Sperante, vise si umilinta

zambila, atunci cind sub denumirea "barbat" e un fraier manipulabil, exista metode: amenintari de suicid, lesina mamita zdrobita de neorocire, turnam un copil, doi, zece....
quasaria
Postat pe 11 Decembrie 2010 23:12
da, zambiluto, da' te inveti cu ala si vrei sa stea mereu cu tine...iti faci iluzii, vise...iti cladesti fericirea pe minciunile lui...si zici ca e chimie...nu e chair asa de simplu!
sora_ilsi
Postat pe 11 Decembrie 2010 23:14
De la: garbo166924, la data 2010-12-11 01:03:00
De la: Freya_, la data 2010-12-10 19:05:47sincer mi se pare nesimtire crasa. pentru cretinul ala, ai sunat tu femeia..? ca aveai tu draci ?

desteptele dracului, eu nici pe aia cu care m-a inselat nu am sunat-o !
iar de ma suna ea pe mine, ii rupeam capatina!
si lui si ei !

sa ce ? sa-mi spuna cat sufera ea ? hai sictir !


Ce nevasta frustrata:))))

Spune-ne toata povestea s-o pun pe un site de facut caterinca(inteligenta)



atat ai inteles tu de aici?
multa lume amarata!
zambila
Postat pe 11 Decembrie 2010 23:20
vezi tu, Q, mi-e teama ca mai toti avem parte, la un moment dat, de amputari si schilodiri zguduitoare, echivalente aproape cu `imposibilitatea` fiintei, intrucat pierdem, cu buna stiinta, sub propria supraveghere, bucati din noi, una cate una (ne debarasam de ele ca de-o haina devenita inutila), crezand ca, prin reactiile noastre (de cele mai multe ori inadecvate si in defavoarea fiintei si identitatii noastre) ori, dimpotriva, lipsa lor, ne aparam cu pretul sangelui si ne mentinem in limitele unei demnitati false, vazute de-a-ndoaselea prin ochelarii vanitatii furibunde, dar suverane. si daca nu facem ceva, o miscare decisiva de 180 de grade, reevaluandu-ne `acumularile`, potentele, impotentele si valorile (a se citi `raspunsul la intrebarile`: `cine sunt cu adevarat?`, `ce vreau?`, ce ma defineste?`, `ce ma face sa devin ceea ce e necesar sa devin, adica, cu sens?), atunci ramanem niste amputati to no end, niste incompleti, niste ...ramasite.
esme
Postat pe 11 Decembrie 2010 23:24
da q, dar un copil nu-i o minge de ping-pong
si nu merita sa suporte mizeriile parintilor...asa cum sunt ei!
zambila
Postat pe 11 Decembrie 2010 23:24
De la: roby_cado, la data 2010-12-11 18:25:56mai hilar.., e atunci cand aceeasi "singura",incepe sa verse lacrimi de crocodil,urland din toti rarunchii ca sufera cumplit, deoarece "insuratul" nu divorteaza pentru ea...


asa, si despre insurat...nimic?
zambila
Postat pe 11 Decembrie 2010 23:26
da, esme, de asta spuneam ca sint doar invinsi, in fiecare despartire nu exista invingatori. Si pacat ca nimeni nu prea pare sa realizeze asta, desi toti realizeaza "vina". Dincolo de vina, sint doi oameni din care s-a rupt cite o bucata. Mai conteaza de ce? Pentru ca unul sau amindoi atit pot si stiu sa faca: sa arunce cu bucati de viata la gunoi.
La fiecare subiect din asta intervine "celalalt" care e de vina. Asa, si? Asta conteaza...?!
quasaria
Postat pe 12 Decembrie 2010 09:00
fetele, ce se intampla, va citesc comenturile si lumina voastra pare sa fi disparut, prea o dati in iarna si frig, hai fiti mai optimiste, uneori e mai bine sa te desparti decat sa ramai sa suferi in tacere si unele rani se inchid, dar atata vreme cat te uiti la usa care s-a inchis in fata ta,asta nu e posibil
casperphantom
Postat pe 12 Decembrie 2010 16:00
q, numai oamenii fara coloana nu sunt niciodata de vina, eu stiu ca am fost singurul vinovat, eram mai mare, ar fi trebuit sa stiu mai bine cu ce ne confruntam, dar n-am facut asta si am lasat sa treneze tacerea, pana cand ne-a spart timpanele, asta e
casperphantom
Postat pe 12 Decembrie 2010 16:02
De la: garbo166924, la data 2010-12-11 01:03:00
De la: Freya_, la data 2010-12-10 19:05:47sincer mi se pare nesimtire crasa. pentru cretinul ala, ai sunat tu femeia..? ca aveai tu draci ?

desteptele dracului, eu nici pe aia cu care m-a inselat nu am sunat-o !
iar de ma suna ea pe mine, ii rupeam capatina!
si lui si ei !

sa ce ? sa-mi spuna cat sufera ea ? hai sictir !


Ce nevasta frustrata:))))

Spune-ne toata povestea s-o pun pe un site de facut caterinca(inteligenta)


24, cand o sa consider ca esti inteligenta, o sa port si-o conversatie cu tine.
pana atunci, mai citeste si foloseste-ti si cealalta jumatate de creier. e pacat de atata materie cenusie sa ramana nefolosita.
Cine stie, pana la urma s-ar putea sa-ti placa.
Freya_
Postat pe 12 Decembrie 2010 16:16
casper, habar n-am... dar probabil "divinul" n-are nici o relevanta pina la urma. In ce ma priveste, si eu si J. avem sfaturi valide pt toti prietenii nostri, dar intre noi doi sintem absolut incapabili sa facem lucrurile sa mearga, desi ne iubim. Si atunci? Cine e de vina si ce pana mea mai conteaza?!
Daca vreunul dintre noi doi ar fi vreun tolomac, as intelege...

quasaria
Postat pe 12 Decembrie 2010 18:19
De la: roby_cado, la data 2010-12-11 18:25:56mai hilar.., e atunci cand aceeasi "singura",incepe sa verse lacrimi de crocodil,urland din toti rarunchii ca sufera cumplit, deoarece "insuratul" nu divorteaza pentru ea...



De unde si pana unde ai dedus tu ca e treia varsa lacrimi de crocodil? De cand iti dai tu cu parerea despre ceea ce se intampla cu altii? Cine iti da acest drept? Sa judeci fara cunostinta de cauza? Daca citeaimai bine iti dadeai seama ca nu era vorba nici despre divort si nici despre casatorie, pur si simplu era vorba despre o relatie intre doi oameni indiferent de statutul lor. O relatie in care unul a investit mai mult in sentimente pe cand celalalt a bazat-o doar pe minciuni. se dezbatea o minciuna care....sant sigura ca si pe tine te-a atins cate o data. Nu trebuie sa fii "pro" dar din moment ce si tu te clasifici in rasa asta umana...nu iti asuma dreptul de a o critica pe "singura".
cornelia_72
Postat pe 13 Decembrie 2010 11:30
draga mea vezi de viata ta!!!!uita de el !!acest gen de barbati care se plang la amante ca vai doamne nevasta mea e trebuie legati in urma trenului si tarati pana le vine mintea la cap .Faptul ca sa intors la sotie ?e normal ca nu a parasito niciodata ,sa folosit de tine pt-ca era departe de ea,familia lui era acolo iar tu erai cea care ii purtai de grija acolo .Chiar daca vei avea un copil,va fi greu dar viata merge inainte!!!!
garbo105297
Postat pe 18 Decembrie 2010 16:38
Draga mea,
Incearca sa intelegi ca nu esti nici prima nici ultima in situatia asta. Stiu, durerea ta este cea mai mare pt ca este a ta, durerea mea este mai mare pt ca este a mea si tot asa. Incearca sa-l ierti si sa pastrezi in amintire tot ce a fost frumos intre voi. Bucura-te de fericirea pe care ai avut-o, nu plange ceea ce ai pierdut. Fi demna de fericirea ta. Asa a fost sa fie. Ai gresit ca nu ti-ai pus intrebarea "cand voi fi si eu taranca?" Un barbat care isi jigneste sotia in fata unei alte femei nu este un barbat demn de incredere. Acest lucru este valabil si invers. Incearca sa intelegi ca amandoi sunteti de vina. Pentru tine nu am decat un sfat: stai de vorba cu tine insati, fi obiectiva, nu te minti si iarta-te si invata sa te iubesti pe tine si o sa constati incet-incet ce persoana minunata te-a facut aceasta relatie. tot binele din lume
_craiasa_zapezii_
Postat pe 19 Decembrie 2010 15:57
Cornelia draga,el te iubeste(asa zice el) dar te pune sa ucizi copilul.Asa dragoste n-am mai intalnit
Daca ,dupa tot taraboiul cu nevastasa...si minciunile...si telfoanele...etc...etc,tu tot mai discuti cu el inseamna ca n-ai pic de mandrie
lady_venus
Postat pe 19 Decembrie 2010 17:09
Poti castiga ceva din povestea asta,doar daca tragi o concluzie sanatoasa,care iti va folosi toata viata,si tie,si copiilor tai.
Ce poti face in viitor,este problema,NU CE A FOST.
trebuia sa te fi asteptat la asa ceva din aprtea lui,nu e primul care face asta,o gramada de prietene ale mele s-au fript in acelasi fel.
Acum cred ca stii ca sarcina ei a fost un pretext pentru el,ca sa se se scuze ca rupe relatia...ca sa nu para magar in fata ta,deci tot la el s-a gandit,sa nu para las.
Incepe sa citesti povestea mea,si povesti adevarate,daca nu ai destule prietene care au trecut prin asta.
vei ramane uimita cand vei afla ca toti spun aceleasi cuvinte,cand isi inseala sotia,ca au o relatie rece,ca sunt doar prieteni,sau ca ea nu il mai iubeste,etc.
E foarte rar,de fapt sunt exceptii ,cazurile in care el paraseste sotia pentru cealalta.
Concluzia sanatoasa,e ca in viata trebuie sa fii asigurata,pentru orice posibilitate.ca sa nu fii ranita.
Eu din prima mea despartire am tras o concluzie atata de santoasa,ca m-a salvat la urmatoarea ocazie pe care am avut-o.
Mai stii provesbul,cu mila si cu iubirea te tii de gard?
Invata maxim din patania asta,pentru ca va folosi in viitor. Si tie,si altora.Bafta la urmatoarea relatie.D
daniilia
Postat pe 19 Decembrie 2010 18:46
Sa -ti cladesti fericirea pe fericirea altei femei ,oricat de "taranca" ar fi , mi se pare odios... Esti credula . El este infidel si barbat. Va mai insela si nimeni nu-l va blama destul cat sa nu se dea uitarii. Tu insa vei fi marcata, si adevarata umilinta o vei simti atunci cand iti va fi rusine ca ai putut iubi un asemenea barbat.
garbo079860
Postat pe 19 Decembrie 2010 21:45
De la: garbo178035, la data 2010-12-09 02:26:53Genul asta de barbati nu stiu sa iubeasca.In prostia lui,acum crede ca-si iubeste nevasta,daca nu credea asta,acum era cu tine indiferent ca era sau nu gravida.Nu-i singura femeie care ramane gravida fiind parasita.
Catelele astea care fac copii sa-si tina barbatii langa ele le gasesti la tot pasul,care-i tin langa ele cu lacrimi de amenintari si suicid...iar ''taranca''fi sigura ca-i una dintre ele.O femeie normala ca cap,cand a vazut ca barbatul si-a urmat optiunile i l lasa in pace sa traiasca cu cine vrea el,daca tot n-a fost capabila sa-l tina acasa.....
Lasa-l in pace,ei sa fie sanatosi....saracul copil,cu asa tata.....si mama....
iote la ea naaaa ca ,cateaua de nevastasa are un copil cu sotul ei si virtuoasa de amanta ramane parasitaaaa HAIDETI IN COOOR ..................SARACAAAAAAA
floare_cu_colti
Postat pe 19 Decembrie 2010 22:01
floare, ia o gura de aer rece, vezi sa nu faic laringita, si linisteste-te.
si nevasta si amanta sint TOT femei in ...ma-sii, ca ma faci sa vorbesc urit de sarbatori.

quasaria
Postat pe 19 Decembrie 2010 22:12
De la: quasaria, la data 2010-12-19 22:12:58floare, ia o gura de aer rece, vezi sa nu faic laringita, si linisteste-te.
si nevasta si amanta sint TOT femei in ...ma-sii, ca ma faci sa vorbesc urit de sarbatori.

pai si ce am spus io ca nu sant oame is oame da tu ce te implicasi asaaa? ce ti doaaare ?pe mine ma distreaza tristetea amantelor na si ma bucura haaaai linistestete si nu ma injura ca e post siiiii haaaideti toata lumeaaaa.........SARACELEEEE AMANTELEEEE
floare_cu_colti
Postat pe 19 Decembrie 2010 22:34
pai hai sa iti spun de ce m-am implicat asa...daca intr-adevar vrei sa stii.
Pentru ca eu de 10 ani sint cind una cind alta. Dl. vrea sa se detaseze, din cind in cind. Mai exact, cind nu-l mai suport eu si ma car. Adica la interval de vreo 6 luni de dragoste pina ne spargem capetele. Deci, din 6 in 10 luni, eu plec, el pleaca.... Si culege cite una, care e "aia de acasa" pina la proba contrara. Si care ii face ciorbita la prinz si planuri de nunta. Numai ca pina la concretizarea nuntii realizeaza el ca a incercat, da'n-a si reusit sa se detaseze. Asa ca revine. E ciclic. Revine ca in prima zi - la fel de indragostit. Si reincepe drama - si cu gasca culeasa intre timp, si cu mine....

Ultima a incercat sa se sinucida. Femeia... se considera deja nevasta. Nu conta ca el e cu mine de 10 ani. Nu conta ca pe mine, oricit m-ar durea, nu trebuie sa ma tina el in viata - ma tin singura. Nu conteaz aca eu NICIODATA, nici macar cu sufletul pulbere, nu m-am agatat de el cind nu m-a vrut. Eu nu mi-am permis lucrurile astea...Ea si le-a permis. Trebuia sa imi fie mila? Sila? De ea, ca de el oricum imi e, deja...
De aia m-am implicat - poate ma lamuresti tu acum, care e granita dintre cele doua roluri?
Care e mai "femeia lui" - si de ce?!
quasaria
Postat pe 19 Decembrie 2010 22:45

ce-mi plac mie scenele astea de gelozie cu amenintari de sinucidere
ma lasa rece, sincer! plus sotiile ranite care acuza amantele ca nu s-au gandit si la ele...sa fim seriosi! fiecare se gandeste in primul rand la el....probabil daca le-ar intalni, le-ar baga unghiile in gat...da' noi sa fim sanatosi, nu?
zambila
Postat pe 20 Decembrie 2010 10:11
Nu va mai tot luati de ea!
Si acum pt tine .
Sincer eu nu as mai tine copilul. e greu sa cresti un copil fara tata.Stiu ca il iubesti dar gandeste la rece .
oli38
Postat pe 20 Decembrie 2010 15:15
De la: oli38, la data 2010-12-20 15:15:59Nu va mai tot luati de ea!
Si acum pt tine .
Sincer eu nu as mai tine copilul. e greu sa cresti un copil fara tata.Stiu ca il iubesti dar gandeste la rece .




Multumesc. Aici sant pareri si pareri..majoritatea stiu sa critice punandu-se in pielea sotiei...dar nu incearca sa se puna in pielea celeilalte ( ma rog...cum spun ele "amanta" ) Faptul ca iubesti ..chiar daca e un barbat sau femeie casatorita...nu e o problema...problema apare atunci cand cel casatorit/a face promisiuni si juraminte care de fapt sant niste falsuri in personalitatea lui/ei. In fine....am deschis acest topic....cu buna stiinta ca toata lumea scrie, critica..isi da cu parerea...cel care are ultimul cavant si care poate lua orice hotarare indiferent de "sfaturile" de aici ...e persoana care a initiat topicul - adica eu. Va multumesc tuturor si indeosebi celor care isi i-au dreptul de a critica fara cunostinta de cauza :). Sarcina am pierdut-o saptamana trecuta.
Va doresc tuturor un Craciun Fericit si un An nou plin de bucurii si realizari, si nu in ultimul rand sa incercam sa fim mai buni.
cornelia_72
Postat pe 20 Decembrie 2010 20:46
q,parca mi placi...da,rau de tot
garbo133776
Postat pe 22 Decembrie 2010 21:58
mai, hai sa va zic ceva: iubireee....perfecta, Nu exista!
ca dac'ar existaaa....
da io zic ca'i mai bine SA FIE!
fleurdelis
Postat pe 22 Decembrie 2010 22:07
Cornelia ai pierdut sarcina sau ai facut avort? Sper sati revii din trauma asta cu nemernicul...
mireladoncut
Postat pe 26 Decembrie 2010 04:34
pai hai sa iti spun de ce m-am implicat asa...daca intr-adevar vrei sa stii.
Pentru ca eu de 10 ani sint cind una cind alta. Dl. vrea sa se detaseze, din cind in cind. Mai exact, cind nu-l mai suport eu si ma car. Adica la interval de vreo 6 luni de dragoste pina ne spargem capetele


wau, Q, nu credeam ca poti sa stai cu unul de care ti-e mila
casperphantom
Postat pe 26 Decembrie 2010 05:23
casper, ca sa te uimesc si mai tare... nici eu numai stiu ce imi e.
Poate nu imi mai e nimic? Sau poate e...cine stie.

Sint sarbatori acum, n-am chef sa sap. Cert e ca sint alte sarbatori pe care le facem despartiti, in timp ce dl. se lupta cu demonii proprii (pe care in mod eronat ii identifica cu mine) - si, evident, va pierde.
O sa se intoarca la un moment dat, dupa ce face alte greseli care ne situeaza si mai departe unul de altul decit sintem, si ne vor situa si pe viitor la fel, sa imi spuna sa mai incercam. Deja vu.
quasaria
Postat pe 27 Decembrie 2010 18:19
hai sa zicem ca avem DOAR o viata...daca e numai una, sa zicem si ca logic ar fi sa ne-o traim bine si frumos....buuuun! Daca ne e scris sa ne unim cate doua jumatati, s-o facem si pe-asta....dar sa ne fie bine la amandoi.
Daca omul nu e fericit, nu sta langa cineva...iar daca sta, sa nu acuze, sa nu se planga, sa nu se framante....
Cand nu e bine, pisica trebuie rupta!
Q...nu cred ca ti-e bine asa, unul din voi e mai puternic (poate tu? :). Pune punct, zideste usa si traieste!
ufishor
Postat pe 27 Decembrie 2010 18:25

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
despartiti sau nu? 25 De la: rcc 13 Noiembrie 2009 10:11
pot oare fi sotii perfecti sau nu? 8 De la: si_totusi 13 Mai 2009 21:19
o poveste de dragoste 11 De la: Axl_22 4 Septembrie 2011 23:00
eUniversum 1 De la: eUniversum 4 Decembrie 2011 01:46
nu stiu ce sa fac.... 13 De la: garbo004600 30 Decembrie 2010 01:27
Setari Cookie-uri