Bebe nu papa supa

Buna mamici,am un baiat de 6 luni si de vre-o saptamana si ceva nu mai vrea sa pape supa .Am facut pauza de cateva zile si am inceput iar.A mancat putina 3 zile iar azi nu a mai vrut deloc.Este vreo problema daca incerc sa-i dau mai tarziu acceasi supa?Are ceva daca supa este facuta cu cateva ore in urma?
Getty_kidz
Postat pe 19 Februarie 2010 16:58
buna getty incearca si diversifica-i meniul n uare nimic il mai lasi putin o perioada,dupa care revii iarasi cu spupita n uare importanta daca este facuta in aceiasi zi este buna nu isi mai pastreaza elementele nutritive dupa prima zi de la gatire.pupici si sanatate.
anaROBERT
Postat pe 20 Februarie 2010 00:36
Daca nu vrea azi nu e nici o problema...bebelusii au zile si zile...zile cand mananca mai bine,zile cand nu vor sa manance....azi vrea supa maine nu vrea....stai linistita.Poti sa-i dai si mai tarziu valoarea nutritiva e aceeasi daca ii dai in aceeasi zi.
Ce i-ai dat pana acum sa manance si cum?zi-ne si noua ca si noi aem 6 luni jum
bau
Postat pe 20 Februarie 2010 01:06
Incearca sa ii faci piure,ceva lai gros si incearca la inceput doar cu morcov si cartof si adauga-le treptat pe celelalte ,sa vezi poate nu ii mai place vreo leguma.Telina,patrunjelul,pastarnacul sunt mai aromate si nu prea le place.Noi asa facem.La 2 saptamani o tot luam de la capat.pofta buna.
ina_rebeca
Postat pe 24 Februarie 2010 08:55
buna sunt noua pe acest forum si eu am un baietel de 7 luni si nu mananca deloc supa vrea doar pure de dovlecel si morcov +carnita nu cred k tre sa-ti faci griji
unii copii mananca altii nu
criseric
Postat pe 27 Februarie 2010 15:11
bine ai venit criseric,sa iti traiasca bebelul.
anaROBERT
Postat pe 27 Februarie 2010 15:15
ms si voi sa fiti sanatosi si fericiti
criseric
Postat pe 27 Februarie 2010 15:31
de unde sunteti fetelor? ma intereseaza si pe mine un pediatru bun din bucuresti... imi recomandati?
criseric
Postat pe 27 Februarie 2010 15:33
sunt disperata pt k sunt la un doctor pediatru si mi-a spus sa nu-i mai dau vigantol k i se inchide frontanela(are frontanela mica )cik mie nu mi se pare.... in orice caz sunt disperata sa nu faca alt ceva dak nu ii dau vigantol
criseric
Postat pe 27 Februarie 2010 15:35
buna, nu-ti face griji si noi am intrerupt vigantolul timp de o luna, tocmai din acelasi motiv, sa nu i se inchida fontanela prea repede, acum suntem foarte bine, sanatate multa!
aly_raz
Postat pe 27 Februarie 2010 15:42
si eu mai uitam sa ii dau vigantol ziua,deci saream cate o zi bine nu foarte des dar oricum mai omiteam si mi-am intrebat pediata si nu avea nimic,isi ia vitaminele si din alimentatie nu numai de la vigantol.
anaROBERT
Postat pe 10 Martie 2010 00:30
vai, si eu am uitat in seara asta, cum imi dau seama....
bine v-am gasit mamici.
aly_fab
Postat pe 10 Martie 2010 00:36
criseric fontanelele sunt doua oase craniene, care se inchid pana la urma....deci care- baiul?
aly_fab
Postat pe 10 Martie 2010 00:38
si eu din cate am inteles se inchid mai greu la unii copii si nu ar fi bine.fontanela pana la varsta de 1 an trebuie sa se inchida,daca procesul este greu se recoamnda calciu din cate am auzit si eu
anaROBERT
Postat pe 10 Martie 2010 00:39
eu cred ca toti oamenii suntem diferiti fizic si ne dezvoltam diferit...criseric, chiar daca s-ar inchide mai repede ce pericole ar fi?
aly_fab
Postat pe 10 Martie 2010 00:41
sa nu ma intelegeti gresit, nu sunt ironica, pur si simplu intreb pentru ca eu nu prea m-am uitat la fontanela lui bebe meu....
aly_fab
Postat pe 10 Martie 2010 00:47
nu stiu care ar fi problema,dar probabil ca este ceva important atata timp cat este foarte dezbatuta si incat daca nu sa inchis iti da aclciu daca se inchide prea repede iar nu e bine
anaROBERT
Postat pe 10 Martie 2010 00:49
Daca fontanela se inchide prea repede, nu ii da libertatea necesara creierului sa se dezvolte. De asta ea trebuie sa se inchida intr-un anumit ritm. Daca medicul a spus sa nu-i mai dai...nu ii mai da. Du-te la control mai des cu copilul sa vezi cum evolueaza, iar daca va fi cazul sa reincepi sa-i dai vigantol, o sa iti spuna.
Sanatate la mamici si bebei!
simi_clau
Postat pe 10 Martie 2010 10:30
Si apropo de supa...ca pana la urma subiectul deschis este despre supa :)....nici fetita mea nu a mai vrut supa la un moment dat. N u i-am mai dat vre-o luna fiindca nu vroia nici s-o guste, pana nu i-am pus bors. A tunci a inceput sa manance iar. Multor copii le plac mancarurile acrisoare.
simi_clau
Postat pe 10 Martie 2010 10:45
foarte tare simi_clau nu papa supita dar daca ii pui bors o devoreaza,e bine si copilul meu papa tot cu bors daca ii dau fara bors,este mai dulce de la legume si nu o vrea ,asa ca ii dau cu bors,foarte putin acrisoara
anaROBERT
Postat pe 10 Martie 2010 10:47
Si eu sunt noua pe acest forum. Fetita mea are 6 luni si am inceput sa mancam supita de 3 zile....Din pacate 12 zile a manct ...acum nu mai vrea.....:(
Ce carnita pui in piure? Cum se face ?
Nu este prea devreme pentru carnita in meniul unui bb de 6 luni?
Merci de sfaturi! Sa aveti bebei sanatosi!
roxana_sara
Postat pe 16 Iunie 2010 15:54
Fetita mea are 9 luni si am inceput diversificarea la 5 luni cu supa de zarzavat, iar la 6 luni i-am completat supa de legume cu carne de pui sau ficat de pui de curte sau cu peste alb proaspat. De la 8 luni am inceput si eu sa-i pun putin bors acru in supa de legume si mananca cu mai multa placere. Sanatate multa si pofta la toti bebeii!
Miruxi
Postat pe 17 Iunie 2010 09:34

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
rh negativ 8 De la: kidz002647 7 August 2009 08:35
indemnizatia pentru cresterea c opilului la barbati 2 De la: ERICK 23 August 2010 23:02
EXISTA PISCINA PENTRU BEBELUSI IN CLUJ? 9 De la: albasiero 9 Februarie 2010 13:43
Workshop - Galati 1 De la: garbo_392904 2 Decembrie 2013 17:59
credeti in tarot??? 45 De la: ALEXANDRU28 24 Iulie 2009 15:40
Setari Cookie-uri