Sperante, vise si umilinta

Am un iubit ( sau am avut pana acu' trei zile) cu care eram impreuna de doi ani. Santem amandoi in strainatate, eu divortata, el casatorit - dar dupa cum imi povestea cu o relatie rece fata de sotia lui. El are o fata de 17 ani,iar eu un baiat de 18 ani. Nu mai santem foarte tineri.Ne-am hotarat sa ne mutam impreuna, sa ne facem o familie. In vara asta a plecat pana in tara iar cand sa intors am plecat intr-o minivacanta - in urma careia am ramas insarcinata. De Sfantul Nicolae am primit o "surpriza", ca ma paraseste deoarece sotia lui e insarcinata in 3 luni si o saptamana, iar eu... in trei luni. Mi-a spus ca se muta in Romania deoarece "taranca" ii face un copil ca sa-l tina langa ea si ca pe mine ma va iubi mereu. A plecat fara sa lase vreo urma sau un mod de-a comunica. Asa ca am luat telefonul si am sunat-o pe "taranca" cum ii spunea el. Nu am rezolvat nimic doar ca m-am simtit mai usurata, pentru umilinta care mi-a adus. Nu stiu daca se va mai intoarce vreodata,..il iubesc.
cornelia_72
Postat pe 8 Decembrie 2010 23:07
De la: cornelia_72, la data 2010-12-08 23:07:58Am un iubit ( sau am avut pana acu' trei zile) cu care eram impreuna de doi ani. Santem amandoi in strainatate, eu divortata, el casatorit - dar dupa cum imi povestea cu o relatie rece fata de sotia lui. El are o fata de 17 ani,iar eu un baiat de 18 ani. Nu mai santem foarte tineri.Ne-am hotarat sa ne mutam impreuna, sa ne facem o familie. In vara asta a plecat pana in tara iar cand sa intors am plecat intr-o minivacanta - in urma careia am ramas insarcinata. De Sfantul Nicolae am primit o "surpriza", ca ma paraseste deoarece sotia lui e insarcinata in 3 luni si o saptamana, iar eu... in trei luni. Mi-a spus ca se muta in Romania deoarece "taranca" ii face un copil ca sa-l tina langa ea si ca pe mine ma va iubi mereu. A plecat fara sa lase vreo urma sau un mod de-a comunica. Asa ca am luat telefonul si am sunat-o pe "taranca" cum ii spunea el. Nu am rezolvat nimic doar ca m-am simtit mai usurata, pentru umilinta care mi-a adus. Nu stiu daca se va mai intoarce vreodata,..il iubesc.
cornelia_72
Postat pe 8 Decembrie 2010 23:12
urata treaba...
sora_ilsi
Postat pe 8 Decembrie 2010 23:16
exact..,sa o suni pe taranca..?
roby_cado
Postat pe 8 Decembrie 2010 23:29
se muta in Romania pentru ca el vrea sa se mute. Si o sa fie cu nevasta-sa pentru ca el vrea. Nu taranca ii face un copil, el i-a facut tarancii unul. Asta, ca sa iti fie clare responsabilitatile...
Cu femeia aia chiar n-aveai ce sa vorbesti. Sint sigura si ca nu l-a violat, si ca nu il readuce ea in tara cu lesa de git. Cel care decide, si care de fapt e de vina pentru toate rahaturile astea, este EL.
Sigur, poti sa il iubesti in continuare. De departe. Daca ai cit de cit respect fata de tine, schimba-ti yala. Cu adresa cu tot. Ca sa te asiguri ca nu se mai intoarce - pentru ca nu mai stie unde.
Altfel, barbatii nu prea parasesc fara sa se mai suceasca in jurul cozii n ani, daca se poate. Daca nu se poate ani, macar cit se poate. Nu-mi dau seama daca e slabiciune sau pur si simplu nesimtire asta, dar de obicei se mai intorcdin cind in cind - temporar - pe unde au mai sapat si au mai plantat.
quasaria
Postat pe 8 Decembrie 2010 23:30
Am schimbat-o..dar e ingrozitor de dureros.Faptul ca am sunat-o, ma facut sa ma simt eliberata. Am vorbit frumos cu ea, iar ea parca nici nu parea uimita de toata povestea, parca stia. Nu inteleg cum poate un barbat sa minta in asa hal pe o perioada asa de lunga?
cornelia_72
Postat pe 8 Decembrie 2010 23:41
asa-s barbatii, vorba luptatoarei noastre...hai, ca treci tu si peste asta...curaj...
sora_ilsi
Postat pe 8 Decembrie 2010 23:45
probabil nu minte - pur si simplu nu stie ce simte, ceea ce dovedeste ca nu simte nimic. Nu o iubeste nici pe ea, nici pe tine, s-a gindit el cum i-ar fi mai bine si ca i-ar fi mai bine la ea.
Daca te consoleaza, nici in situatia inversa n-ai fi castigat nimic. Oricum e gol pe dinauntru - la tine sau la ea.
quasaria
Postat pe 8 Decembrie 2010 23:47
stai linistita, nu ai pierdut nimic, cu exceptia raportarii inutile, ba chiar vicioase, la un iresponsabil arogant, care considera ca a avea un copil e totuna cu a oua o margica! textele de genul, `ma intorc la nevasta pt ca imi face un copil, dar pe tine te iubesc, sa moara mama`!, nu sunt decat produsul nefericit si grotesc al unui incapabil de gestionare a realitatii si asumarii ei, flagelat de un retard socio-moral. probabil ca atunci cand ti-a bazait romanta asta rasuflata la urechi, si-a zis ca vei fi covarsita si impresionata, sedusa si rapusa la modul frenetic de sinceritatea lui remarcabila si admirabila, si ca tu, stiind asta, ii vei fi recunoscatoare in veci, in timp ce-i spui: `du-te, ma sacrific in numele iubirii extraordinare si nemuritoare pe care mi-o porti!`

vezi-ti de ale tale si de copilul tau! asta e ceea ce conteaza! pe nenea trece-l la categoria `non-persoana`!
esme
Postat pe 8 Decembrie 2010 23:48
wow, esme...
sora_ilsi
Postat pe 8 Decembrie 2010 23:51
asta merita doua femei care sa ii zica multumim frumos pt margica, acum valea.
Nu ne crestem copiii cu tine, ca le dai un exemplu prost. Pa.
quasaria
Postat pe 8 Decembrie 2010 23:57
Cornelia
pentru el sunteti la fel.... ceea ce nu este normal.... cand la una cand la alta ... si de fapt la niciuna.
Este foarte posibil sa se intoarca, asa cum spunea si Quasaria, dar chiar vrei asta? Sa te gandesti cat dureaza pana merge iar la nevasta.
cricat
Postat pe 9 Decembrie 2010 00:10
E prea proaspata lovitura si inca ma doare cumplit, dar nu pot sa il mai accept, de fapt nici nu cred ca va avea curajul sa vina vreodata. Cel mai dureros e ca oricat de mult mi-as fi dorit sa avem un bebel....acum nu-l mai vreau. Nu vreau sa am nimic de la el, minic care sa-mi aduca aminte de acesti doi ani rataciti din viata mea.Pe o parte in sufletul meu simt bucuria de-a fi mamica, iar pe alta parte am doar furie si groaza in mine. Si mai intervine si el ...cu un mesaj de pe un numar ascuns ca ar fi bine sa fac avort.
cornelia_72
Postat pe 9 Decembrie 2010 00:34
De la: cornelia_72, la data 2010-12-08 23:07:58Am un iubit ( sau am avut pana acu' trei zile) cu care eram impreuna de doi ani. Santem amandoi in strainatate, eu divortata, el casatorit - dar dupa cum imi povestea cu o relatie rece fata de sotia lui. El are o fata de 17 ani,iar eu un baiat de 18 ani. Nu mai santem foarte tineri.Ne-am hotarat sa ne mutam impreuna, sa ne facem o familie. In vara asta a plecat pana in tara iar cand sa intors am plecat intr-o minivacanta - in urma careia am ramas insarcinata. De Sfantul Nicolae am primit o "surpriza", ca ma paraseste deoarece sotia lui e insarcinata in 3 luni si o saptamana, iar eu... in trei luni. Mi-a spus ca se muta in Romania deoarece "taranca" ii face un copil ca sa-l tina langa ea si ca pe mine ma va iubi mereu. A plecat fara sa lase vreo urma sau un mod de-a comunica. Asa ca am luat telefonul si am sunat-o pe "taranca" cum ii spunea el. Nu am rezolvat nimic doar ca m-am simtit mai usurata, pentru umilinta care mi-a adus. Nu stiu daca se va mai intoarce vreodata,..il iubesc.


draga cornelia...unii ( rare cazuri ) sunt OAMENI ( nu intamplator am scris cu majuscule ) , altii sunt doar niste simpli papagali infierbantati de un EGO exacerbat . Tu chiar mai crezi in ,,Scufita Rosie si lupul ?
Il iubesti ...no problem , o sa-ti treaca...sau varinata 2 ..suferi pt un dobitoc , scuze daca am ofensat ..dar e bine sa-ti faci un dus rece si sa te trezesti din visare .
reyya
Postat pe 9 Decembrie 2010 00:43
De la: cornelia_72, la data 2010-12-09 00:34:19E prea proaspata lovitura si inca ma doare cumplit, dar nu pot sa il mai accept, de fapt nici nu cred ca va avea curajul sa vina vreodata. Cel mai dureros e ca oricat de mult mi-as fi dorit sa avem un bebel....acum nu-l mai vreau. Nu vreau sa am nimic de la el, minic care sa-mi aduca aminte de acesti doi ani rataciti din viata mea.Pe o parte in sufletul meu simt bucuria de-a fi mamica, iar pe alta parte am doar furie si groaza in mine. Si mai intervine si el ...cu un mesaj de pe un numar ascuns ca ar fi bine sa fac avort.


Lovitura este atunci cand te dezamagesti pe tine , Cornelia , atat am avut de spus. sper sa intelegi esenta . Succes! :-)
reyya
Postat pe 9 Decembrie 2010 00:45
Genul asta de barbati nu stiu sa iubeasca.In prostia lui,acum crede ca-si iubeste nevasta,daca nu credea asta,acum era cu tine indiferent ca era sau nu gravida.Nu-i singura femeie care ramane gravida fiind parasita.
Catelele astea care fac copii sa-si tina barbatii langa ele le gasesti la tot pasul,care-i tin langa ele cu lacrimi de amenintari si suicid...iar ''taranca''fi sigura ca-i una dintre ele.O femeie normala ca cap,cand a vazut ca barbatul si-a urmat optiunile i l lasa in pace sa traiasca cu cine vrea el,daca tot n-a fost capabila sa-l tina acasa.....
Lasa-l in pace,ei sa fie sanatosi....saracul copil,cu asa tata.....si mama....
garbo178035
Postat pe 9 Decembrie 2010 02:26
De la: cornelia_72, la data 2010-12-08 23:41:26Am schimbat-o..dar e ingrozitor de dureros.Faptul ca am sunat-o, ma facut sa ma simt eliberata. Am vorbit frumos cu ea, iar ea parca nici nu parea uimita de toata povestea, parca stia. Nu inteleg cum poate un barbat sa minta in asa hal pe o perioada asa de lunga?


nu parea sa fie uimita zici ?? :-)) pei da crezi ca ea nu stie despre cine e vorba ?? Daca e fata desteapta il trimite inapoi la tine cu papion la gat...iar tu daca esti si mai desteapta asa cum spunea Q , iti schimbi adresa. De fapt....voi doua ...daca nu or fi mai multe chiar..sunteti doar ,,victimele" unei asa zise povesti ,,de iubire" Aproape ca nu conteaza cine sotia ..cine e amanta...irelevant. Imi si imaginez discutia .,,Buna seara , Doamna X...nu as vrea sa va deranjeze sau socheze telefonul meu dar ...si eu sunt insarcinata tot in 3 luni ca si Dv cu acelasi barbat " si cealalta raspunzand amabil : ,,vai ...de ce oare nu sunt socata...??!asa obisnuieste ,Mitica " sa lasa lumea insarcinata pe unde calca ..." hai ,nu pe bune acuma...mai bine faceati pariuri sportive sau orice altceva. Cat despre ,,Romeo " ....execrabil ...noroc cu ,,sharmul" personal :-))
reyya
Postat pe 9 Decembrie 2010 03:02
De ieri ma suna incontinuu sa ma roage sa fac avort. Ma jigneste, ma ameninta, si-mi spune cele mai urate cuvinte, ii inchid si ma suna iar, sau imi trimite sms. I-am spus ca eu decid absolut in tot si ca nu mia vreau sa-l vad niciodata; imi spune sa fac avort ca doar el state acu mine din mila nu ma iubea si ca ma mintea cand ne faceam impreuna planuri; imi spune ca nici "taranca" lui nu face copil..etc. texte de parca pe mine m-ar interesa ce face taranca lui. Se pare ca incepe sa-si arate adevarata fata. Oricum isi aratase din ea dar undeva speram si credeam sa fie altfel. Bebel nu vreau, desi e tarziu sper sa-l pot lua afara, Nu stiu, simt ca parca as vrea sa mor.
cornelia_72
Postat pe 10 Decembrie 2010 11:32
Este alegera lui. S-a mutat la ea pentru ca el a vrut, sau nu a avut destul curaj incat sa ii spune aleia ca vrea sa ramana cu tine. Nu este o situatie in care era constrans. Au mai facut si altele copii de dragu de a tine pe cineva langa ele, si nu au reusit... Deci alegerea este a lui...
c0rinush
Postat pe 10 Decembrie 2010 13:13
Copilul ce-l astepti nu are nicio vina pt ce se intampla cu tine.Pastreaza-l si iubeste-l pentru ca este al tau,.nu te mai gandi ca este al lui
.Daca sarcina este mare , riscul ce-l comporta un avort este foarte mare ! Vrei sa mori sau sa suferi mai mult?
Daca avortezi la insistentele lui inseamna ca-i dai foarte multa putere,ceea ce nu merita!Nu-l lasa sa-ti conduca viata!
Asuma-ti cele intamplate , asuma-ti durerea pt ca doar asa vei putea infrunta viata in continuare.Respingandu-le nu faci decat sa-ti tii ranile deschise , sa-ti consumi toata energia si sa te epuizezi.Ar fi ca si cum ai inota impotriva curentului. Considera ca asta este destinul tau si nu te impotrivi!
Nu poti sa stii ce minune de copil vei naste si ce bucurii iti va aduce ! Roaga-te doar sa se nasca sanatos.
Fii tare!!! mergi inainte cu capul sus!
Lety
Postat pe 10 Decembrie 2010 15:15
Sunt mai mult decat sigura... ca nevasta-sa nu e insarcinata. Intuitia imi spune. Iar el... a mintit si minte pentru ca s-a speriat, cand a auzit ca esti insarcinata...
Probabil ca si pe nevasta a mintit-o si a facut-o sa spuna ca este (tie la telefon). Cine stie ce bazaconii i-a spus ... Ca nu mai scapa de tine... bla, bla... s-a victimizat putin... si ca probabil nici nu esti insarcinata cu el.. ci cu altu... si ca doar vrei sa-l "prinzi". Ca ai facut vreo obsesie pentru el. Numai sa scape. Deci, fuge... si... cam cu coada intre picioare... Ca nu se astepta sa ii faci un bebe...
Face umbra pamantului degeaba. Nu isi asuma responsabilitatea relatiei.
Nu te merita oricum. Lasa-l.
Vezi ce poti face cu bebelu... in ce directie vrei... E hotararea ta... Dar lui nu-i spune adevarul nicodata. Baga-l in ceata cat poti. Sa se chinuie cu frica ca v-a aparea copilul... Spune-i ca-l dai in judecata pentru paternitate... Fa-i rau cat poti. Chiar merita!
picaturaderoua
Postat pe 10 Decembrie 2010 15:38
cornelia,traiesti cu un om "o viata" si nu il cunoasti cu adevarat...dar doi ani...
si nu prea sunt eu de acord cu ceea ce spui,ca nu-ti doresti acel copil ptr ca iti va aminti mereu de el.
cand te desparti de "un om" dupa mult mai multi ani,cand ai si copii cu el si cand constati ca nu te-a mintit doi ani ci aproape 20 ar trebui sa nu-ti mai doresti acei copii ptr ca iti vor aminti mereu de el????
copiii mei sunt cel mai frumos lucru care mi s-a intamplat!!!!
acel copil este si al tau.
oricum hotararea doar tu o poti lua.
si daca vei citi cu atentie....toate doamnele si domnisoarele care ti-au raspuns,ti-au spus cam acelasi lucru...fiecare cu cuvintele ei
eladaela
Postat pe 10 Decembrie 2010 16:00
copilul este al tau. Asa cum e si celalalt copil - tot al tau.
Abia dupa ce am nascut-o pe fie-mea i-am dat lui tat-su papucii: pentru ca mi-am dat seama ca merita mult mai mult decit sa creasca intre noi si problemele noastre... Prefer sa aiba un tata utopic, undeva pe un piedestal, care coboara din cind in cind, cind e bine dispus, si o mangaie pe crestet, decit sa il vada in momentele in care nu e bine dispus.Ar fi iesit in fata ochilor ei nu numai toti demonii lui - ci si ai mei. Pe care dintre noi doi ar mai fi putut copilul asta sa creada - si sa il considere parinte?! Am preferat sa ne considere parinti pe amindoi, si sa ne intilnim prin preajma ei atunci cind putem sa ne comportam civilizat. Impreuna zi de zi, evident, n-am fi putut.

Iti spun toate astea ca sa intelegi ca pentru voi toti - inclusiv pentru copil - poate fi mai bine ca ti s-a intimplat ce s-a intimplat ACUM. Omul tau ala era, era defect oricum - te-ai convins, nu? - si, mai devreme sau mai tirziu, situatia ar fi degenerat oricum. Important e sa incerci sa faci cit mai putine victime colaterale... Si tu, si el aveti o vina. Copiii n-au.
quasaria
Postat pe 10 Decembrie 2010 18:51
cun zice si Q,copiii nu au nici o vina si din pacate ei platesc ptr greselile noastre atunci cand noi nu stim sa luam masuri la timp..
din pacate eu sunt una dintre cele care nu a stiut,care si-a dat seama cam tarziu..
dar...poate niciodata nu-i prea tarziu..
eladaela
Postat pe 10 Decembrie 2010 18:56
sincer mi se pare nesimtire crasa. pentru cretinul ala, ai sunat tu femeia..? ca aveai tu draci ?

desteptele dracului, eu nici pe aia cu care m-a inselat nu am sunat-o !
iar de ma suna ea pe mine, ii rupeam capatina!
si lui si ei !

sa ce ? sa-mi spuna cat sufera ea ? hai sictir !
Freya_
Postat pe 10 Decembrie 2010 19:05
freyo..,ce patzisi tati..?,ai asteptat mult in frig tranvaiul?sau ce..?
roby_cado
Postat pe 10 Decembrie 2010 19:13
nu, bre..mi s-a acrit de atat ipocrizie, aia e !
Freya_
Postat pe 10 Decembrie 2010 19:15
he he..,abia acum..?
roby_cado
Postat pe 10 Decembrie 2010 19:16
e de vreo cativa ani, acum doar mi-am adus aminte
Freya_
Postat pe 10 Decembrie 2010 19:20
eh..,las' ca trece..,asa auzeam pe aici..
roby_cado
Postat pe 10 Decembrie 2010 19:29

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Interesant,,,ffff, interesant forum! 61 De la: barboneli 3 Martie 2011 15:08
Intrebare intrebatoare 24 De la: Monelina 20 Februarie 2011 22:53
Este Complicat... 309 De la: just-nobody 13 August 2019 15:16
versuri... 41 De la: LILO 27 August 2009 22:39
e grea despartirea 14 De la: Thor_again 19 Februarie 2011 18:48
Setari Cookie-uri