Leacuri babesti sau nu pentru copii

Intrebarea mea ar fi daca sunteti de acord cu leacurile babesti.
Si ce leacuri stiti pentru diverse probleme de sanatate,prin ce metode va tratati copii cat mai natural posibil?
De exemplu ce folositi pt febra,pt rosu in gat,pt tuse,pt nas infundat,pt vanatai,umflaturi, diaree , constipatie etc
Va astept cu raspunsuri
bau
Postat pe 30 Iunie 2010 12:25
buna intrebare si eu vreau sa stiu ca sa nu mai bag atita antibiotic si nurofen in ei :) eu am incercat cu comprese cu otet doar atit ar fi mai multe dar nu prea le stiu eu .
delycia
Postat pe 30 Iunie 2010 12:33
nu intereseaza pe nimeni subiectul asta oare........?
delycia
Postat pe 30 Iunie 2010 12:42
da sunt deacord sa folosesc "leacuri babesti",dar numai de la inteleptii satului cum se spune.si cei care au har.insa inainte totusi ma interesez si la medic despre ce vb,pt a nu face greseli.orice informatie bine verificata te ajuta.nu stiu pe dinafara,tratamente .insa voi cauta ce te intereseaza.eu le folosesc pe mine.
vuvuzela
Postat pe 30 Iunie 2010 12:43
de pilda pt constipatie

dimineata pe stomacul gol ,intr-o cana/ceai , pun jumatate de cana de taratze proaspete,iaurt ca sa le inmoaie si miere pt gust.taratzele contin si toata gama de B-uri.si am scaun in fiecare zi.pt tuse fierbi coji de ceapa,dar trebuie sa recitesc exact.am caiete intregi ,cu lucruri interesante.mai vb.
vuvuzela
Postat pe 30 Iunie 2010 12:51
buna,interesanta miscare bau

eu am bagat in al meu copil la antibiotice de sincer mi sa acrit mie asa ca intr-o zi satula de atatea raceli si rosu in gat am spus STOP copilul meu nu va mai lua antibiotice decat in cazuri de forta majora.

vuvuzelo vraci maica nu mai gasesti


asa ca sa va spun pe scurt ce stiu si ce fac eu.

pentru rosu in gat=albastru de metil pus pe un betigas de ureche si dat in gat de 3 ori pe zi(face minuni,credeti-ma)
pentru temperatura=dus cu apa calaie,otet cu apa in picioruse,spirt incalzit pus pe o batista pe crestetul capului,frectie cu albusul de la ou la incheieturile mainilor si pe spate.
pentru costipatie ceai de musetel iar pentru diaree ceai de menta
dimineata pe stomacul gol cate o lingurita de miere face minuni pentru stomacel,la copii recomandat peste varsta de 1 anisor.
anaROBERT
Postat pe 30 Iunie 2010 15:24
pentru tuse=ceai de ceapa taiata in patru sau opt cu tot cu frunze si o lingirita de miere,poti adauga si coji de nuci.
pentru nas infundat noaptea,respiratie greoaie taie o ceapa pune intr-un ervetel sau batista cat mai aproape de capul infundatului(face minuni,la noi a facut de fiecare data)
anaROBERT
Postat pe 30 Iunie 2010 15:27
ana ai retinut bine absolut toate informatiile de pana acum,se vede ca esti cu lectiile facute
Apropo de unde ai facut rost de albastru de metil?
faza cu ceapa si pe noi ne-a ajutat f mult.
Mai am auzit inca ceva pt tuse intr-o ridiche pusa miere si lasat vreo 6-8 ore si apoi dat sa bea la copil peste un an.Sper ca n-am gresit ceva,incercam sa-mi amintesc.

vuvuzela daca mai ai retete ,te asteptam cu ele,cat mai multe pt diferite probleme de sanatate, sunt bine venite.
bau
Postat pe 30 Iunie 2010 17:19
bravo fetelor!aveti dreptate cu antibioticile astea si ei sunt asa e mici..... am sa incerc si ei din leacurile astea.Dar sper sa nu fie nevoie vreodata adica sa fim sanatosi si bebiti vostri la fel
pusii
clauditza_tm_si_lucas_andrei
Postat pe 30 Iunie 2010 19:34
Pentru febra:
- ciorapi muiatai in otet (nediluat) pusi in picioare si pe minute ca niste manusi.Frectie cu otet (daca sta piticul pe spate. Se repeta cind se usuca ciorapeii

Pentru tuse:
-ceaiul de ceapa care se face prin fierbera unei cepe (cu coaja cu tot) pina scade apa la jumatate (se puna apa cit sa acopere ceapa), usor indulcit, chiar si cu zeama de lamiie
- ridiche neacga scobita bine la mijloc, umpluta cu zahar si bagata in cuptorul cald pina se topeste zaharul
-2-3 lingurite de zeama proaspata de lamiie amestecata cu miere dupa gust

Pentru amigdale inflamate cea mai buna solutie este albastru de metil dar vorba cuiva: unde mai gasesti asa ceva?

Pentru intepaturide insecte comprese cu apa amestecata cu bicarbonat

Pentru greata de la mincare, voma indigestie:
-taiati o cepa pe latine, crustati-o si stropiti-o bine cu otet si apoi puneti ceapa cu partea taiata pe buric. Lasati-o acolo chiar si o ora, va sfatuiesc sa o egati cu o fasa ca sa nu cada.

Pentru cucui:
- o lingura de metal, rece pusa pe locul cu pricina

Pentru intepaturi in metale ruginite:
-spalati bine locul cu gaz lampant (s-o mai gasi oare?)

Pentru furuncul:
-hmmm, asta n-o sa va placa: un praf de faina alba amestecata cu propria saliva ca sa se poata intinde pe locul cu pricina
-o frunza de varza proaspata putin zdrobita si aplicata pe locul respectiv

Pentru oxiuri, viermisori:
-dimineata pe stomacul gol curatati si taiati in bucatele mici 1-2 catei de usturoi care se inghit ca pastilele
-tinctura de propolis 40% cite o picatura la 2 kg/corp intr-un pic de apa(o lingurita)
-15-20 de mieji de seminte de bostan. Toate pe stomacul gol.

Si daca mai vreti, ma straduiesc sa-mi amintesc.

Obisnuiti-va copii de foarte de mici sa bea apa simpla, la temperatura camerei, dimineata pe stomacul gol. De la o gura pina la o cana intreaga.
Ciresica
Postat pe 1 Iulie 2010 03:41
An uitat:

Pentru diaree:
- 2-3 boabe de orez crud ingitite cu un pic de apa

Pentru constipatie:
- o lingurita de tarite amestecata cu mincarea care ii place

Si dupa cum mai spunea cineva aici, ceapa este un aliment/medicament miraculos.
Deci cind aveti un virus in casa taiati o ceapa pe latime si lasai-o pe o farfurie pe noptiera celui infestat.Absoarbe virusii as spune peste noapte.Repetati procesul pina la disparitia virusului.

Nu folositi niciodata ceapa taiata de la o zi la alta. Ceapa trebuie mincata numai cind e taiata proaspat.
Ciresica
Postat pe 1 Iulie 2010 03:45
imi iau notite
ameno
Postat pe 1 Iulie 2010 12:51
da e bine de stiut o sa incerc toate astea cind o sa fie nevoie interesant daca mai stiti sau auziti postati aici ca sa invatam si noi care nu prea stim
delycia
Postat pe 1 Iulie 2010 15:25
Buna fetele!Stiti cumva un leac si pt iritatie destul de uratica la fundulet?M refer la leac babesc ca de creme suntem satui, ca nimic nu pare sa-i vina de hac.Va rog!!!!!!!!
clauditza_tm_si_lucas_andrei
Postat pe 1 Iulie 2010 22:52
pai mai Mony tu crezi ca degeaba imi pierdui eu noptile pe forumeala de au ajuns fetele sa fie satule de mine pai mi-a intrat pe o ureche si acolo a ramas taica ca de.....si apoi uite asa am scapat de antibiotice si ne tratam copiii de parca am fi vraci


albastrui de metil am cumparat de la farmacie si este fff ieftin,nu mi-a venit sa cred pe o sticluta micuta ce-i drept dar suficienta am dat 3 lei,tu iti dai seama 3 lei ,are un gust urat,fff amar,pelinul e mic copil pe langa albastrul de metil.
anaROBERT
Postat pe 2 Iulie 2010 00:55
pai mai Mony tu crezi ca degeaba imi pierdui eu noptile pe forumeala de au ajuns fetele sa fie satule de mine pai mi-a intrat pe o ureche si acolo a ramas taica ca de.....si apoi uite asa am scapat de antibiotice si ne tratam copiii de parca am fi vraci


albastrui de metil am cumparat de la farmacie si este fff ieftin,nu mi-a venit sa cred pe o sticluta micuta ce-i drept dar suficienta am dat 3 lei,tu iti dai seama 3 lei ,are un gust urat,fff amar,pelinul e mic copil pe langa albastrul de metil.
anaROBERT
Postat pe 2 Iulie 2010 00:55
Ana, cind folosesti albastru de metil pune-l cu pipeta cit mai la capatul limbutii, daca e posibil chiar pe amigdale.
Incearca sa nu atingi laturile limbutii pentru ca acolo sunt papilele gustative pentru gustul amar .
Deci daca bebelusul poate sa tina gurita deschisa larg iar tie sa nu-ti tremure mina e OK.
Alta metoda este sa pui citeva picaturi intr-o ligurita cu zahar.

Pentru funduletul iritat pune tarite in apa cu care il speli si o sa-i treaca. Sau bicarbonat de sodiu in apa de baita.
Ciresica
Postat pe 2 Iulie 2010 04:39
Foarte bune sfaturile! Sper sa nu am nevoie de ele dar le-am notat si o sa le folosesc la nevoie.
Pupici!!!
nicoletta_kidz
Postat pe 2 Iulie 2010 15:29
da ciresica ai si tu dreptate dar daca as avea un copil care la comanda sa stea cum as vrea eu ar fi perfect dar....ma conformez situatiei cu betigasul de urechi,asta este sa mai invatam si alte gusturi ca nu avem papilele asa sensibile cert este ca face minuni pentru rosu in gat vi-l recomand so voua insa sper sa nu aveti nevoie


ia uitati ce reclama fac eu pai poate imi da si mie cineva ceva,o cota parte
anaROBERT
Postat pe 2 Iulie 2010 16:39
buna mamicilor!
vin si eu cu vreo 2 leacuri babesti!
de ex. pt raceala sau dureri gat in cartofi rasi, pusi intr-o carpa si legat gatul, pentru tuse ceapa calita in putin ulei si pusa pe piept un pic calduta (puneti apoi o carpa deasupra sau o bavetica din aceea cu nailon pe dedesupt). tot pt tuse care nu se rupe ou crud frecat cu miere si lapte (pentru copii mai mari de un an). efect garantat!
tot pt dureri in gat sau usturime in gat, mama ne dadea cu gaz amestecat cu sare grunjoasa. pana dimineata nu mai aveam nimic. pt dureri de urechi sau gat sare grunjoasa incalzita pana la o temp mai mare, pusa intr-un ciorap o puneti pe locul dureros ( daca e prea fierbinte mai puneti o carpa impaturita dedesupt).
tot pt dureri in gat, puteti face o mamaliga fff moale cu un pic de ulei si mancati putintel mai fierbinte (cat suportati).
pentru lipsa de calciu, mama ne facea un preparat astfel: in zeama de lamaie lasa la rece in frigider 2-3 oua intregi. in cateva zile coaja oualelor se macina si se depunea pe fundul borcanului (galbenusul ramanea in pojghita). apoi scoateti oualele si in zeama ramasa puneti miere si administrati cate o lingurita dimineata.
pentru iritatia la fundulet, folositi malai.
pt diareea firbeti 2 linguri de orez intr-un l de apa. cand a fiert orezul, strecurati, dati zeama sa o bea, iar orezul fie il dati cu branzica proaspata, fie il faceti cu mar copt. sau fierbeti 1kg de morcovi intr-un l de apa.
daca imi mai amintesc ceva sau mai aflu ceva, va mai anunt!
sperand ca v-am fost de folos, va doresc multa sanatate!
simo_sefa
Postat pe 2 Iulie 2010 19:53
da sefa malai malai!?dar cum il pun ? care e procedeul? asa pur si simplu?fetele mai aveti vreo idee in cazul iritatiei la fundulet?va repet e destul de uratica iritatia.Am tot pus tot felul de creme.Nu se extinde dar nici nu trece VA ROOOOOG!!!!!!!!!!!!
clauditza_tm_si_lucas_andrei
Postat pe 2 Iulie 2010 22:29
pudra de talc.., crema de galbenele( este recomandabila in cazul iritatiilor ) ai incercat??
reyya
Postat pe 2 Iulie 2010 22:32
daca te ajuta :

http://www.mami.ro/sanatate/sanatatea-copilului/trateaza-funduletul-iritat-in-8-pasi
reyya
Postat pe 2 Iulie 2010 22:34
MULTUMESC FETELOR!AM SA INCERC SFATURILE VOASTRE SI VA DAU DE STIRE CUM NE-AM DESCURCAT. DACA MAI STITI SI ALTELE SPUNETI-MI! MII DE MULTUMIRI!!! VA PUP
clauditza_tm_si_lucas_andrei
Postat pe 2 Iulie 2010 22:34
super topic !!!!......deja mi-am luat agenda sa imi notez...poate cu leacurile astea scapam si de nervii p care ii macinam la spital cand mergem cu bebeii !!!
cory_emy
Postat pe 2 Iulie 2010 22:41
cred ca esti tinara si fara prea multe cunostinte naturiste, sa o luam metodic:
1. pentru febra - frectii cu apasi otet aromat
- impachetari- (tot corpul fara hainute in cearceaf ud cu solutia de otet
- lichide multe in cantitati mici la intervale scurte si dese, o cantitate pe saturate accentueaza deshidratarea,
si daca febra nu cedeaza urgent la medic.
2. pentru rosu in gat : in raport de virsta copilului
suc de lamaie indulcit cu miere
tamponari (sau picirata o picatura) in gurita pe limba sau direct pe zona afectata cu albastru de metilen
picaturi de pus in nas alternativ vitamina A, vitamina C, sef efedrinat sau fiziologic;DAAA se pun picaturi in nas pentru ca este stiut ca mucusul nazal se prelinge in gat si in pavilionul intern al urechii, iar infectia poate fi din acesta cauza in git.
sau fuga la doctor
sunt multe remedii naturiste neinvazive si putin toxice pentru organismul copilului, si se poate vorbi mult pe tema asta, subiectul este vast, acum se practica administrare panadol, nurofen si altele asemenea.
leacurile bunicii au efect mai lent dar la fel ca medicamentele de sinteza, pe linga scopul principal mai alina o suferinta, musetel - ceai = hidratare si dezinfectie intestinaala
busuioc - ceai= antibronsic si sedativ usor
matase de porumb si cozi de cirese= calmare dureri renale;
pelin -ceai =uz extern(este foarte amar) dezinfectant, antimicrobian si cicatrizant
si tot asa
garbo013668
Postat pe 2 Iulie 2010 22:56
este bine ca in camera copilului sa se aerisesca bine si inainte de culcare, in situatia nasului infundat, sa se tina o lampa de aromoterapie cu ulei de lavanda, menta, eucalipt, brad sau pin, desfunda nasul
ceapa taiata si pusa pe mobila este un foarte bun antiseptic natural al microbilor si al energiilor negative
pentru vanatai crema de galbenele sau comprese cu ceai de galbenele

incazul tusei uscate sare grunjoasa incalxzita pe o tigaie, pusa intr-un saculet si apoi asezata pe pieptul copilului sus spre git, nu se tine mult dar este Ok
aerosoli(aburi) cu apa cu sare, iar este un remediu bun pentru tuse si nas infundat
garbo013668
Postat pe 2 Iulie 2010 23:06
pentru umflaturi foarte bune sunt taritele fierte ca un terci si puse cataplasme pe umflatura, in raport de unde este localizata umflatura se pot folosi frunze de varza alba(se strivesc putin inainte de aplicare)
garbo013668
Postat pe 2 Iulie 2010 23:09
pentru temperatura uzi sosetele in apa cu otet si i le bagi in picioruse poti sa ii mai faci impachetari la temperatura pt rosu in gat dai cartofi pe razatoare ii stropesti cu putin spirt nu mult ca i se irita gatul si ii pui la gat
vasyz90ellas
Postat pe 3 Iulie 2010 04:00
De la: clauditza_tm_si_lucas_andrei, la data 2010-07-02 22:29:47da sefa malai malai!?dar cum il pun ? care e procedeul? asa pur si simplu?fetele mai aveti vreo idee in cazul iritatiei la fundulet?va repet e destul de uratica iritatia.Am tot pus tot felul de creme.Nu se extinde dar nici nu trece VA ROOOOOG!!!!!!!!!!!!

eu am baietel, deci , eu pur si simplu ii presaram malai la fundulet, il lasam o ora doua si apoi il spalam cu apa calda. la baietelul meu avea efect. acum am gasit in farmacie verde o crema pe baza de ulei de catina care face minuni pt baietelul meu. si dupa cum spui tu ca are o iritatie f urata care nu se extinde, am patit si eu cu fi-miu cand avea 2 luni si i-a trecut atunci cu cutaden... dar deja astea nu mai sunt leacuri babesti...!
iti doresc sa-si revina cat mai repede puiul tau!
simo_sefa
Postat pe 3 Iulie 2010 12:12

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
probleme in familie 16 De la: alinakatt 16 Noiembrie 2009 10:30
zona pajura-bucurestii noi-domenii-1 mai-damaroaia... 1 De la: ruschita 28 Ianuarie 2009 15:16
buna 6 De la: garbo_8357 7 Noiembrie 2012 14:04
diversificarea! 10 De la: Alina80 5 Septembrie 2009 13:05
sant noua pe sait 19 De la: office_salinasusesi_ro 4 Iunie 2010 15:14
Setari Cookie-uri