Bine ai revenit suflet!

Am o mare nevoie de ajutor...ma simt singura si nu stiu incotro sa iau, cui sa ii spune, ce sa fac, cum sa reactionez...
Am o relatie d aproape un an de zile... totul a decurs foarte repede...inceput furtunos, certuri, impacari la fel de vulcanice ca si certurile, mutat impreuna, iar certuri.....minciuni,....am ramas impreuna..... am ajuns din iubire sa ma simt manipulata, sa imi schimb persoana de dragul celul de langa mine...sa accept anumite conceptii care in mod normal nu l.as fi acceptat nici in ruptul kpului....la fel d repede am ajuns sa indeparteze totul de mine.... felul meu d a fi,, copilaroasa, tot timpul un zambest...am ajuns matura, mi.am luat in serios rolul de femeie aproape maritata, fiekre zi incepe cu el se termina cu el.. scopul meu era sa fie el fericit k eu nu mai contesz....a ajuns sa fie medicamentul meu....am ajuns sa fiu dependenta de el si sa cred k orice fac trebuie sa aibe intai acordul lui.....pana la un moment dat...pana la ultima cearta, cea mai urata dintre toate.....m.am trezit atunci...imi vreau prieteni inapoi si incerc sa mi recuperez....vreau sa am incredere in mine....nu ar fi greu...dar cum da ii sp lui ca nu mai pot fi atat de supusa lui?cum sa il fak sa aibe increde in mine....?...cum sa il fac sa inteleaga niste chestii fara sa aveam iar o cearta si sa ne despartim din nou si din nou?
Real_love
Postat pe 30 Ianuarie 2011 02:37
nu trebuie sa ii spui, o sa constate. Si atunci poti sa ii explici ca o sa fie mai bine - si tie, si lui - daca nu te transformi in umbra lui.
Va reactiona in functie de cit de posesiv este....
quasaria
Postat pe 30 Ianuarie 2011 03:51
Q,eu sunt mai dura de aceasta data.dependenta de ceva trebuie inlocuita cu dependenta de altceva.in aceasta situatie trebuie sa te desparti pana ce aceasta dependenta nu te transforma intr-o leguma,intr-un umanoid robotizat.e graznic sa nu ai discernamantul ca te indrepti cu pasi repezi spre o creanga,daca el te paraseste.ceea ce descri tu seamana cu consumul de drog ,combinat cu sex si bautura,cat mai este pana la a ceda psihic??f putin.nu vreau sa mai continui la ce esti expusa.cauta un psiholog bun ,spune-i ceea ce simti si nu mai sta nici o clipa cu acest individ.adica sa stai de un an doar, dintr-un inceput furtunos,certuri etc si sa te transformi intr-o leguma dependenta de el ,este anormal ceva la voi.mie imi miroase a droguri cu stiinta sau fara.nu prea ai vb de iubire.dependenta implica repet sex cu droguri si bautura.ce iti pasa ce zice el?fie-ti mila de tine si fugi cat mai departe de el.nu fii suparata ca sunt prea dura.explicatiile tale imi spun si mai multe,dar ma opresc aici.fugi cat mai departe.sa nu iti pese de el.
vuvuzela
Postat pe 30 Ianuarie 2011 04:22
De la: vuvuzela, la data 2011-01-30 04:22:39Q,eu sunt mai dura de aceasta data.dependenta de ceva trebuie inlocuita cu dependenta de altceva.in aceasta situatie trebuie sa te desparti pana ce aceasta dependenta nu te transforma intr-o leguma,intr-un umanoid robotizat.e graznic sa nu ai discernamantul ca te indrepti cu pasi repezi spre o creanga,daca el te paraseste.ceea ce descri tu seamana cu consumul de drog ,combinat cu sex si bautura,cat mai este pana la a ceda psihic??f putin.nu vreau sa mai continui la ce esti expusa.cauta un psiholog bun ,spune-i ceea ce simti si nu mai sta nici o clipa cu acest individ.adica sa stai de un an doar, dintr-un inceput furtunos,certuri etc si sa te transformi intr-o leguma dependenta de el ,este anormal ceva la voi.mie imi miroase a droguri cu stiinta sau fara.nu prea ai vb de iubire.dependenta implica repet sex cu droguri si bautura.ce iti pasa ce zice el?fie-ti mila de tine si fugi cat mai departe de el.nu fii suparata ca sunt prea dura.explicatiile tale imi spun si mai multe,dar ma opresc aici.fugi cat mai departe.sa nu iti pese de el.


catre REAL LOVE
vuvuzela
Postat pe 30 Ianuarie 2011 04:26
Nu am vorbit despre iubire...pt k mereu am crezut k numai eu iubesc in relatia asta...M.am gandit d foarte multe ori la varianta cu psihologul dar imi e greu sa recunosc.....adik nush daca sunt de inteles sau nu dar nu pot spune cu voce tare c am ajuns sa fac si sa simt....ma feresc si d prieteni , parinti...orice persoana care inceark sa afle c e in viata si sufletul meu......Va multumesc frumos pt raspunsuri si iti apreciez felul dur d a trata problema...cred ca acum totul tine d mine si d curajul meu....
Real_love
Postat pe 30 Ianuarie 2011 19:27
draga mea, inca de la inceputul relatiei trebuia sa fi naturala, sa fi tu insati. probabil ca i-a placut atitudinea ta copilareasca si zambetul tau, trebuia sa le pastrezi. acum...e un pic mai dificil sa le pui pe tapet din nou....dar merita incercat.oricum, trebuia sa-ti pastrezi naturaletea. are dreptate vuvu, incearca sa mergi la un psiholog, de cele mai multe ori ajuta foarte mult sa vorbesti cu cineva.
hai, fruntea sus si zimbetul pe buze

P.S.: nu uita ca esti un om cu personalitate si caracter, nu te transforma intr-o umbra, ar fi pacat.
scumpa31
Postat pe 30 Ianuarie 2011 20:45
Multumesc mult d tot:*
Real_love
Postat pe 31 Ianuarie 2011 22:04
nu lasa nici un barbat sa te manipuleze!nu vei fi tu insuti niciodata!
garbo171983
Postat pe 2 Februarie 2011 15:49
De la: garbo171983, la data 2011-02-02 15:49:20nu lasa nici un barbat sa te manipuleze!nu vei fi tu insuti niciodata!

corect!!!
scumpa31
Postat pe 2 Februarie 2011 20:36
tu singurica poti sa ti recapeti personalitatea.
Incearca sa afli daca si el te iubeste (asta pt ca nu esti sigura)....nu poti trai alaturi de o persoana numai stiind ca tu il iubesti si facandu-l numai u pe el fericit. Trebuie sa fiti fericiti impreuna...sa simti si tu ce simte el cand ii oferi toata dragostea ta.....Te-a placut pentru felul tau de a fi: copilaroasa, zambitoare, bla bla.....atunci nu te schimba! Invata sa te contolezi, sa-ti controlezi reactiile si sentimentele.....Pentru nimic in lume nu trebuie sa te schimbi ca sa-i fi pe plac unui barbat...ok, tre sa faci anumite compromisuri sa mearga relatie, si asta pt ca nu suntem perfecti....Incercati impreuna sa nu va mai certati....nu duce la nimic bun.....purtati discutii constructive pentru amandoi...
madita
Postat pe 4 Februarie 2011 10:33
De la: Real_love, la data 2011-01-30 02:37:04Am o mare nevoie de ajutor...ma simt singura si nu stiu incotro sa iau, cui sa ii spune, ce sa fac,...


Si eu zic ca ai nevoie de ajutor .. vorbeste cu proful de romana pentru niste meditatii particulare.
anakin
Postat pe 4 Februarie 2011 11:02
De la: Real_love, la data 2011-01-30 19:27:30Nu am vorbit despre iubire...pt k mereu am crezut k numai eu iubesc in relatia asta...M.am gandit d foarte multe ori la varianta cu psihologul dar imi e greu sa recunosc.....adik nush daca sunt de inteles sau nu dar nu pot spune cu voce tare c am ajuns sa fac si sa simt....ma feresc si d prieteni , parinti...orice persoana care inceark sa afle c e in viata si sufletul meu......Va multumesc frumos pt raspunsuri si iti apreciez felul dur d a trata problema...cred ca acum totul tine d mine si d curajul meu....



Parerea mea este ca, pentru ca o relatie sa dureze ambii parteneri trebuie sa se implice sentimental. E foarte greu sa renunti la cineva atunci cand intervine dependenta, dar daca nu simti ca si el te iubeste, n-are rost sa continui asa pentru ca in felul asta, el doar o sa profite de slabiciunea ta si n-o sa se schimbe nimic in relatie. Gandeste-te la cum te simti acum si cate frustrari o sa se adune pe viitor... pana la urma o sa cedezi psihic. Nu astepta sa ajungi depresiva, pentru ca atunci o sa-ti fie si mai greu sa iesi din situatia asta.

Ai putea sa te indepartezi, sa devii mai rece, iar el va simti ca nu mai e centrul universului tau si nu-i va placea deloc... si-atunci va face ceva sa-ti cerseasca atentia.
Iar in legatura cu psihologul... n-ar fi deloc o idee rea. In primul rand pentru ca are experienta si te poate ajuta, apoi crede-ma ca e mult mai usor sa povestesti despre problemele tale cu necunoscuti, pentru ca nu-ti pasa asa tare despre ce cred despre tine si te ajuta sa te descarci, e ca si cum ai imparti problema asta cu altcineva si n-ar mai fi doar responsabilitatea ta sa o rezolvi. Fa ceva si pentru tine ...
adry25
Postat pe 4 Februarie 2011 11:16
Draga mea , fii tare. Fa o schimbare, de ex; prin faptul ca-ti schimbi culoarea parului vei castiga o incredibila stimulare a increderii de sine. Iesi , e de ajuns sa-ti faci prieteni noi, sau recupereaza-i pe cei vechi. Nu lasa emotiile negative sa te conduca,fii pozitiva.
garbo008875
Postat pe 5 Februarie 2011 14:36
Asta nu-i iubire!!E un joc prostesc!!Rupe-te de el!!Lasa-l ca prea face ce vrea cu tine!!Dece?Tu nu contezi?Tu esti sluga lui?NU!!Egala lui nu vei fii niciodata,odata ce s-a invatat sa te conduca...nu-l mai schimbi!!Deci:sfatul meu:LASA-L!!!Timpul iti v-a arata ca se v-a gasi si ptr.tine unul care sa te considere egala lui!!
elisabeta_boia
Postat pe 5 Februarie 2011 21:05
si eu am patit-o cu primul sot vroia sa facem doar ca el
si dupa 18 ani de cind am plecat de la el sunt tot singura
am avut citeva legaturi scurte care nu s-au concretizat intr-o relatie
am fost atit de ranita ca nici acum nu mi-am gasit pe cineva
dearest
Postat pe 8 Februarie 2011 18:25
In iubire trebuie sa fii asa cum esti tu cu adevarat....nu cum vrea el sa fii si nici cum ti-ai dori si nu poti.Sa fii sincera sa-l provoci la o discutie ...ce-si doreste el de la aceasta relatie si sa te lamuresti si tu ce-ti doresti cu adevarat.Si mai ales sa fii gata sa renunti la o relatie care nu-ti face bine ,care-ti pune intrebari si nu te face fericita. STOP!!!!!! Numai bine!!!!!
fengari
Postat pe 12 Februarie 2011 14:35
De ce bine ai revenit suflet?? io as fi zis bine ca m-am trezit din "somn".
.. primul pas e sa-ti dai seama ca nu e asta drumul corect .
Capul sus si curaj !
bluelight
Postat pe 12 Februarie 2011 14:44
da..........si sa ne scri
jeanette40
Postat pe 12 Februarie 2011 14:51
certurile din familie ,m-au facutsa"cad " ,jos" ,dar nu ma las voi "urca" mai sus decat am fost si vreau cu propriile forte sa ma simt mandra si puternica
garbo107589
Postat pe 17 Februarie 2011 04:09
nu-mi place ceam citit desprearticolul d e rugaciune ,poti fii oricat de super constient dar ca sa -ti de-a d-zeu de toate trebuie sa fii curat spiritual sa stii ce inseamnaa fii curat sufleteste,macar doua din cele10 porunci sa le fi tinut toata viata ,samergi sa-ti ierte pacatele la biserica facute cu voie si fara voie daca am tine cont de rugaciuni si de ce am enumerat mai sus n-am fii nefericiti am avea de toate sanatate,fericire si bani.dar noi oamenii...........................nu constientizam puterea d-lui
garbo107589
Postat pe 17 Februarie 2011 04:23
Daca il Iubesti pe Dumnezeul nostru Creator, daca te iubesti pe tine insuti foarte mult, e suficient.
Ia-o ca o provocare a ta, ia-o ca tema de lucru, daruita acum de Sufletul tau si de Creatorul nostru divin , pentru a-ti rezolva o problema foarte veche , nefinalizata in vietile anterioare. Daca nu esti pregatita sa duci aceasta cruce, sa duci aceasta lupta cu tine insuti, urmeaza urgent un curs terapeutic, spiritual, si pune in aplicare tot ce inveti acolo.
O femeie poate transforma un barbat fara nici o problema, chiar daca invata si KARATE
, singurul efort e sa doreasca acel lucru.
Daca-l iubesti cu adevarat, incearca sa-l recuperezi, dupa aceea iti poti urma drumul in viata sub alta forma.
Acum ai ocazia sa demonstrezi adevarata putere a omului pe Planeta Pamant.
Dumnezeul nostru creator sa va binecuvanteze cu o infinita iubire divina si dragoste de viata alaturi de cei dragi, dupa voia lui si vointa voastra.
GHEORGHITA
Postat pe 17 Februarie 2011 18:24
Fi Tu..... ...asa cum ai fost inainte sa va cunoaste-ti ,de ce trebuia sa schimbi tu totul si el nimic.Te-ai lasat prea mult manipulata.El te-a iubit asa cum ai fost ptr ca altfel nu erati impreuna[.Bafta.]
mmiriam
Postat pe 19 Februarie 2011 10:29
Mami... vezi c te-ai cam intoxicat cu cratimele. Probabil d-aia nu ai mai avut loc pentru un i
Thor_again
Postat pe 19 Februarie 2011 10:35
asa, gheorghita, invat-o cum sa isi faca viata praf ca na, asta ne e crucea, pentru un bou.... Ca s-au terminat exemplarele masculine pe lumea asta.
quasaria
Postat pe 19 Februarie 2011 10:51
sunt o femeie foarte frumoasa si acum ,azi m-am imbracat frumos si cuparul meu care mi-acrescutlumeama intreaba cat dau la coafor mereu nici un ban,e natural n-am nici un fir de par albsunt sanatoasa si fizic mi-am facut electrocardiograma si glicemia sunt foarte bune ,ii multumesc lui d-zeu pentru tot
garbo107589
Postat pe 19 Februarie 2011 14:16
De la: garbo107589, la data 2011-02-19 14:16:40 si cuparul meu care mi-acrescutlumeama


ai uitat sa spui si unde anume ti-a crescut parul ala
nu ca ne-ar interesa...
Thor_again
Postat pe 19 Februarie 2011 14:34
De la: garbo107589, la data 2011-02-19 14:16:40sunt o femeie foarte frumoasa si acum ,azi m-am imbracat frumos si cuparul meu care mi-acrescutlumeama intreaba cat dau la coafor mereu nici un ban,e natural n-am nici un fir de par albsunt sanatoasa si fizic mi-am facut electrocardiograma si glicemia sunt foarte bune ,ii multumesc lui d-zeu pentru tot


si? nu-ti si raspunde - pentru putin?
quasaria
Postat pe 19 Februarie 2011 15:25
DRAGA MEA , DRAGOSTEA NU SE BAZEAZA PE SUPUNERE OARBA , DRAGOSTEA MAI INSEAMNA SI INDEPENDENTA , SA GANDESTI , SA-TI SPUI PAREREA , SA VII CU CEVA NOU .... DEPENDENTA SI SUPUNEREA DUCE LA PLICTISEALA . TREBUIE SA AI PERSONALITATE , SA FI TU .
oanas_2004
Postat pe 20 Februarie 2011 11:17

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Pagina ALLEXANNDRREI 139 De la: titiana 25 Noiembrie 2009 00:56
Pt ca oamenii sa poata avea o relatie cu Dumnezeu trebuie sa fie smeriti...Ce este smerenia? 4 De la: oktaviatdy 23 Iulie 2011 10:52
Poate gelozia sa protejeze iubirea? 1 De la: cameliaradu 5 Iulie 2009 13:11
Am ajuns sa iubesc 144 De la: garbo166660 27 Octombrie 2011 14:53
Sondaj de opinie 3 De la: andreea_n_c 3 Martie 2010 09:35
Setari Cookie-uri