DIVORT.....CU NABADAI

Cum sunt aparate drepturile copilului cand parintii sunt in divort si se lupta fiecare pt copil?????
Copilul e mic, are 4 ani si isi iubeste ambii parinti. Legea spune ca pana la pronuntarea divortului ambii parinti au drepturi egale asupra copilului. Acest lucru inseamna ca oricare dintre cei doi parinti poate lua copilul la el fara stirea celuilat si sa il tina cat doreste el. Politia nu intervine.
Sa spunem ca nu ar fi probleme daca sta cu tatal..dar acesta o vorbeste de rau pe mama, este violent, lasa copilul in grija bunicii si nu are o situatie materiala necesara sa intretina copilul...dar refuza sa dea copilul mamei pt ca asa vrea el
Ce se poate face pentru ca acest copil sa isi gaseasca linistea ?( in cursul divortului...care dureaza de 1 an)
Mentionez ca tatal e de acord sa se incredinteze mamei copilul, dar el sa stea cand vrea si cat vrea cu el..de fapt cu ea, ca e fetita?
amarezza
Postat pe 3 Ianuarie 2010 10:56
De ce sa dureze 1 an divortul? Acum in 2 luni se pronunta divortul fie ca vrea sau ca nu vrea careva. De unde ai scos tu asta?
Doara
Postat pe 3 Ianuarie 2010 11:00
doruletz,nu in toate cazurile
daca e si cu partaj si cu toate alea poate sa dureze si mai mult
dureaza doua luni daca e la intelegerea partilor
in cazul asta e si minorul care are doar 4 ani
eladaela
Postat pe 3 Ianuarie 2010 11:04
Partajul poate dura mai mult. Dar divortul in sine? Din cate stiu sunt 2 procese separate.
Doara
Postat pe 3 Ianuarie 2010 11:05
nu prea stiu eu exact
dar am mai auzit asemenea cazuri
stiu ca daca divortul este cerut la intelegerea partilor se termina in 2 luni asa cum ai spus si tu
eladaela
Postat pe 3 Ianuarie 2010 11:07
De la: Dor_marunt, la data 2010-01-03 11:00:52De ce sa dureze 1 an divortul? Acum in 2 luni se pronunta divortul fie ca vrea sau ca nu vrea careva. De unde ai scos tu asta?

Asa a fost sa fie...actele au fost depuse inainte de vacanta de vara , in toamna a fost greva si apoi la prima infatisare,d-l a amanat ca sa isi caute avocat. Acum, au fost audiati martorii , dar nu facusera cei de la primarie de la asistenta sociala raportul si vizita la domiciliul mamei..deci iar s-a amanat ( intre fiecare amanare judecatoarea a lasat 1 luna cel putin)
amarezza
Postat pe 3 Ianuarie 2010 11:09
"Divortul fara partaj dureaza intre 1-2 luni daca sotii se inteleg asupra tuturor aspectelor si intre 2 - 6 luni de la data
depunerii cererii de divort la Judecatorie daca sotii nu se inteleg.
Divortul cu partaj dureaza intre 1 - 8 luni de la data depunerii cererii la Judecatorie."
Luat de pe net. Acum cine mai stie? Eu stiam ca poti deschide divort si in paralel alt proces de partaj. Dar nu mai stiu cum e acum.
Doara
Postat pe 3 Ianuarie 2010 11:09
e divort cu incredintare minor, fara partaj
amarezza
Postat pe 3 Ianuarie 2010 11:16
Am inteles. Asta da. Poate dura destul de mult. E cel mai urat si chinuitor. Nu stiu ce sa zic. E urat ca tatal nu se comporta ca un tata.
Doara
Postat pe 3 Ianuarie 2010 11:19
Dar dupa consimtamantul tatalui pentru incredintarea copilului mamei mai exista posibilitatea de a da inapoi doar pentru faptul ca in viata lor a luat o alta intorsatura, a aparut altcineva, lucru cu care tatal nu e de acord(in decurs de un an se pot intampla multe)
helena_helenita
Postat pe 3 Ianuarie 2010 11:23
pai si cu orgoliul lui de mascul feroce cum ramane??
eladaela
Postat pe 3 Ianuarie 2010 11:23
De la: eladaela, la data 2010-01-03 11:23:49pai si cu orgoliul lui de mascul feroce cum ramane??



Ce e mai important, orgoliul sau sau linistea copilului?
helena_helenita
Postat pe 3 Ianuarie 2010 11:26
ptr unii orgoliul si dorinta de razbunare
eladaela
Postat pe 3 Ianuarie 2010 11:29
De la: eladaela, la data 2010-01-03 11:29:40ptr unii orgoliul si dorinta de razbunare



Si..ce e de facut? Pana cand...in fapt separarea a survenit in urma cu un an..pana cand o considera proprietatea lui?
helena_helenita
Postat pe 3 Ianuarie 2010 11:31
probabil pana cand vrea muschii lui sau pana cand ea gaseste un avocat bun

e trist si nu prea e de facut haz de necaz,dar din pacate se intampla si astfel de lucruri
eladaela
Postat pe 3 Ianuarie 2010 11:42
De la: eladaela, la data 2010-01-03 11:42:27probabil pana cand vrea muschii lui sau pana cand ea gaseste un avocat bun

e trist si nu prea e de facut haz de necaz,dar din pacate se intampla si astfel de lucruri



Nu, nu prea-mi vine sa fac haz....traiesc pe pielea mea, si...nu inteleg cum de ma vrea acum cand e liber,liber sa-si traiasca viata, pana la urma asta si-a dorit, sau era mai palpitant sa-si insele nevasta, acum nu mai are haz!?
helena_helenita
Postat pe 3 Ianuarie 2010 12:01
nu cred ca te vrea acum...e doar egoism
eladaela
Postat pe 3 Ianuarie 2010 12:55
De la: eladaela, la data 2010-01-03 12:55:38nu cred ca te vrea acum...e doar egoism
,

Da, asta stiu, si-a pierdut papusa pe care o chinuia, acum continua pe alte cai, foloseste copilul si ma chinuie de doua ori, o data ca o manipuleaza negativ in privinta mea, a doua oara sufar pt copilul nevinovat bulversat de cruzimea si rautatea tatalui...
helena_helenita
Postat pe 3 Ianuarie 2010 13:01
sa inteleg ca ai o fetita....
cati ani are??
eladaela
Postat pe 3 Ianuarie 2010 13:03
De la: eladaela, la data 2010-01-03 13:03:00sa inteleg ca ai o fetita....
cati ani are??



4 ani jumate
helena_helenita
Postat pe 3 Ianuarie 2010 13:06
cred ca trebuie sa fi un mare dobitoc sa incerci sa manipulezi un sufletel de 4 anisori
dar unii atata pot,atata fac
eladaela
Postat pe 3 Ianuarie 2010 13:10
problema e ca sunt convinsa ca nu doreste sa creasca acest copil , ci doar sa faca sicane....
Acum e la el fata...si o aduce cand ' vrea muschii lui"..pana una alta arunca injurii la adresa mamei si a rudelor acesteia, plus amenintari
amarezza
Postat pe 3 Ianuarie 2010 13:30
e plina lumea de nebuni
eladaela
Postat pe 3 Ianuarie 2010 15:12
nebunul vrea acum copilul....si ca atare, o manipuleaza sa nu mai plece de la el, pe motiv ca ii e mai bine in casa unde a crescut.
amarezza
Postat pe 3 Ianuarie 2010 20:02
divortul in sine dureaza putin, 1, 2 infatisari .ceea ce dureaza este partajul sau incredintarea minorului.pt ca exista caile de atac:apel, recurs si acolo alte actiuni, alte termene de 29 zile, etc, etc
aa, si daca e de comun acord se poate incheia si de la prima infatisare.asta-i legea romana
daca sotul sau sotia e la munca afara, ei, atunci incepe distractia.....durata nenne, nu gluma.
sophia1971
Postat pe 3 Ianuarie 2010 22:40
De la: sophia, la data 2010-01-03 22:40:23divortul in sine dureaza putin, 1, 2 infatisari .ceea ce dureaza este partajul sau incredintarea minorului.pt ca exista caile de atac:apel, recurs si acolo alte actiuni, alte termene de 29 zile, etc, etc
aa, si daca e de comun acord se poate incheia si de la prima infatisare.asta-i legea romana
daca sotul sau sotia e la munca afara, ei, atunci incepe distractia.....durata nenne, nu gluma.

aaa, si ca sa destind putin atmosfera va zic un super banc:
" Un tip ii povesteste prietenului sau:
- M-am despartit de sotia mea de comun acord: ea pastreaza locuinta si eu masina si biroul.
- Bine, dar cu economiile voastre cum a ramas?
- Pe acestea le pastreaza avocatul....."
sophia1971
Postat pe 3 Ianuarie 2010 22:44
e vreo intrebare?
Ce vrei sa stii? Ce se poate face?
Se poate finaliza divortul. Atit. Si pina atunci mentii orgoliul dlui la cote stabile - poti sa il scuipi dupa divort.

quasaria
Postat pe 4 Ianuarie 2010 00:19
de fapt ar tebui sa-l scuipi dupa divort
eladaela
Postat pe 4 Ianuarie 2010 00:35
amarezza......imi pare rau pentru situatia ta...e greu...dar te intreb si eu ca omul prost....avocatul tau ce zice mami????
tutankhamon
Postat pe 4 Ianuarie 2010 00:39
2 luni?cine zice?intervine una alta o neprezentare ceva si dureaza...este adevarat nu se stie ce se intampla cu copilul pana la finalizare plus de asta daca nu ai posibilitate de a intretine copilu e super nasol ...pana la finalizare decizie si toate astea dureaza cel putin juma de an timp in care el nu ti da un leu...si cat se trage de copil...si pt ce?sa arate ca...ce?in final ii doare undeva...doar sa faca rau atat...daca ii pasa intreba mai baiatul are ceva de mankare?aaaa nu...un an nu l a interesat...pensie alimentara hai sa fim seriosi 1mil si ceva...bataie de joc...dar are tata...ma apuca dracii legi si legi dar in final realitatea i alta ai facut copil?ori stai si suferi ori...e al tau si gata atata...asta i legea in romania...140 ron pt ce ar putea ajunge>?pt dulciuri?nici atat!aaaa asta daca ii vezi si pe aia...tare asta suntem in romania...marfa scz de greseli m am grabit...
guapa
Postat pe 4 Ianuarie 2010 15:39

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Imi este greu... 124 De la: garbo_405939 23 Septembrie 2014 09:10
Santaj emotional... amenintare... 49 De la: garbo092588 4 Februarie 2010 21:01
Oare cat mai rezist? 10 De la: garbo_3537 11 Iulie 2012 13:43
E O GRESALA SA IUBESTI SI SA AI INCREDERE IN BARBATI? 81 De la: pissy79 22 Noiembrie 2009 12:15
De ce bărbații sunt unii doar la răutăți, cum ar fii sa domine femeile sa le învețe sa se urască ca femeile sunt rele sa nu tina unele cu altele 3 De la: ingerasulluptor1 19 Aprilie 2016 20:50
Setari Cookie-uri