Leacuri babesti sau nu pentru copii

bobo crem...crema ungureasca pt bebey
eu asta am folosit
LILO
Postat pe 3 Iulie 2010 14:12
buna de ex eu pt febra folosesc nurofen si daca nu trece un supozitor cu paracetamol in fundulet sau frectie cu otet indoit cu apa.pt bronsita am folosit recent cataplasme cu mustar
dar a mers din nou la cresa si acum iar avem haraituri in gat nu mai stiu ce sa zic stiti voi ceva nou?
mica78
Postat pe 3 Iulie 2010 20:26
Leacuri babesti pentru copii in tratarea febrei si raceli:
Foi de varza alba :se iau 2-3 foi de varza se oparesc in apa sau se ung cu ulei de masline si se infasoara in jurul gittului cit sint calde se infasoara un prosop peste se tin citeva ore se repeta procedeul dupa 3 sedinte se simte efectul. se pot folosi si frunze proaspete de patlangina lata au mai mare efect.

Comprese cu otet diluat cu apa ,o parte apa 2 otet la fel se procedeaza la compresele cu alcol sanitar care este foarte benefic ,se imoaie corapi ,care apoi se dau in picioruse ,se umezeste un servet se pune pe piept la fel pe frunte daca copilul este mai maricel

Comprese cu plante medicinale oparite ; cimbru ,flori de tei,sunatoare ,nalba mare ,traista ciobanului ,patlangina ,flori de trifoi etc .Mod de preparare ;se pune apa la fiert 3-5 litri depinde de cantitatea de plante si marimea persoanei bolnave cind apa clocoteste se toarna peste plante care sint asezate intr-un vas de iena sau plastic se acopera dupa 10 minute se scurg bine ,se aseaza pe un prosop inchis la culoare (atentie pateaza) se unge pieptul cu ulei de masline se aseaza un servet moale pe piept se aplica plantele peste cit sint calde bine
se lasa 1-2 ore ,bolnavul se acopera foarte bine pina sub barbie (tot corpul ) se poate reincalzi utilizindu-se de 2 ori aceleasi plante ,se repeta procedeul de 3 ori pe zi timp de 3-5 zile.

Ceaiuri pentru raceala si tuse ;
in 2 cani de apa se fierb o mina buna de coji de nuca timp de 5 minute se inchide focul se acopera pentru 3 minute se bea neindulcit in inghitituri mici caldut

Suc de ridiche neagra cu miere ;se ia o ridiche se spala bine se sterge se scobeste o gaura in mijloc care se umple cu miere se lasa de dimineata pina seara si invers (se poate utiliza
aceasi ridiche de 2-4 ori ) din sucul obtinut se bea cite o lingurita de 3 ori pe zi
depinde de gravitate tusei .

Lapte cu untura de pasare si miere de albine (nu utilizati miere din suprmarket) se pune 1 cana de laptele cu o lingurita de untura si una de miere la incalzit se amesteca pina se topeste untura se bea cald in inghitituri mici cit o cana de 3 ori pe zi.


Ceai din planta numita dragaica sau simziiene ;la 1 cana de apa clocotita se pune planta cit se ia intre 3 degete se lasa acoperit 5min se bea 2 cani pe zi se utilizeara in prevenirea durerilor in git si in tusea seaca .

TRATAMENT PENTRU MIGRENE : citeva feli de cartofi cruzi se aplica pe frunte se leaga cu o esarfa ,iar daca durerile persista se da cartof crud pe razatoare se stoarce si se bea cite un sfert de pahar de 3 ori pe zi .

Aspirina se poate inlocui cu ceaiul de salcie plingareata este mai concentrat dar se pote folosi orce fel de salcie , o cana de ceai zilnic face minuni .
se pune apa la fiert cind da in clocot se pune 1 lingurita de frunze de salcie se acopra si se lasa in repaus 5minute si bea dupa preferinta cu sau fara zahar .

TIMPOTRIVA DIEEAREI ;ceai de stevie (planta cu tot fara radacina )o lingurita cu virf de planta la o cana de apa clocotita se tine acoperit 5min dupa care se bea neindulcit .

Ceai din seminte de chimen( chimion ,sacarica ) o lingurita cu virf se pune cind cana de apa clocoteste se acopera se strecoara se bea fara zahar .

BANANELE sint foarte bune in tratarea DIEEAREI .

Mai sint o multime de leacuri babesti pentru tratarea multor boli
sper sa va fie de ajutor cele scrise de mine.
garbo077323
Postat pe 3 Iulie 2010 20:35
da, o cana de tarite de griu, se fierbe intr-un litru de apa se lasa sa se racoreasca si apoi se amesteca si se strecoara prin tifon, trebuie sa fie ca un lapte, cu ia speli funduletul si il lasi sa se usuce, nu stergi, nu dai cu creme si alte prostii. am incercat si este f.eficient, si, mai trebuie sa depistezi urgent cauza.

sau daca copilul este mai mare spalat cu ceai de pelin + galbenele + urzica moarta = cicatrizant si antiinflamator.

dar musai vezi cauza
garbo013668
Postat pe 4 Iulie 2010 19:01
pentru vanatai se pune vin rosu pe o felie de paine neagra si se face prisnita sau o feliuta de carne cruda de vita, nici nu stii de rezultat rapid are.

pentru viermisori intestinali (oxiuri) miez de seminte de dovleac, crude nu prajite, o lingura de s mieji + o lingura de miere curata, nu din magazin, dimineata pe stomacul gol.
mare grije la lenjeria copilului, oxiurii se fracmenteaza si raman pe lenjerie, trebuie fiarta si calcata(chiloteii). si atentie la copil: are tendinta sa se scarpine la fundulet si-si poate transfera oouale de oxiuri, deci, fara unghiute si spalat cat mai des cu sapun pe manute.
pentru dureri in gar si tuse seaca - sodou de ou
se freaga un galbenus bine gen pasta cu un pic de lapte, intr-o cana de lapte se pune o lingura de miere si se pune la foc mic, apoi se toarna oul_ crema si se mesteca continuu pana se fa ingroasa ca un iaurt, se da sa fie baut caldut spre fierbinte, cat de mult il suporta copilul.

pentru intepaturi frunze de patlagina fpise direct pe intepatura.sau tinctura de propolis, care se poate folosi si ca pansament pe rani cu suprafata mica.

asemeni busuiocului, patlagina este buna si ceai pentru tuse

daca te uiti in reteta Bromhexin-ululi ai sa vezzi ca are in reteta extra se busuioc, cimbru si musetel printre alteel

pentru diarie ceai de menta, sau o boaba de de fasole uscata inghitita ca o pastila, sau maslina inghitita cu simbure, cafea boabe 2-3 boabe odata

pentru constipatie si reglarea tractului intestinal o lingurita de apa calda si una de miere, dimineata pe sctomacul gol, sau iaurt cu miere, dar iaurt preparat in casa, fara conservanti si aditivi.

poti sa- dai pere, bine coapte sunt cu efect laxativ.

pentru rani mai poti folosi zeama din frunzele de aloe vera, planta trebuie sa aibe cel putin 3 ani.



garbo013668
Postat pe 4 Iulie 2010 19:27
pentru febra
apa cu sapun si frectii pe tot corpul copilului
ptr oparire fundulet
ulei fiert si racit
ptr arsuri usoare ca sa nu usture
miere , cartof crud
si leacurile de mai sus sunt valabile , eu le-am incercat
garbo063205
Postat pe 4 Iulie 2010 22:31
Buna , dragi mamici....!!! Ma bucur ca sunteti interesate de acest subiect...medicina veche, leacurile "babesti" medicina naturista de fapt , acestea sunt mult mai indicate pentru toti , nu doar pt. puiutzii nostrii... Fiul meu e.....barbat in toata firea , anul III la ASE...insa si am fost atenta ( si reticenta ) in utilizarea antibioticelor si in general al medicamentelor . Pe scurt , va sugerez sa cautati revista "As" si "Asul verde" , poate gasiti si numere mai vechi, chiar de cativa ani, sunt date remedii in ordine alfabetica..., foarte utile ... , gasiti o multime de informatii ... Gata, fug....sper sa revin cu exemple concrete....O saptamana buna....tuturor...!!!!
libra66
Postat pe 5 Iulie 2010 11:29
Rceal: remediu sudorific, amestec din flori uscate de tei, zmeur, n cantiti egale , peste 1 lingur de amestec se toarn 200 ml. ap clocotit, se infuzeaz 15 min., se bea fierbinte, cte 100 ml. de 3 - 4 ori/zi
elyana_1969
Postat pe 5 Iulie 2010 16:35
Pojar : se fierb 200 g. morcov ntr-un litru de ap, se paseaz, se adaug miere dup gust i se bea de 3 ori/zi din acest terci.
elyana_1969
Postat pe 5 Iulie 2010 16:36
Otrvirea: apa srat, se bea o anumit cantitate, ct mai repede, pentru a produce voma i de a scpa de efectul nociv al otrvii.
elyana_1969
Postat pe 5 Iulie 2010 16:37
Dureri de cap; febr; tinctur muguri de plop negru, 50 pic. de 3 ori/zi.

Gripa, guturai; tinctur muguri plop negru in alcool 90 timp de 10 - 12 zile - macerat, 50 - 100 pic. de 4 ori /zi, nu se iau cu ap, se depreciaz, se iau pe pine sau zahr.
Untul de lmie, 1 lmie se pune n ap fierbinte 1 min., se toac prin maina de tocat mpreun cu coaja, se amestec cu 100 g. unt, se adaug 1 - 2 linguri de miere, se folosete n cantiti mari n timpul epidemiilor de grip.
Guturai, sensibilitate la rceli; sirop de ctin, se iau preventiv 5 - 6 lingurie/zi, pe stomacul gol, timp de minimum 3 sptmni.
n cazul n care afeciunea este declanat, se iau 10 - 12 lingurie/zi, pentru a ajuta organismul s se apere.
Picurai n fiecare nar o pictur de ulei de ment, de 2/zi. In acelai timp se unge cu ulei fruntea, tmplele, urechile, ceafa, prile exterioare ale nasului. Uleiul de ment de poate amesteca i cu camfor.
elyana_1969
Postat pe 5 Iulie 2010 16:42
Otita; se pune n ureche un tampon mbibat cu 10 - 15 pic. de propolis, soluie alcoolic de 5 - 7 %, de 2 ori/zi. Boala este cauzat de o disfuncie a rinichiului i a vezicii biliare. Se consum ceaiuri de glbenele, lemn dulce i ppdie. Alimentaia cu ct mai multe legume, fructe, suc de morcovi, elin, usturoi, ceap i ct mai puin carne.
Inflamaia urechii medii sau otita acut se ntlnete la copii, este o infecie n urechea medie provocat de rceal. grip, scarlatin puroiul i scade auzul.
Tratament, se pun n ureche picturi n amestec n pri egale de tinctur de propolis cu miere, 2 pic. n ambele urechi 1 dat/zi seara. Se mai poate pune miere cald de 2 - 3 pic., o dat /zi seara. Pentru a scpa de durere se introduce n ureche o frunz proaspt de mucat, care va calma durerea i nltur inflamaia
O dat pe zi se pune n ureche 1 - 2 pic. zeam de lmie.
elyana_1969
Postat pe 5 Iulie 2010 16:43
Bronita; 500g. ceap ras cu 400g. zahr, 50g. miere n 1 litru de ap se fierbe pe foc mic timp de 3 ore, cu capac. Se consum 1 linguri de 4 - 6 ori/zi.

Cura de lavand ulei (farmacii naturiste), 2 pic. amestecate cu 1 lingur de miere, se ia cte puin din acest amestec, nu se nghite direct, ci va aluneca uor pe gt pentru efectele antiinfecioase i calmante. Pentru aduli 6 pic., 2 pic. pentru copii

Coada calului, se ia de 3 ori/zi pulbere pe stomacul gol, efect antibacterian, reface esutul distrus de infecii, eficient cnd boala s-a instalat i tinde la cronicizare.
Tinctur de smirn, (10 g. sirm n 100 ml. alcool de 90, timp de 7 zile), 1 linguri diluat n jumtate de pahar de ap, de 3 ori/zi. Este un antimicrobian puternic, scade febra, combate strile de grea i durerile de cap. Un tratament dureaz 7 zile, dar se poate prelungi pn la 2 sptmni. Se va folosi smirna procurat din farmaciile i magazinele naturiste.


sunt dintr-o carte cu retete naturiste; e prea mult de scris
elyana_1969
Postat pe 5 Iulie 2010 16:48
buna mersi frumos am notat tot ce ai zis
mica78
Postat pe 5 Iulie 2010 21:16
Conjunctivitặ; se pune pe ochi comprese cu infuzie din petale de trandafir, timp de ½ orặ. Este i un excelent tratament cosmetic, pentru combaterea cearcặnelor i a ridurilor.

Dureri de dini; pe dintele dureros, se pune un tampon de vat mbibat cu suc de ceap.

Rinit alergic; timp de 10 zile din lun, se beau 2 cni de ceai coada oricelului. A 2-a lun, 10 zile se beau 2 cni de ceai trei frai ptrai. A 3-a lun se beau 10 zile 2 cni de ceai de urzic. A 4-a lun se bea timp de 10 zile cte 2 cni de ceai de soc. Ordinea nu conteaz, toate ceaiurile sunt sub form de infuzie i cu ele se fac i splturi nazale. Picturile de extract de muguri de coacze negru.
Zilnic nainte i dup mese se face gargar cu ceai de salvie, cu 5 - 6 pic. de tinctur de propolis. Infuzia se prepar pentru fiecare procedur. Cura dureaz cteva sptmni.

Amigdalite, ganglioni inflamai: lichen de piatr cu rdcin de brusture i echinaceea pulbere in pari egale 4 lingurie pe zi.
Gargar cu ap srat.

Amigdalita, bronita; tinctur muguri plop negru, 4 lingurie cu 4 lingurie miere, se amestec, se ia toata ziua cte 1 linguri/or.

Faringit; peste 1 litru de ap clocotit se pune o mn de fructe de afin, se fierbe pn scade la jumtate, se cltete gura n caz de stomatite sau se face gargar pentru faringite.

Usturimi n gt, faringita; ceai de frunze de salcie. Gargar cu ap srat.

Tuse convulsiv; 30g. flori sau frunze de gutui cu 1 litru de ap clocotit se las la infuzat 15 min., se ia cte 100 ml. de 3 ori//zi, dup mas.
O linguri de semine de anason cu 100 ml. ap clocotit, se las la infuzat 10 min., se iau cte 100 ml. de 3 ori/zi.
Ceai din scaiul mgresc, 1 linguri la 250 ml. ap.

Diaree, colita, giardia; tratament 7 zile, 50 - 100 pic. tinctur de muguri plop negru , pe pine prjit.Peste 100g. afine se toarn 1 litru de votc, se macereaz 2 sptmni, se ia 15 - 20g



elyana_1969
Postat pe 7 Iulie 2010 15:20
Elyana, mai bine spui numele cartii si faci fericita pe toata lumea. Si e si mai putin efort si pentru tine si pentru cine vrea notite.
Parerea mea.
Ciresica
Postat pe 9 Iulie 2010 03:36
Buna fetele!Am revenit.Cu vesti bune .Lucas baietelul meu de 7 luni a scapat de iritatia la funduleti dar nu am reusit cu leacuri babesti,tot la dc am ajuns deja eram disperata.Asta nu inseamna ca nu sunt de acord cu leacurile doar ca la noi nu a mers .orcum eu va multumesc ca ati incercat sa ne ajutati si sa stiti ca mi-am notat toate sfaturile voastre dar sa speram ca nu vom fi nevoiti sa folosim.Va pupam si sanatate la bebei!!
clauditza_tm_si_lucas_andrei
Postat pe 10 Iulie 2010 13:32
buna.pt iritatii la fundulet eu am folosit ulei fiert.pui ulei obisnuit,de care ai tu in casa intr-o sticluta si o pui intrun vas cu apa la fiert.o lasi pana vezi ca uleiul incepe sa fiarba.se tine la temp camerei.este foarte bun pt orice iritatii.ungi cu putin ulei acolo unde este nevoie.nu este nevoie sa fie cald.sanatate multa.
garbo162422
Postat pe 10 Iulie 2010 15:58
indiferent de varsta,in situatie de febra, se pune intr-un lighean apa la temperatura camerei[2-3 l] si un pahar de otet.se pregateste un pled, se inmoaie un cearceaf in amestecul de apa cu otet,se stoarce bine, se intinde peste acel pled.copilul,dezbracat de tot,se impacheteaza in cearceaf[se infasa cu tot cu cap,numai fetzisoara ramane libera] si se infasa si cu pledul.se lasa 10-12 min si imediat ce a fost desfasat se imbraca.febra va sacadea simtitor. pt tuse si chiar dureri de gat, se freaca un galbenus de ou cu 2-3 lingurite de zahar pana se albeste, si se toarna peste oul frecat lapte fierbinte amestecand cu linguritza.de preferat a se bea cat mai cald[valabil si pt adulti]. pt copiii mici[sugari] care au colici in special[si in special daca copilul este sugar si afara este ffff cald,ca sa fie ferit si de diaree-disenterie] pune-ti un litru de apa la fiert cu 2-3 lingurite de zahar si lasati sa fiarba cateva minute bune[se opreste procesul de fermentare in stomacel],luati cat cuprindeti in 3 degete chimen si tot atat de anason, dati deoparte,acoperiti si lasati cca 15 min ca sa infuzeze.strecurati si,intre mese dati copiilor aceasta infuzie.vor fi eliminate gazele din stomacel,va fi ferit de diaree,il va calma si il va ajuta sa se curete pe intestine.eu,la copiii si nepotel am folosit infuzia inclusiv cand le pregateam biberonul de lapte praf. acum va dau un remediu pt oxiuri. luati 30-40 de mieji de samantza de dovleac[cruda] pisati bine impreuna cu 3-4 catzei de usturoi pana obtineti un "mujdei. turnati lapte cald peste " mujdei si...dati copilului sa bea[eu am fost nevoita sa-l tin de nas ca ..deh...nu e prea grozav ca gust].din momentul in care ati reusit sa il dati copilul sa faca "treaba mare" numai la olitza.in prima zi vor iesi..ceva-ceva dar a doua si a treia zi... tot! daca doriti mai incercati peste 2-3 saptamani.oricum rezultatul e fabulos.
180758
Postat pe 10 Iulie 2010 16:53
Pentru orice iritatie pune in apa putin bicarbonat de sodiu sa vezi ce medicament bun este
garbo101341
Postat pe 11 Iulie 2010 12:05
Buna pune in apa putin bicarbonat de sodiu cind speli copilul si sa vezi ce efect are.Aceasta e buna pentru orice rana sau iritatie.Mai este una pune intr-o oala tarate proaspete si opareste ,lasale 15 min si cu apa care este spala colilul si pune si putin bicarbonat.
garbo101341
Postat pe 11 Iulie 2010 12:32
Pentru iritatii la fundulet eu am folosit ulei de masline sau din floarea soarelui...pus intr-o sticuluta intr-un vas cu apa pe aragaz la fiert...deci nu ulei incins...Am folosit chiar si din mirul de la botez.
garbo031466
Postat pe 13 Iulie 2010 01:43
scuze, in ultimul timp stau mai mult prin spitale decat acasa, nu prea am timp.....sunt adunate din mai multe reviste, de ex.formula as.... dar am batut-o la masina de scris demult...., daca am timp o sa scanez si o postez ....
PS, sunt leacuri babesti.....dar totusi medicul este medic.
elyana_1969
Postat pe 13 Iulie 2010 15:53
buna clauditza, fetita mea cand a avut 5 luni a avut o diaree de 3 saptamani si a facut o iritatie ft. urata ,a si sangerat iar cand o stergeam la fundulet urla cat o tinea gura . am folosit tot felu de creme de cea mai buna calitate , tot pe la doctor am fost cu ea ca numa nu se mai vindeca . deja am fost disperata nu mai stiam ce sa fac .intr-o zi o matusa batrana de-a mea mi-a zis :pune intr-o sticluta(de sticla) ulei de floarea soarelui(sau masline)si pune sticla asta intr-o cratita cu apa pe foc sa fiarba vreo 10-15 min..Apoi lasa sticla cu ulei la racit si unge funduletul iritat al copilului cu acest ulei .Asa am facut eu si MINUNE MARE crede-ma ce nu au facut doctorii cu toate prescriptiile lor in 3 saptamani de creme si toate alea ......plus banii cheltuiti EU IN 2 ZILE MI-AM VINDECAT FATA..........DAAAAA AI CITIT BINE 2 ZILE .de necrezut am ramas ft socata si nu mi-a venit sa cred .Atunci am luat toate cremele si le-am aruncat la gunoi si am zis : de azi inainte asta imi va fi fi ajutoru in vreme de necaz.Ori de cate ori se irita la fundulet o fac cu ulei si a2a zi e vindecata GARANTAT .
garbo163055
Postat pe 16 Iulie 2010 19:18
buna.oare pt bubite din cauza caldurii o fi bun?uleiul asa cum ai zis? la fetita mea ia iesit in jurul gatului niste bubite asa ca iritatie mai mult seamana.oare o fi bun ulei fiert?
selia
Postat pe 19 Iulie 2010 14:35
Multumesc Garbo16...!!!Am sa folosesc reteta ta pentru ca din nou ne confruntam cu o iritatie .E adevarat ca nu chiar ca ceade data trecuta dar ca asa a inceput. E posibil sa faca de la un antibiotic Augumentin pt ca si data trecuta a facut tot asa, pana atunci nu a avut niciodata iritat funduletul. Noi nu am stiut ce e aceea iritatia.A facut rosu in gat acum ca si atunci destul de tare de a fost nevoie de un antibiotic mai puternic.Cred ca asta e cauza.Cam asa am citit si pe prospect la reactii adverse. Noi am folosit atunci o crema preparata la farmacie si a trecut,dar acum am sa incerc reteta de la tine si daca e adsa cum zici atunci voi arunca si eu cremele toate Multumim mult!!!!!! mama Claudidza si puiutul Lucas
clauditza_tm_si_lucas_andrei
Postat pe 20 Iulie 2010 00:02
L-AM GASIT PE NET ::::V-IL TRIMIT SI VOUA :::::TOT LEAC BABESC
Drojdia de bere in tratamentul bolilor

Drojdia De Bere

Anemia, tulburarile de asimilare a mineralelor (in special a calciului si a magneziului) - se face o cura de 21 de zile cu drojdie de bere. Este un remediu nu doar foarte bogat in minerale si vitamine, dar care si ajuta la metabolizarea corecta a acestora. Mai mult, s-a demonstrat faptul ca administrarea de drojdie de bere stimuleaza producerea de catre organism a elementelor figurate ale sangelui, ceea ce deschide noi perspective in tratarea anemiei, dar si a tulburarilor de coagulare, precum si a altor boli ale sangelui.

Hepatita virala A, B si C - doctorul german A. Schrauzer a studiat vreme de 18 ani felul in care organismul uman se apara in fata infectiilor cu virusuri hepatice. El a observat in studiile pe animale de laborator ca rezistenta in fata acestor virusuri creste foarte mult atunci cand se administreaza drojdie de bere. "De vina" pentru aceasta imunitate sporita sunt niste compusi pe baza de seleniu, care ajuta activitatea unor celule ale sistemului imunitar.

Raceli si boli infectioase in general, deficiente imunitare - se administreaza vreme de 2-3 saptamani cate trei lingurite de drojdie proaspata pe zi. Seleniul, precum si anumite vitamine continute de acest produs natural, maresc foarte mult rezistenta organismului la orice gen de infectie.

Supragreutate, obezitate - studii americane arata ca tratamentele de 20 de zile cu drojdie de bere, repetate de mai multe ori la rand, ajuta la scaderea in greutate. Aceasta remarcabila proprietate se datoreaza cromului continut din belsug de drojdia de bere, oligoelement important si intr-o alta maladie in care acelasi remediu ajuta foarte mult, si anume diabetul.

Boli cardiovasculare cronice - consumul de drojdie de bere regleaza nivelul colesterolului in sange, aduce la valorile normale tensiunea si favorizeaza activitatea miocardului. Studii comparative efectuate au aratat ca persoanele cu boli cardiace care consuma sistematic acest supliment alimentar au cu 30% mai putine probleme decat cardiacii din loturile martor.

Paralizie, Parkinson, Alzheimer - se face in fiecare luna o cura de cate doua saptamani, in care se consuma zilnic 3-4 lingurite de drojdie de bere. Este un tratament cu o puternica actiune reintineritoare, cu efecte tonice asupra intregului sistem nervos. Acelasi tratament este valabil si in depresie, precum si in tulburarile psihice generate de stres.

Psoriazis, sclerodermie, afectiuni dermatologice in general- se fac cure de o luna cu drojdie de bere (4 lingurite pe zi), cu o saptamana de pauza. Complexul de vitamina B, precum si anti-oxidantii continuti de drojdie sunt de un real ajutor pentru imbunatatirea metabolismului celular la nivelul pielii.

Acneea - se face tratamentul intern descris mai sus, la care se adauga masti obtinute din: 2 lingurite de drojdie de bere, 2 linguri de ulei de masline si 2 linguri de miere lichida. Amestecul se omogenizeaza si apoi se intinde pe ten, unde se lasa vreme de 30 de minute, dupa care se spala cu apa calduta.
elisz49
Postat pe 21 Iulie 2010 15:15
Buna,mamicilor!Sunt noua pe site si as vrea sa-mi spuneti daca pot folosi albastru de metil la copil de 1 an si 2 luni.S- intamplat cuiva dintre voi sa-i verse copilul de la amaraciunea substantei? Va rog raspundeti-mi!Multumesc anticipat.
lucialina
Postat pe 23 Iulie 2010 20:41
buna ziua.sunt mamica unei fetite de 2 ani si 6 luni si as vrea sa va zic ,ca pentru iritatia la fundulet(acum nu mai este cazul)puneam intr-o olita 3 linguri de ulei de masline si 2 de apa la foc mic,pana se evapora apa.apoi tamponam la fundulet de fiecare data cand o schimbam.da rezultate f. bune.
garbo168767
Postat pe 20 Septembrie 2010 14:24
buna

Sucurile de fructe i legume ajut la regenerarea organismului prin coninutul lor bogat n aminoacizi, sruri minerale, enzime i vitamine, cu condiia s fie preparate proaspete, crude i fr conservani. De aceea, rcoritoarele cu arome de fructe nu pot fi mai sntoase dect sucurile naturale, obinute prin stoarcerea direct a fructului sau a legumei.

1. Sucul de morcovi este indicat n anemii, ulcere gastrice i duodenale, colite, enterite, diaree sau constipaie, afeciuni hepatobiliare, intoxicaii, dermatoze. Conine fier, calciu, fosfor, magneziu, vitamine multiple, mai ales provitamina A, pectine. Se spune c ntrzie mbtrnirea.
2. Sucul de elin (frunze sau rdcini) este un bun drenor hepatic i renal, tonic al sistemului nervos i al suprarenalelor, antireumatismal i antigutos. Se folosete n inapeten, astenie, surmenaj, convalescen, demineralizare, reumatism, afeciuni pulmonare, litiaz urinar, impoten.
3. Sucul de mrar poate fi adugat la alte sucuri pentru proprietile sale diuretice, antireumatismale, vermifuge, pentru sporirea secreiei de lapte.
4. Sucul de roii merge asociat cu cel de elin. Se vor folosi doar roiile bine coapte. E recomandat n caz de demineralizare, reumatism, intoxicaii, asteroscleroz, pentru prentmpinarea mbtrnirii precoce.
elyana_1969
Postat pe 21 Septembrie 2010 11:31

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
ecografiile in sarcina 5 De la: ruschita 19 Ianuarie 2009 19:55
patut de vanzare 4 De la: ina_rebeca 25 Octombrie 2010 19:09
caria de biberon 2 De la: Aly_Fab 10 Martie 2010 15:11
Pe internet din crese si gradinite 12 De la: dianecrii 23 Aprilie 2009 17:19
nasuc infundat 3 De la: Alina80 3 August 2009 12:38
Setari Cookie-uri