florile-ghinion sau noroc?

"se spune ca unele flori atrag norocul acolo unde se afla,altele aduc ghinion,unele sunt tamaduitoare,iar
altele folosite la farmece si vraji .de pilda/trifoi cu patru foi aduce noroc,ienuparul protejeaza de hoti si de accidente,iedera pe casa,te apara de spirite rele si de blesteme,iar cea purtata de mirese atrage noroc in casnicie.se spune ca aduce ghinion sa aduci flori la bordul unui avion.daca in prima zi de toamna prinzi o frunza care cade din copac, in palma,nu vei raci toata iarna,vascul ocroteste casa de fulgere si trasnete,de
asemenea daca vrei sa ai parte de bunastare,pune pe masa de Craciun si pe cea de a Anul Nou o crenguta de vasc,salciile crescute langa casa au un rol protector...".(Mihaela Radu)
vuvuzela
Postat pe 19 Iulie 2010 18:42
ok, ok, tot ce ai insirat tu acolo e de bine.
ce plante aduc ghinion????

Spune-ne tot!
Ciresica
Postat pe 19 Iulie 2010 19:25
cactusii...aduc ghinion
LILO
Postat pe 19 Iulie 2010 19:52
"petalele de trandafir presarate prin casa,inlatura stresul,readuc armonia in familie si calmeaza spiritele.florile de galbenele puse sub pat,te feresc de insomnii.se spune ca daca ai la tine o crenguta de stejar,vei fii protejat de toate necazurile.busuiocul te apara de spiritele rele,iar daca ti o crenguta in portofel,ai noroc la bani.florile de soc purtate la nunti ,aduc noroc mirilor.iar un arbust de soc langa casa,va proteja locuinta de rele.bambusul este o planta aducatoare de noroc,daca il ti prin casa,sub diferite forme.trifoiul sa nu-ti lipseasca din casa.una din plantele care aduc bani multi in casa este si pomul banilor(crasula ovatta).

flori "cu ghinion"-plantele si florile care au frunzele ascutite sau care te inteapa cand le atingi.le poti aseza langa televizor sau langa compiuter,pt ca absorb energia magnetica.plantele mari ,reprezinta energie negativa,asa ca alege flori de inaltime medie.nu tine flori in baie,caci noroculnu va fii de partea ta.nu pastra florile uscate,aduc ghinion.se spune ca fetele care au cactusi in casa ,raman nemaritate.si ficusul e o planta despre care se zice ,ca nu e bine sa o ai in locuinta.i se mai spune si planta invrajbirii."(Mihaela Radu)
vuvuzela
Postat pe 20 Iulie 2010 10:17
De la: Ciresica, la data 2010-07-19 19:25:56ok, ok, tot ce ai insirat tu acolo e de bine.
ce plante aduc ghinion????

Spune-ne tot!

CARE SUNT FLORILE CARE ADUC GHINION?
De ce nu au poze?
garbo_10724
Postat pe 18 Ianuarie 2013 09:45
Eu nu cred ca florile aduc ghinion. Ghinionul ni-l aducem noi singuri.

http://i6.tagstat.com/image08/d/f73d/0096052TvsZ.jpg

Zi frumoasa ...si zambete
Rotty
Postat pe 18 Ianuarie 2013 09:53
oamenii aduc ghinion.
quasaria
Postat pe 18 Ianuarie 2013 10:36
cum? il cara in spate?
......
sau vin cu el in doua sacosi si zic ... razi ca urmeaza sa sarim in aer?! (varianta siriana!)
si tu zici, uite un om care mi-a adus ghinionul si ... dupa ce zambesti, mai zici doua - trei cuvinte si mergi la intalnirea cu Sf. Petru!
heartbit
Postat pe 18 Ianuarie 2013 14:55
Io una nu mai vreau trandafiri! Ghinion.
Axl_R
Postat pe 18 Ianuarie 2013 15:03
depinde de trandafiri...
cum ziceam si alta data, trandafirii sunt frumosi, dar daca nu ai grija la spini....
heartbit
Postat pe 18 Ianuarie 2013 15:14
Am voie s mcar aici? La ntrebri nu m las.
Axl_R
Postat pe 18 Ianuarie 2013 15:29
si aici de ce crezi ca te-ar lasa?
heartbit
Postat pe 18 Ianuarie 2013 15:31
De lei.
Axl_R
Postat pe 18 Ianuarie 2013 15:53
Florile??? prilej de impacare, mangaiere, ornament superb pt. ocazii speciale, sa faci dragoste pe petale de trandafir?!.....superb! ramane o amintire la fel de superba:) Florile??
....mangaiati fetele cu o floare!.....:*


trandafirii, sunt florile mele preferate ;) si macii si crizantemele,freziile, viorelele......pana la floarea soarelui stralucitore......

Pt. o clipa sau ocazie, florile aduc numai noroc si stare de bine.....:)
Fss_ssu
Postat pe 18 Ianuarie 2013 16:26
eu n-am mai auzit de asa ceva; de fapt, la TV s-a spus ca e bine sa ai un cactus langa calculatorul sau tv pentru ca absorb din radiatii (probabil o aberatie). am mai citit ca florile, langa birou, te fac mai productiv; florile infrumuseteaza casa. eu nu cred ca florile aduc ghinion, clar
dana2011
Postat pe 30 Ianuarie 2013 18:33
da dana, de pe net citire...cica unele flori transmit energie negativa. pfffff poate atunci cand uit sa le ud, ma cearta

suparici blanda sunt in stralucirea-mi sau oarba ;;)

Eugenia_
Postat pe 30 Ianuarie 2013 18:54

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
sal 1 De la: adinutza01 17 Septembrie 2010 14:31
Romanii 5 De la: luptatoareacurajoasa 3 Iunie 2010 17:48
WWW.BESTPROIECT.COM - 1000 IDEI DESIGN+ 1000 PLANURI CASE 1 De la: garbo_7900 24 Noiembrie 2012 15:10
Apartament nou 2 De la: Moirat 19 Noiembrie 2018 17:51
Firma curatenie 1 De la: garbo_2204 19 Aprilie 2012 13:04
Setari Cookie-uri