cum accepta sufletul tau ca totul s-a terminat?

e dimineata si nu ma pot trezi...
alarma nu imi da pace...
sun si spun ca ma simt rau...
imi era foarte dor de el si nu ma pot scula din pat....
sunt doborata de amintirile frumoase...
lacrimile imi curg siroaie...
mintea l-a expulzat demult ca pe un avorton..
s-a terminat demult!
dar sufletul meu nu intelege...nu imi da pace..
ma zgarie si imi spune ca ar da orice sa ii simta iar respiratia...
ma doare si raman suspendata in timp...
dupa ce o relatie se termina raman asa in aer
nu mai pot pastra nici legatura...imi zice ca e cu o alta femeie...
nu stiu cum altii pot ramane prieteni dupa ce au iubit
pe mine ma doare tare...ma rascoleste...
m-am expus prea mult si acum imi ling ranile
nu pot gestiona suferinta...
heart_blossom
Postat pe 5 Octombrie 2010 16:26
Timpul o sa iti vindece ranile....Data viitoare fii atenta cu cine te incurci...Rogate la Dumnezeu sa iti arate calea si sa iti lumineze mintea.Nu mai lasa pe barbati ca sa iti arate calea si sa iti distruga inima
xenaprintesarazboinica
Postat pe 5 Octombrie 2010 17:32
michelle_
Postat pe 5 Octombrie 2010 17:35
De la: xenaluptatoareainimoasa, la data 2010-10-05 17:32:34 Timpul o sa iti vindece ranile....Data viitoare fii atenta cu cine te incurci...Rogate la Dumnezeu sa iti arate calea si sa iti lumineze mintea.Nu mai lasa pe barbati ca sa iti arate calea si sa iti distruga inima



imi vindec greu ranile, asa sunt eu construita...
vreau sa accept si emotional ruptura
heart_blossom
Postat pe 6 Octombrie 2010 08:40
Sufletul are mereu o memorie si o forta mai mari decat mintea, si poate ca e firesc...Trebuie sa-ti dezvolti ceea ce se numeste "inteligenta emotionala", sa-ti folosesti creierul in a gesti suferinta sufleteasca. La inceput e greu, foarte, dar cu timpul vei invata.
Eu de mica vorbesc neincetat sufletului meu, imi vorbeste si el, am ajuns astfel-dupa exercitii si ani-sa-l educ. Chiar de-ti e imposibil, te ridici din pat, iti speli fata, te uiti in oglinda, ii zambesti cu lacrimi cu tot si-ti incepi ziua. Fiecare zi e un pas inainte, nu inapoi!
Luna_in_capricorn
Postat pe 6 Octombrie 2010 09:21
hai c-ati dat-o in siroape rau de tot, fetele
michelle_
Postat pe 6 Octombrie 2010 09:27
foarte frumos ai spus!
voi cauta despre inteligenta emotionala
sa imi educ si sufletul sa accepte suferinta sa o integreze
sa nu mai regrete...sa viseze ca se poate repara ce e frumos
sufletul imi zice uite ce frumos a fost!
ti-a adus un trandafir, te-a imbratisat
mai vreau I want more!
pierderea persoanei iubite, divinizate candva a fost mereu dureroasa
parca s-a rupt ceva din mine
desi eram constienta si nu mai vorbeam cu el sufletul tot imi zicea ca gresesc
ma simteam vinovata


un prim pas e sa rup legatura cu pers care ma rascolesc

De la: Luna_in_capricorn, la data 2010-10-06 09:21:22Sufletul are mereu o memorie si o forta mai mari decat mintea, si poate ca e firesc...Trebuie sa-ti dezvolti ceea ce se numeste "inteligenta emotionala", sa-ti folosesti creierul in a gesti suferinta sufleteasca. La inceput e greu, foarte, dar cu timpul vei invata.
Eu de mica vorbesc neincetat sufletului meu, imi vorbeste si el, am ajuns astfel-dupa exercitii si ani-sa-l educ. Chiar de-ti e imposibil, te ridici din pat, iti speli fata, te uiti in oglinda, ii zambesti cu lacrimi cu tot si-ti incepi ziua. Fiecare zi e un pas inainte, nu inapoi!
heart_blossom
Postat pe 6 Octombrie 2010 11:23
De la: Luna_in_capricorn, la data 2010-10-06 09:21:22Sufletul are mereu o memorie si o forta mai mari decat mintea, si poate ca e firesc...Trebuie sa-ti dezvolti ceea ce se numeste "inteligenta emotionala", sa-ti folosesti creierul in a gesti suferinta sufleteasca. La inceput e greu, foarte, dar cu timpul vei invata.
Eu de mica vorbesc neincetat sufletului meu, imi vorbeste si el, am ajuns astfel-dupa exercitii si ani-sa-l educ. Chiar de-ti e imposibil, te ridici din pat, iti speli fata, te uiti in oglinda, ii zambesti cu lacrimi cu tot si-ti incepi ziua. Fiecare zi e un pas inainte, nu inapoi!


Foarte frumos spus, Luna...
In acelasi timp , sufletul nostru are capacitatea de-a ierta si uita ceea ce nu a fost placut!
m_ada
Postat pe 6 Octombrie 2010 17:08
mada, esti sigura tu ca uitam si iertam? hmmm...intr-o lume ideala, poate

personal, nu uit si nu iert nimic
michelle_
Postat pe 6 Octombrie 2010 17:14
De la: me_reloaded, la data 2010-10-06 17:14:04mada, esti sigura tu ca uitam si iertam? hmmm...intr-o lume ideala, poate

personal, nu uit si nu iert nimic

Nu pretind ca ar fi simplu sau facil s-o facem insa eu incerc ca acele ,,intamplari urate'' care m-au ranit, daca nu mi le pot indeparta cu totul din suflet, cel putin sa le ascund in cel mai adanc sertar , unde sa dau de el cat mai rar posibil!
m_ada
Postat pe 6 Octombrie 2010 17:28
nu mami, nu le ingropa...confrunta-te cu ele si mergi mai departe, parerea mea
michelle_
Postat pe 6 Octombrie 2010 18:12
kiar daca nu poti sa accepti, iarta-l si lasa-l sa fie fericit linga cine vrea el resemneaza-te si nu-i cersi iubirea ,mergi inainte si vindeca-ti sufletul pina nui prea tirziu
166116maryeta
Postat pe 16 Octombrie 2010 10:22
mi s-a intamplat si mie si 1 odata dar asta e se pare ca noi femiile sunt vinovate pt ca nu vrem sa vedem sau sa realizam ca un barbat nu iubeste doar o femeie ci poate mai multe ...ei bn mai sunt si barbati calumea dar cred ca pe cale de disparitie !!!
Lavinia_17
Postat pe 16 Octombrie 2010 15:30
da' tu cati barbati ai cunoscut, de-i cunosti asa de bine?:P
:))
eu_geminy
Postat pe 16 Octombrie 2010 15:35
lavinia draga, barbatii cu femeile insala... barbatu-i dator sa incerce, femeia daca vrea, alege, daca nu, nu... ca sa stii si tu pentru anisorii tai care-i ai, FEMEIA ALEGE INTOTDEAUNA
barbatul e si el gura casca pe langa femeie, dar daca zice nu si nu-i place ca boul ala isi roade unghiile, sau se scobeste in nas sau mai stiu eu ce mai gasim noi femeile sa nu ne placa, nu ne incurcam, capisci?
Laura_M
Postat pe 16 Octombrie 2010 15:44
daa?! si ce se intampla daca, totusi, femeia e cea care `isi roade unghiile, ... sau mai stiu eu ce mai gasesc ei, barbatii, sa nu le placa`?
esme
Postat pe 16 Octombrie 2010 21:58
lavinia zicea de barbati si eu la ei m-am referit, ca barbatii nu stiu cum... toti sutnem la fel, nu femeia e mai breaza si mai desteapta decat barbatu sau invers, sa fim seriosi
Laura_M
Postat pe 16 Octombrie 2010 22:04
vrei sa zici ca daca vine un barbat la tine nu tu alegi daca iesi cu el, sau sa aveti o relatie?
Laura_M
Postat pe 16 Octombrie 2010 22:05
De la: Laura_M, la data 2010-10-16 22:04:22lavinia zicea de barbati si eu la ei m-am referit, ca barbatii nu stiu cum... toti sutnem la fel, nu femeia e mai breaza si mai desteapta decat barbatu sau invers, sa fim seriosi
aici te aprob, dar cu un mic (sau mare) amendament: nu as pune barbatul si femeia intr-o rivalitate perpetua si indubitabila, ci prefer sa-i pun in complementaritate! dar daca aceasta complementaritate nu e posibila, atunci prefer sa spun ca nu au ce cauta unul langa celalalt. ca urmare, ma incapatanez sa exclud criteriul conform caruia unul dintre sexe ar fi superior celuilalt. un individ poate fi superior altuia, dar in privinta celuilalt raport, masculin-feminin, am dubii.
esme
Postat pe 16 Octombrie 2010 22:13
De la: me_reloaded, la data 2010-10-06 17:14:04mada, esti sigura tu ca uitam si iertam? hmmm...intr-o lume ideala, poate

personal, nu uit si nu iert nimic



Nici eu...
garbo166122
Postat pe 17 Octombrie 2010 00:02
De la: esme, la data 2010-10-16 22:13:20
De la: Laura_M, la data 2010-10-16 22:04:22lavinia zicea de barbati si eu la ei m-am referit, ca barbatii nu stiu cum... toti sutnem la fel, nu femeia e mai breaza si mai desteapta decat barbatu sau invers, sa fim seriosi
aici te aprob, dar cu un mic (sau mare) amendament: nu as pune barbatul si femeia intr-o rivalitate perpetua si indubitabila, ci prefer sa-i pun in complementaritate! dar daca aceasta complementaritate nu e posibila, atunci prefer sa spun ca nu au ce cauta unul langa celalalt. ca urmare, ma incapatanez sa exclud criteriul conform caruia unul dintre sexe ar fi superior celuilalt. un individ poate fi superior altuia, dar in privinta celuilalt raport, masculin-feminin, am dubii.


De acord...si eu exclud criteriul ca unul dintre sexe ar fi superior celuilalt...

Dar sunt de acord cu criteriul ca unul dintre sexe este inferior celuilalt...ghiciti care...

garbo166122
Postat pe 17 Octombrie 2010 00:06
Sii...orice suflet accepta ca totul s-a sfarsit daca il calci si tu in picioare...doar o data nu-i destul...
garbo166122
Postat pe 17 Octombrie 2010 00:20
gandeste-te k nu te-a meritat, esti frumoasa sufeteste si sensibila si sigur vei gasi pe cineva la fel k tine
salvyna_g
Postat pe 17 Octombrie 2010 14:23
Orice rana se vindeca in timp......asa ca si sufletul tau ranit se va vindeca , nu esti prima care sufera si nici singura, au fost inaintea ta sunt si acum multe persoane,vor fi si in viitor .....Cand vei fi batrana iti vei aduce poate aminte de asta cu nostalgie , sau nu-ti vei aminti nici macar numele lui cu atat mai putin cum arata. Considera-l un capitol al (cartii)vietii incheiat. pregateste-te pentru urmatorul capitol .
cornelia_leia
Postat pe 17 Octombrie 2010 14:41
stii cum e... nimic nu se termina. Se transforma.
Doar moartea se spune ca e ireversibila, si nici dupa aia nu stim sigur ce se intimpla. Deci nu mai incerca sa pui un final ferm - nu exista unul.
Cred ca lucrurile care se intimpla, in ordinea care se intimpla, pur si simplu ne cizeleaza ca indivizi, asa cum slefuiesti o piatra. In final se sparge sau devine diamant... depinde ce contine. Din orice experienta ai ceva de invatat, in special din cele care ti se par revoltatoare.

Si spun asta pentru ca stiu ce inseamna sa faci dintr-un barbat centrul vietii tale, si stiu ce inseamna sa vina intr-o zi si sa spuna "nu esti ce vreau eu" - din diverse criterii meschine. Imi e foarte clar cum e cind toata dragostea de care esti in stare e echivalenta cu zero si calca peste ea si trece mai departe.

Partea proasta e ca stiu cum e si cind se intoarce - si nu e mai bine. E mult mai rau. CInd incepi sa te vindeci un pic, iti calca tot sufletul in picioare - din nou. Iar te aduni de pe jos, iar incepi sa iti revii, iar te calca in picioare...
Si totusi, pina si din secventele astea - pleaca, nu pleca - am avut ceva de invatat. Fie si faptul ca oamenii sint imperfecti, sint diferiti, ca au capacitatea neasteptata de a suferi - si ei. Poti sa ii iubesti fie si fara sa ii intelegi. Si poti sa te porti drept fata de tine insuti si fata de ei chiar si cind totul in jurul tau e strimb - sau mai ales atunci, pentru ca atunci ai cea mai mare nevoie de un reper. Nu e alta luminita la capatul tunelului, deci trebuie sa devii tu una.
Cst...

Asa cum spuneam, toate lucrurile astea te invata cite ceva. Daca le-ai uita imediat, ar deveni inutile.
quasaria
Postat pe 17 Octombrie 2010 14:43
Mircea Cartarescu spunea intr-un interviu ,ca nimeni nu s-a vindecat vreodata de depresie.Ea s-a ascuns intr-o camaruta a sufletului.E de ajuns ,insa,o simpla trecere prin fata usii....... Cred ca cele mai mari depresii ni le provoaca cele mai dragi persoane :
garbo114459
Postat pe 17 Octombrie 2010 19:30
ba nu...
numai noi suntem raspunzatori de ceea ce ni se intampla
de ce sa lasam depresia sa ne devoreze sufletelele??
de ce sa nu fim proprii nostri stapani??

depresia se poate alunga cu buna dispozitie...
eu asa am reusit!!
LILO
Postat pe 17 Octombrie 2010 19:45
lillo, inseamna ca aia nu a fost depresie, a fost doar o pasa proasta...trust me...

si nu...nu noi suntem respunzatori de ce ni se intampla. nu poti fi raspunzator ca pierzi o sarcina (e doar un exemplu) si o iei razna din cauza asta, parerea mea
michelle_
Postat pe 17 Octombrie 2010 19:50
ma rog daca asa crezi,,,asa ofi

oricum ma bucur ca am depasit acea asa zzisa "pasa proasta"

au fost mai multe asemenea....de a lungul anilor
dar depinde de psihicul fiecaruia...
LILO
Postat pe 17 Octombrie 2010 20:00
ce ti se intimpla nu controlezi... modul in care reactionezi sa zicem ca e controlabil. In primul rind, e ca in alpinism: trei puncte de sprijin, cel putin....
Bine, problema cu copiii e diferita - si negestionabila.
quasaria
Postat pe 17 Octombrie 2010 20:14

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Descurajata, descurajata si jignita ce mai urmeaza 31 De la: Freya__ 26 August 2011 23:20
Ceva sfaturi? 243 De la: l_erika 12 Septembrie 2009 11:42
sa apreciem omul la justa lui valoare 1 De la: marialeia 14 Octombrie 2010 20:03
Chiar am nevoie urgent de un sfat! sunt intr-o situatie prea confuza! 24 De la: GianySeo 20 Februarie 2015 15:06
despre relatia mea ..daca o pot numi asa 10 De la: anna_gratiela 1 Martie 2010 12:00
Setari Cookie-uri