mananca mult?

buna mamicilor, eu am un bebe de 8 luni si am impresia ca mananca cam mult, e foarte pofticios si nu refuza nimic din ceea ce ii dau. De curand am petrecut o saptamana impreuna cu verisoara lui care are 3 ani si am ramas foarte surprinsa sa vad ca, cantitativ mananca cam la fel. Oricum Eugen poftea la tot ce manca verisoara lui, si in compania ei a mancat si mai mult.

El mananca pe zi cam asa
dimineata lapte
la 10.00: un mar ras cu cereale sau 2 biscuiti
la 12.30: 200 ml se supa cu cereale + 60g piure de legume + 50g carnita
la 16.00: un iaurtel sau o fructa cu cereale sau biscuite
la 19.30: 200 ml se supa cu cereale + 60g piure de legume + branzica
pe la 23.30 lapte
si pe urma noaptea se mai trezeste de inca 2 ori sa manance lapte
(eu inca il alaptez)

si intre aceste mese mai roade cate un colt de paine sau cate un morcov, sau mai primeste cate o lingurita de branzica

voi ce parere aveti? e normal sa manance atat? bebei vostri tot asa mananca sau au mancat la 8 luni? cantitativ ma refer

corina_dragoi
Postat pe 17 Martie 2009 09:13
eu nu cred ca conteaza cat mananca, ci cat de gras este. multi oameni mananca mult dar avand un metabolism f "activ" sunt chiar slabi. Atata timp cat nu e supraponderal nu vad nici o problema.

cantitatile de mancarici pe care le-ai zis sunt exact ce ne-a zis noua pediatra (sau aprox), care mie mi s-a parut IMENS avand in vedere mai ales ca Andrei nu a fost niciodata un mancacios. Cum zicea intr-o carte pe care o am de la mama mea, unii copii mananca mult si orice, altii doar ciugulesc sau te miri din ce traiesc. Cred totusi ca nu ar tb sa ii dai sa mai manance si intre mese. Painea mai ales, multi dr zic sa nu i-o dai pana la un an (fainoasele , glutenul). Ti se pare ca ii e foame intre mese sau de ce ii mai dai si sa rontaie?Ii ies dinti ceva sau de ce? Painea oricum, ingrasa, deci daca este prea plinut ar fi bine sa gasesti altceva de ros (mere, morcovi, gasesti tu)

Dr lui ce zice? E prea gras? Din poze nu pare PREA gras. Oricum, cand incepe sa alerge, sa mearga sa cotrobaie peste tot, o sa se "desire": o sa se inalte si o sa se mai "subtieze" "

Andrei la 8 luni (desi la 6 jumate incercasem introducerea de supite) nu papa decat san. Abia pe la 10 luni a inceput si el sa pape mancarici , si oricum mai mult de 150ml (ii incalzeam mancarea in ibric gradat, pana acolo ajungea ca nivel -150ml) la o masa (cand era in toane bune) nu manca oricum. Si nu ii dadeam nimic intre mese ca mi-a zis dr ca de asta nu mananca la masa mancarea, asa ca intre mese nu-i dadeam nimic. Noaptea se trezzea de 1000 de ori pt san (ziua ajunsesem sa nu ii mai dau decat mancaricile, iar lapte praf nu a vrut niciodata)
ruschita
Postat pe 17 Martie 2009 09:58
De exemplu (ca sa ai cu ce compara, na ) Andrei acum are un an jumate (si vreo 10kg doar ca analizele ii ies bine si deci nu ma supar pe el ca "nu papa"), ii fac un mar mare sau 2 mai mici cu vreo 4 biscuiti (si fara cereale amestecate in asta), si nu papa tot. Oricum imi mai da si mie cate o glt din cand in cand, si tot nu termina de papat nici asa "impreuna". )
ruschita
Postat pe 17 Martie 2009 10:07
intre mese ii dau pentru ca pofteste, ma vede pe mine mancand sau pe altcineva si vrea sa sata in farfuie. Daca nu ii dau plange se supara. Am incercat sa nu mananc in fata lui insa e cam greu pt ca el nu prea doarme ziua si fiind singura cu el acasa nu prea am cum... tre sa mananc si eu ceva. Paine ii dau doar ocazional cand nu am altceva pregatit special pt el si ma prinde la masa... doar asa sa aiba si el ceva de mozolit.
Gras nu e pt ca e si lung. Uitandu-ma in jur la copii prietenilor mei observ ca are greutatea si inaltimea unui copil de 1 an. Si la haine se vede ca cele pt 9 luni sunt deja mici, le folosim pe cele pt 12 luni.
Dr a zis ca e normal sa manance pana la 220ml pana la 1 an, dar el are abia 8 luni neimplinite si mananca 200ml. Pana la un an ce ne facem ?????
corina_dragoi
Postat pe 17 Martie 2009 10:09
exact ce iti spuneam, Eugen are acum 9 kg si jumate, si duminica seara a mancat 2 borcanele de 120ml de mar cu 3 + 1/2 biscuiti . I-am dat prima data unul cu 2 biscuiti si a mai vrut si a trebuit sa il dau si pe al doilea.
corina_dragoi
Postat pe 17 Martie 2009 10:13
daca nu ae PREA gras comparativ cu inaltimea, din punctul meu de vedere poate sa manance cat ii doreste sufletelul. Eu am fost mereu de parere ca organismul cere ce are nevoie. Desigur, nici sa ajunga HAPLEA sa sa nu ii stea gandul decat la mancare nu e bine. Dar oricum pana la un an , o sa invete si el sa mearga (tinut de tine) sau macar de-a busilea, si o sa vina si vara, o sa stati mai mult in parc si o sa se joace, o sa ii distraga atentia copiii si activitatile si pasariletec, si nu o sa mai stea sa pape atata ()decat ..desigur, daca ii vede pe ceilalti ca mananca si ei )

Daca simte nevoia sa manance mult nu-i asa bai, daca zici ca accepta orice:poti sa insisti pe fructe, salate, astea nu ingrasa nu?si sunt si sanatoase, pline de vitamine. Vara mai ales, o sa ai o gama larga de posibilitati:poa sa "roada" piersici, pepene, cirese etc.

Si repet:daca ia in greutate in paralel cu cresterea in inaltime, astfel incat ca raport nu este supraponderal...CARE E PROBLEMA?
ruschita
Postat pe 17 Martie 2009 10:33
in teorie, la un an o sa aiba 10-11 kile, adica de 3 ori greutatea de la nastere (aprox)
ruschita
Postat pe 17 Martie 2009 10:34
de ce ii dai "borcanel de mar"? da-i marul natural, nu borcanel (ca doar nu dureaza mult sa il dai pe o razatoare(de sticla sau plastic), sau chiar si felii , sau marul intreg: i-l tii tu si el roade (storcoseste ), andrei si el voia mar cand ma vedea, mar ikntreg, cu coaja, doar ca nu putea sa roada coaja si i-l incepeam eu (nu avea nici dinti, dar razuia cu gigia si inmuia cu saliva si facea un suc din care lingea, si ii mai curgea si pe barbie )
ruschita
Postat pe 17 Martie 2009 10:38
buna corina.....si eu cred ca am aceeasi problema cu fetita mea.si noi pe 20 o sa facem 8 luni si desi lumea si prietenele ma invidieaza ca bia mananca tot si nu refuza nimic eu am senzatia ca e cam grasuta si mananca prea mult.

doctora spune ca nu...ea are 8.500kg si 68 cm.

noi mancam asa....dimineata pe la 10.30 branzica cu mar ras...e topita dupa el,mananca tot,daca termina si nu sunt atenta plange sa-i dau mai repede.

la 13 supa de legume cu ficatel,piept de pui,peste sau ousor..

la 17 un iaurtel cu jumatate de banana...

intre mese san sau laptic in completare.

seara 225 ml lapte cu cereale...iar noaptea se trezeste cam de 2 ori si iar bea cate 150ml lapte....deci cam la fel ca voi.

ii mai dau si eu intre mese cate un biscuite sau painica.

si tot asa in timpul zilei doarme de 3 ori cate 20-40 min maxim .se culca seara la 23 si se trezeste la 6-7 dimineata.nu stiu de unde are atata energie...

asa ca.......sanatate sa fie la bebeii nostri si multa rabdare si putere din partea noastra.

va pup
horobeanu
Postat pe 17 Martie 2009 10:44
aaaaa si am uitat sa-ti spun ca si noi purtam hainute pt un an sau chiar si un an si jumatate..
horobeanu
Postat pe 17 Martie 2009 10:45
nu stiu la voi cum e clima pe vremea asta (lunile astea), dar daca era mai frig v-as fi zis ca vara se presupune ca scade pofta de mancare (comparativ cu iarna), dar poate la voi e deja vara
ruschita
Postat pe 17 Martie 2009 10:48
interesant subiect.....candva imi doream sa il vad si eu pe andrei al meu mancand bine ....dar f rar am avut ocazia sa ma bucur de aste pt ca el mananca f prost desi parca de 1 luna papa ceva mai bine....noi ne luam de manute cu ruschita pt ca si andrei al meu la 1 an juma avea 11 kg acuma la 1 an si 8 luni (in 27) are aproape 13 kg....dar asta e sunt fel si fel de caractere si de organisme si la copii....eu m-am impacat cu ideea si ii multumesc lui dzeu ca e sanatos si nu are nimik....stiu asta pt ca i-am facut toate analizele...
sa va creasca mare puiutii si sa va umple casa de bucurie!
violeta09_kidz
Postat pe 17 Martie 2009 22:31
de ce zici ca fructele la borcanel nu sunt bune? Pot fii de multe ori cihiar mai bune decat fructa cruda pe care i-o pot da eu. In sensul ca eu cumpar marul respectiv de la supermarket sau din piata si deci nu stiu exact de unde provine, cu ce a fost stropit, etc. In schimb cele de la borcanel sunt controlate si extra controlate ca de altfel toate produsele omogenizate: carne, legume, etc. Iti spun asta cu siguranta pt ca soacra si socrul meu au luctat timp de 20 de ani intr-o fabrica de produse pentru copii. Soacra mea chiar in laboratorul de controlul calitatii.
Atata timp cand sunt atenta sa nu fie cu zahar si eventual si de agricultura biologica eu ma incred mai mult in acele produse.
Si oricum mar bucati nu pot sa ii dau pt ca are 7 dinti cu care stie sa muste, si musca bucati mari, pe care insa nu stie sa le mestece, si imi e frica sa nu se inece.
corina_dragoi
Postat pe 18 Martie 2009 16:42
ce marca de borcanel ii iei (adica nu cred ca toate sutn la fel, si daca tu ai incredere in marca pe care o iei vreau sa stiu si eu ce marci pot considera bune, sanatoase, naturale etc)
ruschita
Postat pe 18 Martie 2009 16:45
pai eu carnita si branzica ii dau de la plasmon, fructe nu pt ca contin zahar. Fructe ii dau de la Melin sau de la Mio pt ca sunt fara zahar sau suc de lamaie adaugat.
Oricum nu cred ca te poate ajuta prea mult pt ca nu se gasesc in romania. Eu cand am fost saptamana trecuta a trebuit sa vin cu totul dupa mine. Jumatate de valiza era plina cu borcanele de carne, branza, crema de orez, crema de grau, paste pt bebelusi etc. Am facut si eu o raita printr-un supermarket din bucuresti si am nu-mi venea sa cred cat de putine produse pt alimentatie bebelusilor se gasesc.
In fine, am vazut ca fructe exista si in romania doar ca alte marci, care aici nu se gasesc. Eu zic ca te poti increde, pt ca este o regula generala sa fie bine controlate. Cred ca este foarte important sa vezi unde sunt produse, in ce tara, si sa nu aiba zahar.
corina_dragoi
Postat pe 19 Martie 2009 09:54
buna,
Theo are aproape 9 luni (fara 1 saptamana) si mananca dupa cum spune dr.normal, adica: dimineata 9- 180ml lapte simplu, la 12,30 piure din supa cu carnita sau ou si branzica dulce(peste dupa 1 an), la 16 iaurt cu biscuiti, la 19 mar cu banana sau portocala, biscuiti si morcov (pasate la blender), iar cand se culca 21- 180 ml lapte, noaptea doar ceai cand ii este sete. Si e bine sa-l dezveti de lapte noaptea. Theo are 8,5 kg si 71 cm. In rest "roade" covrigi cu toate ca nu are nici un dinte pana acum. E vioaie, poate are prea multa energie, mamaie sta cu ea ziua ca eu sunt la serviciu.
Nu le mai dati din borcanele fructe, se gasesc atatea naturale. Credeti ca daca scrie ca sunt verificate si naturale.... au destui conservanti, ia sa vedeti cum se fac fructele dupa cateva ore dupa razuire, alea de ce sunt la fel mereu?, mai gnditi-va cand alegeti mancarea...
iaurtul e bun cel natural, chiar facut in casa. va pup!
malinam
Postat pe 19 Martie 2009 10:16
am uitat sa va spun lapte NAN folosesc de cand s-a nascut. acum NAN2 are de toate
malinam
Postat pe 19 Martie 2009 10:20
si eu ii dau fructele proaspete iar branzica o fac eu acasa.nu prea am incredere in borcanele.cu siguranta ca au conservanti in ele.

si supa la fel i-o fac proaspata....si ii bag la congelator 2-3 portii.

dar acum fiecare mamica face cum crede si cum ii este mai usor.
horobeanu
Postat pe 19 Martie 2009 10:33
in romania (poate si fiindca fiind o tara mai "rudimentara" nu sunt atat de tratate fructele si legumele cu diverse chimicale), dr recomanda (cel putin toti cu care am vb noi si prietenii nostri) alimentele in starea lor naturala (adica sa le cumperi si sa le prepari tu), nu sunt adepti ai borcanelelor...
ruschita
Postat pe 19 Martie 2009 10:43
Auzi oare si francezii la fel de rudimentari ca si noi or fi ca prietenei mele care sta in Marsilia medicii de acolo tot fructe si legume proaspete i-au recomandat sa-i dea la fetita care are 11 luni in detrimentul borcanelelor sau celor conservate.Acum sincera sa fiu e mult mai usor cu borcanelele dar ....
SEBY1YEAR
Postat pe 19 Martie 2009 10:53
oricum n-o sa manance toata viata din borcan... (la un moment dat tot va trebui sa iidai fructul si leguma ca atare) ...Sau mai stii? (POATE TRECE DIRECT LA FAST FOOD... )
ruschita
Postat pe 19 Martie 2009 16:30
Noua in schimb tot doctorul ne-a recomandat borcanelele pana dupa 8-9 luni, pentru ca sunt mai usor digerabile, si oricum gresesti tare mult cand spui ca in romania sunt mai putin tratate. Poate doar daca le ai la tine in curte si atunci deja e altceva.
malinam sunt de acord cu tine ca ar fi cazul sa-l dezvat de mancatul noaptea.. dar e tare tare greu. Practic nici nu prea mananca de fapt, e mai mult un alint.

corina_dragoi
Postat pe 19 Martie 2009 16:50
Cat despre ce datul toata viata din borcan, sincera sa fiu, ruschita, mi se pare o remarca ironica si rautacioasa care chiar nu cred ca isi avea rostul.
corina_dragoi
Postat pe 19 Martie 2009 16:50
E bine ca bebei vostri mananca si i-au in greutate fetita mea mananca tot asa bine dar nu ia in greutate cat ar trebui.De cand am inceput sa-i dau si lapte praf chiar daca a baut putin mi-a luat mai bine 500gr intr-o luna fata decat lua ea inainte 400-500de gr in 2luni.Acum are 9luni si 7kg.
maria_serafim
Postat pe 19 Martie 2009 17:07
ai dreptate , corina, suna aiurea modul cum m-am exprimat, imi pare rau nu am vrut sa par rautacioasa, imi cer scuze
ruschita
Postat pe 20 Martie 2009 08:37
este ok ruschita

corina_dragoi
Postat pe 20 Martie 2009 09:24
ruschita
Postat pe 20 Martie 2009 09:26

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
la gradinitza 20 De la: office_salinasusesi_ro 18 Iunie 2010 10:26
SALINA TIMISOARA 1 De la: office_salinasusesi_ro 3 Ianuarie 2010 20:27
hainute 0-6 luni 1 De la: garbo_407979 10 Ianuarie 2015 12:02
copii nascuti in luna iunie2006 26 De la: office_salinasusesi_ro 28 Februarie 2010 17:46
centru pentru copii-Constanta 1 De la: kidz003615 4 Septembrie 2009 17:10
Setari Cookie-uri