,probabil tatal pentru moment te va ajuta sa locuiesti cu el,mama iti va trimite niste bani,si daca nu,sunt asociatii care ajuta mamele si copii,asa cum a scris cineva pe site.Nu te autoconvinge ca nu vei putea trai fara el.E gresit,tu esti tare,el nu.Dovada cea mai simpla,traieste din infractiuni.Nu da copilului tau un tata probabil puscarias.
Da-ti tie si copilului tau,o sansa la o viata normala,chiar daca la incetut,va fi greu.
vladina
Postat pe 20 Februarie 2011 09:30
Draga mea...ti-am citit povestea ..si-mi pare rau...!!! Dar viata merge inainte,cu bune,cu rele..si trebuie sa trecem...cu brio..peste ele...!!!
In situatia speciala in care te afli,cred ca cel mai bun lucru este sa nu te stresezi fara rost,sa te gandesti la ingerasul pe care-l porti in tine si sa lupti ..cu toata puterea ..pentru el.!!! Sunt sigura,... ca o data cu nasterea copilului,sotul tau isi va mai schimba atitudinea,caci si el si-a dorit copii...!!! Incearca sa-l implici mai mult in relatia cu tine si viitorul copilas,incearca sa-i trezesti,putin cate putin,dragostea paterna,ia-l cu binisorul,caci cu cearta si vorbe urate nu ajungi la inima lui ..si nu faci decat sa-l..indepartezi,de tine....,caci nu uita...barbatul este capul,iar femeia este....gatul,..iar tu ,cu multa delicatete si rabdare...intorci capul...unde trebuie ...pentru..fericirea copilului si a voastra...!!! In timp,daca nu va merge treaba cum trebuie...vei mai vedea ce este de facut...!!! Tu,momentan si in viitorul apropiat ai nevoie de multa liniste ...pentru a putea naste, alapta .linistita..si creste....acest copil...!!! Incearca sa-ti aduni si ceva bani ..pentru siguranta ta...!!! Cu multa rugaciune ,lucrurile se vor mai schimba,ceea ce iti doresc ..din toata ...inima...!!! M-as bucura sa mai aud despre tine,sa-mi spui si mie cum au mai evoluat ..lucrurile...!!! Domnul sa te aiba in paza sa si sa-ti dea puterea necesara de-a depasi ...toate obstacolele...!!!
garbo115329_camy
Postat pe 20 Februarie 2011 09:36
eu iti spun un lucru scapa de el cat mai repede.cunosc cum e sa fi in situatia ta dar gandestete si la tine eu am stat cu primu sot 6ani si neam desparit tot asa sa purta si al meu
Alexandra_Mihaita31_yahoo_com
Postat pe 20 Februarie 2011 10:04
daca nu stiai dragostea trece prin stomac
narcysa
Postat pe 20 Februarie 2011 10:09
Viata merge inainte.Esti tanara.Daca a luat-o pe drumul asta nu se mai intoarce.Ai grija de sarcina.Mananca si nu mai plange.Principalul acum este copilul.Trebuie sa-l faci sanatos.Barbatii nu merita sa plangi pentru ei.
garbo015953
Postat pe 20 Februarie 2011 10:22
Mai intai stabileste-ti tu prioritatile: copilul, casnicia, bunastarea materiala... in ce ordine?
Apoi cere-i sa le stabileasca si el pe ale lui.
Daca prioritatile voastre sunt asezate in aceeasi ordine... ramaneti impreuna.
Daca nu... atunci divorteaza!
Daca spui ca erai o femeie puternica, inseamna ca mai esti si acum; poate doar ca impasul in care te afli te face sa simti ca nu mai stii unde-ti sunt fortele de a-l depasi. Puterea e in tine: trebuie doar sa o scoti la iveala.
garbo006212
Postat pe 20 Februarie 2011 10:25
am citit ce ai scris , nu este bine ce se antampla dar gandestete la angerasul care o sa vina pe lume si ca bunul dumnezeu te va ajuta sa treci peste asta
garbo170573
Postat pe 20 Februarie 2011 10:46
copiii trebuie feriti de razboaiele parintilor. asta daca parintii inteleg ca ei, copiii, n-au legatura cu contractul lor de casatorie. putini insa se pot abtine...trist.
Freya__
Postat pe 20 Februarie 2011 11:02
draga mea desi totul ar trebui sa fie pt casatorie , totusi pina la urma copiii cresc si isi vad de ale lor, foarte putini apreciaza sacrificiul unei mame mai ales daca ai baieti ,eu am dat x dupa 25 de ani de CAZNICIE si crede-ma ca nimic nu e mai frumos decit sa te respecti pe tine mai intii ,gura lumii nu te va ajuta niciodata, iti va fi f greu cum e mie acum de am inceput sa fac lucruri handmade ca sa ies din marasmul financiar dar ma simt extrem de mindra ca am reusit sa pun ordine in viata mea chiar daca prea tirziu ,nu pierde timpul intr-o singuratate in doi ,nu te gindi prea mult acum la copii , fiecare are destinul lui ,gindeste-te la tine ,viata e scurta si e foarte frumoasa doar trebuie sa indraznesti sa faci alegeri....bafta
iris07
Postat pe 20 Februarie 2011 11:18
Din pacate, un om care a luat-o pe calea drogurilor nu mai are scapare.
Sunt cazuri extrem de rare care reusesc sa scape.
Eu stiu un caz in care orice au facut nu au reusit sa o scape ba mai rau a ajuns in ultimul hal.
Te liupti cu morile de vant si iti distrugi si tie viata si implicit si copilasului care urmeaza sa vina pe lume.
Lasa-l sa se duca in lumea lui iar tu traieste-ti viata, un copil este o binecuvantare este o minune de la Dumnezeu.
no_identify
Postat pe 20 Februarie 2011 12:02
Draga Georgiana,
Fruntea sus si mergi mai departe,SINGURA!Nu merita sa stai langa un asa barbatGandeste-te la copilul pe care il vei avea si mai ales gandeste-te daca in mediul acesta vrei sa-l crestiIa-ti viata in propriile maini acum cat esti tanara,pentru ca sa nu-ti para rau mai tarziu ca nu ai facut-o la timp si spun asta din proprie experienta.Dupa 14 ani de casnicie si cu un copil de 13 ani,m-am hotarat...in sfarsit... ca trebuie sa-mi pun ordine in viata.Si iata-ma azi,la 42 de ani,singura cu un copil,am luat-o de la zero,pentru ca nu am nevoie de nimic de la fostul sot...nici macar pensia alimentara pentru copil...vreau doar sa fiu linistita,sa-mi pot creste si educa copilul si de ce nu,poate la un moment dat,sa imi pot reface viata alaturi de un om care sa stie sa ma aprecieze asa cum sunt.Nu stiu care este situatia ta,dar eu am noroc si cu parintii care ma sprijina.Sunt sigura ca si parintii tai te vor ajuta in cresterea copilului si astfel iti poti gasi un loc de munca atunci cand copilul va mai creste si vei putea fi o femeie pe picioarele tale.
Mult succes iti doresc si sa auzim de bine!
liliananiculae
Postat pe 20 Februarie 2011 12:07
ce simt copii aflati in mijlocul razboiului dintre parinti...
io zic sa vb cineva care a fost sau este in situatie
ar fi o parere pertinenta....
ce scriu cartile...pura teorie
eladaela
Postat pe 20 Februarie 2011 12:48
Parerea mea este ca el nu s-a schimbat, asa a fost dintotdeauna, sau exista in el acel microb al hotiei, dar nu au fost momente favorabile sa iti arate toate acestea, decat acum.Ma indoiesc ca se va schimba, dar mai stii.Poate nasterea copilului va declansa in el acel mecanism al responsabilitatii.Daca in aceasta privinta schimbarii lui am retineri, in ceea ce priveste puterea ta de a iti creste copilul si de al tine departe de un tata care fura si se drogheaza, nu am nici cea mai mica indoiala.Esti puternica si nasterea copilului iti va da si mai multa putere, te vei transforma, vei fi capabila sa faci lucruri ( bune)de care nici nu te crezi capabila acum .Daca ai nevoie de ajutor., striga, vor fi intotdeauna oameni care iti vor intinde o mana de ajutor.Sunt centre in care sunt ajutate mama si copilul, vei fi ajutata sa iti gasesti un loc de munca.Te vei descurca.Totul este sa ai incredere in tine.Nu uita ca starea pe care o ai tu, o transmiti si copilului.Ai grija de el.Succes !!!!
ariana_tm
Postat pe 20 Februarie 2011 12:55
De la: eladaela, la data 2011-02-20 12:48:23ce simt copii aflati in mijlocul razboiului dintre parinti...
io zic sa vb cineva care a fost sau este in situatie
ar fi o parere pertinenta....
ce scriu cartile...pura teorie


am uitat un i la "copii"(ca vin acus profesorii)
eladaela
Postat pe 20 Februarie 2011 12:57
ei..,las' ca altii au uitat lucruri mult mai importante..
roby_cado
Postat pe 20 Februarie 2011 13:01
stiu roby...si am mai spus si eu asta
dar asa,sa nu le "
au ei destula...izvorul e nesecat

era sa uit....neatza
eladaela
Postat pe 20 Februarie 2011 13:04
pai de la tine am "furat-o"..

neatza si tie..
roby_cado
Postat pe 20 Februarie 2011 13:12
parerea este pertinenta inainte de a fi adult, am fost copil
Freya__
Postat pe 20 Februarie 2011 13:27
sa-mi platesti drepturi de autor roby...ca ltfel te dau in judecata si o sa platesti si "dobanzi"

uite ca "a da apa la moara" e o prostie care trebuie cenzurata
eladaela
Postat pe 20 Februarie 2011 13:33
Sunt intru totul de acord cu ceea ce a scris Esme.Lasa-l acum pama nu va fi prea tarziu si pentru tine si pentru copil TAU.
garbo168107
Postat pe 20 Februarie 2011 13:55
Sfatul meu :divorteaza,acum cat ai puterea sa o faci ,caci mai tarziu te vei obisnui cu situatia si-ti va fi mai greu .Asta este marea prostie a femeilor in Romania,le este greu sa se rupa si ajung sa traiasca in ura doar pentru ca nu au avut curaj sa divorteze.''Cand o usa ti se inchide ,o fereastra se deschide!''Fii puternica si activa si uita !
vb_violeta2YAHOO_COM
Postat pe 20 Februarie 2011 15:01
Sfatul meu :divorteaza,acum cat ai puterea sa o faci ,caci mai tarziu te vei obisnui cu situatia si-ti va fi mai greu .Asta este marea prostie a femeilor in Romania,le este greu sa se rupa si ajung sa traiasca in ura doar pentru ca nu au avut curaj sa divorteze.''Cand o usa ti se inchide ,o fereastra se deschide!''Fii puternica si activa si uita !
vb_violeta2YAHOO_COM
Postat pe 20 Februarie 2011 15:07
Parerea mea e ca nu trebuie sa stai cu el daca nu te face fericita,iar copilul,daca nu-l poti creste,da-i-l lui,sau parintilor lui,ca sa se sature de iresponsabilitate,si daca nu poti asta,da-l la orfelinat,nu se merita sa-ti ingropi viata pt copilul unuia care nu are grija de tine;iar pe viitor,uita-te de 100 de ori inainte de a te mai casatori .Nu e vina copilului,dar se va gasi o familie care sa-l creasca asa cum trebuie.Eu asa as face,daca esti slaba,o vei incasa de fiecare data.
garbo188002
Postat pe 20 Februarie 2011 15:07
Parerea mea e ca nu trebuie sa stai cu el daca nu te face fericita,iar copilul,daca nu-l poti creste,da-i-l lui,sau parintilor lui,ca sa se sature de iresponsabilitate,si daca nu poti asta,da-l la orfelinat,nu se merita sa-ti ingropi viata pt copilul unuia care nu are grija de tine;iar pe viitor,uita-te de 100 de ori inainte de a te mai casatori .Nu e vina copilului,dar se va gasi o familie care sa-l creasca asa cum trebuie.Eu asa as face,daca esti slaba,o vei incasa de fiecare data.
garbo188002
Postat pe 20 Februarie 2011 15:07
Parerea mea e ca nu trebuie sa stai cu el daca nu te face fericita,iar copilul,daca nu-l poti creste,da-i-l lui,sau parintilor lui,ca sa se sature de iresponsabilitate,si daca nu poti asta,da-l la orfelinat,nu se merita sa-ti ingropi viata pt copilul unuia care nu are grija de tine;iar pe viitor,uita-te de 100 de ori inainte de a te mai casatori .Nu e vina copilului,dar se va gasi o familie care sa-l creasca asa cum trebuie.Eu asa as face,daca esti slaba,o vei incasa de fiecare data.
garbo188002
Postat pe 20 Februarie 2011 15:07
draga mea daca ai sa continui sa-ti plangi de mila tot ceea ce tu acumulezi se transmite ca vrei sau nu ,copilasului tau , care din dorinta de a avea si a dori sa i oferi in final va ajunge sa adune nervi si de ce nu instabilitate mintala , acum as pune o intrebare ...cat bine iti faci tie si bebelusului? nu poate nimeni sa ia decizii in locul tau tu esti singura
nicollle
Postat pe 20 Februarie 2011 15:26
Draguto ..02, iresponsabilitatea apartine celor care au facut copilul, nu parintilor sotului sau sotiei. Ceea ce spui tu este un fel de leapsa pe ouatea, sau cum sa ne jucam de-a familia. Uneori jocul asta de-a familia se termina prost. Iar copiii sunt victimele colaterale nevinovate a incapacitatii noastre de a fi oameni si mai ales parinti adevarati.
garbo172845
Postat pe 20 Februarie 2011 15:30

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
inselata 825 De la: garbo_405939 23 Septembrie 2014 09:07
Te-ai implica intr-o relatie cu o persoana divortata care are un copil? 41 De la: yanyacharberet 21 Iulie 2009 20:48
Clarviziune, cartomantie 1 De la: mateialina69 17 Ianuarie 2010 21:28
stresul... 30 De la: hermosa20 8 Ianuarie 2014 01:36
tema de casa 14 De la: nathalie 3 Decembrie 2011 23:41
Setari Cookie-uri