iritatie in zona intima

va rog sa ma ajutati cu un sfat,fetita mea are 1 an si o luna si de ceva luni bune nu scapam de o iritatie foarte urata in zona intima, a avut niste episoade de scaune moi,cu tratatament am facut-o bine ,acum nu mai are probleme dar,in schimb de fiecare data cand are scaun fie el si moale si tare,ii da sangele in zona unde e iritata si o ustura,am fost la doctor cu ea pe tema asta de multe ori si ne-a dat tot felul de creme,creme preparate,advantan,sudocrem,ceai de galbenele,avene.etc ca nici nu mai stiu,cu nimic nu ii trece doar o amelioreaza,dar complet nu i-a mai trecut de mult,va rog poate stiti vreun remediu,de schimbat si spalat ,mereu,nu mai stiu ce sa mai fac,folosesc pampers de cand am nascut-o am incercat cu happy dar nu i-a mers,daca aveti vreun sfat va rog,ca mi-e forte mila de ea,acum ii dau cu kanamicina de trei zile,i-a mai ameliorat situatia dar nu problema,i-am facut si copro si urina si e totul ok.va multumesc
clara_kidz
Postat pe 30 Septembrie 2009 11:05
buna.imi pare rau pt bebelusul tau.si fetita mea a avut acest gen de iritatie,dar nu am dus-o la doctor.am tratat-o dupa mine.baita doar la fundulet si in zona intima cu ceai de galbenele si musetel de 5 -6 ori pe zi si tamponata apoi cu prosopel f f moale apoi dat-a cu o crema de la farmacie numita nidoflor.sper k i-ai dat ceva care sa o sranga la burtik.este f important sa nu se mai duk moale afara.sper sa-ti fie de ajutor.pa pa
andreea_si_dany
Postat pe 30 Septembrie 2009 12:10
incearca cu crema de galbenele e foarte buna
kidz000970
Postat pe 30 Septembrie 2009 12:13
Pentru iritatii mi se pare cel mai bun uleiul.Eu am folosit ulei de masline nefiert sau ulei de floarea soarelui fiert 20-30 minute.A scapat imediat de iritatii.Poti sa incerci.Pur si simplu cand o schimbi de pampers o ungi cu ulei pe zona iritata.
andre_david
Postat pe 30 Septembrie 2009 12:29
buna.incearca si cu cutaden. pe prospect scrie sa nu se foloseasca la copii sub trei ani dar doctorul mie mi-a recomnadat-o si a fost foarte buna. se gaseste si sub o alta denumire-reviken. eu am fost f multumita de ea. si acum o folosesc.
DEEITA
Postat pe 30 Septembrie 2009 13:15
buna. eu am baietel si la fel a avut o iritatie in zona scrotului si la cuc care nu-i trecea si doctorul dermatolog a spus ca orice roseata care nu trece e candidoza si ne-a dat unguent cu clotrimazol 1% care insa lui i-a accentuat mai tare roseata si a spus ca e posibil sa fie alergic la clotrimazol, asa ca ne-a schimbat cu nidoflor care este activ si pe candida si mai are si altele in compozitie. cu asta i-a trecut dupa o saptamana. si schimbat scutecul cat mai des, spalat cu ceai de musetel, crema de galbenele noua ne-a zis dr ca nu e buna de nimic, daca e posbil sa o mai lasi si fara pampers, noi nu am incercat pentru ca nu face pipi la olita, in schimb i-am lasat scutecul un pic mai larg...incercasem toate cremele cicatrizante de la bepanten, cutaden, o crema de la seba med
la noi a aparut dupa un tratament cu antibiotic, dar si statul mult cu pampers favorizeaza candidoza.
kidz_2629
Postat pe 30 Septembrie 2009 14:50

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
PLANURI DE STUDII PENTRU COPII 4 De la: kidz006487 30 Ianuarie 2010 00:14
Nastere naturala sau cezariana? 7 De la: garbo_1708 29 Aprilie 2012 09:48
PRIMII DINTISORI 7 De la: Alina80 4 Septembrie 2009 20:23
Intarcarea 3 De la: diana_maria 8 Februarie 2010 20:54
iarna grea 2 De la: iasomia 13 Februarie 2012 17:33
Setari Cookie-uri