Leacuri babesti sau nu pentru copii

De la: bau, la data 2010-06-30 12:25:18Intrebarea mea ar fi daca sunteti de acord cu leacurile babesti.
Si ce leacuri stiti pentru diverse probleme de sanatate,prin ce metode va tratati copii cat mai natural posibil?
De exemplu ce folositi pt febra,pt rosu in gat,pt tuse,pt nas infundat,pt vanatai,umflaturi, diaree , constipatie etc
Va astept cu raspunsuri
garbo210934
Postat pe 27 Iunie 2011 08:00
Buna fetelor si eu sunt in locul vostru am si eu doua fetite si sunt tot timpul racite cand vine frigul vreau sa va multumesc pt sfaturi am si eu unul pt.iritatie la fundic la bebelusi si eu am facut cu fetita cea mica.
Spalari cu sapun de casa ce face bunicuta nu il stergi cu servetele umede ii faci dicect baita la fundic de cate ori este necesar pe zi(de cate ori il schimbi de pempers).
Sper ca am fost si eu de folos paaaa
garbo249537
Postat pe 21 Noiembrie 2011 21:45
buna ,incearca sa folosesti neopreol unguent la copiii mei a mers foarte bine sa ai copii sanatosi!
Georgiana_Ghisman_1
Postat pe 10 Ianuarie 2012 16:10
asta da leac babesc!
Ciresica
Postat pe 10 Ianuarie 2012 19:10
Eu pot sa iti dau un sfat foarte bun pentru iritatii la funduletul uniui bebelus.Aceasta metoda am folosito eu la copilasii mei ma invatat bunica mea.Ei ulei de floarea soarelui il pui intr-un borcanel si pui borcanelul fara capac intr-u vas cu apa pina aproape de gitul borcanelului si pui vasul cu tot cu borcanel la fiert.In timp ce fierbe apa incepe sa se formeze niste bule in borcanelul de ulei il lasi la fiert 10 minute si apoi il scoti din apa il lasi sa se raciasca si poti sal folosesti la iritatii la fundulet sau sub brat sau la iritatii pe pielea gitisorului la copii mai dolofanei.E bun chiar si pentru adulti.Asta am folosit eu mereu la copilasii mei si nu mia trebuit nici creme nici pudra.Si e mult mai rapid la vindecare.
garbo_3240
Postat pe 15 Mai 2012 16:55
leac babesc: pt durere in gat sau tuse care nu se rupe(mai ales pt dureri in gat) se poate pune intr-un pahat de lapte fierbine un ou cu tot cu galbenus,se amesteca cu o lingura de zahar(merge si fara) si se bea cat se poate de cald. normal,nu sa te oparesti dar cu cat e mai cald cu atat mai bine! :) o sa mai revin cu alte leacuri babesti :)
Simona1203
Postat pe 29 Iulie 2012 22:45
salut!
eu am un copil de 3 ani si i-am dat sa manance zilnic miere cu polen si propolis... nu a fost racit deloc iarna trecuta... gasesti mixuri de acest gen in magazinele specializate... eu am cumparat miere de asta de la magazinul naturist din Zalau... produs in zona...
laura_chrl
Postat pe 14 August 2012 16:21
pt tuse este buna ridichea neagra scobita si pus zahar in ea si lasata cateva ore sa faca un siropel..eu l-am incercat la fetita mea si este fff bun
nu_sunt_nimeni
Postat pe 27 Septembrie 2012 12:09
Multumesc ca mi-ai amintit Ma lupt tocmai cu o raceala groaznica si tusesc ca un buhai ....ridichea neagra cu zahar e super....ma indopau cand eram copil.
Rotty
Postat pe 27 Septembrie 2012 12:16
Pt -febra..sosetutele inmuiat in otet normal sau aromat..
-diaree ceai de menta...orez fiert si morcov fiert..
- iritatiile de la fundulet..ulei de masline,
- constipatie ceai de musetel cu chimen
-gat sau bronsita..ridichie neagra scobita cu putin zahar lasata cateva ore pana ce face un siropel
-raceala la burtica..masaj cu spirt si imbracat bine bine
nu_sunt_nimeni
Postat pe 27 Septembrie 2012 12:20
Ma duc sa-mi sun doctorul sa-l intreb daca am voie sa-mi fac un ceai cu miere
Rotty
Postat pe 8 Octombrie 2012 16:33
Draga mamica, eu nu sunt o mamica dar am fost Baby-Sitter am avut grija de un copilash si i-am dat maxima atentie.Eu cred in felul urmator ca ceaiul de musetel este foarte bun ptr gatisor,pentru organism in general, cand il durea de asemenea gatul ii dadeam nurofen sirop, poate nu e unul din cele mai naturiste produse, dar este mai activ decat mierea de albine,are si mierea proprietatile ei desigur,ptr constipatie deasemeni supozitor adaptat ptr varsta micutului. Daca esti adepta remediilor naturiste cel mai bun este un plafar,dar sa optezi si ptr Nurofen, eu am incredere in el si e f bun, nurofen ptr copii.Dupa cum am spus anterior, dute la un plafar si vei afla remediile naturiste ptr copilas(cele indicate de farmacista de la plafar),dar in prealabil consulta si un doctor.Cand va mi mai marisor si va creste bazeaza-te pe Farmacia Homeopata e f buna si recomand oscilococcinum in luna octombrie si nov,ca remediu impotriva racelii sau gripei si ptr intarirea sistemului imunitar, echinaceea este de asemeni o planta buna, ceaiul de busuioc este bunn ptr tuse.Take care!
RonnaGarbo117309
Postat pe 1 Noiembrie 2012 02:39
In niciun caz otet nediluat!!!! Va nenorociti copiii!!! Am vazut un caz la urgente si m-am ingrozit ce arsuri avea copilul pe picioruse din cauza ca-i daduse ciorapeii imbibati in otet nediluat. Am intrebat pediatrul si mi-a zis sa-i imbib ciorapeii in apa simpla, nici in otet, nici in spirt.
garbo_7214
Postat pe 28 Decembrie 2014 12:29
imi spune si mie cineva va rog pt febra la bebe de aproape 10 luni,sosetele inmuiate in apa cu otet se lasa peste noapte?urgent va rog
Narin_Teo_1
Postat pe 25 Iunie 2015 23:52
Cu conditia sa-i fi uns inainte piciorutzele cu putin baby oil sa nu se irite. Si oricum , sosetele se ucuca foarte repede mai ales daca are febra mare. Indicat ar fi sa le mai umezesti odata pe la ora doua.
Sper sa-ti fie de folos pentru la noapte , sau in noptile ce vor urma . Banuiesc ca are febra pentru ca-i ies dintzisorii.
Neata :)
Rotty
Postat pe 26 Iunie 2015 07:15
pt iritatii la fundulet am folosit ulei de gatit fiert in apa,lasat la racit si uns funduletul.si bineinteles lasat cat mai mult posibil fara scutecel
Ciurariu_Roxana_1
Postat pe 15 Februarie 2016 23:10
eu folosesc crema de la Dermotis cu extract de galbenele si propolis este foarte bun pt.gemenii mei
ilu
Postat pe 5 Noiembrie 2016 08:17

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
picioarele la copii 3 De la: horobeanu 9 Mai 2009 21:57
mamici din braila!!!! 38 De la: office_salinasusesi_ro 12 Aprilie 2010 22:28
hainute ideale 8 De la: ion_cristina 17 Ianuarie 2009 15:34
cafeneaua mamicilor din constanta 186 De la: anaROBERT 17 Martie 2010 12:03
De la ce varsta ati introdus in alimentatia copiilor mezelurile usoare , gen sunca presata, parizer din piept pui etc? 12 De la: ruschita 14 Ianuarie 2009 16:28
Setari Cookie-uri