voma,diaree si febra

noi am patitt-o.am fost ierila medic si in afara de niste prafuri de hidreatare nu am mai primit nimic.a spus chiar sa nu-i dau regim,ci tot ceea ce pofteste,chiar si lapte.eu bineinteles,i-am facut zeama de orez si tot tacimul pt regim,dar imi cere continuu lapte si mi-e teama sa nu vomite.medicul a spus ca e viral si sa nu ma ingrijorez ca in 3-4 zile trece.voi ce ziceti?
ikarinusa
Postat pe 12 Ianuarie 2008 16:16
BUNA . si mi mi sa intamplat la fata si tot asa a zis DR. si-mi cerea lapte ,m-am dus la o farmacie de langa noi care sunt niste fete de milioane si mi-a dat un lapte la cutie albastra care se numeste ceva cu calvas.... nu stiu exac.care este f. bun dute la farm si o sa-l vezi in raft.. si citesti pe cuti eu am uitat cum se numeste ,fata are acum 10 ani dar am vazut cutiile in farm. succes si sanatate la fetita o printesa.
balu
Postat pe 13 Ianuarie 2008 19:35
MULTUMIM,I-AM DAT DEJA LAPTE DE AL EI SI A FOST BINE.NU MAI ARE DIAREE.
ikarinusa
Postat pe 14 Ianuarie 2008 10:44
CU PLACERE! AZI AM FOST IN FARM. SI AM VAZUT CUM SE NUMESC K NU ERAM SIGURA. ADICA NOVALAC SAU SIMILAC CARE SUNT SPECIALE PTR. BEBEY CU PROB.
balu
Postat pe 14 Ianuarie 2008 16:18
pt bebelusi cu probleme de diaree va recomand si milupa HN25....cu morcovel
bebele meu este diareic si de la 3 saptamani si pan ala 5 luni i-am dat acest tip de lapte..pe langa laptele praf nan fara lactoza ...
alex2006
Postat pe 21 Ianuarie 2008 19:54
pt bebelusi cu probleme de diaree va recomand si milupa HN25....cu morcovel
bebele meu este diareic si de la 3 saptamani si pan ala 5 luni i-am dat acest tip de lapte..pe langa laptele praf nan fara lactoza ...
alex2006
Postat pe 21 Ianuarie 2008 19:55
noi am patit-o si a durat ceva , mai intai febra, apoi varsaturi si apoi diaree... ne-a trecut burta cu hidrasec, smecta, biotics si apoi enterol!
danac_kidz
Postat pe 12 Februarie 2008 12:31
eu lui alex i-am dat NAN FARA LACTOZA. Inainte de asta ii dadeam MILUPA HN 25 care era si ala f bun insa are putina lactoza si din cate am inteles nu e f indicada in bolile diareice. In rest, Sanzime ca sa ajute la digestie si hidrasec ca sa stranga burtica. Si enterol am inteles ca e bun pt ca face o pelicula protectoare pe tubul digestiv.
sanatate multa.
garbo037619
Postat pe 14 Februarie 2008 11:12
buna fetelor..aceeasi problema o am si eu cu Andrei de ieri..a inceput sa vomite laptele, fructele, chiar si pireul..am crezut ca e de la dinti....ia aseara mi-a facut si diaree ..nu stiu ce sa ma mai fac cu el..am aflat de la voi despre zeama de la orez...ma duc sa-i fierb si sper sa rezolv problema..va pup si multumesc pentru sfaturi
sdanutza
Postat pe 28 Martie 2008 09:44
buna. nu cred ca zeama de orez rezolva varsaturile. iar lui andrei al meu cand a avut voma si diaree apa de orez i-a facut si mai mare rau, a varsat toata fierea din el, a vomat de 5 ori intr-o noapte. voma si diareea erau cauzate de o infectie urinara. si pe langa antibioticele pt infectie, diareea i-a trecut cu hn25 si supa de morcov. avea 2 luni.
ruschita
Postat pe 29 Martie 2008 14:56
am o fetita de 5 luni si o saptamana si tocmai am trecut prin al doilea episod de diaree.mentionez ca este alimentata la san si nici nu vrea sub nici o forma biberonul,iar de supt suge numai adormita. tocmai am trecut si printr-o bronsiolita,de mancat nu mananca mancare solida decat fortata sau mintita. imi da impresia k nu-i este niciodata foame,k sa nu mai spun k nici lapte nu am prea mult. de o luna nu numai k nu-mi ia in greutate,dar a si slabit. cand face diaree e cel mai greu si nu stiu cum sa evit lucrul acesta. doctorita mea spune k nu
este mancacioasa,iar cand face diaree nu ma lasa sa-i dau san. pana la urma cum e bine , sa-i dau sau nu piept? cum s-o fac sa manance si ea singura si nu fortata? in momentul asta are 7 kg si 69 cm. sa nu spuneti k se incadreaza in norme pt k de la 3 luni nu mi-a luat decat 550 g .la nastere a avut 3630g si 56cm. va rog sa-mi trimiteti si mie un raspuns. va multumesc anticipat.
celtehnic
Postat pe 6 Aprilie 2008 17:32
eu stiu ca se da san la sugarii cu diaree chiar si la cei cu intoleranta la lactoza dovedita se da san, laptele de mama este bine tolerat. Despre faptul ca a crescut asa putin nu stiu ce sa-ti zic, cam aceeasi problema am avut-o si eu, a crescut mult la inceput (peste 1 kg pe luna) si apoi a inceput sa ia mai putin. Pediatrul mi-a zis sa-i fac si o urocultura chiar daca nu are febra, pt ca la sugari o infetcie urinara se poate prezenta si asa fara febra si cu apetit diminuat (i-a iesit normal rezultatul). Concluzia a fost ca mananca cat ii trebuie. Eu ii facusem si proba suptului si-i iesise mai putin, dar mi-a zis ca nu trebuia s-o fac pt ca nu se mai foloseste, da erori, mama se streseaza si scade laptele, deci sa n-o faci.
byzu_68
Postat pe 6 Aprilie 2008 21:36
se poate sa fi luat putin in greutate si din cauza ca a fost bolnavioara. Cu mancarea solida, la varsta ei banuiesc ca este la inceput, nu este ceva anormal sa o refuze, nu incerca sa o fortezi pt ca o sa ti-o refuze si mai tare, da-i numai ce-i place, daca nu vrea pune-o la san. Daca chiar nu ai destul lapte si nu vrea biberonul am citit pe undeva ca il poti pacali sa bea din biberon daca i-l da alta persoana. De la mama el asteapta doar sanul.
byzu_68
Postat pe 6 Aprilie 2008 21:51
si eu am avut probleme cu andrei al meu...intre 3 si 4 luni nu mi-a luat deloc in greutate si i-am schimbat laptele si si-a revenit...eu am alta problema:imi face febra peste 37.5 zilnic dar nu trece de 37.9...medicul mi-a spus sa nu ma ingrijorez ca este temperatura din fundulet si de obicei se scad 4 linii...dar totusi...i-am facut si urocultura si mi-a iesit bine rezultatul.sfatuiti-ma ce sa fac...
ciolac_laura2007
Postat pe 6 Aprilie 2008 23:20
laura, febra inseamna peste 38 de grade daca este luat rectal. deci stai linistita. La fel are si al meu intre 37,5 si 38, e ceva normal, am intrebat vreo 3 pediatri.
byzu_68
Postat pe 7 Aprilie 2008 21:04
daq, nu e nici o problema, poa sa aiba temperatura mai maricica si de la caldura, vezi poate e prea gros imbracat sau prea cald unde sta el...
ruschita
Postat pe 8 Aprilie 2008 09:46
Fetelo cat va tinut pe voi treaba cu diareea.Mario a avut luni o sapt de cand mi-a facut de 2 orii apa, apoi cate un scaun pe zi moale, ieri nu mi-a facut deloc moale si astazi iar a ainceput sa faca moale.Astazi are 8 zile de cand il tin pe regim si tratament.
laura_paisan1983
Postat pe 9 Septembrie 2008 22:53
Buna,

am si eu o intrebare daca ma poti ajuta. Laptele Milupa hn 25 se poate folosi pt 4 luni? Eu cautand prin farmacii am vazut ca pe cutie este specificat de la 6 luni, desi farmacistele mi au spus ca se poate da de la cateva saptamani pt diaree.
Cat lapte de acest fel poate manca pe zi?
Multumesc
colebarbu
Postat pe 7 Ianuarie 2009 11:55
exista si pt bebei sub 6 luni (se gaseste mai greu, dr este specificat pe cutie ca e pt bb mici-mici). andrei la 2 luni a primit milupa hn 25 dar pt bebei sub 6 luni.
ruschita
Postat pe 7 Ianuarie 2009 20:39
poti sa il hranesti exclusiv cu lapte din asta (sa inlocuiesti laptele lui normal cu hn 25 , noua asa ne-a dat atuncea, si pe urma am revenit treptat la laptele lui obisnuit (sanul)
ruschita
Postat pe 7 Ianuarie 2009 20:40
am un baetel de un an si patru luni si de ieri a facut febra 39,5 si nu ii mai scade decit pina la 39 si aseara pe la 3 a si vomitat dupa ce a baut lapte si a facut si scaunul mai moale am mers cu el la medic si ia dat un antibiotic si supozitoare si azi pe la 8:30 a facut diaree de dou a ori dupa ce am venit de la spital, doctorul a zis ca nu are nimic ca sar pute sa aibe o bacerie la stomac .Daca ma puteti ajuta cu un sfat asi fi recunoscator cu multumiri
sene_dana
Postat pe 12 Aprilie 2009 12:10
mamicilor nu va jucati cu diareea febra si voma eu sunt patita am ajuns la spital cu razvan al meu anu trecut cand el avea 7 luni mam luat dupa medicu de familie si iam dat numai smecta debridat si un antibiotik si nimik la spital am ajuns cu el deshidratat am stat 7zile din care 2 zile in perfuzie il hraneam cu branza calcica si mucilagiu de orez fortat cu seringa ca nu vroia iar pe furis ii dadeam hn 5 de la milupa ca altfel cred ca murea de foame ,acasa ii dadeam nan fara lactaza deci mamici nu va jucati cu asa ceva mergeti direct la spital ce bebele cand are aceste simtome ca nu e de joaca va pup marcela
marcela0508
Postat pe 27 Aprilie 2009 17:13
Te gandesti la vacanta?
w w w.taberelemele . ro
haihui
Postat pe 6 Mai 2009 18:58
buna
mirune
Postat pe 22 Noiembrie 2009 10:55
SALINA SUSESI se afla in Timisoara, pe strada Motilor nr. 6 (intre P-ta
Sinaia si P-ta Maria)
TEL: 0725 217 077
office@salinasusesi.ro
www.salinasusesi.ro

Salina SUSESI din P-ta Maria (str. Motilor nr. 6) e cea mai moderna
din tara. E realizata in parteneriat cu concernul german KoenigsSalz, care
a mai construit saline in Germania, Austria, Italia si Spania ( Therme
Erding, Thermenhotel Bad Fussing, Therme Loipersdorf, Therme Bad Ischl,
Kinderhotel Serfaus etc etc). Salina SUSESI este o investitie realizata la
standarde germane, dupa un proiect german, principiul de functionare fiind
acelasi cu salinele europene enumerate mai sus.
Peretii si podeaua salinei sant realizati din sare naturala de la
salina Praid si din Muntii Himalaya.
O sedinta de terapie dureaza 50 minute.
Este indicata repetarea terapiei de 12 sedinte dupa un
interval de circa 5-6 luni.

ORAR Luni-Sambata 10.00-20.00
Duminica doar cu
programare
Tel. 0725 217 077 (pt informatii si programari)
office_salinasusesi_ro
Postat pe 3 Februarie 2010 08:19
buna . am si eu o fetita de 5 luni care ieri de dimineata mi-a facut febra 38,5 si nu ia scazut toata ziua ,iar azi noapte avea 39,3 febra si a vomat tot laptele ce la supt ,iar de dimineata a avut diaree . este f trisa si nu stiu ce sa -i mai fac, ajutati-ma cu un sfat fetelor .multa sanatate bebelusilor vostri
kidz006749
Postat pe 7 Februarie 2010 12:46
buna ce sfat as putea sa iti dau decat cel mai bun ''du-o la dr'' se poate sa fi facut un rosu in gat sau se poate sa ii iasa vre-un dintisor orice este posibil ea este micuta saracuta sa spuna ce o doare si ce o supara dar eventual ii bagi in fundulet un supozitor ''paracetamol''si o dai in gurita cu un gel pt dintisori''calmababy'' si evident o duci la un control.pupici si sanatate.
anaROBERT
Postat pe 8 Februarie 2010 00:21
SALINA SUSESI se afla in Timisoara, pe strada Motilor nr. 6 (intre P-ta
Sinaia si P-ta Maria)
TEL: 0725 217 077
office@salinasusesi.ro
www.salinasusesi.ro

Salina SUSESI din P-ta Maria (str. Motilor nr. 6) e cea mai moderna
din tara. E realizata in parteneriat cu concernul german KoenigsSalz, care
a mai construit saline in Germania, Austria, Italia si Spania ( Therme
Erding, Thermenhotel Bad Fussing, Therme Loipersdorf, Therme Bad Ischl,
Kinderhotel Serfaus etc etc). Salina SUSESI este o investitie realizata la
standarde germane, dupa un proiect german, principiul de functionare fiind
acelasi cu salinele europene enumerate mai sus.
Peretii si podeaua salinei sant realizati din sare naturala de la
salina Praid si din Muntii Himalaya.
O sedinta de terapie dureaza 50 minute. Pretul unei sedinte de terapie este 10 RON de persoana, iar pretul unui abonament de 12 sedinte de terapie este 100 RON (la 10 sedinte primesti gratuit 2 sedinte)
Este indicata repetarea terapiei de 12 sedinte dupa un
interval de circa 3-4 luni.

ORAR Luni-Sambata 10.00-20.00
Duminica doar cu
programare
Tel. 0725 217 077 (pt informatii si programari)
office_salinasusesi_ro
Postat pe 14 Februarie 2010 10:25
Buna, si eu am patit tot ceva asemanator cu baietelul meu de 3 ani si am tinut regim asa cum zici cu paine prajita, covrigi, orez fiert cu morcov, branza, si carne de pui la gratar si am luat si siropel si in 4-5 zile s-a refacut. Multa sanatate si rabdare.
kidz001298
Postat pe 16 Februarie 2010 18:20
buna.Eu te sfatuiesc daca varsa sa-i dai inainte de masa 2-3 pic de metoclopramid si fata mea a avut o perioada cand varsa si iam dat si a doua zi nu a mai varsat deloc.
any09any
Postat pe 28 Februarie 2010 22:05

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Cumpar la pret mic sau primesc prin donatie! 1 De la: inachira 21 Februarie 2010 16:36
cat mananca un bebe de 4 luni 225 De la: Bogdan_Matei_1 4 Iunie 2015 14:22
VAND CARUSEL FISHER PRICE , PREMERGATOR HAUCK , CADITA CU SUPORT METALIC ... 1 De la: ana_t 17 Aprilie 2010 12:11
mananca mult? 27 De la: ruschita 20 Martie 2009 09:26
Mamici din Sebastian 1 De la: gabriela33 11 Aprilie 2009 13:59
Setari Cookie-uri