Cate ceva despre ''Prostie''

buna seara










scorpionultau
Postat pe 18 Septembrie 2010 18:59
De la: awesomeness, la data 2010-09-18 18:05:42Nu-mi vine sa cred ca am primit topic-ul asta in newsletter... De patru pagini stau si ma gandesc ce faceai la facultate? Adica cu ce ocazie ai trecut tu pragul?


awe....care facultate???? aia a vietii, sectia "centura", cursuri de noapte??
tutankhamon
Postat pe 18 Septembrie 2010 21:14
Scorpionul tau ! vai , ce surpriza placuta ! Ce faci ? de ce-ai disparut un timp?
liaiedera
Postat pe 18 Septembrie 2010 21:21
De la: anaROBERT, la data 2010-09-17 00:40:07
De la: samburica, la data 2010-09-17 00:20:18
De la: alex2007, la data 2010-09-17 00:16:51Multi de oe aici sunt monuente ale prostiei dar nu si dau seama. Foarte rau,,,,,,


ce frumos stii tu sa vorbesti despre tine, la persoana a treia plural!!!!!!!!!!!!!!



iote isteata unde era
pai daca vorbeste la persoana a treia si plural cum ar putea vorbi de el.....
astea se cheama lipsuri bre samburico,lipsuri pe care esti prea oarba sa le observi ca stai toata ziua sa compui verzi si uscate ca apoi sa le trantesti pe Garbo....


hai sa vorbim cu prostii despre prostie
allay
Postat pe 18 Septembrie 2010 21:43
ce subiecte interesante, te doare mintea nu alta
nelly05
Postat pe 18 Septembrie 2010 21:49
nelly...creierul mic...mami....
tutankhamon
Postat pe 18 Septembrie 2010 21:50
prostia nu are nici o legatura cu creierul mic.
vuvuzela
Postat pe 18 Septembrie 2010 22:04
pai atunci spune-ne tu cu ce are legatura
nelly05
Postat pe 18 Septembrie 2010 22:08
A fost odat, cnd a fost, c, dac n-ar fi fost, nu s-ar povesti.

Noi nu suntem de pe cnd povetile, ci suntem mai dincoace cu vro dou-trei zile, de pe cnd se potcovea purecele cu nouzeci i nou de oc de fer la un picior i tot i se prea c-i uor.

Cic era odat un om nsurat, i omul acela tria la un loc cu soacr-sa. Nevasta lui, care avea copil de , era cam proast; dar i soacr-sa nu era tocmai htr.

ntru una din zile, omul nostru iese de-acas dup trebi, ca fiecare om. Nevasta lui, dup ce-i scld copilul, l nf i-i dete , l puse n albie lng sob, cci era iarn; apoi l legn i-l dezmerd, pn ce-l adormi. Dup ce-l adormi, sttu ea puin pe gnduri -apoi ncepu a se boci ct i lua gura: "Aulio! copilaul meu, copilaul meu!"

Mama ei, care torcea dup horn, cuprins de spaim, zvrli fusul din mn i furca din bru ct colo i, srind fr sine, o ntreb cu spaim:

Ce ai, draga mamei, ce-i este?!
Mam, mam! Copilul meu are s moar!
Cnd i cum?
Iat cum. Vezi drobul cel de sare pe horn?
l vd. i?
De s-a sui ma, are s-l trnteasc drept n capul copilului i s mi-l omoare!
Vai de mine i de mine, c bine zici, fata mea; se vede c i s-au sfrit mititelului zilele!

i, cu ochii pironii n drobul de sare de pe horn i cu mnile ncletate, de parc le legase cineva, ncepur a-l boci amndou, ca nite smintite, de clocotea casa. Pe cnd se slueau ele, cum v spun, numai iaca i tatl copilului intr pe u, flmnd i ncjit ca vai de el.

Ce este ? Ce v-au gsit, nebunelor?

Atunci ele, viindu-i puin n sine, ncepur a-i terge lacrmile i a-i povesti cu mare jale despre ntmplarea nentmplat.
Omul, dup ce le ascult, zise cu mirare:

Bre! muli proti am vzut eu n viaa mea, dar ca voi n-am mai vzut. M... duc n lumea toat! i de-oiu gsi mai proti dect voi, m-oiu mai ntoarce acas, iar de nu, ba.
tusi_Oli
Postat pe 18 Septembrie 2010 22:08
vuvu....tu de "sensul figurat" si de "figuri de stil" ai auzit???? daca nu, ia intreba-l pe nenea gogu...ca el stie bine-bine.....
tutankhamon
Postat pe 18 Septembrie 2010 22:08
si continuarea
Aa zicnd, oft din greu, iei din cas, fr s-i ieie ziua bun, i plec suprat i amrt ca vai de om!
i mergnd el bezmetic, fr s tie unde se duce, dup o bucat de vreme, oprindu-se ntr-un loc, i se ntmpl iar s vad ceva ce nu mai vzuse: un om inea puin un oboroc deert cu gura spre soare, apoi rpede-l nfca i intra cu dnsul ntr-un bordeiu; pe urm iar ieea, l punea iar cu gura la soare, i tot aa fcea... Drumeul nostru, nedumerit, zise:

Bun ziua, om bun!
Mulmesc dumitale, prietene!
Da' ce faci aici?
Ia, m trudesc de vro dou-trei zile s car pocitul ist de soare n bordeiu, ca s am lumin, i nici c-l pot...
Bre, ce trud! zise drumeul. N-ai vrun topor la ndmn?
Ba am.
Ie-l de coad, sparge ici, i soarele va intra singur nluntru.
ndat fcu aa, i lumina soarelui ntr n bordeiu.
Mare minune, om bun, zise gazda. De nu te-aducea Dumnezeu pe la noi, eram s mbtrnesc crnd soarele cu oborocul.
"nc un tont", zise drumeul n sine i plec.

i mergnd el tot nainte, peste ctva timp ajunse ntr-un sat i, din ntmplare, se opri la casa unui om. Omul de gazd, fiind rotar, i lucrase un car i-l njghebase, n cas, n toat ntregimea lui; -acum, voind s-l scoat afar, trgea de proap cu toat puterea, dar carul nu ieea. tii pentru ce? Aa: uile era mai strmte dect carul. Rotarul voia acum s taie uorii, spre a scoate carul. Noroc ns c drumeul l-a nvat s-l desfac n toate prile lui, s le scoat pe rnd afar -apoi iari s-l njghebe la loc.
Foarte mulmesc, om bun, zise gazda; bine m-ai nvat! Ia uit-te dumneta! Era s drm buntate de cas din pricina carului...
tusi_Oli
Postat pe 18 Septembrie 2010 22:10
De aici, drumeul nostru, mai numrnd un ntru, merse tot nainte, pn ce ajunse iar la o cas. Acolo, ce s vad! Un om, cu-n poiu n mn, voia s arunce nite nuci din tind n pod.
"Din ce n ce dau peste dobitoci", zise drumeul n sine.

Da' ce te frmni aa, om bun?
Ia, vreu s zvrl nite nuci n pod, i poiul ista, bat-l scrba s-l bat, nu-i nici de-o treab...
C degeaba te trudeti, nene! Poi s-l blastmi ct l-ei blstma, habar n-are poiul de scrb. Ai un oboroc?
Da' cum s n-am?!
Pune nucile ntr-nsul, ie-l pe umr i suie-le frumuel n pod; poiul e pentru paie i fn, iar nu pentru nuci.
Omul ascult, i treaba se fcu ndat.
Drumeul nu zbovi nici aici mult, ci plec, mai numrnd i alt neghiob.

Apoi, de aici merse mai departe, pn ce ajunsese ca s mai vad aiurea i alt nzbtie. Un om legase o vac cu funia de gt i, suindu-se pe-o ur, unde avea aruncat oleac de fn, trgea din rsputeri de funie, s urce vaca pe ur. Vaca rgea cumplit, i el nu mai putea de ostenit...

M omule! zise drumeul, fcndu-i cruce; dar ce vrei s faci?
Ce s fac, m-ntrebi? Da' nu vezi?
Ba vd, numai nu pricep.
Ia, hramul ista e hmisit de foame i nu vr nici n ruptul capului s vie dup mine sus, pe iast ur, s mnnce fn...
Stai puin, cretine, c spnzuri vaca! I fnul i-l d jos la vac!
Da' nu s-a irosi?...
Nu fi scump la tre i ieftin la fin.
Atunci omul ascult i vaca scp cu via.
Bine m-ai nvat, om bun! Pentr-un lucru de nimica eram ct pe ce s-mi gtui vaca!
tusi_Oli
Postat pe 18 Septembrie 2010 22:10
tuth, o fi auzit dar nu stie ce inseamna
nelly05
Postat pe 18 Septembrie 2010 22:11
Aa, drumeul nostru, mirndu-se i de aceast mare prostie, zise n sine: "Ma tot s-ar fi putut ntmpla s deie drobul de sare jos de pe horn; dar s cari soarele n cas cu oborocul, s arunci nucile n pod cu poiul i s tragi vaca pe ur, la fn, n-am mai gndit!"

Apoi drumeul se ntoarse acas i petrecu lng ai si, pe cari-i socoti mai cu duh dect pe cei ce vzuse n cltoria sa.

-am nclecat pe-o a, -am spus povestea aa.
-am nclecat pe-o roat, -am spus-o toat.
-am nclecat pe-o cpun, i v-am spus, oameni buni, o mare minciun!!

asta este prostia omeneasca
a fost si inainte exista si acum
tusi_Oli
Postat pe 18 Septembrie 2010 22:12
nellyyyy.....sssst...ca o deranjam....conspecteaza de pe gogu....
tutankhamon
Postat pe 18 Septembrie 2010 22:13
stai asa ca acum baga explicatia
nelly05
Postat pe 18 Septembrie 2010 22:15
buna seara tuth, nelly si care mai sunteti prin zona
nu am conspectat am dat copy paste era prea mult de scris asa merge mai usor
tusi_Oli
Postat pe 18 Septembrie 2010 22:16
tusi....tu esti aleha, ai????
tutankhamon
Postat pe 18 Septembrie 2010 22:17
nop, e cezar
nelly05
Postat pe 18 Septembrie 2010 22:18
De la: tusi_Oli, la data 2010-09-18 22:08:44A fost odat, cnd a fost, c, dac n-ar fi fost, nu s-ar povesti.

Noi nu suntem de pe cnd povetile, ci suntem mai dincoace cu vro dou-trei zile, de pe cnd se potcovea purecele cu nouzeci i nou de oc de fer la un picior i tot i se prea c-i uor.

Cic era odat un om nsurat, i omul acela tria la un loc cu soacr-sa. Nevasta lui, care avea copil de , era cam proast; dar i soacr-sa nu era tocmai htr.

ntru una din zile, omul nostru iese de-acas dup trebi, ca fiecare om. Nevasta lui, dup ce-i scld copilul, l nf i-i dete , l puse n albie lng sob, cci era iarn; apoi l legn i-l dezmerd, pn ce-l adormi. Dup ce-l adormi, sttu ea puin pe gnduri -apoi ncepu a se boci ct i lua gura: "Aulio! copilaul meu, copilaul meu!"

Mama ei, care torcea dup horn, cuprins de spaim, zvrli fusul din mn i furca din bru ct colo i, srind fr sine, o ntreb cu spaim:

Ce ai, draga mamei, ce-i este?!
Mam, mam! Copilul meu are s moar!
Cnd i cum?
Iat cum. Vezi drobul cel de sare pe horn?
l vd. i?
De s-a sui ma, are s-l trnteasc drept n capul copilului i s mi-l omoare!
Vai de mine i de mine, c bine zici, fata mea; se vede c i s-au sfrit mititelului zilele!

i, cu ochii pironii n drobul de sare de pe horn i cu mnile ncletate, de parc le legase cineva, ncepur a-l boci amndou, ca nite smintite, de clocotea casa. Pe cnd se slueau ele, cum v spun, numai iaca i tatl copilului intr pe u, flmnd i ncjit ca vai de el.

Ce este ? Ce v-au gsit, nebunelor?

Atunci ele, viindu-i puin n sine, ncepur a-i terge lacrmile i a-i povesti cu mare jale despre ntmplarea nentmplat.
Omul, dup ce le ascult, zise cu mirare:

Bre! muli proti am vzut eu n viaa mea, dar ca voi n-am mai vzut. M... duc n lumea toat! i de-oiu gsi mai proti dect voi, m-oiu mai ntoarce acas, iar de nu, ba.



bv Tusi,cel mai bun raspuns. povestile intotdeauna au avut intelepciunea lor.
vuvuzela
Postat pe 18 Septembrie 2010 22:23
si bineinteles, vuvu, erai prea "desteapta" ca sa spui asta fara sa dai un copy/ paste cat china!
Thor_again
Postat pe 18 Septembrie 2010 22:26
De la: tutankhamon, la data 2010-09-18 22:08:54vuvu....tu de "sensul figurat" si de "figuri de stil" ai auzit???? daca nu, ia intreba-l pe nenea gogu...ca el stie bine-bine.....



Tuth, sigur ca am auzit.mai nou la moda este "parodia"..apropo cine e nea Gogu?tovarasu?ca sa nu supar pe cineva.
vuvuzela
Postat pe 18 Septembrie 2010 22:28
nelly05
Postat pe 18 Septembrie 2010 22:28
vuvu...pe bune...trebuia sa citezi toata postarea?era de ajuns sa spui numele postantului.....doamneeee.....
tutankhamon
Postat pe 18 Septembrie 2010 22:29
na thorele ca furam pe=o vorba....
tutankhamon
Postat pe 18 Septembrie 2010 22:30
vuvu...pe bune.....stai toata ziua pe bietul om, de abia mai rasufla si nu stii cine e???
tutankhamon
Postat pe 18 Septembrie 2010 22:31
lasa, bre, vorba si explica-i vuvulenei cine-i nen-tu Gogu, sa nu care cumva sa-l supere
Thor_again
Postat pe 18 Septembrie 2010 22:32
thorule...ie-te ca nu vreau....na....!
tutankhamon
Postat pe 18 Septembrie 2010 22:33
De la: Thor_again, la data 2010-09-18 22:26:58si bineinteles, vuvu, erai prea "desteapta" ca sa spui asta fara sa dai un copy/ paste cat china! [/quote


si tu prea "inteligent",sa intelegi ca stiam cat de mult adori acest sistem de comunicare.doar nu vroiai ca Tusi sa spuna povestea pe de rost.!
vuvuzela
Postat pe 18 Septembrie 2010 22:35
bre, vuvu...
ce dreaq are sula cu prefectura, bre?
eu ziceam de postarea ta retarda, mama ma-sii de treaba... pe tusi de ce-o bagasi in discutie?
Chiar de fiecare data trebuie sa dai impresia ca frizezi oligofrenia? Iti place chiar asa de mult?
Thor_again
Postat pe 18 Septembrie 2010 22:41

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
semnele unghiilor 22 De la: Ciresica 12 Iulie 2010 05:26
asemanari-deosebiri........sotie-amanta 30 De la: garbo011917 8 August 2012 21:10
oare nu mai exista bunatate sufleteasca si omenie? 35 De la: Jojolin 22 August 2010 02:19
Te iubesc,dar nu pot sa te astept!! 1 De la: blaa 10 Decembrie 2009 22:17
SALUT! 35 De la: DANNYELLE 24 Decembrie 2009 22:52
Setari Cookie-uri