cum accepta sufletul tau ca totul s-a terminat?

Am uitat sa spun, exista remedii care ajuta vindecarea, foarte mult, chiar: credinta si iubirea. Asta pe termen lung.
Pe termen scurt, insa, pastreaza-ti mintea si corpul cat mai ocupate. O sa-ti dau solutia care face minuni, crede-ma. Nu am crezut pana nu am simtit efectul pe pielea mea. Cand simti ca esti pe punctul de a pica, stii tu, starea aia in care nu te poti opri din plans, desi esti ca si moarta, imbraca-te bine si iesi afara din casa. Mergi cat poti de mult, in ristm sustinut daca e posibil si stai cat mai mult in aer liber. Miscarea in aer liber (eu mergeam foarte mult pe jos) potenteaza oxigenarea creierului si vei incepe sa te simti ceva mai bine. Adica vei putea respira la deplima capacitate a plamanilor si nu vei mai avea gheara aia nevazuta in gat si in piept. Continua sa mergi si sa respiri adanc si o sa vezi ca te linistesti. Repeta procedeul de fiecare data cand te simti ca si moarta si uitata neingropata. Pun pariu ca va function si in cazul tau!
stella_andre
Postat pe 1 Noiembrie 2010 15:49
Draga mea cred k te inteleg prin ce treci. Tocmai am incheiat o relatie ce a durat 6 luni, destul de putin ar spune unii pt a pune suflet si a te atasa enorm de o persoana, insa mi mi s-a intamplat, dat fiind faptul k aceasta persoana m-a ajutat sa ma schimb f mult in bine, sa depasesc o perioada f dificila din viata mea. Acest om m-a facut sa-mi dau seama k nu toti barbatii sunt la fel, era grijuliu cu mine, m-s sprijinit in tot ceea ce am facut in aceasta perioada, un om deosebit. Insa cu toate astea nu a mers ,amandoi stiam k la un momentdat se va termina, pt k nu exista compatibilitate, insa culmea k in tot timpul asta desi am negat mereu ,acum knd totul s-a terminat mi-am dat seama k eu chiar l-am iubit si ink mai continui sa simt asta pt el. desi ne-am despartit in conditii amiabile ,ca doi oameni maturi, primind explicatii pt motivul despartirii noastre, tot imi este foarte greu. Mi s-a ivit ocazia de a fi cu altcineva si.......nu am putut, simt k o pauza mi-ar prinde bine, m-ar ajuta sa ma refac. Aseara spre exemplu am cazut intr-o depresie, am avut un moment in kre luptam eu cu mine si totusi suferinta ma depasea, imi doream enorm sa vb cu el ,sa-mi zik ceva kre sa ma linisteasca, sa se intample o minune, abia am reusit sa depasesc acea stare f urata si azi st bine, dar ce sa zic......durerea ramane, dorinta de a fin din nou cu el, de a vb cu el etc st f multe......raman si st f greu de controlat. insa poate asa cum mi-a zis si el....merit ceva mult bun..... Culmea e k eu imi doresc enorm k viitorul meu sot sa aiba o mare parte din calitatiile lui, ceea ce nu e deloc ok. Dar cu siguranta peste ceva timp astea vor ramane doar niste amintiri.....


Sfatul meu pt tine este sa incerci sa lupti tu cu tine, sa te contrazici tu cu tine si sa iti ocupi cat mai mult timpul. E adevarat k nu e solutia ideala si te ajuta doar pe moment ,dar makr nu te mai gandesti in permanenta la el. Eu asta incerc sa fac, stiu k e este f greu ,stiu k voi mai avea momente de depresie si k imi v-a fi f greu sa accept k acel om bun kre m-a ajutat enorm nu mai este langa mine. Mult noroc, toate trecem prin asta si toate avem putere sa depasim!
garbo062942
Postat pe 1 Noiembrie 2010 16:41
Draga mea cred k te inteleg prin ce treci. Tocmai am incheiat o relatie ce a durat 6 luni, destul de putin ar spune unii pt a pune suflet si a te atasa enorm de o persoana, insa mie mi s-a intamplat, dat fiind faptul k aceasta persoana m-a ajutat sa ma schimb f mult in bine, sa depasesc o perioada f dificila din viata mea. Acest om m-a facut sa-mi dau seama k nu toti barbatii sunt la fel, era grijuliu cu mine, m-a sprijinit in tot ceea ce am facut in aceasta perioada, un om deosebit. Insa cu toate astea nu a mers ,amandoi stiam k la un momentdat se va termina, pt k nu exista compatibilitate, insa culmea e k in tot timpul asta desi am negat mereu ,acum knd totul s-a terminat mi-am dat seama k eu chiar l-am iubit si ink mai continui sa simt asta pt el. desi ne-am despartit in conditii amiabile ,ca doi oameni maturi, primind explicatii pt motivul despartirii noastre, tot imi este foarte greu. Mi s-a ivit ocazia de a fi cu altcineva si.......nu am putut, simt k o pauza mi-ar prinde bine, m-ar ajuta sa ma refac. Aseara spre exemplu am cazut intr-o depresie, am avut un moment in kre luptam eu cu mine si totusi suferinta ma depasea, imi doream enorm sa vb cu el ,sa-mi zik ceva kre sa ma linisteasca, sa se intample o minune, abia am reusit sa depasesc acea stare f urata si azi st bine, dar ce sa zic......durerea ramane, dorinta de a fin din nou cu el, de a vb cu el etc st f multe......raman si st f greu de controlat. insa poate asa cum mi-a zis si el....merit ceva mult bun..... Culmea e k eu imi doresc enorm k viitorul meu sot sa aiba o mare parte din calitatiile lui, ceea ce nu e deloc ok. Dar cu siguranta peste ceva timp astea vor ramane doar niste amintiri.....


Sfatul meu pt tine este sa incerci sa lupti tu cu tine, sa te contrazici tu cu tine si sa iti ocupi cat mai mult timpul. E adevarat k nu e solutia ideala si te ajuta doar pe moment ,dar makr nu te mai gandesti in permanenta la el. Eu asta incerc sa fac, stiu k este f greu ,stiu k voi mai avea momente de depresie si k imi v-a fi f greu sa accept k acel om bun kre m-a ajutat enorm nu mai este langa mine. Mult noroc, toate trecem prin asta si toate avem putere sa depasim!
garbo062942
Postat pe 1 Noiembrie 2010 16:49
depinde... In cazul meu, solutiile n-au fost sa ingrop gunoiul sub presh...si sa fac orice numai sa nu ma mai gindesc.... Ba din contra: solutia a fost sa existe un closure. Fie si simbolic. Sa pot sa inchei povestea in felul meu. Sa pot sa ma gindesc de 20 de ori pe zi, ulterior, la ce s-a intimplat: si sa realizez ca e inchisa. Moarta. Si ingropata. Si viata merge mai departe.
Si altceva... mi-a fost mult mai greu pentru ca in majoritatea cazurilor a trebuit sa aleg EU. Altfel lalaiam asa la infinit niste povesti care faceau numai rau. Daca le-as fi tirit pe toate dupa mine, pina acum ingropata as fi fost eu. Barbatii din viata mea n-au stiut niciodata sa spuna STOP. Gata. S-a terminat. Din pct. lor de vedere, nimic nu s-ar fi terminat niciodata.... Cind ziceam ca s-a terminat, reinviau toate stafiile: si reincepeau cu serenade pe sub balcon si lacrimi in ochi si flori in dinti, ca noi ne iubim, de fapt....
Iar atunci cind, in contextul asta, iei tu decizia sa le trintesti usa in nas DEFINITIV, e de nspe ori mai greu decit daca, pur si simplu, ar pleca ei si nu s-ar mai intoarce. Macar asta ar fi vointa lu'al de sus, na... se duse. Ce faci cind nu se duce de bunavoie?
So - despartirile dor oricum. Depinde cum le faci, si cum ti le justifici. Si chiar si asa dor ca drak.
quasaria
Postat pe 1 Noiembrie 2010 22:39
din cate inteleg eu..,ia durut decat pe aia..
roby_cado
Postat pe 1 Noiembrie 2010 23:42
"..Continua sa mergi si sa respiri adanc si o sa vezi ca te linistesti. Repeta procedeul de fiecare data cand te simti ca si moarta.."

..si cand ajungi in china,sa stii ca trebuie sa continui..,sa nu cumva sa te lasi..
roby_cado
Postat pe 1 Noiembrie 2010 23:44
de ce esti cinic?
sora_ilsi
Postat pe 2 Noiembrie 2010 00:32
de ce crezi..?
roby_cado
Postat pe 2 Noiembrie 2010 00:38
fiindca te afli intr-o lume a barbatilor?
sora_ilsi
Postat pe 2 Noiembrie 2010 00:53
De la: roby_cado, la data 2010-11-01 23:44:22"..Continua sa mergi si sa respiri adanc si o sa vezi ca te linistesti. Repeta procedeul de fiecare data cand te simti ca si moarta.."

..si cand ajungi in china,sa stii ca trebuie sa continui..,sa nu cumva sa te lasi..



ai incercat, nu? eram precisa!

cred ca a durut tare, judecand dupa efort. imi pare rau...
dar... stii si tu, ce nu te omoara, te face mai puternic.
sa-ti mearga bine!
stella_andre
Postat pe 2 Noiembrie 2010 09:23
sora_ilsi
Postat pe 2 Noiembrie 2010 19:20
i-a durut numai pe aia - pe care?
Pe ai mei?

N-as baga mina in foc....
quasaria
Postat pe 2 Noiembrie 2010 19:29
Buna seara Q, "Ce faci cind nu se duce de bunavoie? "
Ai o singura varianta?
ufishor
Postat pe 2 Noiembrie 2010 19:35
DA...ESTE DUREROS...SI TRECE GREU...LA MINE AU TRECUT 6 LUNI SI TOT NU MI-AM REVENIT....DAR INCERC SA TRAIESC CU ACEST GOL...PROBLEMA ESTE CUM I-TI RECAPETI INCREDEREA IN OAMENI DUPA O ASTEFEL DE LOVITURA...
garo05687
Postat pe 3 Noiembrie 2010 09:06
nu am zis ca nu se poate trata.am zis ca e o boala si nu trece de la sine...nu poti sa stai si sa astepti sa treaca...se poate trata....ori ajutandu-te singura ori cerand ajutor.Si nu orice boala se trateaza...insa depresia face parte din categoria celor ce se trateaza.

Ce vruiam eu sa subliniez este faptul ca depresiile nu sunt niste pase proaste de genul:azi nu am chef de nimeni ,sunt irascibila si reticenta la tot ce mi se zice,iar maine o sa fii deschisa catre orice .Depresia e o boala.Stii cand ai si o simpla gripa...ai vazut cat de rau e cand o lasi sa treaca de la sine....in loc sa te insanatosesti e din ce in ce mai rau.Atujnci cand esti deprimata daca nu faci nimic bun in privinta asta si continui sa traiesti cu sentimentul ala crezand ca maine o sa iti treaca e o mare prostie.Nu va trece atata timp cat tu nu faci nimic.Poti sa indrepti situatia:zambeste,gandeste pozitiv,acorda-ti prezumtia de nevinovata in cazul in care ai ceva pe suflet,fii tu si gandeste-te ca viata nu e alba sau neagra,viata are nuante.Depinde de tine daca te opresti pe o nuanta sau le incerci pe toate.
Nu as vrea ca cineva sa treaca prin ce trec eu si acum.Nu doresc asta nici celui mai mare dusman(daca as avea ).Gandeste-te ca nu totul se termina cu un baiat.Altii au probleme mult mai grave:bolnavi de cancer sau persoane care isi pierd familia in accidente.Dar cumva reusesc sa gandeasca pozitiv.Si ca sa inchei cu inca ceva:poate nu a fost sa fie cu el.Uneori si impresia ca el e alesul dar poate nu e asa.tu te indragostesti la inceput de el apoi de ideea de "el" si de "voi" ,te indragostesti de ceea ce faceti.iar cand se termina traiesti cu impresia ca edin vina ta si ca puteai face mai mult.Acorda-ti prezumtia de nevinovatie.nu poti fii tu singura vinovata.O relatie nu o distruge o persoana ,o distrug amandoi ca doar un cuplu e format din 2 .

Deci,draga mea,traieste-ti viata,asa cum se spune:viata e scurta.
Dia93
Postat pe 3 Noiembrie 2010 16:19
...87, exista aceasta tendinta ridicola, dar care se vrea neaparat una cu iz de pretiozitate si distinctie, de a pune pe toata lumea in acelasi cazan cu ciorba. nu inteleg conform carei logici ori carui sistem perceptiv, de bun simt, un individ devine echivalent cu restul lumii, identificandu-se indubitabil cu toti ceilalti oameni, astfel incat sa spui, ca, daca ti-ai pierdut increderea in cineva, intr-un singur om, atunci nu mai poti avea, in ruptul capului, incredere in niciunul! carevasazica, intreaga omenire va trebui sa stea intr-un picior, intr-o mana, in cap ori chiar intr-un deget, sau sa faca de-un fel, spre a putea dovedi individului care a pus-o la colt, ca e demna de resuscitarea increderii! oamenii sunt diferiti prin unicitatea lor, asadar, daca ti-ai pierdut increderea intr-un om, atunci nu poti afirma decat ca ti-ai pierdut increderea in acel om si nu in oricine altcineva despre care nu stii absolut nimic! cat priveste `loviturile` pe care le primim in viata, nu cred ca asta reprezinta problema majora, caci e posibil sa tot avem esecuri in viata, ci modul in care suntem pregatiti ori intelegem sa le confruntam si sa le gestionam, astfel incat sa iesim cat mai putin `in pierdere`... e vorba de pierderea de sine, dincolo de orice!...
esme
Postat pe 3 Noiembrie 2010 16:56
cum ar veni: 4 ever optimism in dreaci,nu?
panaceu universal asta,smeoanco...
ia sa bag si io un pumn de pastile d'alea...
preci
Postat pe 3 Noiembrie 2010 22:35
preci, uneroi functioneaza, alteori ba...mama ei de treaba!
zambila
Postat pe 3 Noiembrie 2010 22:37
pai da' si io de ce pastile crezi ca vorbeam,bre?
de algocalmin,ca ma doare tzesta...
preci
Postat pe 3 Noiembrie 2010 22:41
Salutare fratilor,

voi nu ati auzit de zicala 'ORICE SUT IN F... E UN PAS INAINTE! ', sanatate!
Asta pentru cine are urechi sa auda si ochi sa vada!
feri_gabi
Postat pe 5 Noiembrie 2010 09:04

cum ai facut sa nu te mai doara deloc???
sa fie totul batatorit....

De la: quasaria, la data 2010-11-01 22:39:39depinde... IBa din contra: solutia a fost sa existe un closure. Fie si simbolic. Sa pot sa inchei povestea in felul meu. Sa pot sa ma gindesc de 20 de ori pe zi, ulterior, la ce s-a intimplat: si sa realizez ca e inchisa. Moarta. Si ingropata. Si viata merge mai departe.




heart_blossom
Postat pe 6 Martie 2011 18:54



cel mai greu a fost faptul ca eu m am deschis la maxim si am devenit vulnerabila...
imi stia punctele slabe...
si apoi amestecul ala de amintiri in care imi arata ca ma iubeste ca ii pasa....
apoi ruptura si ca trebuie sa stam departe unul de celalalt...
apoi sentimentul de abandon....nu trimiti sms de sarbatori sa nu te atasezi iar de stafii....




De la: garo05687, la data 2010-11-03 09:06:47DA...ESTE DUREROS...SI TRECE GREU...LA MINE AU TRECUT 6 LUNI SI TOT NU MI-AM REVENIT....DAR INCERC SA TRAIESC CU ACEST GOL...PROBLEMA ESTE CUM I-TI RECAPETI INCREDEREA IN OAMENI DUPA O ASTEFEL DE LOVITURA...
heart_blossom
Postat pe 6 Martie 2011 19:15
dor de tine - pai inca doare. Nu exista nici o solutie sa nu mai doara deloc.
Ce reusesti sa elimini, la un moment dat, sint incertitudinile... Atit.
Bineinteles ca mi-e dor de el. Si eu am sentimentul de abandon, desi cea care a "abandonat" pina la urma relatia am fost eu. Mi-am dat seama ca era o relatie infirma, ca niciodata n-ar mia putea fi altfel. Ca momentul decisiv, in care ne-am mai fi putut apropia si am fi putut sa capatam incredere, a trecut demult. Pur si simplu am ajuns la concluzia ca nu mia e nimic ce as putea face si repara intre noi, si ca prezentul, asa cum e, e insuportabil, si am plecat.
Si totusi am avut senzatia de abandon. Lucrurile astea sint dincolo de logica... Probabil a fost momentul in care am constientizat ca e o decizie pe baza faptului ca nu ma iubeste suficient. Ca nu m-a iubit suficient niciodata. Si ca nu mai am cum sa ma intorc din drum - pentru ca asa nu pot trai, si in afara de a pleca n-am ce sa schimb.
Si nu-ti imagina ca am plecat din povestea asta vesela si surizatoare...

Asa cum ziceam, tot ce iti poate face ziua de azi si de maine mai usoara este certitudinea ca s-a incheiat. Ca n-ai incotro. Ca nu va mai urma nimic. Finish.Asta inseamna closure. Incet, te obisnuiesti cu ideea. Doare mult mai putin decit atunci cind lasi, inca, in urma sperante si intrebari fara raspunsuri. Eu am plecat cind aveam toate raspunsurile. Si mi-a luat multi ani sa le am. Dar, pina atunci, am tot continuat sa revin....
quasaria
Postat pe 6 Martie 2011 19:27
Doar pentru ca nu te-a iubit cum ai vrut tu,nu inseamna ca nu te-a iubit,quasaria.
Unul din postulatele lui Paler,pare-mi-se...

Bineanteles,asta e doar o fateta a povestii,banuiesc.
In ce priveste limitele suferintei ,trebuie sa ma intorc din nou la Paler : am invatat ca pot continua mult timp dupa ce am spus ca nu mai pot.
Allegra
Postat pe 6 Martie 2011 19:32
Allegra, eu nu pot iubi decit intr-un signur fel. Deci dragostea este intr-un singur fel, pentru mine: absoluta. Nu poate fi pusa in balanta cu ce parere o avea mama, citi bani aduce in casa, daca ma ajuta sa bat covoare sau nu si daca are o cariera mai buna decit altul. Toate astea sint irelevante. Il iubesc sau nu il iubesc. Cind nu iubesc, aleg dupa criterii. Cind iubesc, iubesc si atit. Si n-am cu ce sa compar.
Nu pot simti altfel, asa sint construita.
Deci modul in care o fi iubit sau iubeste el pentru mine este nul.
Nu ma indoiesc ca si el are aceeasi opinie - ca ma iubeste de nu mai poate. Doar ca, probabil, atit poate el sa iubeasca. Si este insuficient.
Ce pot sa schimb?
Capacitatea lui de a simti?
N-am cum...
Singurul lucru pe care am putut sa il fac a fost sa plec.
quasaria
Postat pe 6 Martie 2011 19:41
da, allegra, asa e, nu inseamna ca nu suntem iubiti, dar vrem sa fim iubiti asa cum avem noi nevoie. restul e praf si pulbere. da, suntem egoisti, dar e un atribut implicit conditiei umane. nu putem altfel. numai Iisus poate iubi, daruindu-se pe sine fara sa ceara in schimb. noi cerem in schimb, asteptam. numai asa putem functiona, chiar si in iubirea absoluta, dumnezeiasca.
esme
Postat pe 6 Martie 2011 19:48
Ma inclin in fata absolutului,o,tu,zeita neanduplecata!
Pentru simplul motiv ca asa gandesc si eu. Culoarea gri nu exista pt mine.

Ma impresioneaza durerea din spatele cuvintelor tale,de aceea incercam sa te consolez intr-un fel. Vad insa ca nu de asta ai tu nevoie.
Ce zici - cautam impreuna otrava aia?
Allegra
Postat pe 6 Martie 2011 19:48
Allegra, as fi vrut sa il otravesc (a cum ma cunosc, ma mir ca nu am incercat...) pina sa inteleg ca n-o face intentionat, ca sa imi faca mie zile negre. Asa e el, limitat. Si macar eu m-am prins de ce ne-am luat de par tot timpul - el nici acum nu isi da seama. Pentru ca, pentru el, nu exista alt mod de a gindi, simti, percepe, judeca - in afara de modul lui.
Deci, daca mie mi-e greu dar eu macar sint impacata cu toate astea, el nu vede nici un motiv pentru care ne-am fi despartit.
Mai bine il las asa. Neotravit.
Sa aiba sansa sa mai mediteze....
quasaria
Postat pe 6 Martie 2011 20:06
sa mediteze...la ce??
el nu are nici un motiv....
eladaela
Postat pe 6 Martie 2011 20:54
nu stiu, ela. Sa mediteze la ce vrea el.
Poate ajunge in final la vreo concluzie - nu ca m-ar mai ajuta pe mine cu ceva. L-ar ajuta pe el.
Poate ca, in fond, asta este scopul pentru care oamenii vin si pleaca din viata noastra: lectii pe care nu le putem intelege singuri.
Si uneori nu le putem intelege nici dupa ce au fost si au trecut.
quasaria
Postat pe 6 Martie 2011 21:02

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
sunt atat de singura 68 De la: GianySeo 20 Februarie 2015 15:09
Ne este frica de singuratate 117 De la: garbo_405939 23 Septembrie 2014 12:10
dezorientata.am nevoie de un sfat 66 De la: garbo061173 13 Octombrie 2009 10:45
e pacat sa iubesti? 77 De la: garbo_120377 13 Octombrie 2012 10:07
O iubesc!!!! 192 De la: Edward_Claudiu 23 Septembrie 2015 12:59
Setari Cookie-uri