DIFERENTA DE VARSTA IDEALA INTRE FRATI SI SURORI

diferenta dintre sarcinile mele ar fi ca la prima am avut travaliu 19 ore iar la a doua doar5,de cusut m-au cusut la amandoua nasterile si de recuperat :la primul copil a durat 3 saptamani iar la al doilea doar 4 zile[ma refer cand am inceput sa reintru la normal cu facut mancare curatenie....stiti voi]dar depinde de la un organism la altul,va pupam
silviatatu
Postat pe 30 Aprilie 2009 22:29
si pt mine cusutul a fost f dureros ,nu a durut nasterea in sine cata durere am simtit la cusut si asta la ambele nasteri,cred ca numaram fiecare secunda petrecuta pe masa dupa ce am nascut
silviatatu
Postat pe 30 Aprilie 2009 22:31
dar pt asta ii multumesc lui DUMNEZEU ca m-a ajutat sa ma vindec destul de repede
silviatatu
Postat pe 30 Aprilie 2009 22:32


19 ore..........ai avut curaj
3 ore la prima(3,300 a avut la nastere)
si 4 ore la adoua(4 kg)
carmenn7
Postat pe 30 Aprilie 2009 22:45
travaliul la mine a fost asa....pe la 7 dimineata cd m-am trezit ,am vazut ca sangerez(nu mi s-a rupt apa).nu m-am speriat,ca era exact in ziua cd imi spusese medicul.mi-am luat micul dejun,mi-am facut dus,mi-am pregatit bagajul si apoi pe la 10 am chemat salvarea.si la 5.30...Bia mea era gata.

deci relativ repede ...
horobeanu
Postat pe 30 Aprilie 2009 22:50
si am uitat...Bia a avut 3.850kg si 51 cm.....iar scorul Apgar 9-10 (pt ca am nascut cu epidurala si nu natural). aici in Doha femeile localnice si in general cele din lumea araba nasc natural.aici nu prea sunt incantati sa-ti faca epidurala decat dupa lungi insistente ale tale si semnaturi multe.ca sa nu mai vb de cezariana ..asta doar in cazurile de urgenta medicala..

va pup
horobeanu
Postat pe 30 Aprilie 2009 22:53
am crezut ca mor...dupa atatea ore de travaliu si ma rugam de doctor sa-mi faca cezariana ca nu mai suportam si el imi spunea ca nu ,ca pot naste normal primul bebe a avut 3,670 si 54 cm iar bebe 2[3.680 si 55 cm]scor apgar 10 amandoi,mentionez ca nu mi s-a rupt apa ,mi-au rupt-o ei cu o seringa de era sa lesin cand am vazut-o,ma gandesc cu groaza la acele clipe
silviatatu
Postat pe 30 Aprilie 2009 23:01
cred ca in 19 ore muream cu doctorii de gat sa zic asa eu am nascut destul de usor chiar daca dopul gelatinos mi-a picat sambata apa mi s-a rupt marti dimineata eu la ora 10 eram programata la control asa ca-l sun pe doctor si ii zic ca mi s-au rupt membranele asta cu o saptamana mai devreme asa ca doctorul meu era de garda si am mers la spital precizez ca nu aveam nici cea mai mica durere doar ca-mi curgea lichid...
SEBY1YEAR
Postat pe 1 Mai 2009 12:54
nu va mai zic ca am ajuns la spital pe la 9 si ceva chiar zece fara ca mi-am facut baie de fapt dus am baut si o cafea spre disperarea sotului meu care se uita la mine ca la extraterestru ca-i era frica sa nu nasc acasa chiar il incurajam eu pe el ca mi-as dori din tot sufletul sa nasc asa repede oricum cand am ajuns la spital doctorul era in cezariana si dupa ce a iesit a certat putin asistenta ca nu-mi pusese perfuzia si dupa ce m-a consultat dilatatie 0 si mi-a pus perfuzia asta pe la 11 si ceva au inceput contractiile la inceput incet ca am si ras cu doctorul cand mi-a zis ca o sa nasc spre seara am zis ca mai bine merg acasa ma mai uit la tv si vin dupa amiaza oricum pe la 14 cand a mai nascut o doamna au inceput si la mine contractiile puternice si atunci mi-au bagat in perfuzie calmante aveam deja dilatatie 6 spre bucuria doctorului ca am reusit sa ma dilat asa repede oricum la 16.30 am nascut fara dureri m-au apasat pe burta ca nu aveam voia sa depun efort de 2 ori mi-au facut calmant si m-au cusut asa ca sincer nici acum nu-mi vine sa cred ca am nascut asa repede si fara dureri
SEBY1YEAR
Postat pe 1 Mai 2009 13:03
sebi a avut la nastere 4 kg si 54 cm si cand mi l-au aratat era asa mirat cu ochisorii lui mari se uita la mine si l-am pupat pe obraz ca mi l-au luat prea repede si nu am putut sa-l pup si pe celalalt eu as fi vrut sa mi-l lase sa mai stau cu el dar nu se putea asa ca mi l-au adus abia a doua zi as fi vrut sa ma duc sa-l mai vad dar m-am simtit destul de rau dupa nastere abia a doua zi la amiaza m-am ridicat din pat daca ma ridicam ameteam de refacut m-am refacut destul de repede dar a mai durat putin pana sa-mi intru in forte
urmatoarea nastere va fi prin cezariana nu ca asa vreau eu ca daca ar fi dupa mine as mai naste de 2 ori tot normal mai ales ca la urmatoarele nasteri am inteles ca este mai usor nu e ca prima data
SEBY1YEAR
Postat pe 1 Mai 2009 13:09
Andrei a avut la nastere 3,850 kg si 52 lung. Ema , 3,650 si 51 cm. Marisori...
Andrei a crescut in ritm rapid... La un an avea deja 13 kile... Ema abia la 2 ani a avut greutatea asta, e fetita. Ele sunt mai micute, totusi. I-am alaptat un an jumate.
Referitor la cheltuieli, sa stiti ca si eu am podul plin de haine ramase mici de de cel mare. Le pun pe varste, cum raman mici... Am deja o gramada de cutii.Si altele cu jucarii care nu le folosesc. Le tot schimb, duc in pod unele, aduc jos altele.Se plictisesc dupa o vreme si nu le mai "observa", asa la "innoiesc", le rotesc.
Si pt ca al doilea copil e fetita, mai cumparam (sau primim sau cos eu) si rochite , fustite, diverse haine roz (el nu avea roz)... S-au cam strans destule haine mici si de la ea. Daca va zic ca sunt luni in care nu cumpar nici o haina pt ea, decat jucarii, jocuri, carticele, etc. Pt el la fel.... De obicei la sarbatori primeste haine de pe la toate rudele. Si le cumpara potrivite ca nr, sau putin mai mari. La voi nu e tot asa? Deci, desi noi nu ne "lafaim", daca ne-am dorim sa avem 2 copii , ne ocupam de amandoi la fel. Fiecare necesita atentie, normal. Mai ales ca el are probleme de sanatate (astm bronsic- de 1 an, dermatita atopica- de cateva luni), du-te la medic, scoate retelete , cauta tratamente etc. E greu , dar trece. Daca te tii de tratament scapa.
El e la scoala, ea la gradinita. Fiecare cu alt nivel. Cu el discuti intr-un fel, cu ea altfel. Pe ea trebuie sa o invatam multe; a invatat sa numere, le vremea aceea , caci am invatat-o noi si a auzit si de la fratele ei. Si gradinita ajuta mult. E buna educatoarea. Fratele cel mare acum are si alte preocupari , caci merge spre 8 ani... Nu mai are rabdare sa se joace mereu cu un copil de nici 4 ani. Ii plac mult jocurile logice, asa ca stim ce sa ii cumparam daca e cumintel. Mai nou are si volan, cu pedale, etc. Ii place , nu gluma raliul. Sa il vezi cum se apleaca la curbe.
Carmen, felicitari, pt asa travaliu scurt. Cum ai reusit?!
Angela_kidz
Postat pe 4 Mai 2009 10:33
buna intrebarea pt carmen!si eu as vrea sa stiu secretul!pupici
silviatatu
Postat pe 4 Mai 2009 14:22
mie mi-a cazut dopul pe la 8 seara, pana la 12 noaptea ma plimbam pe holuri si ma speriam de cum tipau mamele, pe urma am facut epidurala, la 4,20 am nascut...
ori nu mi-a prins mie epidurala, cert e ca am avut niste dureri groaznice astea 4 ore... ca nu reuseau sa ma impace 2 moase, 2 asistente de la epidurala, doctorita de la epidurala si doctorul meu...
andracalin
Postat pe 4 Mai 2009 16:41
buna angela silvia
nimic deosebit eu cred ca este genetic (si mama a nascut foarte repede)
alte mamici au spus ca am nascut repede pentru ca am facut foarte multa miscare pe tot parcusul sarcinilor...........
carmenn7
Postat pe 4 Mai 2009 21:25
si eu am facut multa miscare in timpul ambelor sarcini mentionez ca la servici stateam 8 ore in picioare si naveta si tot nu am nascut repede
silviatatu
Postat pe 4 Mai 2009 21:38
ehehehe...cata miscare am facut eu si tot nu am reusit sa nasc in 4 ore. eu sunt si instrustor de fitness si personal trainer si am muncit pana in ultima luna,plus ca am si calatorit cu servicul fff mult.

dar multumesc lui D-zeu ca am nascut usor..

va pup
horobeanu
Postat pe 4 Mai 2009 22:00
cred ca depinde foarte tare si de organism si cat de repede te dilati epidurala nu are nici o legatura cu dilatatia din contra poti intreba orice ginecolog din cauza asta nu am vrut sa-mi puna epidurala ca sa nu stau mai mult timp in travaliu ce-i drept nu simti nimic asa mi-a zis vecina mea oricum andra poti fi linistita la urmatorul bebe stii sigur ca o sa nasti repede ce-i drept nici eu nu ma pot plange deloc numai ca la urmatorul nu cred ca voi mai naste normal si ce-i drept mi-e frica de cezariana de nu mai pot
SEBY1YEAR
Postat pe 5 Mai 2009 12:19
Ceau fetelor, cred ca tine si de "felul" tau, pana la urma, genetic vorbind. Miscarea ajuta, dar daca esti din familie asa, e si mai bine. Am o prietena (ne-am imprietenit dupa nastere) care locuieste in zona cu mine , la Resita, in acelasi cartier.... Ea a venit in aceeasi zi cu mine la spital, ca avea contractii. Tot mai dese, dar dureri asa-si-asa. A venit la ora 13 si la 15 nascuse deja, nu au apucat sa o "pregateasca" cum trebuie... Ce bafta pe ea. Fetita ei s-a nascut in aceeasi zi cu baiatul meu. Si locuind la o strada distanta, ei s-au dus la aceeasi gradinita, ani de zile... Acum sunt prieteni buni. Dar merg la alte scoli, caci noi am ales diferit: fiumiu e la step-by-step, ea e la o scoala traditionala foarte buna, dar fara costuri mari...(stiti voi uniforma, cadouri etc). Amandoi sunt foarte buni la invatatura, indiferent de sistem... Noua ne-a convenit acolo pt ca ia masa calda la pranz ( platim noi, parintii) e alt sistem de predare si nu mai are lectii zilnic acasa, etc. E fain. Dar e greu pt ei, ca sunt multe cunostiinte noi... si lor le arde de joaca inca.
Ce ati facut de 1 mai? si mici ?
Angela_kidz
Postat pe 5 Mai 2009 16:11
buna
exact cum spuneam...........asa sunt eu
mie mi sa ""rupt" apa acasa la amandoua si atunci au inceput si contractiile
nu au fost foarte dureroase
iar pe masa de nasteri am stat mai mult sa ma coasa.......(am simtit si cum tragea ata)
sunt un caz fericit am nascut repede
de1 mai la bunici la tara(gratar )
carmenn7
Postat pe 5 Mai 2009 20:46
IMI PARE BINE PT VOI CA ATI SCAPAT REPEDE DE NASTERI SUNTETI NISTE NOROCOASE!EU NU AM FOST DAR AM TRECUT ,AM UITAT SI NU AS MAI VREA SA O MAI IAU DE LA CAPAT NICIODATA!VA PUP PE TOATE
silviatatu
Postat pe 5 Mai 2009 21:31
Ai dreptate, Silvia, trece. Asa e viata, oricum noi suntem norocoasa ca avem acesti copilasi minunati. O prietena se chinuie sa ramana insarcina, nu are inca rezultate pozitive. Dar nu toate avem noroc din prima...
Ce fac copilasii vostri ? Sunt cumintei ? Ce ispravi mai fac? Ai mei se mai si iubesc , se mai si cearta ... dar asa sunt fratii...
Angela_kidz
Postat pe 6 Mai 2009 14:05
ai mei cam de o luna sa zic asa nu se mai '''cearta''ci se iubesc de mama focului,mor de dragul lor cand ii vad cum se strang in brate si cel mic[alex de 10 luni]il trage pe silviu de par si-l zomoleste de-l uda pe par apoi se joaca inpart jucariile,le pun o paturica pe jos si silviu construieste din lego garaj si alex il strica si iar il construieste la loc si tot asa...........................am multe de povestit dar nu-mi permite timpul.acum alex doarme si astept sa se trezeasca sa papam si apoi iesim la o plimbarika
silviatatu
Postat pe 6 Mai 2009 15:47
silvia bravo tie ca ai scapat de nasteri sa zic asa eu o sa mai incerc o data sa nasc ca sincer 2 copii imi ajung vreau sa ma ocup cum trebuie de ei si sa am timpul necesar ca sincer sunt zile cand imi doresc cate o zi mai luna sa apuc sa le fac pe toate si sa am timp si de sebi dar si de mine chiar ma gandesc la mamele cu 2 copii apropiati de varsta ca am in cartier ammici acre au un copil mai mare si altul bebelus pentru ele este chiar usor sa ai un copil de 5-6 ani si altul bebelus oricum nu astept sa fie asa mare diferenta vorba aceea vreau sa se joace unul cu altul sa se iubeasca cum spui tu asa daca unul e prea mare nu cred ca mai vrea el sa se joace cu fratiotul mai mic sau surioara vrea copii de varta lui la bebici si mamici
SEBY1YEAR
Postat pe 7 Mai 2009 13:15
Silvia, asa patim si noi, Andrei contruiesc cate ceva (ii plac alea cu lemne diferita, se asambleaza) , dar greseala lui e ca se pune cam "in drum", nu intr-o parte camerei.Asa ca Ema, trecand pe acolo (le face plimbarea papusilor, acum ii tare drag de tigrisor ), i le loveste si poc, se darima... Sa te tii scandal. Pana la urma ii conving sa se mute cu joaca mai intr-o parte, sa nu le lovim cand trecem pa langa ei. Caci e mare inghesuiala uneori, cu atatea jucarii. Voi aveti corturi de la quelle - 2 corturi cu tub intre ele? Noi da, si atata s-ar juca in ele! Dar ocupa loc. Cand e vreme buna, le mutam in curte.
Eu cred ca 5-6 ani intre ei este mult, caci cel mare are chiar alte preocupari. Fiumiu la 4 ani, a primit bine pe bebe, si s-a si jucat cu ea. Oare un copil de 7-8 ani se mai joaca cu bebe? Poate ca da. Ca sunt dragalasi....
De cate ori nu stam si noi si ne pierdem vremea cu joaca ? Nu? Coloram cu cel mic...
Ema are o carte de colorat tare faina, am gasit-o aici la o librarie, cu Capsunica. O stiti din desenele de pe Minimax.... Are si abtigbilduri la mijlocul ei. Dar atata de dragute sunt imaginile de colorat.... Si mie mi-ar fi drag sa colorez uneori, in loc sa spal vase
Angela_kidz
Postat pe 7 Mai 2009 15:55
buna
sunt atat de scumpe cand se joaca frumos........
cel mai bine se inteleg afara in parc
se tin de mana,se joaca in nisip,aduna floricele,cauta gandaci,se dau in balansoar,......
nu se cearta deloc afara
in casa gasesc ele o jucarie pe care sa se certe(pe cate o pasusa in general).........le trece repede si se joaca frumos
deseneaza amandoua,plimba papusi,fac mancare.......
este mult mai frumos cu doi

carmenn7
Postat pe 8 Mai 2009 07:32
Asa este, e tare frumos . Dar de ce oare in parc sunt asa? Si eu am observat asta. Cand sunt plecati de acasa, el o protejeaza....o apara...
Pe cand acasa, se schimba cate ceva.
E frumos cand sunt 2 fetite, au si preocupari comune (teoretic), pe cand la noi nu e mereu asa.
Angela_kidz
Postat pe 8 Mai 2009 12:56
cateodata imi vine sa stau numai prin parc
sunt foarte scumpe
doua surioare este frumos............au preocupari comune dar se cearta pe aceiasi jucarie (am inceput sa le iau papusi la fel iar cea mare isi pune semn pe ele)
cea mica vrea sa o inbrac la fel ca pe surioara(amandoua in fustite ,aceeasi culoare la pantaloni)
carmenn7
Postat pe 9 Mai 2009 07:59
tu ai doua fetite iar eu doi baietei!nu ai vrea sa-mi dai o fetita si eu sa-ti dau un baietel? mie imi plac tare mult fetitele,dar nu a fost sa fie!pupici de la noi
silviatatu
Postat pe 9 Mai 2009 14:09
eu am diferenta de 1 an si 10 luni intre copii .prima nastere a fost mai grea dar a doua a fost super usor ,e mai greu cu 2 dar o sa fie bine cand o sa fie mai mari
florena_florentina
Postat pe 9 Mai 2009 16:45
asa este!e putin greu dar cresc mari si altfel se inteleg mi-e tare drag de ei cand se iubesc asa cum stiu ei si vb in limba lor de parca se inteleg,alex cel mic cand este nervos asa il cearta pe silviu[tot bolboroseste acolo]si imediat ii inapoiaza jucaria luata de fratele mai mare,de zici ca se inteleg.Sunt tare haiosi,acum i-am pus la somn si ma relaxez si eu citind ce a-ti mai scris,mamicilor!va pup si va doresc rabdare multa si sanatate la bebei!somn usor
silviatatu
Postat pe 9 Mai 2009 22:34

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Sfaturi pentru mamici 3 De la: carmen46 9 Decembrie 2013 08:34
mamici din tg jiu unde sunteti? 1 De la: vasilicasavoiu 1 Februarie 2009 12:21
dureri menstruale inainte si dupa sarcina. 1 De la: ina_rebeca 11 Ianuarie 2010 13:09
hemoroizi 3 De la: rexona 13 Noiembrie 2008 08:34
Fara olita fara pampers, visul orcarei mamici!!! 5 De la: alinakatt 10 August 2009 13:38
Setari Cookie-uri