DESPRE REALITATEA IN CARE TRAIM SI GESTUL LUI ADRIAN SOBARU

sigur ca trebuie sa luam atitudine
floare_cu_colti
Postat pe 10 Ianuarie 2011 11:44
De la: floare_cu_colti, la data 2011-01-10 11:44:38sigur ca trebuie sa luam atitudine


Si cam ce-ar trebui sa facem? Nici eu n-am nicio dorinta sa muncesc pana la 63 ani - asta ar insemna 45 ani de munca pentru mine. Nu vreau - dar asta e situatia si voi fi nevoita sa muncesc pana la 63 ani. As prefera ca in 10 ani sa ma pot pensiona si sa ma bucur de pensie - dara sta nu se va intampla. Sper macar sa supravietuiesc si sa ies la pensie - sa nu mor la munca. Mi-ar fi placut sa ma pensionez la 55 ani sau cat era acum la femei , sa-mi ajut copiii sa creasca nepotii. Ce sa fac? sa intru in greva foamei sau sa-mi dau foc in fata Parlamentului?
Lady_Di
Postat pe 10 Ianuarie 2011 13:05
mai fetelor,fiti optimiste,am trimis pe cineva acum sa il impuste pe Boc si Base...totul va fi bine in urmatorii 30 de ani

nu mai fiti asa radicale,luati partea plina a paharului,sa ne rugam sa fim sanatoase sa mai putem munci inca 40 de ani si mai ales sa fie de munca sa avem ce muncii...
deocamdata nimeni nu va rezolva nimic,nici daca se arunca in cap,nici daca se inneaca si nici daca isi da foc.....
anaROBERT
Postat pe 10 Ianuarie 2011 15:20
Vorbeau doi guvernanti isteti
Romanii au vreo sapte vieti
Dar au si un defect pe ei,
Nu au la fel de multe piei.
un_inger38
Postat pe 10 Ianuarie 2011 16:20
Revazand acest subiect,cu lacrimi in ochi pentru drama acestui tata,m-am hotarat sa scriu.Am vazut discutiile pe acest subiect si daca gestul acestui om nu a lasat nimic in urma probabil ca nici parerea mea legata de acest subiect nu va lasa mare lucru.Acest om a suferit o cadere nervoasa pentru ca venitul familiei,oricum mic, a fost redus de catre guvernul Boc facand astfel aproape imposibila sustinerea tratamentului baiatului lui Adrian suferind de autism.Imaginati-va voi parinti suferinta acestui tata care a fost legat de maini de alesii nostrii.Din p.m.d.v durerea unui parinte obligat sa-si vada copilul suferind ca simplu spectator e suficienta sa distruga un psihic.Inteleg perfect ca acest om nu a avut discernamant in momentul in care s-a aruncat de la balcon.Ii ramasese doar ideea compulsiva ca trebuie sa-si transmita mesajul:"Ne-ai ciuruit i ne-ai vndut, ne-ai ucis viitorul copiilor! Libertate!"Mesajul acestui om rezuma clar situatia Romaniei pe care noi o acceptam zilnic tacit.
Intreba cineva retoric intr-un comentariu "ce putem face noi?".Ultimii 21 de ani ne-au aratat unde ajungem daca nu facem nimic.Nu sunt o nationalista radicala care sa propuna o revolutie sau lovitura de stat.Sunt un simplu om care intelege suferinta celorlalti si nu vrea sa ramana spectator.Intr-un stat complet indiferent la dramele romanilor poate ar trebui sa ne gandim ca oricand putem ajunge din spectatori in victime ignorate de societate.Inceputul vindecarii sa vina de la noi prin constietizarea problemelor si un minim de efort in a fii OAMENI!
diannadanciu
Postat pe 14 Ianuarie 2011 04:18
Cu multa-ntelepciune grait-ai, din nou, "diannadanciu", dar nu va lasa nimic in urma lui.
Nae_Nae
Postat pe 15 Ianuarie 2011 14:35
Diana, Adrian Sobaru a lasat ceva in urma doar pentru noi, cei care discutam aici si pentru multi alti oameni mai de rand sa-i zicem, care stau acasa, care au probleme nu numai cu copii, pentru mine, ca persoana nu e un fleac ce a facut, nu e ceva peste care sa treci repede cu vederea, mesajul lui a ajuns la multa lume, si nu numai al lui, dar nu a ajuns la cine trebuia chiar daca a facut-o in vazul "lor"

"ei" nu vor face nimic, cum n-au facut de atatia ani, noi restul putem face, de noi depinde schimbarea, dar vezi tu, nu suntem uniti, sa susotim pe ici pe colo, sa mai vorbim cu un vecin sau cu o vecina la o cafea, sau aici pe Garbo... e fix apa de ploaie

nu il condamna nimeni. numai el stie ce a fost in sufletul lui, poate in momentul acela nu mai gandesti si vrei sa te faci auzit si vazut din cauza la problemele care le ai... dar trebuie sa recunosti ca si multi altii, ca gestul pe care l-a facut nu e o solutie, oricat de disperat ai fi
Laura_M
Postat pe 15 Ianuarie 2011 15:40
Da Laura,ai perfecta dreptate,gestul lui nu e o solutie si fara nici o ironie admit ca martirii nu fac altceva decat sa scada numarulul populatiei.Gestul lui Adrian nu a fost unul las (un om cu o tublurare psihica nu are discernamant) si nici de incurajat(suicidul creste doar rata mortalitatii) este pur si simplu TRIST.Si mai trist este ca sunt milioane de romani care traiesc astfel de drame generate de indiferenta hotilor aflati la conducere, diferenta dintre ei si Adrian fiind faptul ca acestia nu au curajul sa isi vocifereze nemultumirile,de unde si curajul acestuia.
Dincolo de dramele individuale,care pe majoritatea am inteles ca ne lasa rece, mai exista niste exemple de batjocura monumentala din partea alesilor la adresa noastra ca si popor, care ar trebuie macar sa ne sifoneze orgoliul daca intrebari nu mai ridica demult.Propun sa ne achizitionam niste lubrifiant de balamale ca sa nu scartaim,asa ca niste robotei dezumanizati si resemnati ce suntem,atunci cand ajungem la groapa de gunoi=fiare vechi=pensie.
diannadanciu
Postat pe 16 Ianuarie 2011 08:17
superb gestullui,pacat de noi ceilti ca suntem extrm de lasii si nu l-am sustinut,, pacat dar asa-i rominul
garbo182350
Postat pe 31 Ianuarie 2011 09:04
pacat ca gestullui n-a fost sustinut mmmacar printre tinerii nemultumiti din capitala ca noi provincia suntem lassiii,lasilor...
garbo182350
Postat pe 31 Ianuarie 2011 09:06

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Nu este de mirare.. 101 De la: garbo174849 31 August 2011 20:15
De ce credeti ca majoritatea oamenilor au putine parti bune? 161 De la: luptatoareacurajoasa 1 Iulie 2010 22:44
abilitati practice,formarea deprinderilor de munca (pt.varsta prescolara si scolara mica) -educatoare,invatatori,parinti,bunici,bone,case de copii 2 De la: mamytzy56 10 Ianuarie 2013 22:32
De ce oamenii destepti isi gasesc greu parteneriii? 2 De la: xenaluptatoareainimoasa 20 August 2010 11:14
ce putem face ca sa intram in contact cu Dumnezeu? 183 De la: tutankhamon 23 Decembrie 2009 22:41
Setari Cookie-uri