Dumnezeu,omul si Scriptura

Domnul a zis.Acolo unde sunt Eu,acolo va fi si slujitorul Meu si va vedea slava Mea..Dar oamenii nu inteleg Scriptura,ea este ca pecetluita..Dar cand Duhul Sfant ne invata,totul va fi inteles si sufletul se va simti ca in cer,caci acelasi Duh Sfant este si in cer si pe pamant,si in Sfanta Scriptura,si in sufletele care iubesc pe Dumnezeu//Dar fara Duhul Sfant oamenii ratacesc si,desi invata neancetat,nu pot sal cunoasca pe Dumnezeu si nau gasit odihna in El..
xenaprintesarazboinica
Postat pe 16 Iunie 2010 12:55
Cine a cunoscut iubirea lui Dumnezeu,acela iubeste lumea intreaga si niciodata nu murmura pentru soarta lui,caci stie ca o intristare vremelnica pentru Dumnezeu duce la bucuria vesnica...
xenaprintesarazboinica
Postat pe 16 Iunie 2010 12:57
Sufletul nesmerit,care nu se preda pe sine voii lui Dumnezeu,nu poate cunoaste nimic,ci trece numai de la un gand la altul,si astfel nu se roaga niciodata cu minte curata si nu slaveste lucrurile mare ale lui Dumnezeu..
xenaprintesarazboinica
Postat pe 16 Iunie 2010 12:59
Sufletul care sa predat cu smerenie voii lui Dumnezeu.Il vede nevazut in fiecare secunda,dar tot acest lucru e cu neputinta de exprimat pentru sufletul insusi si el nu poate povesti despre aceasta,ci numai din experienta cunoaste milostivirea lui Dumnezeu si stie ca Domnul este cu el..Sufletul ce s-a predat pe sine lui Dumnezeu este ca un copil mic caresi primeste zilnic hrana lui,fara sa stie de unde vine aceasta hrana,,asa si sufletul se simte bine cu Dumnezeu ,dar nu poate lamuri cum se intampla aceasta...
xenaprintesarazboinica
Postat pe 16 Iunie 2010 13:03
Este cu neputinta ca sufletul sa aiba pace daca nu vom cere cu toata puterea de la Domnul sa iubimpe toti oamenii..Domnul stia ca,daca nu vom iubi pe vrajmasii nostri,nu va fii pace in suflet si de aceea ne-a dat porunca...iubiti pe vrajmasi vostri...Daca nu ii vom iubi pe vrajmasi,atunci sufletul va avea uneori o anume odihna,dar daca-i iubim pe vrajmasi,pacea ramane in suflet ziua si noaptea...
xenaprintesarazboinica
Postat pe 16 Iunie 2010 13:10
Vegheaza in sufletul tau la pacea harului Duhului Sfant,nu o pierde pentru lucruri marunte.Daca dai pace fratelui,tau,Domnul iti va da neasemanat de mult,dar daca intristezi pe fratele tau,atunci negresit intristarea se va abate degraba si asupra sufletului tau..
xenaprintesarazboinica
Postat pe 16 Iunie 2010 13:14
Daca iti vine un gand spurcat,alunga-l de indata,si atunci iti vei pastra pacea in suflet tau,dar daca-l primesti,sufletul tau va pierde iubirea lui Dumnezeu si nu vei avea indrazneala in rugaciune.
xenaprintesarazboinica
Postat pe 16 Iunie 2010 13:20
Daca iti tai voia proprie,ai biruit pe vrajmasul si vei castiga drept cununa pacea sufletului,dar daca iti faci voia ta,esti deja biruit de vrajmas si uratul va chinui sufletul tau..
xenaprintesarazboinica
Postat pe 16 Iunie 2010 13:22
Cine are patima iubiri de avutii nu poate iubi pe Dumnezeu si pe aproapele;mintea si inima unui asemenea om sunt necontenit preocupate de bogatii si nu este in el duh de cainta si zdrobire pentru pacate,si sufletul lui nu poate cunoaste dulceata pacii lui Hristos..
xenaprintesarazboinica
Postat pe 16 Iunie 2010 13:24
Sufletul care a cunoscut pe DOMNUL VREA sa-l vada intodeauna intru sine,caci El vine in suflet in tihna,da sufletului pace si da marturie de mantuirea lui fara cuvinte..Daca imparatii si conducatorii popoarelor ar cunoaste iubirea lui Dumnezeu,n-ar mai face razboaie..Razboiul este trimis pentru pacatele si nu pt iubire si ne-a poruncit sa traim in iubire si sa-l slavim...Daca maimarii ar pazi poruncile Domnului iar poporul iar asculta cu smerenie,mare pace si veselie ar fi pe pamant,dar din princina iubirii de stapanire si a neascultarii celor mandri,toata lumea se chinuie..............Ma rog Tie,,Milostive Doamne.DA INTREGULUI NOROD,DE LA aDAM SI PANA LA SFARSITUL VEACURILOR.sa -Te cunoasca ca esti Bun si Milostiv,ca toate noroadele sa se desfete de pacea Ta si sa vada toate lumina Fetei Tale..Privirea Ta e linistita si blanda si ea atrage sufletul...
xenaprintesarazboinica
Postat pe 16 Iunie 2010 13:31
De la: luptatoareacurajoasa, la data 2010-06-16 13:24:24Cine are patima iubiri de avutii nu poate iubi pe Dumnezeu si pe aproapele;mintea si inima unui asemenea om sunt necontenit preocupate de bogatii si nu este in el duh de cainta si zdrobire pentru pacate,si sufletul lui nu poate cunoaste dulceata pacii lui Hristos..
Pot sa te intreb?....
Tu ai cunoscut-o?
m_ada
Postat pe 16 Iunie 2010 21:13
De la: garbo158082, la data 2010-06-16 21:13:56
De la: luptatoareacurajoasa, la data 2010-06-16 13:24:24Cine are patima iubiri de avutii nu poate iubi pe Dumnezeu si pe aproapele;mintea si inima unui asemenea om sunt necontenit preocupate de bogatii si nu este in el duh de cainta si zdrobire pentru pacate,si sufletul lui nu poate cunoaste dulceata pacii lui Hristos..
Pot sa te intreb?....
Tu ai cunoscut-o?
Ce pot sa zic...Eu am pace in suflet atunci cand stau departe de oamenii care au energie negativa si ma tot necajesc...Ca cica ei cred ca asta vine de la Dumnezeu...De parca Dumnezeu ar vrea ca noi oamenii sa ne necajim unii pe altii..Dumnezeu vrea ca noi oamenii sa ne invatam de bine unii pe altii si sa ne construim si sa ne sprijinim unii pe altii..Nicidecum sa ne necajim unii pe altii...Dar atata ii duce pe unii biblica...Si eu cred ca si sunt inca in construire...Pt ca si eu am inca defecte...
xenaprintesarazboinica
Postat pe 16 Iunie 2010 22:49
Si eu cred ca un om are pace in suflet atunci cand este vindecat de pacate...Si nu mai uraste pe nimeni....Si ceea ce este din inauntrul lui este pozitiv...Pt ca atunci cand un om tinde spre pacea lui Hristos..O sa fie chinuit de ganduri rele,,pe care trebuie sa invete sa le ignore...Dar apoi Dumnezeu ii va da slobozie daca omul va fii smerit cu inima..Dar si pt smerenie,,omul are un pic de insistat...
xenaprintesarazboinica
Postat pe 16 Iunie 2010 22:57
De la: luptatoareacurajoasa, la data 2010-06-16 22:57:44Si eu cred ca un om are pace in suflet atunci cand este vindecat de pacate...Si nu mai uraste pe nimeni....Si ceea ce iese din inauntrul lui este pozitiv...Pt ca atunci cand un om tinde spre pacea lui Hristos..O sa fie chinuit de ganduri rele,,pe care trebuie sa invete sa le ignore...Dar apoi Dumnezeu ii va da slobozie daca omul va fii smerit cu inima..Dar si pt smerenie,,omul are un pic de insistat...
xenaprintesarazboinica
Postat pe 16 Iunie 2010 22:58

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Casatoria in romania este un risc?La cat de rai sunt vecinii si rudele?Mai ales parintii baiatului...Ca vor ca nora sa il slugareasca si pe barbat dar si pe ei 19 De la: luptatoareacurajoasa 15 Iulie 2010 19:47
De ce? 3 De la: precizilla 27 Mai 2011 22:42
ANIMALELE DIN SPATIILE COMUNE 1085 De la: garbo_405939 23 Septembrie 2014 09:39
iubire virtuala 152 De la: hermosa20 22 Iulie 2012 22:50
De ce nu este bine sa fii invidios? 35 De la: ingerasulluptator 19 Aprilie 2012 15:38
Setari Cookie-uri