Acum ce sa fac?

Q, corect...da' si parintii au o vina, nu au timp sau nu au chef sa vorbeasca cu ei

ori se impiedica in niste tabuuri absolut imbecile, cum ar fii discutia despre sex

citind eu ce scriu fetele astea, realizez ca am fost o mama norocoasa
michelle_
Postat pe 10 Octombrie 2010 23:36
asta stiu dupa neincrederea cu care se uita copilu' la mine cind ii citeam bazaconiile respective.....
Asa ca noi am inventat niste versiuni plauzibile.
Recunosc, mai mult ea le-a inventat....
quasaria
Postat pe 10 Octombrie 2010 23:39
De la: me_reloaded, la data 2010-10-10 23:32:53oh doamne, oh doamne...te doare mintea, nu alta

copiii astia vor sa manance experienta cu lingura, ce dreaq or sa faca cand or avea 30 de ani?

vor ajunge blazati inainte de vreme

mie tot imi vine sa rad de cum ii tot trage fata asta cu relatia


me, nu-mi fac probleme foarte mari, desi stau cu ochii pe el...

pe la vreo 9 ani imi dadea fii-miu lectii de injuraturi, daca dorea.

il stiam mut, timidutz, mereu era mai retras.
intr-o buna zi, aud din balcon niste sudalmi de la el, de mi-a stat mintea. "mutul" meu se enervase pe altul, in sfarsit. :D

atunci mi-am mai amintit de un incident, in care, la gradi fiind, il lasam pana ajungeam acasa, cu o femeie la care mai apelam.
intr-o zi, ea l-a carpit. avea o urma pe obrajor, el nu mi-a zis nimic!
cand am luat-o la rost de ce, mi-a spus:
"Pai nu stiti cata carne imi da sa mananc, cand sunt numai eu cu el!"
Intai am crezut ca minte... dar la gradinita am aflat ca puiul meu drag si altii ca el faceau schimb de expresii noi si interesante...:P
:))
eu_geminy
Postat pe 10 Octombrie 2010 23:39
me, eu inca ma abtin sa spun daca sint mama norocoasa sau nu, ca prevad ca imi rezerva si mie odoru' niste surprize....
Da' sper sa raminem totusi cele mai bune prietene.
quasaria
Postat pe 10 Octombrie 2010 23:41
prin clasa a VIII, n-are soatza ce face si da o tura pe la scoala, intr-o zi.
n-o gaseste pe diriga lui (o idioata), ci pe profa de mate.
si cand deschide catalogul, afla ca odorul nostru facuse nu mai putin de 27 de absente in doar 2 saptamani!...
a inceput panica, ne temeam ca are un anturaj, ca umbla cu droguri, cu derbedei satanisti, cu altele, cum "e moda", infloritoare pe-aci, dealtfel... ne faceam fel de fel de scenarii, fiindca "mutul" nostru nu spunea nimic, nici picat cu ceara. nu dadea explicatii despre ce a facut in acele ore.
ma scot niste zile de la job, ii urmaresc programul si deplasarile. copilul nostru chiulea ultimele 2-3 ore de la scoala, dar venea direct acasa, unde, pana cand ajungeam noi de la job, se satura de jucat pe calculator.
la ora la care noi ajungeam, calculatorul era inchis, baiatul era cu caietul in fatza...:D


PS: de ce era idioata diriga? pai 27 de absente si nimic-nimic???
eu_geminy
Postat pe 10 Octombrie 2010 23:52
Q, corect

secretul e sa iti tratezi copilul ca pe un egal, sa il respecti si sa-i oferi spatiu personal si intimitatea de care are nevoie

calitatea de parinte nu te cocoatza aprioric pe un piedestal de perfectiune, ca nu exista manual cu instructiuni pentru asta

e o linie foarte fina, si mai toti parintii merg pe bajbaite cand au un copil

da' tu stii deja asta, ca esti fata desteapta

michelle_
Postat pe 10 Octombrie 2010 23:54
ai dreptate, me... eu am avut parinti care se cam "sfiau" sa discute cu mine anumite chestii si... atat de greu mi-a fost sa invat autodidact!:PP
:))
eu_geminy
Postat pe 10 Octombrie 2010 23:57
me, chiar nu stiam, da'm-a invatat fie-mea. Si-a luat foarte in serios rolu' de tutore al meu, asa ca de cind merge in picioare incearca sa ma aduca pe calea cea buna: sa maninc, sa dorm, sa nu racesc...etc.
Am fost oarecum surprinsa cind am constatat ca era cit un ghem si avea deja pareri proprii - diferite de ale mele, dar intre timp m-am obisnuit cu ideea... N-am cum sa ma cocotz pe nimic nici daca vreau - o sa ma dea jos ca sa nu ma lovesc.
quasaria
Postat pe 10 Octombrie 2010 23:59
gemy, si la tine ca si la mine

nici ai mei nu discutau despre asta sau cand o faceau, infierau sexu' cu manie proletara...ca e degradant, ca e rusinos, bla, bla, bla

de-aia m-am maritat ca o tampita la 20 de ani, cu idei crete in cap despre sfanta institutie a familiei, si alte bullshituri...habar n-aveam cu ce se mananca familia, relatia si cam ce presupune traiul in doi

crede-ma, socul a fost al dreaq de mare. partea buna e ca mi-a pierit romantismul mintenas
michelle_
Postat pe 11 Octombrie 2010 00:02
dap, Q...copii au idei personale si inca foarte serioase. din pacate sunt putini parinti care ii asculta. marea majoritate spun...:"iote si la asta micu' ce dume da din el...pai bine mai loaza, invata oul pe gaina?"

si uite asa se greseste...

dar repet, nu e cazul la tine

eu nu ma sfiiesc sa recunosc ca de multe ori am ce invata de la fiica-mea, chiar daca are doar 26 de ani
michelle_
Postat pe 11 Octombrie 2010 00:05
ma rog, eu ma consider oarecum norocoasa ca n-am prea apucat sa cresc pe linga ai mei si sa imi bage diverse idei in cap.
Taica-meu... in mod cert n-ar fi stat la discutii. Iar maica-mea nu prea avea ce sa ma invete, in afara de mentalitatea "il iubesti daca te face o duamna". Probabil de aici aversiunea ulterioara fata de ipocriziile de genul asta: sint produsul unei fiinte care si acum considera ca prin portofel e singurul mod corect de a vedea realitatea.
Iar el s-a insurat cu ea... pentru ca era frumoasa.

Ce sa ma fi invatat?
quasaria
Postat pe 11 Octombrie 2010 00:08
dap... nu vreau sa fiu dur, vorbind despre ei. insa odata cu plecarea la facultate, m-am invatat sa fiu independent. am invatat si burlacia ca lumea, cu avantajele si dezavantajele ei.
imi planificasem sa nu ma insor, pana pe la 32 de ani.
dar m-am inselat, am facut-o la 28.
si... una peste alta, pot spune ca am avut si noroc...
cu bunele si cu mai putin bunele ei, casnicia nu mi-a prins rau, chiar daca n-am fost si nu voi putea fi sotzul perfect. :P
eu_geminy
Postat pe 11 Octombrie 2010 00:09
Q, esti sigura ca mamele noastre nu sunt surori?

gemy, asa erau timpurile, mami...tu nu stii? si oricum, tu stii ca nu exista perfectiune. lumea ar fi al dreaq de plictisitoare daca oamenii ar fi perfecti
michelle_
Postat pe 11 Octombrie 2010 00:11
me, nici de bunici nu bag mina in foc...deci nu sint sigura.
quasaria
Postat pe 11 Octombrie 2010 00:13
me... la capitolul asta, deja sunt impacat... altu' mama nu mai face:D
cu alte capitole mai am de lucru...:)):P
eu_geminy
Postat pe 11 Octombrie 2010 00:14
aferim, Q
michelle_
Postat pe 11 Octombrie 2010 00:14
gata, shushaua...ma bag la filmul recomandat de zambilu, ca am incredere in gusturile lui

toate ca toate, da' io ma bucur ca o am pe pisica ucigasa shelly...batranetea, deh...

noapte buna si sa va jucati frumos
michelle_
Postat pe 11 Octombrie 2010 00:20
noapte buna...:)
eu_geminy
Postat pe 11 Octombrie 2010 00:22
Buna garbo100738, sa stii ca ne-am departit de vreo 2 saptamani dar deja a inceput sa se bage in vorba cu mine sa ma intrebe ce am mai facut, cu ce baiat mai vorbesc, ca de ce vorbesc cu ala si nu cu altcineva.Dupa ce ne-am despartit a inceput sa aiba o relatie cu o tipa, dar ia spus repede ca nu poate tine la ea, deci s-au despartit.In acea seara ma sunat pe un motiv banal si mi-a zis ca e din nou singur.Sincer nustiu ce as putea face.As vrea sa fiu indiferenta fata de el, sa nu il bag in seama, sa vorbesc altfel cu el, dar totusi tin inca la el si nu pot ascunde asta.:)
miha52
Postat pe 12 Octombrie 2010 21:54
De la: miha52, la data 2010-09-19 10:53:05Buna,am 14 ani jumatate si pana acum o saptamana a avut o relatie cu un baiat de 3 luni.In acest timp vreau sa spun ca ne certam ceva cam des, din orice fleac.Nu aveam incredere unul in celalalt, eu am avut o perioada in care eram chiar ciudata, ma comportam ciudat, facem faze aiurea, ba chiar am vrut sa ma despart de el pana mi-am dat seama cat ma iubeste si cat il iubesc.Relatia a mai tinut inca o luna timp in care ne-am simtit ft bine ne iubeam reciproc doar ca eu aveam unele momente in care ii faceam faze destul de aiurea sa spun asa.Intr-o seara a intrat pe mess si mi-a spus Numai are rost relatie cred ca trb sa ne despartim, am intrebat de ce vrea asta ca promit ca o sa ma schimb.Au trecut 3 zile dupa care sa spun asa ne-am impacat, insa el era ft rece cu mine, se comporta diferit, ba chiar mi-a cerut sa o facem, ca a venit timpul si bineinteles nu am fost de acord spunandu-i ca este prea devreme, sunt prea mica, nu avem o relatie asa de solida.El a zis ca poate daca o facem ne va uni si vom fi mai aproape unul de celalalt si am zis ca nu! a mai durat si aceasta impacare 2 zile dupa care iar ne-am despartit.L-am intrebat daca ma iubit de cand ne-am impacat si mi-a zis ca nu asa de mult ca l-am facut prin comportamentul meu sa ma uite.Sincer acum ma simt debusolata, nustiu ce sa fac, il iubesc enorm, cand ies in oras cu fetele stam impreuna si cu el si prietenii lui si cand il vad imi vine sa il strang in brate, sa il sarut si sa ii spun cat de mult il iubesc!Prietenele mele au zis ca atunci cand nu sunt atenta se uita la mn cu coada ochiului, dar sa nu ii arat ca sufar.Multumesc!:*


Fetito tu in loc sa fii cu biberonu ...tie iti arde sa faci numai ghidusii , nu mai teroriza lumea cu bancuri lacrimogene , e trist dar asta e ....odata si odata o sa ti se intample , si tie asa pe nesimtite , si apoi....sa nu ti para rau ....daca nu curge, pica ...miroase...pestele de la cap se impute ...
DaMarkus09
Postat pe 28 Octombrie 2010 13:55
De la: miha52, la data 2010-09-19 10:53:05

"Buna,am 14 ani jumatate si pana acum o saptamana a avut o relatie cu un baiat de 3 luni."

Si baiatul cum umbla? Infasat, sau... ca de baitza?:O
:P:))
eu_geminy
Postat pe 28 Octombrie 2010 20:33

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Despartire... 11 De la: fleurdelis 1 Septembrie 2010 16:48
vreau un sfat ajutatima 31 De la: ines_kidz 21 Decembrie 2011 20:03
Consiliere in probleme de dragoste si familie,cariera,afaceri,destin,sanatate,pe eUniversum 1 De la: eUniversum 12 Decembrie 2011 16:26
Afecteaza distanta intr-o relatie? 47 De la: blondina_X 14 Noiembrie 2015 23:33
viata trebuie traita 8 De la: september 7 Ianuarie 2012 01:23
Setari Cookie-uri