divort

Multe femei nefericite am vazut pe aici! Din pacate sunt si eu una dintre ele viata mea de cuplu a inceput de curand si din pacate pt mine ia sfarsit prea repede! Povestea incepe cam asa...Ne-am cunoscut acum aproape 2 ani in Austria, lucram amndoi in acelasi local! Ne-am placut , ne-am indragostit zic eu iar dupa un timp am plecat amandoi de acolo in cautarea unui loc mai bun, si am plecat in Germania impreuna, cand colo ce sa vezi, am ramas insarcinata pana atunci eu nu imi doream o familie stiind ca nu sunt preagtita sunt prea tanara , bla bla. Dar la aflarea acestei vesti parca totul s-a schimbat! Nu am putut renunta la copil nici eu nici el, el era nespus de fericit si pe mine asta ma facuse sa uit defapt ca pana nu demult eu nu imi doream inca o familie Ok, ne-am zis luam viata in propriile maini si ne facem o familie impreuna, i-am anuntat pe toti de acasa, ce sa vezi lumea entuziasmata fericita , Ne-am decis sa venim acasa sa lasam vietile pe care le-am avut in urma si sa incepem o noua viata mai frumoasa bazata pe iubire incredere, corectitudine... Am venit ne-am casatorit repede, ne-am descurcat un timp pana cand... am ramas fara bani el negasindu-si nimic in tara de lucru... de aici a inceput sa se duca tot la gunoi... s-a bagat intr-o gasca de interlopi care se ocupa cu trafic de femei droguri una alta... ii cunosteam si eu din pacate de pe vremea cand eram in austria, dar nu ma asteptam sa intre in gasca lor... imi spunea ca merge sa faca bani si aflam ca el mergea in baruri cu acei tipi sa fure si mai mult sa se drogheze ... nu mi-a venit sa cred... Lui i se pare ceva normal, nu isi da seama ca cea ce a inceput sa faca nu e bine deloc pt noi si pt viitorul nostru copil. apropo sunt in luna a 8 a. cand il rog sa inceteze cu ei imi spune ca aceia sunt prietenii lui si cu ei face bani ( mai bine zis fura) si daca se drogheaza nu are nimic ca doar nu ma inseala...pffff ... nu pot sa imi imaginez cum de in asa scurt timp s-a schimbat in halul asta... eu vreau sa o termine cu ei sau o termin eu cu toata casnicia asta!! am ajuns sa il privesc cu ura si cu durere in acelasi timp... ma distruge complet faptele lui, plang non stop am slabit in loc sa ma ingras... mi-e frica si sa nu pierd sarcina... scuze ca m-am lungit cu povestea prea mult... astept un sfat ceva
Georgiana_mika
Postat pe 15 Februarie 2011 17:04
asta e ceea ce-ti doresti? intr-un asemenea context vrei sa-ti intampini si sa-ti cresti copilul? intr-o asemenea viata lipsita de orice sistem axiologic solid, valid, pertinent, eficient, bun, lipsita de bun simt elementar si confort psihic in primul rand, dar plina de incertitudini, minciuna, delincventa, nesiguranta, neincredere, ostilitate? ...nu cred. la asta trebuie sa te gandesti. si crede-ma, te vei descurca singura (fara vreun asemenea apendice infectat, puturos si compromis, deci inutil) de mii de ori mai bine! numai gandul ca ai responsabilitatea unui copil te va impulsiona cum nici nu gandesti! mult noroc si putere!
esme
Postat pe 15 Februarie 2011 17:51
Normal ca nu asta imi doresc! Urasc situatie in care am ajuns sa fiu! Dar nici nu imi dau seama cum pot sa incep totul din nou! nici singura nu ma pot descurca, nu voi primi indemnizatie pt copil pt ca nu am lucrat in ultimul an in tara, deci bani pt copil nu stiu de unde as avea, daca divortez chiar acum nu am nici unde sa ma duc pt ca si parintii mei trec printr-o sit foarte grea, si-au pierdut casa iar acum tatl meu sta in chirie iar mama e in italia si ingrijeste niste batranei, deci pur si simplu nu am nici unde sa ma duc... Sunt disperata nu alta! stau singura aproape tot timpul in casa si imi plang de mila! Nu credeam ca femeia puternica si descurcareata care am fost pana nu de mult va ajunge la cheremul unui barbat! Nu stiu cum sa razbesc in toate astea!
Georgiana_mika
Postat pe 15 Februarie 2011 18:07
"..Nu credeam ca femeia puternica si descurcareata care am fost pana nu de mult va ajunge la cheremul unui barbat!.."

a fi puternic si descurcaret,presupune a avea ceva in cap..
ma insel..?
roby_cado
Postat pe 15 Februarie 2011 18:27
Da , ai partea ta de adevar, dar sa nu uitam ca de multe ori in dragoste suntem orbiti, iar cand deja realizam poate este prea tarziu... asta nu ne face pe cei care gresim mai putin competenti ca altii cu mai mult noroc in viata sau cu mai putina materie cenusie. Dar iti respect oricum parerea! poate la rece as judeca si eu ca tine!
Georgiana_mika
Postat pe 15 Februarie 2011 20:11
De la: Georgiana_mika, la data 2011-02-15 20:11:53Da , ai partea ta de adevar, dar sa nu uitam ca de multe ori in dragoste suntem orbiti, iar cand deja realizam poate este prea tarziu... asta nu ne face pe cei care gresim mai putin competenti ca altii cu mai mult noroc in viata sau cu mai putina materie cenusie. Dar iti respect oricum parerea! poate la rece as judeca si eu ca tine!


Mai intai imi cer iertare...fiindca ceea ceurmeaza a fi spus este nu tocmai, o mangaiere!
Acesta este rezultatul la care ajungem toti cei care nu am avut o ADEVARATA EDUCATIE.
VIATA aceasta este un dar, Dumnezeu ne-a dat VIATA pentru a fi cu adevarat FERICITI. Dar...fiindca nimeni nu ne-a invatat, la timpul potrivit, si nici noi nu am fost autodidacti! Ceea ce invatam singuri...invatam mai usor!
human
Postat pe 16 Februarie 2011 11:29
ce intelegi tu prin ADEVARATA EDUCATIE???
sa-ti spun ceva...daca il ascultam pe tata azi eram si mai fericita(a nu se intelege ca acum n-as fi)
fericirea noastra nu depinde neaparat de un EL.
fericirea ne-o putem gasi in multe....eu mi-am gasit-o in zambetele copiilor mei din fiecare dimineata,in fiecare "noapte buna" din fiecare seara,in fiecare realizare a lor si a mea
eladaela
Postat pe 16 Februarie 2011 11:37
no, asa se intampla cand te indragostesti, te casatoresti si faci copii, dar nici nu cunosti prea bine persoana de langa tine!
apoi stai si te intrebi ce se intampla, de ce se poarta asa...
zambila
Postat pe 16 Februarie 2011 11:46
cand n-o sa te mai intrebi...vei gasi raspunsul
eladaela
Postat pe 16 Februarie 2011 11:47
De la: eladaela, la data 2011-02-16 11:37:04ce intelegi tu prin ADEVARATA EDUCATIE???
sa-ti spun ceva...daca il ascultam pe tata azi eram si mai fericita(a nu se intelege ca acum n-as fi)
fericirea noastra nu depinde neaparat de un EL.
fericirea ne-o putem gasi in multe....eu mi-am gasit-o in zambetele copiilor mei din fiecare dimineata,in fiecare "noapte buna" din fiecare seara,in fiecare realizare a lor si a mea


Din punctul meu de vedere ADEVARATA EDUCATIE este aceea care spune binelui bine si raului rau, curatului curat s.a.m.d.
Un baiat si o fata care se iubesc, IL au pe Dumnezeu il inimioarele lor vor cunoaste ADEVARATA BUCURIE. Cati dintre cei care si-au inceput viata sexuala inainte de casatorie mai sunt, oare, impreuna? Putini, foarte putini!
Fericirea noastra depinde de noi, nu de EL, LUI ar trebui sa ii multumim pentru fiece clipa, pentru fiece realizare adevarata (fiindca exista si "realizari" care au dus la distrugere!!!).
Exista oameni care nu se pot misca, oameni bolnavi grav...noi putem avea un gand catre acestia in fiecare sfanta zi! EL este indelung rabdator...noi nu prea reusim sa avem rabdare!
human
Postat pe 16 Februarie 2011 12:06
adevar graiesti...
eladaela
Postat pe 16 Februarie 2011 12:23
human, vrei sa spui ca numai cei care si-au inceput viata sexuala dupa casatorie sunt alesii, imaculatii, nepervertitii care raman always together forever and ever, nedespartiti intr-o forma perfecta, precum sfera lui Parmenide, until death do them part? dupa care legi, criterii, ratiuni, viziuni, elucubratii, magie ori inchipuiri? ...iote unde erau desavarsitii fericiti si binecuvantati!
esme
Postat pe 16 Februarie 2011 17:35
e intradevar nasol ce ti s-a intamplat.dar te poti interesa in tara respectiva daca nu poti primi un ajutor pt copil.nu te mai stresa ca acest lucru nu face bine nici tie nici la copil.,mai ales ca luna a opta e cea mai dificila pentru bebe.e un pic urat ce am sa-ti spun dar incearca sa profiti cat poti din ceea ce iti aduce el si sa fii un pic mai nesimtita,adica sa nu te mai consumi si sa nu te mai gandesti de unde vin banii si daca poti pune-ti si ceva departe pt zile negre,ca mai importanta esti tu si copilul.acum sa ma scuze domnii,dar majoritatea barbatilor isi doresc o familie dar dau bir cu fugitii la capitolul responsabilitati.vor femeie,vor copii dar in acelasi timp nu vor sa fie legati de ei,de casa,vor sa fie lasati sa-si traiasca viata.iar un copil presupune sa faci multe concesii si sa nu te mai bucuri de aceeasi libertate pe care o aveai la inceput.
iamuraritei
Postat pe 16 Februarie 2011 18:45
Va multumesc din suflet pentru sfaturi! voi incerca sa iau din spusele voastre cate un sfat si ma voi axa de acum inainte cu toata atentia si dragostea spre acest copil minunat care va veni pe lume! Iar mai apoi Doamne ajuta... Imi voi lua inima in dinti si voi pune capat acestei vieti de cuplu daca lucrurile nu se vor indrepta! Va pup si o zi frumoasa sa aveti si pe cat se poate cu cat mai putine griji!
Georgiana_mika
Postat pe 17 Februarie 2011 12:28
sa dea dumnezeu sa fie totul bine pana la urma pentru tine si pt copil
iamuraritei
Postat pe 17 Februarie 2011 15:15
De la: esme, la data 2011-02-16 17:35:44human, vrei sa spui ca numai cei care si-au inceput viata sexuala dupa casatorie sunt alesii, imaculatii, nepervertitii care raman always together forever and ever, nedespartiti intr-o forma perfecta, precum sfera lui Parmenide, until death do them part? dupa care legi, criterii, ratiuni, viziuni, elucubratii, magie ori inchipuiri? ...iote unde erau desavarsitii fericiti si binecuvantati![/quote

Fiecare intelege ce vrea...oricum VIATA este un dar si ne-a fost oferita ca sa traim frumos! Daca ingerul cazut si-a facut armata cazutilor si spune LUMINII intuneric, cei care asculta de el vor vedea mai tarziu cum au stat lucrurile. Atunci cand incepi sa intelegi ce este IUBIREA faci tot ce poti ca sa nu superi pe nimeni, vorbele pe care le rostesti sunt mai putine! Cine vorbeste mult...greseste mult, asa ca ma opresc aici. BUCURIE!
human
Postat pe 17 Februarie 2011 15:37
Bre, Achmed zdam ji gideam ge zgriam vada azda de human ji nu indzelegeam.
Adiga, daga Achmed abeam mai mulde gadan, gare estem ji zodzie, gand estem bine za ingebeam viadza segzuala? Dupa a gata gazadorie?
achmed
Postat pe 17 Februarie 2011 16:17

Achmed, da' la Coran ge zigeam, bre? Gand?
Thor_again
Postat pe 17 Februarie 2011 16:20
Bre Thoraghe, dar Coran nu estem Kamasutra, bre!
Dar Imam zigeam ga origand ga indiverend daga manangi zau nu, bremea bainii drege.
achmed
Postat pe 17 Februarie 2011 16:29

istetz imam, bre!
Thor_again
Postat pe 17 Februarie 2011 16:32
The best, aja gum zbune zburgadul de amerigan
achmed
Postat pe 17 Februarie 2011 16:36
De la: human, la data 2011-02-16 12:06:01
De la: eladaela, la data 2011-02-16 11:37:04ce intelegi tu prin ADEVARATA EDUCATIE???
sa-ti spun ceva...daca il ascultam pe tata azi eram si mai fericita(a nu se intelege ca acum n-as fi)
fericirea noastra nu depinde neaparat de un EL.
fericirea ne-o putem gasi in multe....eu mi-am gasit-o in zambetele copiilor mei din fiecare dimineata,in fiecare "noapte buna" din fiecare seara,in fiecare realizare a lor si a mea


Din punctul meu de vedere ADEVARATA EDUCATIE este aceea care spune binelui bine si raului rau, curatului curat s.a.m.d.
Un baiat si o fata care se iubesc, IL au pe Dumnezeu il inimioarele lor vor cunoaste ADEVARATA BUCURIE. rtCati dintre cei care si-au inceput viata sexuala inainte de casatorie mai sunt, oare, impreuna? Putini, foae putini!
Fericirea noastra depinde de noi, nu de EL, LUI ar trebui sa ii multumim pentru fiece clipa, pentru fiece realizare adevarata (fiindca exista si "realizari" care au dus la distrugere!!!).
Exista oameni care nu se pot misca, oameni bolnavi grav...noi putem avea un gand catre acestia in fiecare sfanta zi! EL este indelung rabdator...noi nu prea reusim sa avem rabdare!



Iata ce face inocularea religiei !
reyya
Postat pe 17 Februarie 2011 16:53
e-te na! de parca n-ai mai vazut zombi
Thor_again
Postat pe 17 Februarie 2011 16:57
Cand un cuplu nu se mai intelege, nici la propriu, nici la figurat, inseamna ca intre cele doua persoane nu mai exista nimic. ( UNDE DRAGOSTE NU ESTE NIMIC NU ESTE) ???,.Iar acest lucru se intampla cand partenerii refuza sa isi mai acepte grselile. IIN ACEST CAZ EI TREBUIE SA ISI ACORDE, DREPTUL LA O NOUA ORIENTARE IN CEEA CE PRIVESTE VIATA DE FAMILIE SI INEVITABIL ACEST LUCRU NU SE POATE INTAMPLA DECAT DANDU-SI ACORDUL FIECARE PENTRU UN (DIVORT) AMIABIL.//// De ce amiabil ????? pt ca nimic nu este mai frumos decat sa ramai prieten cu acea : persoana,, // macar de dragul amintirilor din trecut..
Arsinel Arabu (profesoruldistrat@yahoo.com)
garbo133906
Postat pe 20 Februarie 2011 03:18
Buna .Am citit cu durere in suflet fiecare rind all problemelor tale.Am tot atitia ani de casatorie citi ani ai tu ...dar tot nu mi permit sa ti dau un sfat.Viata nu este matematica,nu are formule...este unica.Nu exista nimeni fara probleme ..mai mari sau mai mici depinde de noi cum lle abordam....cum le rezolvam. De fiecare data cind se ivesc probleme... de orice natura avem tendinta sa aruncam vina pe altii...dar noi ...noi nu avem nicio vina? Priveste in sufletul tau si raspunde ti la intrebarea CE POT SA SGHIMB ...LA MINE ...PENTRU A SALVA CASNICIA?Sa nu crezi ca exista vreo casnicie fara probleme.Parerea mea este ca ne am departat mult de D.zeu..am uitat sa credem ca exista cineva acolo sus care asteapta ..la orice ora ... sa ne ajute.Cu siguranta sfatul meu il vei crede ciudat..dar.. nu te costa nimic daca l aplici. Incearca si vorbeste cu D zeu de cite ori simti nevia...El te asculta...Roaga te cu cuvinte simple venite din suflet..si sigur problemele tale se vor rezolva.Primim de multe ori rezolvarea problemelor noastre dar nu sintem atenti.Iti doresc liniste in suflet sa fii puternica,sa fii sanatoasa si sa dai nastere la un copil frumos si sanatos alaturi de o familie iubitoare.CURAJ SI MULT SUCCES.
nico_leta
Postat pe 20 Februarie 2011 05:24
Cere ajutor. In Bucuresti si toate orasele din tara exista "Centre maternale" care protejeaza mama si copilul si gravidele in ultimul trimestru de sarcina. Vei avea un adapost sigur si timp care te va ajuta sa te linistesti, sa te gandesti la un nou inceput.
Eugenia69
Postat pe 20 Februarie 2011 05:47
Si eu sunt divortata sotul nu s-a drogat ,dar a inceput sa se joace pe bani in Ungaria eu am ramas insarcinata si am venit acasa ca nu am avut de lucru si nu ma lasa sa ramin . Am o fetita de 10 ani si am divortat de 6 ani a fost foarte greu dar nici acum nu ma ajuta doar parintii mei.Locuiesc cu parinti mei si m-am rugat foarte mult la DUMNEZEU si m-a ajutat foarte mult. Ma rog in fiecare zi la DUMNEZEU de fiecare zi pe care m-a ajutat si sunt foarte bucuroasa .Imi iubesc foarte mult pe fiica mea EMKE , si acum 2 ani m-am intilnit cu un barbat foarte bun il iubesc foarte mult ,si il iubeste si,fiica mea foarte mult. Cand o sa fie gata casa pe care a construit o sa ne casatorim.Eu cred ca si tu o sa reusesti cu DUMNEZEU si cu parinti ,nu te da batuta, o sa fii si tu foarte bucuroasa cand o sa nasti si in fiecare zi aproape de copilul tau.Va doresc toate cele bune .Cu drag MARIA.
garbo108167
Postat pe 20 Februarie 2011 08:32
Draga Giorgiana,este cam dificil acum sa-l mai scapi de lucrurile acestea,de lasat nu se va mai lasa,din moment ce a prins de gust gata l-ai pierdut,poate al iubesti,dar sa stii ca nu se merita sa suferi si sa-i cersesti mila sa-ti cresti copilul,parerea mea este sa divortezi de el si sa-ti continui sa-ti traiesti viata alaturi de faptura care va veni,vei vedea ca merita si de ce nu poate ai sa gasesti si tu persoana care sa te merite si sa te pretuiasca mai mult ca orice,nu conteaza ca ai un copil,nu se merita sa suferi mai ales ca viata este scurta si merita traita.Am trecut si eu prin situatii mai dificile decat tine,cu 2 copiii si sa stii ca mi-am refacut viata si ma simt intradevar fericita,acum zic si eu ca traiesc cu adevarat.Daca vrei sa mai vb si altele lasa-mi un mesaj cu id tau de msg si te voi contacta eu si mai vb asa pot sa-ti povestesc si eu viata mea pe scurt sa vezi ca am trecut si eu prin mult mai mari probleme si sa stii ca nu am disperat.Stai linistita micutzul care va veni vei vedea o sa-ti aduca mari bucurii si cu siguranta parintii tai nu te vor lasa la greu.
Graciela
Postat pe 20 Februarie 2011 08:40
Ai o ambasada a Romaniei acolo? Daca da, te duci la oamenii aia si le expui pb financiara si-i intrebi ce solutii exista (ar trebui sa existe ).Daca nu te descurci, o sa o rogi pe maica-ta sa te ajute cu finante. Daca ti se pare mai simplu, te duci in italia la ea.inchiriati ceva si stati impreuna. Cert e ca o sa ai nevoie de ajutor. Mult! Habar nu ai cum se creste un copil. In ceea ce-l priveste pe domnul tau, nu doreste sa fie ajutat se pare. Daca asa stau lucrurile chiar nu il poti ajuta. Daca va avea probleme legale visavis de cum isi "procura" banii, ai putea foarte simplu sa intri la "complice" si "tainuire". In plus copilul tau va creste intr-un mediu in care nu ar trebui sa creasca nici un copil. Veti avea un stigmat toata viata. Gandeste-te intai la copilul tau si ce ar fi bine sa faci ca sa fie ok pt copil. Nu il priva de o viata frumoasa pt. niste bani murdari si pentru prezenta unui tata biologic care nu il onoreaza. Inca nu esti invatata sa gandesti prin prisma copilului ...O sa o faci dupa ce o sa-l tii in brate. Nu glumesc!
Bafta!. Ai cai de iesire, trebuie doar sa te decizi. Tine de principii de viata pb.ta.
Sper ca esti constienta ca expui pe un site public o acuzatie de furt.
BondarelBzz
Postat pe 20 Februarie 2011 08:41
Uofff, am citit si recitit. M-am regasit in povestea ta intr-o oarecare masura. Spre deosebiire de mine, tu ai pentru ce lupta. Nu vreau sa intru prea mult in amanunte, ideea e ca si sotul meu a fost painea lui Dumnezeu inainte de casatorie si dupa aceea totul s-a intros cu 180 de grade. Am ramas insarcinata dar am pierdut sarcina din cauza supararilor. In octombrie anul trecut am divortat. Acum ma simt bine, e greu dar mi-e bine, am scapat de toata starea care ma sufoca. Divorteaza, nu te gandi la nimic altceva decat la copil. Nu mai plange ca nu-i faci bine copilasului. Daca tie iti este greu cu siguranta si copilului tau o sa sa-i fie greu si nu cred ca vrei sa vezi suferinta in ochii lui.
El o sa te roage sa nu divortezi, o sa planga, o sa-ti spuna ca te iubeste, ca renunta la toate prostiile, sa nu te lasi influentata. Barbatii ca sotul tau, nu stiu sa iubeasca. Sa ai grija de tine si de bebe.
sagem76
Postat pe 20 Februarie 2011 08:45

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
stresul... 30 De la: hermosa20 8 Ianuarie 2014 01:36
OARE MAI ARE ROST...? 17 De la: tutankhamon 29 Decembrie 2009 00:24
viata dubla 76 De la: adytza0464 5 Noiembrie 2011 10:01
Vreau sa divortez fara sa ma prezint la divort 63 De la: yram 8 August 2013 15:46
chestionar 11 De la: garbo_389815 8 Decembrie 2013 19:19
Setari Cookie-uri